Akıllı kitap ayracı kitaplarını ihmal eden okuyucuları tweet atarak uyarıyor

Brezilya merkezli Penguin-Companhia “Tweet For a Read” isimli yeni bir kampanya başlattı. Tweet For a Read kampanyasında kitaplarını bir süredir açmayan okuyucuları tespit eden ve okuyucuya Twitter aracılığıyla iletiler gönderen bir kitap ayracı kullanılıyor.

Geleneksel romanlar yazan yazarlar okuyucuları etkilemek için çok çalışır. Ancak günümüz internet çağındaki dikkat aralığı yazarların okuyucuları etkilemesini daha da zorlaştırıyor. Akıllı telefonlar ve web insanların dikkatini dağıttığından kitaplardan uzaklaşmalarına neden oluyor. Kitapların okunmadan yıllarca raflarda beklemesini engellemek isteyen Arjantinli yayınevi Eterna Cadencia yakın zamanda muhteşem bir kampanyaya imza atmıştı. Eterna Cadencia kitapları özel bir mürekkep kullanılarak bastı. Bu sayede yazılar güneş ve hava ile temas ettiğinde silinmeye başlıyor. Kitabı iki ay içerisinde okumazsanız iki ay sonra kitaptaki tüm yazılar siliniyor. Penguin-Companhia başlattığı “Tweet For a Read” kampanyasında da bir süredir kitaplarını açmayan okuyucuları tespit eden ve okuyucuya Twitter aracılığıyla iletiler gönderen bir kitap ayracı kullanılıyor.

Brezilyalı yayınevi Penguin-Companhia tarafından yaratılan kitap ayracı ışık sensörü, zamanlayıcı ve minyatür wifi erişimli bilgisayarla donatıldı. Işık sensörü kitabın ne zaman kapatıldığını tespit ediyor ve zamanlayıcı okuyucunun kitabı ne kadar süredir okumadığını hesaplıyor. Okuyucular bir hafta boyunca kitabı açmazsa okuyucuya yazarın hesabından tekrar okumaya başlamalarını hatırlatan bir tweet gönderiliyor. Her tweet yazarın tarzına göre oluşturuluyor veya söz konusu kitapla alakalı cümlelerden oluşuyor.

Bu muhteşem kampanyayla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu izleyin:

Proje sosyal medya yüzünden dikkati dağılanların bir süreliğine sosyal medyadan uzaklaşmasını ve kitaplardan keyif almalarına olanak veriyor. Aynı zamanda yazarlar da atılan tweet sayısına bağlı olarak kitaplarının ne sıklıkla göz ardı edildiğiyle ilgili geri dönüşler alabiliyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir