Küçük ölçekli işletme sahibi misiniz yoksa girişimci misiniz?

Küçük ölçekli işletmeler bulundukları ülkenin belkemiğidir. İş fırsatları yaratırlar, herhangi bir şeyi yapmanın yeni yollarını bulurlar ve paranın ülke içinde dolaşmasını sağlarlar. Küçük ölçekli işletmeler olmazsa ekonomik karmaşa olur.

Girişimci ve küçük ölçekli işletme sahibi terimleri arasında hep bir karışıklık vardır. Her ikisi de küçük ölçekli işletmedir ancak liderlik ve işletmeyi yönetme tarzlarında farklılık vardır. Biri diğerinden daha iyi değildir. Sadece farklıdır. Aşağıda yer alan küçük ölçekli işletme sahibi ve girişimci özelliklerini inceleyin ve size uygun olana karar verin.

 

Küçük ölçekli işletme sahiplerinin harika fikirleri vardır

Küçük ölçekli işletme sahipleri kendi topluluğunu ilgilendiren bir problemi çözer. İşi ve hedef kitlelerini bilirler. Müşterilerini nasıl mutlu edeceklerini bilirler. Müşterilerine hizmet ederler.

 

Girişimcilerin büyük fikirleri vardır

Girişimcilerin büyük hayalleri vardır. Büyük düşünürler. Test edilmemiş, teşhis edilmemiş veya detaylı incelenmemiş fikirleri üretirler. Fikirlerin kendilerini heyecanlandırmasından büyük bir haz duyarlar.

 

Küçük ölçekli işletme sahipleri istikrarlıdır

Bir sonraki adımın ne olacağını bilirler. Sonucun net olduğu hesaplanmıştır. Sonuçlar büyük olmasa da ilerlemelerini sağlar.

 

Girişimciler risk sever

Girişimciler çoğu zaman hızlı ilerler. Çaba göstermeye değer bir fikir bulurlarsa bu fikre dört elle sarılırılar ve riske girmeye değeceğini düşünürler.

 

Küçük ölçekli işletme sahipleri bir hafta içinde bitirilmesi gereken işlere odaklanırlar

Küçük ölçekli işletme sahiplerinin günlük ve haftalık yapılacaklar listesi vardır.  Personeli idare ederler, müşterilerle ilgilenirler, yeni müşterilerle temas kurarlar ve her şeyin yolunda gitmesini sağlarlar.

 

Girişimciler altı ay sonrasını düşünürler

Ekipleri günlük ve haftalık plan yapsa da kendileri bugüne değil firmanın geleceğine odaklanırlar. İşi yönetecek çalışanları vardır ve yoksa bile en kısa zamanda alırlar.

 

Küçük ölçekli işletme sahipleri işleri konusunda duygusaldır

İşletmelerini satmayı veya aile üyelerinden birine bile olsa devretmeyi asla düşünmezler. Kararlar vermeyi ve yönetmeyi severler.

 

Girişimciler büyümeye odaklanır

Girişimciler büyümek ister. İşletmelerini satmaya odaklanmasalar da kendileri olmadan da işleyebilecek bir sistem kurarlar. Etraflarında bir sürü uzman vardır.

Ülkelerin her zaman ekonomiyi düzene sokacak küçük ölçekli işletme sahiplerine ve ileriye götürecek girişimcilere ihtiyacı vardır. Peki siz hangisisiniz?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir