Catering Şirketi Kurmak

Elinize geçen her fırsatta aileniz ve arkadaşlarınız için yemekler yapıyor, yiyecek trendlerini takip ediyor ve girişimci bir ruha sahipseniz catering işine başlamayı düşünebilirsiniz. Düğünler, açılışlar, partiler, çeşitli organizasyonlar ve şirketler için yemek hizmeti vererek karlı bir işe sahip olabilirsiniz.

Kendi nişinizi nasıl bulacağınızı, işinizi nasıl lanse edeceğinizi ve haberlerin nasıl yayılacağını öğrenmek istiyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

İşte sizlere başarılı bir yemek şirketinin nasıl kurulacağına dair çok önemli bilgiler:

 

Catering nişinizi bulun

1 – Hangi yiyecekleri yapmaktan hoşlandığınızı düşünün. Tıpkı diğer işlerde olduğu gibi catering işi de saf tutku ve ilgiden oluşur. Catering işiniz geliştirirken odaklanabileceğiniz yiyecek türleri:

 • Öğle yemeği veya brunch türü yiyecekler. Sandviçler, tartlar, salatalar, kişler ve gün içinde sunulabilecek diğer türdeki yiyecekleri yapmaktan hoşlanıyorsanız işinizi öğle arası yemek hizmetleri şeklinde biçimlendirebilirsiniz. Öğle yemeği davetleri, gündüz yapılan ödül törenleri, okul faaliyetleri vb. gibi etkinliklerde hizmet verebilirsiniz.
 • Düğün resepsiyonları veya özel etkinlik yemekleri.  Düğünlerde hizmet veren catering şirketleri(yemek fabrikaları) çeşitli aperatifler ve mezeler haricinde başlangıç yemekleri ve tatlılar da sunarlar.
 • Sadece tatlı. Tatlılar pişirmekten hoşlanıyorsanız, kurabiyeler ve pastalar yapma konusunda doğal bir yeteneğiniz varsa sadece tatlı hizmeti verebilirsiniz. Bu hizmeti verdiğinizde müşteri sayınız kısıtlanır ancak alacağınız ekipman sayısı da azalır.
 • Aperatifler ve kokteyller. Müşteriler sadece aperatiflerin servis edildiği bazen de yanında özel hazırlanmış kokteyllerin yer aldığı trendi ve neşeli hizmetler sunacak cateringcilerle anlaşırlar.

2 – Menü hazırlayın. Bunu ilk etapta yapmanız ne kadarlık bir mutfak alanına ihtiyacınızın olduğunu, hangi elektrikli aletleri almanız gerektiğini ve finansal anlamda ne kadar para kazanmayı beklediğinizi hesaplamanıza yardımcı olur.

 • Farklı lezzetleri birbirine yakıştıracak çeşitli öğeleri bir araya getirmeye çalışın. Bir mutfakta ( Türk mutfağı gibi )  veya bir tür yemekte uzmanlaşacak olsanız bile menünüzün farklı tatlarla çekici hale geldiğinden emin olun. Örneğin bir sürü baharatlı yemek sunmak istiyorsanız baharatsız seçenekleriniz de olsun.
 • Et ve diğer hayvan ürünlerini yemeyen müşteriler içinde vejetaryen ve vegan seçenekler sunabilirsiniz.

3 – Yemeklerinizi test edin. Menünüzü hazırladıktan sonra bir parti düzenleyerek ailenize ve arkadaşlarınıza yemeklerinizi test ettirin. Hem yemekler hem de servis konusunda size karşı dürüst olmalarını isteyin.

 • Yemeklerinizin lezzetinden emin olana kadar ince ayarlamalar yapın.
 • Pratik mükemmelleştirir. İşletmenizi lanse etmeden önce teknikleri, pişme sürelerini ve sunumları öğrendiğinizden emin olun.

Mekanı ve malzemeleri güvence altına alın

1 – Kiralık bir yer bulun. Küçük ölçekli başlasanız bile mekanla ilgili uymanız gereken bir takım yasalar ve yönetmelikler olacaktır. İlgili kurumların internet sayfalarını ziyaret ederek nasıl bir yer kiralamanız gerektiğini öğrenin.

 • Catering işi sizin için tam zamanlı bir iş olacaksa daha fazla depolama alanına ve pişirme aracına ihtiyacınız olacaktır. Pişirme ve catering ekipmanlarınızı kurabileceğiniz yeterli tesisatı olan bir yer bulun. Havalandırma davlumbazı ve yağ ayırıcı gibi ekipmanların olduğundan emin olun.
 • Yiyecekleri doğrudan mutfağınızdan satacaksanız vitrini olan bir mekan bakın. Bu sayede mutfağı ayırabilir ve müşteriler için masalar ve oturma alanları yaratabilirsiniz.

2 – Mutfağınızı düzenleyin. Catering işi yaparken kullanacağınız endüstriyel ekipmanlar evinizde kullandığınız ekipmanlara göre daha pahalı olacaktır. İşletmenizi etkili bir şekilde idare etmenizi sağlayacak ekipmanlar için bir bütçe hazırlayın.

 • Ekipman alımlarını menünüze yansıtın. Örneğin ürünlerin çoğu fırınlanıyorsa en az iki tane fırın almanız gerekir. Menünüzde bir sürü kızartılmış yiyecek varsa birden fazla tava almanız sizin için iyi olur.
 • Hazırlık çalışmalarınızı daha verimli hale getirmek için özellikle de çalışanlar alacaksanız çoklu lavabolar kurabilirsiniz.
 • Yiyecekleri nasıl depolayacağınızı da önceden planlamalısınız. Çoklu buzdolapları ve geniş dondurucular yiyecekleri zamanından önce hazırlamanıza yardımcı olur. Isıtılmış ve ısıtılmamış bekletme alanları ısının tutulması ve hazırlanmış ürünlerin depolanması için önemlidir.
 • Menünüzdeki yemekler için gerekli olan bütün tencereleri, kap-kaçakları ve diğer mutfak ekipmanlarını alın.

3 – Yerinizde kullanacağınızı bütün catering ekipmanlarını satın alın. Seçeceğiniz ekipmanlar sunmak istediğiniz servis türüne bağlı olarak değişecektir ancak en azından servis tabakları ve servis aletleri almanız gerekir.

 • Catering şirketlerinin çoğu tabaklar, bıçaklar çatallar, cam eşyalar veya tek kullanımlık tabaklar ve kap-kaçaklar temin eder.
 • Sunulan etkinliği daha güzel bir hale getirmek için isterseniz özel tepsiler ve sıralı servis tabakları da kullanabilirsiniz.
 • Yiyecekleri hem sıcak hem de soğuk tutacak sıvı yakıtla çalışan ocaklar gibi uygun ekipmanlarınızın olduğundan emin olun.
 • Masa örtüleri, peçeteler, masa süsleri ve göbek süsleri alabilirsiniz.

 

Catering şirketi nasıl kurulur?

1 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. Catering işinizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

2 – Fiyatlarınızı belirleyin. Belgelerinizin yiyecek içecek etkinlikleri, lezzet testleri ve muayeneler için uygun olduğundan emin olun. Gider, gelir ve fatura işlemlerinin takip edilmesi için ister bir muhasebeci ile anlaşın isterseniz de muhasebe işlerinizi kendiniz halledin.

3 – Yiyeceklerin taşınması için bir araç ve diğer ekipmanlardan alın. Araçta yiyeceklerin, masa örtülerinin, çatal-bıçakların ve diğer ekipmanların depolanması için yeterli alan olduğundan emin olun. Başlangıçta bir araç yeterli olacaktır. İşleri büyüttükçe bir tane daha alabilirsiniz.

4 – Personel alın. Yemeklerin hazırlanmasına, gönderilmesine ve servis edilmesine yardımcı olmaları için ne tür personele ihtiyaç duyacağınıza karar verin.

 • Hemen personel almak yerine size geçici aşçılar ve garsonlar gibi elemanlar sağlayacak ajanslarla anlaşabilir ve daha sonra daimi personel alabilirsiniz.
 • Servis personelinin giyeceği kıyafet türüne karar verin.
 • Müşterilerinize ne tür hizmetler sunacaksanız personelinize o doğrultuda eğitim verin.

5 – Gıda tedarikçileri ile hesap açın. İlk başta yerel toptancılarla çalışabilirsiniz ancak işler yeteri kadar büyüdüğünde daha büyük tedarikçi firmalar bulabilirsiniz.

 • Sebze ve meyveler yerel olarak çiftçilerden alabilirsiniz.
 • Bazı alkol üreticileri etkinliklerinizde logolarını kullanmanıza karşılık özel indirimler yaparlar.

6 – Reklam ve pazarlamanızı yapın. El ilanları ve menüler dağıtın, Facebook’ta yayınlar yapın ve açılış yapmadan birkaç hafta önce gazeteye reklam verin. Haberlerin yayılması için siparişleri zamanında götürün ve mobil ürün tatma etkinlikleri düzenleyin.

 • Gelinlik mağazalarına, nikah şekeri dükkanlarına ve kuaförlere işletme bilgilerinizi koyun. Ziyafet salonlarından ve popüler düğün mekanlarından potansiyel müşterileri size yönlendirmelerini rica edin.
 • Yeni açılan bir yemek firmasının tanıtımını yapmanın en iyi yolu ağızdan ağza pazarlamadır. Birkaç etkinliğinizin sorunsuz geçmesini sağlayın. Daha sonra haberler yayıldıkça bir sürü yeni müşteriniz olacaktır.

 

İpuçları

Catering işi yapanların çoğu kendi firmalarını kurmadan önce başka catering firmalarında çalışırlar. Bu sayede catering işinin kendileri için doğru olup olmadığını anlarlar.

Gıda sektöründe iş kurmak isteyenlere özel en güzel iş fikirlerini ve karlı yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Öğrenmek istediğim şu: 3000 kişilik yemek çıkarmak için araç gereç (Yemek çıkarma mutfak malzemesi ) olarak kaça mal olur ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir