Küçük İşletmelerde Pazarlama Yöntemleri

Tebrikler! Kendi küçük işletmenizi kurdunuz ve yönetiyorsunuz. Yeni müşteriler kazanmak için yapmanız gereken ilk şey pazarlama olmalıdır.

Küçük bir bütçeniz varsa o zaman sizin ve işletmeniz için uygun olan en etkili pazarlama yöntemini belirlemelisiniz. Aşağıda küçük işletmeler için uygun olan en iyi 10 pazarlama yöntemi yer almaktadır.

 

1 – Online ve offline ağlar

Online ve offline ağlar aracılığıyla gerçek ilişkiler kurabilirsiniz. Bu ilişkilerin iki önemli etkisi vardır:

Problemlerinizi, başarılarınızı ve tavsiyelerinizi paylaşabileceğiniz arkadaşlar bulursunuz

Size işlerinizi ve portfolyonuzu geliştirmek için sözleşmeli işler vermek isteyecek arkadaşlar bulursunuz.

Forumlar ve topluluklarda diğer küçük işletme sahipleri ve/veya kişilerle ağ oluşturmanın bir diğer yoludur. Niş forumlara ve topluluklara katılarak ilişkiler kurabilir ve potansiyel müşterilerinizi daha etkili hedefleyebilirsiniz. Yeri geldiğinde hizmetlerinizin reklamını yapın ancak abartmayın.

 

2 – Ağızdan ağıza pazarlama

Ağızdan ağıza pazarlama yeni müşteriler kazanmak için kullanılabilecek en iyi pazarlama stratejilerinden biridir. Var olan müşterilerinize seçkin hizmetler sunarsanız ve alaka gösterirseniz arkadaşlarınıza ve diğer iş bağlantılarına sizden bahsedeceklerdir.

 

3 – Arama motoru pazarlaması

Google da araştırma yaparken “Sponser Links”  yazısının altındaki küçük ilanlarını hepiniz fark etmişsinizdir. Bunlar Google Adwords olarak bilinen paralı reklamlardır. Reklamlarınıza birilerinin tıklaması için belli bir miktar para ödersiniz. Tıklama başına ödeme için bir para miktarı belirlersiniz. Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorlarında da benzer hizmetler vardır.

 

4 – Basın bültenleri

Basın bültenleri işletmenizin fark edilmesi için kullanabileceğiniz en iyi pazarlama araçlarından biridir. Gazetelere, radyolara veya dergilere gönderdiğiniz basın bültenlerinin işletmenizle ilgili güncel haberleri içermesi gerekir. Basın bültenlerini bedava yayınlayan internet siteleri de vardır.

 

5 – Arama motoru optimizasyonu

Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının sizi bulabilmesi için internet sitenizi optimize edin. Arama motoru optimizasyonu ( SEO ) potansiyel müşterilerinizin sizi internet üzerinden bulma şansını arttırır. Bir SEO uzmanı ile temas kurarak veya arama motoru optimizasyonun nasıl yapıldığını öğrenerek internet sitenizi optimize edin.

 

6 – Araba üzeri reklamlar

Pazarlama yapmanın bir diğer yolu da arabanızla reklam yapmaktır. Bir yerlere giderken insanlar arabanızın üzerideki reklamı fark edecektir. Reklamda sadece işletme adı, internet sitesi adresi ve telefon numarası gibi önemli bilgilerin yer aldığından emin olun. Fazla bilgi koyarsanız insanların kafası karışır ve bilgileri hatırlamaz.

 

7 – E-posta imzaları

E-posta imzaları da etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Her e-posta gönderdiğinizde, e-posta yanıtladığınızda veya e-postaları başkalarına yönlendirdiğinizde işletmenizin reklamını yaparsınız. Birden fazla e-postanız varsa e-posta imzalarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

 

8 – Blog makaleleri yazın

Hedef pazarınızla ilgili blog makaleleri yazmak bir diğer pazarlama yöntemidir. Makaleleri kendi blogunuz da yayınlayabileceğiniz gibi diğer bloglara da gönderebilirsiniz. Makaleleriniz ilginç ve güncel olsun. Yazılarınızı diğer bloglara göndermeden önce yazım hatalarını kontrol edin ve düzenleyin.

 

9 – Offline pazarlama

Kartvizitler, el ilanları ve broşürler offline pazarlama yöntemleridir. Kartvizitlerinizi küçük bir ücret karşılığında özelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kartvizitlerinizi ve el ilanlarınızı doğru yazılımları kullanarak kendinizde tasarlayabilirsiniz.

 

10 – Arkadaş ve akraba pazarlaması

Arkadaşlarınız ve akrabalarınız arkadaşlarına veya iş bağlantılarına e-posta gönderirken sizden bahsedebilir, bloglarına internet sitenizin linkini koyabilir veya kartvizitlerinizi dağıtabilir.  Kimin ne zaman sizin hizmetlerinize ihtiyaç duyabileceğini bilemeyiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir