Facebook Bağımlılığından Kurtulmanın Şok Edici Yolu

Her gün dünya üzerinden sizler araştırdığımız iş fikirlerinden en ilginç olanları ve büyük ilgi görenleri seçerek sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere facebook bağımlılarına özel geliştirilen ” Pavlov Poke ” isimli ilginç klavyeden bahsedeceğiz.

İş saatlerinde facebook’ta geçirdikleri zamanın çokluğunu farkettiklerinde, iki doktora öğrencisi Pavlov uyartısı adlı sistemi geliştirdiler. Pavlov uyartısı, sizin e-mail,anlık mesajlaşma programları veya sosyal ağlar gibi dikkat dağıtıcı online iletişim araçlarıyla fazla zaman harcadığınızı algıladığında elektrik şoku veren bir klavye.

İkisi de doktora öğrencisi olan Robert R. Morris ve Dan McDuff ; diğer milyonlarca insan gibi hem internet kullanıcısı hem de sosyal medya bağımlısı olduklarını söylüyorlar. Facebook’ta haftada 50 saat harcadıklarını gören ikili sosyal medya bağımlılığı ile mücadeleye yeni bir bakış açısı getirmek gerektiğini farketmişler. Zamanının çoğunu Twitter, facebook gibi sitelerde harcayan insanları bu bağımlılıktan kurtarmak için elektroşok terapisini uygulamaya karar vermişler. Adını, köpeklerin davranışlarını deneylerle gözlemleyen ünlü Rus psikolog Pavlov’dan alan bu ilginç klavye, kullanıcıların facebook’ta çok fazla zaman harcadığını algıladığında, elektrik şokları yollayarak onları uyaracak şekilde programlanmış. Bu küçük şoklar, sizin kıpırdanmanızı sağlayacak kadar güçlü fakat, size kalıcı bir zarar vermeyecek kadar önemsiz değerdeler.

İkiliden Morris blog’unda “ Kendimi hipnotik bir trans vaziyetinde, aslında hiç ilgilemediğim halde saatlerdir evcil hayvan resimlerine bakıyor buluyordum” diyor. Birkaç şok etkisinden sonra bu davranışları tamamen gitmiş. Gerek olmadıkça o siteleri bir daha hiç ziyaret etmemiş. “Tabii ki hala bu sitelere giriyorum” diyor “fakat bu, eskiden olduğu gibi gizemli bir içsel dürtü ile gerçekleşmiyor”

Yaratıcı bir girişimcilik ürünü olan klavyeyi kullanmaya başladıktan sonra kendi facebook kullanımında hatırısayılır bir azalma olsa da Morris, bu aletin, meşru bir davranış kısıtlayıcı yöntem olmaktan ziyade, provokatif bir sanat ve tasarım projesi olduğunu söylüyor.

Bu projeye şaka niyetiyle başladıklarını söyleyen Morris ve McDuff, iletişim teknolojilerinin ne yönde geliştiğini çok ciddi bir biçimde araştırmak gerektiğine inanıyorlar. Chicago Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre facebook ve twitter, alkol ve sigaradan daha fazla bağımlılık yapıyor. Ayrıca yapılan araştırmaların sonuçlarına göre facebook, zamanla insanların ruh sağlığını da kötü etkiliyor.

Morris ve McDuff, facebook bağımlılığını kontrol altına almak için Pavlov uyartısı dışında daha acısız başka bir yöntem de bulmuşlar. Her facebook’a girdiğinde kendisini tokatlaması için birine para veren adamdan ilham alan ikili, internete girildiğinde zaman tutan ve ayarlanan süreyi geçtiğinde size telefon ederek kızıp bağıracak insanlar bulmuşlar. Siz bu insanlara önceden paralarını ödüyorsunuz ve online bir sistem aracılığıyla sizin internet kullanımınızı sürekli kontrol ediyorlar. Süreyi doldurduğunuz zaman da size telefon açıp ağızlarına ne gelirse söylüyorlar. Aslında sistem çok basit. Siz süreyi aştığınızda sistem Amazon.com’da yıllarıdır hizmette olan “Mechanical Turk” sitesinde bir iş açıyor ve bu işi alan kişi size telefon ederek önceden hazırlanmış, tamamıyla aşağılayıcı içeriği olan bir metni size bağıra çağıra okuyor. Bu da şaka amacıyla hazırlanan bir proje olmasına rağmen, bu sisteme ihtiyaç duyan birileri gerçekten çıkmış ve 1,70 $’lık iş yapmışlar. Fikir vermesi için buraya not düşelim “Mechanical Turk”’teki işlerin karşılığı olarak ödenen ücretler 0,05 cent civarında…

En ilginç iş fikirlerini ve yaratıcı girişimcilik ürünlerini sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir