Jack Ma, Alibaba’dan Neden Ayrıldı?

38 milyar dolarlık servetiyle Asya kıtasının en zengin insanı olan Alibaba kurucusu Jack Ma, 20 Eylül 2019 günü Alibaba’daki görevinden ayrıldı.

80.000 kişilik bir stadyumda binlerce çalışanının katıldığı etkinlikte bir rock yıldızı gibi giyinen Jack Ma’nın görevini Daniel Zhang’a devretti. Jack Ma zaten bir yıl öncesinden ayrılık kararını resmi olarak da açıklamıştı.

Etkinlikte özel kostümlü ve geleneksel Çin kıyafeti giyen dansçılar ve şarkıcılar, Jack Ma’nın büyük etkinliklerdeki giyimine ve hitabetine atıfta bulundu.

Jack Ma, yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Bu gece yeni bir hayata başlıyorum. Ben dünyanın çok güzel bir yer olduğuna ve sayısız fırsat vadettiğine inanıyorum. Bu durum beni çok heyecan verici ve zaten bunun için emekliliğe erken ayrılıyorum.”

Konuşma esnasında gözyaşlarına hakim olamayan Jack Ma, Çin’in en popüler sosyal medya platformlarından Weibo’da “trend-topic” oldu.

Seremoninin sonuna doğru Jack Ma, Alibaba kurucu ortağı Lucy Peng ve Alibaba teknoloji müdürü Wang Duan deri ceket ve peruk takarak Çince pop şarkılar seslendirdi. Üçlüye Marilyn Monroe tarzı beyaz elbisesiyle kurucu ortaklardan Joe Tsai de katıldı.

 

Alibaba 460 Milyar Dolar Değerinde

Alibaba Asya’nın en değerli şirketi durumunda. 100.000’den fazla çalışanı olan Alibaba finans, bilişim ve yapay zeka alanında pek çok girişime sahip.

Alibaba’dan yapılan resmi açıklamaya göre şirketin 6 temel değeri var. Bu değerlerden biri de “her personelin iş-özel hayat konusunda verdiği kararlara saygı duymak.” Buna karşın Jack Ma’nın teknoloji firmalarında çalışan kişilerin geceleri ve hafta sonları çalışmaları gerektiğine dair demeçleri yine ülkede hararetli tartışmalara neden olmuştu.

Büyük veri ve 5G gibi büyük teknolojik gelişmelerin yarattığı değişimin Alibaba tarafından iyi bir biçimde değerlendirileceğini umduğunu belirten Jack Ma şöyle dedi:

“Güçlü bir şirket olmak kolay bir iş değildir fakat iyi bir şirket olmak çok daha zordur. Sağlam bir şirketi ticari yetenekleri ayakta tutar. İyi bir şirketin temelinde ise sorumluluk ve iyilik vardır.”

 

İlginizi çekebilir

Jack Ma Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Jack Ma Kimdir?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir