Droneları Havada Şarj Edebilen Yeni Sistem

Dünyanın dört bir tarafından en yenilikçi fikileri ve inovasyonları araştırmaya devam ediyoruz. Yeni kurulan Amerika menşeili bir firma, dronelara sınırsız uçuş süresi kazandıracak kablosuz şarj yöntemi geliştirdi.

Droneların sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Araştırma şirketi Gartner’a göre, 2020 yılında insansız hava araçları piyasası, 11 milyar dolarlık bir sektör haline gelecek. Bugüne kadar kahve servisi yapan dronedan, diğer droneları yakalayan modellere kadar birçok yaratıcı insansız hava aracı ile karşılaştık. Droneları kısıtlayan şey ise her zaman şarj süreleri nedeni ile kısa uçuşlar yapabiliyor olmaları oldu. Şimdi ise, Global Energy Transmission (GET) adlı yeni bir firma, droneları havada şarj edebilecek yeni sistemleri ile bu sıkıntıyı aşmayı umuyor.

GET’in sistemi, kablolardan oluşan altıgen bir iskeletin direkler arasına yerleştirilmesi ile kuruluyor. Kablolar tetikleyici bir şarj alanı oluşturarak droneların pillerini havada iken şarj ediyor. İndüksiyon şarj ile birlikte indüksiyonlu bobin (Düşük voltajlı enerji kaynağından yüksek voltaj darbeleri oluşturan bir çeşit elektrik trafosu) alternatif elektromanyetik bir alan oluşturuyor. Drone üzerinde bulunan ikinci bir bobin de bu elektromanyetik enerjiyi alıp tekrar elektrik enerjisine dönüştürüyor ve pili şarj ediyor.

GET sisteminde birden fazla drone aynı anda şarj edilebilirken, portatif yapısı sayesinde de, sistem ihtiyaç duyulan yere kolaylıkla taşınabiliyor. GET ile, 25 dakikalık uçuş için yeterli olacak şarj için sadece 6 dakika süre gerekiyor. Dahası, droneların geniş alanlarda kesintisiz uçabilmesi için firma, şarj kuleleri kurmayı planlıyor. Sistem, kargo dronelarının daha uzun mesafeleri katedebilmesi için, güvenlik dronelarının sürekli havada kalmaları için ya da inşaatlarda kullanılan droneların daha uzun süre çalışabilmeleri için kullanılabilir.

 

İlginizi çekebilir

Yenilikçi Dronelar
Drone İle Para Kazanmanın Yolları
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir