Estetik gaz maskesiyle havanız değişecek!

Gerçeği kabul edelim, gaz maskeleri felaket durumunda oldukça işe yarar. Ancak gaz maskeleri revaçta olan aksesuarlardan değildir ve yüzünüze taktığınız zaman diğer insanlarla iletişim kurmak oldukça zordur. Ancak İsrailli endüstriyel tasarımcı Zlil Lazarovich insanların gaz maskelerine karşı olan algısını değiştirmeye çalışıyor. Zlil Lazarovich, dünyanın ilk sosyal gaz maskesini tasarladı. Şık ve tarz bir görüntüsü olan bu maske sosyal etkileşimleri de kusursuz hale getiriyor.

Bu yeni sosyal gaz maskesiyle kanepenizde film izleyebilir, başkalarının bakışlarına maruz kalmadan dışarı çıkabilir ve normalde yaptığınız her şeyi yapmaya devam edebilirsiniz. Lazarovich ürünle ilgili şunları söylemiştir: “Maskenin büyük camı yanakların, kaşların ve bütün göz çevresinin rahatlıkla görülmesini sağladığı için karşı taraf yüz ifadelerini net bir şekilde görebiliyor. Filtrelerin geniş ve yüzsüz şekli sayesinde iskelet gibi görünmek yerine mutlu ve sağlıklı bir izlenim bırakıyorsunuz. Kullanıcının yüzünü gizleyen, iletişimi ve yüz ifadelerini sınırlandıran ve yaratık gibi görünmesine neden olan diğer maskelerin aksine sosyal gaz maskesi pozitif deneyim ve güçlü bir imaj sunuyor.”

sosyal-gaz-maskesi-1

Gaz maskesi Birinci Dünya Savaşından beri var olsa da kimse gaz maskesinin görüntüsünü geliştirmeye çalışmamıştır. Lazarovich, 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı sırasındaki çocukluk deneyimlerinden yola çıkarak bu ürünü tasarlamıştır. Lazarovich sözlerine şu şekilde devam etmiştir: “Körfez Savaşı sırasında yaşanan ve hem benim hem de bütün İsraillilerin hafızasında yer eden olaylar ve hatıralar en stresli zamanlarda bile normallik hissinin sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğunu anlamamı sağlamıştı.”

Lazarovich, maskeyi pazara sokmayı düşünmüyor. Tasarımı çekici ve kullanışlı olsa da Lazarovich maskeyi kriz anlarında aile üyeleri arasındaki iletişimi kolaylaştıran bir “konsept” olarak görüyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir