Barışı koruma becerilerini öğreten sanal gerçeklik oyunu!

Sanal gerçeklikle ilgili iş fikirlerini ve girişimcilik projelerini sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Haklı veya haksız, şiddet içeren video oyunları oyuncularda agresif ve saldırgan davranışları artırdıkları yönünde sürekli olarak eleştirilmektedir. Bu hususta, sanal gerçeklik oyunları ilerde daha büyük tehlikelere sebep olabilmektedir. Fakat şimdi, Trinity College Dublin’deki bir araştırma ekibi yarattıkları sanal gerçeklik oyunu Gaming for Peace (Barış için Oyun) ile barışı koruma becerilerini öğreterek bu süreci tersine çevirmeye çalışıyor.

Gaming for Peace, oyuncularına iletişim, kültürel hassasiyet ve cinsiyet farkındalığı gibi becerileri öğretmeyi amaçlayan bir online rol yapma oyunudur. Oyunun, barışı koruma ve çatışma önleme görevleri için sevk edilen askeri personelin, polisin ve sivil personelin kullanımına sunulması amaçlanmıştır.

Başlangıç olarak, oyuncular kendi organizasyonlarından farklı bir organizasyona avatar olarak giriş yapacaklardır. Genellikle farklı cinsiyet veya milliyete sahip olacaklardır. Afganistan, Filistin ve Libya gibi çatışma bölgelerinde farklı senaryolar ile karşılaşacaklardır. Çatışmayı farklı perspektiflerden görmeyi zorlayarak, oyun kendi oyuncularına hayati öneme sahip iletişim ve işbirliği, cinsiyet farkındalığı ve kültürel bilinç gibi becerileri öğretmeyi amaç edinmektedir. Oyuncular aynı zamanda oyunu değerlendirme ve kendi barışı koruma deneyimlerini ekleme imkanına sahiptir, böylece oyunun zaman geçtikçe kendini geliştirmesi hedeflenmektedir.

Başarılı bir girişim fikri olan oyun Avrupa Komisyonu tarafından 2 milyon Euro ile desteklenmiştir. Oyunun 2018 yılında tamamlanması beklenmektedir. Sanal gerçeklik eğitimde daha nasıl kullanılabilirdi ki?

 

İlginizi çekebilir

Sanal Gerçeklik Girişimcilik Ürünleri
Oyun Sektöründeki Yeni İş Fikirleri
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir