Drone İle Para Kazanmanın Yolları

Günümüz teknolojileri sayesinde küçük insansız hava araçları eskilere kıyasla çok daha yaygın olarak birçok alanda kullanılabiliyor. Özellikle DJI Phantom serisi gibi dört pervaneli dronelar, hemen hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Tabii kameralar da teknolojinin nimetlerinden yararlanarak baya bir yol aldı. Artık daha küçük, daha hafif, daha yüksek çözünürlüklüler ve çok daha iyi lenslere sahipler. Şimdi bu ikisini birleştirerek sofistike bir kullanım ile ucuz yollardan video çekerek hem eğlenmek hem de para kazanmak mümkün.

Donelar, çeşitli sektörlerin değişimine ve gelişimine yardımcı olmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıllarda bu pazarın çok daha büyüyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İşte, girişimciler tarafından kullanılabilecek drone – video kombinasyonu ile potansiyel olarak para kazanabileceğiniz 20 yöntem:


Drone ile Nasıl Para Kazanılır?

20. Havadan Haritacılık

20-havadan-haritacilik

Dijital fotogrametrik haritalama ve orto fotoğrafçılık hizmetleri, dronelar kullanılarak gerçekleştirilmekte ve bu sayede büyük miktarda tasarruf sağlanmaktadır. Dronelar, daha yavaş ve alçaktan uçabildiğinden büyük ve geleneksel hava taşıtlarına kıyasla daha çok tercih edilmektedir.

19. YouTube Kanalı Açmak ve Onu Paraya Çevirmek

19-youtube-kanali-acmak-ve-onu-paraya-cevirmek

Drone videoları şu sıralar çok popüler ve Team BlackSheep gibi birçok YouTube kanalı sahibi dünyanın ilginç ve benzersiz yerlerinde uzaktan kumandalı uçaklar tarafından çekilen basit videoları yükleyerek büyük sayıda abone kazanmaya devam ediyor.

YouTube üzerinden para kazanmak ise hiç zor değil: kanalınızı takip edenleri ve video izlenme sayınızı çeşitli yöntemlerle artırın: ürünlerinizi tanıtın, çevrimiçi bir dükkana veya websitesine trafik çekin, video içi reklam satın ve ürün yerleştirme kullanın veya bir YouTube reklamcılık ortağı programına kayıt olun!

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


18. Rakipler Hakkında İstihbarat

18-rakipler-hakkinda-istihbarat

Havadan keşif, firmaların kendi rakipleri hakkında bilgi toplamak için kullanılmaya başlandı. Üretim tesislerinin büyüklüğü ve kapasitesi , çalışan sayısı, iş alanları vb. hakkında istihbaratlar artık küçük ve düşük maliyetli dronelar kullanılarak yapılabilmekte.

17. Koruma, Çevre Düzenlemesi ve Uyum

17-koruma-cevre-duzenlemesi-ve-uyum

Biyologlar ve araştırmacılar, drone videolarını kullanarak kuşlardan kutup ayılarına kadar çeşitli hayvanları gözlemliyor. Ayrıca dronelar, çevre kanunlarının uygulanmasına ilişkin; yasadışı ağaç kesimi, zararlı maddelerin kaçak olarak doğaya bırakılması ve kaçak avlanma gibi faaliyetleri ve sorumlularını tespit etmek için kullanıyorlar.

16. Kargo

16-kargo

Amazon insansız hava araçları aracılığıyla ticari ürünlerin teslimatı fikrini ortaya attı ve fikir tüm dünyada virüs gibi yayılmaya başladı. Droneler acil ilaçların, küçük ancak önemli mekanik parçaların ve gizli belgelerin teslimatı gibi birçok alanda kullanılmaya devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Drone ile Nakliyat Gerçek Oldu


15. Afet Yardımı

15-afet-yardimi

Dronelar sel, kasırga, hortum ve deprem gibi doğal afetlerden kötü bir biçimde etkilenen ve karadan ulaşımın imkansız olduğu yerleşim alanları için gerçek zamanlı video görüntüleri sağlamaya devam ediyor. Günümüzde Orta Amerika’daki afet yönetimi ve acil durum müdahale yetkilileri birkaç çok güçlü depremin ardından kendilerine yardım ve destek sağlamak için birkaç İHA pilotu ile anlaşmış bulunuyor.

Dronelar, birkaç yıl önce Japonya’nın Fukushima kentinde erimeye başlayan Daiichi nükleer santrali bölgesinde hala kullanılıyor. Bu bölgede radyasyon, insanlar ve bu alanda çalışmak zorunda olan bilimadamları için ciddi tehdit oluşturuyor. Yukarıda da bahsedildiği gibi daha büyük insansız hava sistemleri de, insani hizmet kuruluşları tarafından ulaşılamayan mağdurlara güvenli bir biçimde ilaç, gıda ve su sağlamak için kullanılmaktadır.

Mutlaka okuyun: Acil durum droneları afet bölgelerine gıda taşıyor!


14. Film Çekimleri

14-film-cekimleri

Film yapımcıları sinemada kullanılan kameraları taşıyabilen iyi donanımlı insansız hava araçlarının film çekimlerinde kameranın monte edildiği vinç gibi benzer araçlar ile kıyaslandığında çeşitli sahneleri daha iyi çekmek için daha uygun ve çok yönlü bir seçenek olduğunun farkına vardılar.

13. Drone Reklamcılığı

13-alcak-irtifa-afis-reklamlari

Drone reklamcılığı çok yeni bir alan olsa da yakın gelecekte birçok marka ve işletme bunun nimetinden faydalanmak isteyecektir. Drone reklamcılığı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

12. Küçük Ölçekli Video Siteleri

12-kucuk-olcekli-video-siteleri

Birçok girişimci, video alışverişinin yapıldığı küçük ölçekli websiteleri üzerinden drone ile çekilmiş çeşitli hizmetler ve performanslar sunabilir. Müşteriler, kendi ailelerine, arkadaşlarına ve müşterilerine özel mesajlar göndermek, pazarlama ve tanıtım yapmak için kullanılan yaratıcı ve kişiselleştirilmiş video hizmetleri satın alıyorlar. Drone kullanılarak çekilmiş video görüntüleri henüz bu gibi sitelerde yaygınlaşmamış. Biraz yaratıcılık ile birlikte doğum günü, geçmiş olsun, tebrikler, URL tanıtımı, marka farklındalığı gibi alanlarda benzersiz drone video hizmetleri sunabilirsiniz.

11. Haber Yayını

11-haber-yayini

Dronelar, gazeteciler ve haber yayını yapmak isteyenler tarafından giderek daha fazla kullanılmaya başlandı. Küçük insansız hava araçlarının çatışma, savaş, iç karışıklık, kaza ve afet bölgelerinden yayın almak için kullanıldığı bazı çok bilindik örnekler vardır. İHAlar gazetecilere tehlikeli durumlardan güvenli bir uzaklıkta kalarak haber yapmalarına olanak tanıyor ve ayrıca genellikle ticari olarak kullanılan bir helikoptere kıyasla çok daha hızlı ve daha az maliyetli bir biçimde ilgili alana ulaşabiliyor. Evet, ünlülerin fotoğraflarını çekenler de artık küçük insansız hava araçlarını kullanıyorlar.

10. Boru ve Elektrik Hattı İnceleme

10-boru-ve-elektrik-hatti-inceleme

Çeşitli şirketler, uçak ve helikopter gibi ticari hava araçlarını; yüzlerce kilometrelik elektrik hatlarını, kuleleri, istasyonları, petrol ve doğalgaz boru hatlarını incelemek için kullanmaktaydılar. Dronelar artık, pilotlar ve gözlemciler için tehlikeli olabilen bu rutin denetimleri daha ucuza yapmak için bu büyük hava araçları ile yer değiştirmeye başladı.

9. Hassas Tarım

9-hassas-tarim

Hassas tarımda ve ekin denetiminde drone kullanmak, pahalı ticari hava araçlarını kullanmaktan çok daha caziptir. Belirli dalga boylarını yakalama kapasitesine sahip özel kameralarla donatılmış küçük insansız hava araçları, tarladaki ekinlerin genel sağlıklarını belli eden farklı renkleri tespit edebilmektedir. İlgili alanlarda doğrulama, sorun teşhisi ve hatta belirli bölgelerde tedaviye başlamak için İHAlar kullanılabilinmektedir. Çiftçiler, ekinlerini insansız hava araçlarını kullanarak denetlediğinde daha yüksek verim, indirgenmiş bitki hasarı ve daha düşük maliyet gibi avantajlar elde etmektedir.

8. Gayrimenkul Videoları

8-gayrimenkul-videolari

Bu, belki de drone uçurmak konusunda tecrübesi olan girişimciler için en iyi fırsat olabilir. Emlakçılar, dronelar tarafından alçak irtifadan çekilmiş görüntülerin mülkleri ve evleri hızlı bir şekilde satmalarına yardımcı olduklarını fark ettiler. Buna ek olarak İHA video şirketleri ile çalışan emlakçılar, müşterilerinin arttığını da belirtiyorlar.

7. Tatil ve Otel Reklamcılığı

7-tatil-ve-otel-reklamciligi

Yukarıdaki gayrimenkul videolarına benzer bir şekilde bir otelin mükemmel konumunun ve harika tesislerinin havadan görüntüsünü bir dronedan başka ne sağlayabilir ki?

Otellerin ve tatil alanlarının reklam yaparak müşteri çekmeye çalıştığı bazı dönemlerde, eşsiz video görüntüleri sunanların diğerlerine kıyasla pazarda daha büyük bir paya sahip olduğu ve daha çok müşteri çektiği bir gerçek.

İHAlar ile video çeken bir girişimci Cozumel ve Cancun Meksika’da hem ücretsiz tatil yapıyor hem de drone’unu uçurarak oteller için yeni reklam kampanyaları hazırlıyor.

Video kameranız ile gezip, tatil yapıp, bir de üstüne para almayı kim istemez ki?

6. Arama ve Kurtarma

6-arama-ve-kurtarma

Virginia sakini Guillermo DeVenecia, yakın bir zamanda kaybolunca polis ve arama ekipleri, bunaklık ve duyma kaybı yaşayan 82 yaşındaki adamı aramaya başladılar.

Üç gün boyunca yüzlerce gönüllü, arama köpekleri ve sık ormanlı bölge üzerinde uçan bir helikopterle aramalarına rağmen herhangi bir ize rastlanmadı. Adamın güvenliğinden endişe duyulmaya başlandı ve Fitchburg polisi kayıp adam hakkında tüm halkı bilgilendirdi.

David Lesh ise DeVenecia’yı bir drone ile sadece 20 dakika içerisinde buldu.

5. Güvenlik

5-guvenlik

İstenmeyen kişilerin tespiti ve hırsızlığın belgelenmesi için droneların çektiği videolar hassas bölgeleri korumak için kullanılmaya başlandı. Bir girişimci büyük bir akuakültürü (ticari balıkçılık yapılan alan) koruması için işe alındı. Toplamda 150 dönümü kapsayan bir uçuş alanı vardı ve termal görüntüleme kamerası donanımlı drone, balık hırsızlığını geceleri dahi tespit etmeyi başarabildi. Şirket içinde bulunduğu durumu değerlendirip, tüm bu alan için 5-6 tane güvenlik görevlisi işe alarak, tüm bölgeye eşit olarak dağılmalarını ummaktansa, drone kullanan birini işe alarak etkili bir şekilde sorunlarına çözüm bulmayı yeğlemiş. Sanıyoruz ki, bu girişimci şimdilik dünyanın en iyi işlerinden birine sahip.

4. Spor ve Etkinlik Kameramanlığı

4-spor-ve-etkinlik-kameramanligi

Bu, droneların spor etkinliklerini havadan kayıt altına aldığı yeni bir kullanım alanıdır. Droneların, olimpiyatlardam Boston Maratonu’na kadar birçok etkinlikte kullanıldığına tanık olduk. Hiçbir şehirde, bölgede veya ülkede havadan kayıt altına alınamayacak bir etkinlik bulunmuyor.

3. Bina Denetimleri ve Şantiye Verileri

3-bina-denetimleri-ve-santiye-verileri

Geçenlerde Bosna Hersek’te olan sel sırasında çeşitli tarihsel kalıntılar sel altında kalıp harap oldular. Çeşitli İHA operatörleri kamu güvenliği için dronelar ile görüntü sağlamak için gönüllü oldular. Bu sayede, kolluk görevlileri ve yapı mühendisleri hasarı değerlendirmek için kolayca ulaşamadıkları yolları ve köprüleri görüntüleyebildi. Sonuç olarak bu pilotlardan bir veya birkaçı yerel haber kanallarına sürekli olarak görüntülerini satıyor ve çeşitli kamu şirketlerinden de maaş alıyordu.

Büyük inşaat projeleri yürüten inşaat şirketleri ve mimarlar ölçüm yapmak ve rapor hazırlamak için onlara video çeken drone operatörlerini işe alıyorlar. Sigorta şirketleri de insanların erişmesinin zor olduğu alanları incelemek için droneları kullanıyorlar ve bu sayede çalışanlarını da riske atmıyorlar.

2. Gözetim ve Özel Araştırma

2-guzetim-ve-ozel-arastirma

Geçenlerde internet üzerinde Amerika’nın New York şehrinde droneların aldatan eşleri görüntülemek için kullanıldıkları hakkında bir makale okudum. Droneların bu şekilde kullanıldığı konusunda çok da emin olamadım çünkü droneların motorları uçarken çok ses çıkartıyorlar ve bu yüzden fark edilmeme riskleri çok düşük. Ancak İHAlar özel araştırmaların bazı belirli yöntemlerinde kesinlikle kullanılabilinirler.

1. Düğün Videoları

1-dugun-videolari

Çeşitli açılardan havadan benzersiz görüntüler yakalamak sadece belli başlı droneların yapabileceği işlerden. Ve bu iş artık yeni evlenen çiftlerin gözde hizmetlerinden biri haline geldi. Açık havadaki düğün salonlarının yerleri genelde çok güzel manzaraya sahip ve dronelar bu manzaradan da yararlanarak her zamankinden daha güzel ve özel videolar çekebilirler.

Lütfen unutmayın ki, bu makale her bölgeden okuyucuya hitap edecek şekilde hazırlanmıştır. Bazı bölgelerde drone uçuşları yasaklanmış ve kısıtlanmış olabilir veya uçuş için sizden sertifika istenebilir. Bu konuya dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca bu makalede insan güvenliği ile ilgili konular ele alınmadı ancak bu, kesinlikle İHA uçuşlarında dikkat edilmesi gereken bir hususdur. Araçlar uçuş sırasında insanlara zarar verebilir veya aynı hava sahasında uçan diğer İHAlar ile çarpışabilir. Lütfen her zaman her şeyden önce, kendinizin ve diğerlerinin güvenliğini aklınızda bulundurunuz.

Kamera donanımlı insansız hava sistemi kullanılarak para kazanmanıza yardımcı olabilecek bir fikriniz veya deneyiminiz mi var? Bunu bizlerle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Konu özellikle güvenlik, yönetmelik olduğunda dronelar ile uçmanın biraz tartışmalı olabileceğini biliyoruz ancak kimseye rahatsızlık vermeden, yasal yollardan para kazanmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir