Kimsenin Aklına Gelmeyen Zekice İş Fikirleri

Zekice iş fikirleri 1: Çocuklarla Birlikte Büyüyen Ayakkbı ve Giysi

” Büyük olsun seneye de giyer ” sözü tarih oluyor. Çocukların hızlı büyümesi sebebiyle giysilerin kısa sürede küçük kalması ve kullanılamaz hale gemesi ailelerin en çok muzdarip oldukları konu. Bu sebeple çocuk giyim sektörüne yeni bir soluk getirecek zekice iş fikirlerine ihyitaç var. Petit li de onlardan biri. Çocuk büyüdükçe bedeni büyüyebilen giysi sektör adına umut verici bir gelişme.

Mutlaka okuyun: Çocuklarla Beraber Büyüyen Giysi: Petit Pli

Mutlaka okuyun: Çocuklarla Birlikte Büyüyen Ayakkabılar: Expandals


Zekice iş fikirleri 2: Elektriksiz Çalışan Buzdolabı

Elektriksiz, fansız ve hava kompresörü olmadan çalışabilen Yuma 60L buzdolabı, kamplarda, üçüncü dünya ülkelerinde ve enerji sıkıntısı yaşanan afet bölgelerinde oldukça faydalı olabilecek bir icat. İçeceklerinizi normal bir buzdolabı kadar soğuk bir şekilde saklayamayacak olsa da, Yuma 60L size uygun bir sıcaklıkta içerisindekileri saklamayı vaadediyor. Üstelik bu işi yaparken elektrik kullanmanıza da gerek kalmıyor.

Fenik Yuma buzdolabının elektrik ya da buz kullanmadan yiyeceklerinizi saklayabildiğini söyleyen üretici firmanın kurucu ortağı Jeremy Fryer-Biggs, makinenin düz bir şekilde teslim edildiğini ve 20 saniye içerisinde çadır gibi kurularak kullanılabilir hale getirilebileceğini belirtiyor. Fryer-Biggs: “Kurulum öncesi hali sayesinde, buzdolabı kolaylıkla taşınabilir. Kurulumun ardından, kapağı açıp yiyecekleri içine koyuyor ve makineye su ekleyerek çalıştırıyorsunuz. Su, makinenin içerisindeki gıdalardan ısı enerjisini soğurup PhaseTek adlı akıllı malzeme aracılığı ile buharlaşıyor. Bu, vücudumuzun kendini serinletmek için kullandığı yöntem ile aynı. Sonuç olarak yiyecekleriniz daha uzun süre bozulmadan kalıyor. Yuma, aşırı nemin olmadığı her yerde çalışabilirken istenildiği şekilde sıkıştırılıp, gerektiğinde de katlanarak yerden tasarruf sağlıyor.” sözleri ile ürünerini proje sayfasında tanıttı.

Mutlaka okuyun: Enerji ve Tasarruf Sektöründeki İş Fikirleri


Zekiceiş fikirleri 3: Evdeki Bitkileri Sulayan Akıllı Telefon Uygulaması

Birkaç bitkiye bakmak zor olmasa da, evdeki çiçek ve bitki sayısı belli bir noktanın üzerine çıktığında, bu dostlarınızın sürekli sulandığından emin olmak zorlu bir mücadele haline gelebilir. Her bitkinin farklı oranlarda su istemesi bir yana, bu canlıların sulama aralıkları da farklılık gösterir. Bu nedenle bitkilerin ne zaman ve ne kadar sulandıklarının takibini yapmak, zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir.

Dryp adlı bu akıllı telefon uygulaması ise, bahsi geçen probleme çözüm bulmak amacı ile geliştirildi. Temelde bir hatırlatıcı olarak çalışan uygulama, evdeki bitkilerini ihmal nedeni ile sürekli öldüren insanlar için tasarlandı. Evinizdeki tüm bitkileri uygulamaya girdikte sonra, Dryp size hangi bitkiyi ne zaman sulayacağınızı hatırlatıp bir sonraki sulama zamanlarını listeliyor. Uygulama ayrıca bitkilerinizdeki problemleri tespit etmenize ve iyileştirmenize de yardım ediyor. Kampanyası başarılı olan uygulama, hem Android hem de iOS platformunda kullanıcılara sunulacak.

Mutlaka okuyun: Yaratıcı Sulama Sistemleri


Zekice iş fikirleri 4: Ultra Hızlı Diş Fırçası

Dişlerinizi temiz, sağlıklı ve beyaz halde tutmak için fırçalama, temizleme, gargara ve diş ipi ritüellerinden sıkıldınız mı? Uzun süredir bu uğraştırıcı ve meşakkatli iş için bel bağladığınız tek gelişmiş teknoloji elektrikli diş fırçanız oldu. Elektrikli diş fırçaları, doğru yönde atılmış bir adım olsa da, hale bu sıkıcı ve yorucu işi ortadan kaldırabilmiş değil. Peki ya aynı işi yapmanın, dişlerinizi aynı şekilde temiz tutmanın çok çok daha kısa bir yolu olsaydı.

Eğer siz de aynı şeyi istiyorsanız, gerekli temizliği sadece birkaç saniye içerisinde yapabildiğini iddia eden tam otomatik diş fırçası EZ Toothbrush’a göz atmak isteyebilirsiniz. Cihaz, üzerinde kıllar bulunan büyük bir ağız aparatı. Ağzınıza yerleştirdiğiniz cihazı çalıştırdığınızda, yüksek frekanslı titreşim ile dişlerinizi temizlemeye başlıyor. İddiaya göre cihazın dişlerinizi temizlemesi yalnızca birkaç saniye sürüyor ve işin kalitesi, normal bir diş fırçasını aratmıyor.

Mutlaka okuyun: Dünyanın İlk Otomatik Diş Fırçası


Zekice iş fikirleri 5: Elektrik üreten su borularının içindeki türbinler

Fosil yakıtlara karşı artık tüm dünya tehlikenin farkında. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim günden güne daha da artıyor. Bu da yenilikçi ve akıl dolu fikirlerin doğmasını sağlıyor. Lucid energy de onlardan biri. Şehirdeki su borularının içine yerleştirilen türbinler şehir için elektrik üretiyor.

Mutlaka okuyun: Enerji Sektörü İş Fikirleri


Zekice iş fikirleri 6: Yenilenebilir ve Temiz Enerji Kaynakları

yenilenebilir enerji

Dünya öngörülenden çok daha hızlı bir şekilde ilerlese de, halen enerji temelli birçok sorun ile yüzleşmekte.Bazı Asya ülkeleri halen kömür ile çalışan termik santraller, fosil bazlı yakıtlar, nükleer enerji santralleri ve hidro enerji santralleri gibi çözümler kullanarak enerji üretmekte ve bu yöntemler bulundukları bölgelerde çevreye zarar vermeyi sürdürmektedir. Bu sırada yenilenebilir enerji kaynakları da çevreyi koruma güdüsü ile çokça ön plana çıkıyor. Bu durum, orta ölçekli bir girişim peşinde olanlar için önemli bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Yani bahsi geçen iş fikri, temiz ve yeşil bir girişim olarak üstüne atlayabileceğiniz bir seçenek olabilir.

Mutlaka okuyun: Yenilenebilir Enerji Sektörü İş Fikirleri


Zekice iş fikirleri 7: Ortak Çalışma Alanları

Uzaktan çalışma beyaz yakalı profesyoneller için devrim niteliğinde bir değişim oldu, geleneksel olarak ofiste bulunmayı gerektiren çoğu pozisyon internet aracılığıyla çalışmaya döndü. Uzaktan çalışanlar için yalnızlık çok yaygın bir duygu olduğundan ve kahve dükkanları çalışma alanları olarak yeterince sessiz olmadığından dolayı ortak çalışma alanlarının çekiciliği her geçen yıl artıyor.

Ortak çalışma alanları sessiz bir çalışma alanı, diğer uzaktan çalışan kişilerle çevre yapma imkanı ve ortaklaşa kullanılan ekipmanlar gibi kolaylıklar sunuyor.

Mutlaka okuyun: Paylaşım Ekonomisi ve Örnekleri


Zekice iş fikirleri 8: Şarj İstasyonu Kurmak

Çoğumuz cep telefonumuz olmadan dışarı adım atmıyoruz, yine de şarj aletlerimizi evde unutmaya devam ediyoruz. Taşınabilir şarj istasyonları üretmek ve satmak yeni bir şey olmasa da çoğu halka açık işletmenin ve kurumun şarj istasyonuna sahip olmadığını fark etmişsinizdir.

Yereldeki işletmelerle (kahve dükkanları, restoranlar, kitap dükkanları vs.) anlaşma yapıp aylık bir ücret karşılığında bu işletmelere şarj istasyonu kurabilirsiniz. Buradan gelecek nakit akışı sayesinde telefon şarj işletmenizi genişleterek telefon şarj kılıfları da sunmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri


Zekice iş fikirleri 9: Hırsızsavar Sahte Tv

Hırsızlığı önlemeye yönelik geliştirilen fikirler gerçekten şaşırtıyor. Bu sahte TV de onlardan biri.

Mutlaka okuyun: Hırsızlığı Önlemeye Yönelik Fikirler


Zekice iş fikirleri 10: Temizlik Masrafını Azaltan Sinekli Pisuvar

Gerçekten zekice düşünülmüş basit iş fikirlerinden biri de bu sinekli pisuvarlar. Susuz pisuvarlardan daha önce bahsetmiştik ancak bu fikir tuvalet kültürüne bambaşka bir boyut kazandırmış durumda.

Mutlaka okuyun: Temizlik Masraflarını Azaltmaya Yönelik Sinekli Pisuvarlar


Zekice iş fikirleri 11: Ketçap şişesini ters çevirerek milyoner olmak

Eskiden etçap ve mayonez şişeleri tam bir tasarım faciasıydı. Şişenin kapağı üstte olduğu için tüm ketçap şişenin altında birikir ve ketçap sıkmak işkenceye dönüşürdü. Bir de ketçap şişesi yarımsa ketçabı çıkarmak için son çare olarak şişeyi kesmek kalıyordu.

Milyonların yaşadığı bu sorunu çözmek istedi ve bu sayede milyoner oldu.

Mutlaka okuyun: Ketçap Şişesini Ters Çevirerek Milyoner Olma Hikayesi


Zekice iş fikirleri 12: Markette kuyruklarda beklemeye son: Amazon go

Market girip istediklerinizi alıp sonra da elinizi kolunuzu sallaya sallaya çıktığınızı düşünün. Sizce de güzel olmaz mıydı? Amazon Go bu hayali gerçeğe dönüştürüyor.

Mutlaka okuyun: Amazon Go ile Marketlerdeki Ödeme Kuyruklarına Son!


Zekice iş fikirleri 13: Akıllı Anahtar

Kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi hatırlayamamak sinir bozucudur. Hepimizin başına gelen bu durumda ya eve dönüp kapıyı kontrol etmeniz gerekir ya da tüm gün hırsızların evinizde cirit attığı hissi ile gergin bir şekilde vakit geçirmeniz. Peki ya bunun bir çözümü olsaydı? Size kapılarınızın kilitli olup olmadığını söyleyen bir cihaz, çok işe yaramaz mıydı?

Teknik olarak nesnelerin interneti aracılığı ile bu işi gören İnternet bağlantılı akıllı kilitler bulunabiliyor. Sıkıntı ise, bu kilitlerin meşakkatli bir kurulum sürecine ihtiyaç duymaları. SureKey ise, içerisinde sensör bulunan plastik bir parçanın anahtarınıza takılmasından başka bir kurulum gerektirmiyor. Sonrasını devralan SureKey, içerisinde bulunan ivmeölçer, jiroskop ve manyetometre sayesinde görevini yerine getiriyor.

Mutlaka okuyun: En İyi Akıllı Kilitler


Zekice iş fikirleri 14 : Özelleştirilebilir Elektrikli Bisiklet

Bugünlerde her tür, şekil ve özelliğe sahip elektrikli bisiklet bulmak mümkün. Son yıllarda elektrikli bisiklet üretimi için ihtiyaç duyulan teknolojinin fazlasıyla ilerlemiş olması, herkesin istediği gibi bir ürün bulmasını kolaylaştırdı. Öte yandan, bisiklet teknolojisi ne kadar gelişmiş olsa da, çok az sayıda elektrikli bisiklet, üzerinde değişiklik yapmanıza ve istediğiniz doğrultuda özelleştirmenize izin veriyor.

Sterka M1 bu durumu değiştirmek istiyor. Tüm parçaları ulaşılması güç iskeletin için yerleştirmek yerine tasarımcılar, M1 modelini üzerinde çalışılabilecek şekilde üretti. Alyan anahtarı ve birkaç tornavida ile bisikleti tamamen parçalayarak, istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Daha büyük bir batarya ya da daha güçlü bir motor takmak isterseniz, tek engeliniz sökmeniz gereken birkaç civatadan ibaret.

Mutlaka okuyun: En Yeni Bisikletler


Zekice iş fikirleri 15 : Susuz Banyo Yapmak Artık Mümkün

Hala Afrika’da su için her gün kavurucu sıcağın altında kilometrelerce yürümek zorunda olan milyonlarca insan bulunuyor. Bu kişilerden biri de Ludwick Marishane isimli Güney Afrikalı bir öğrenci. Buluşuyla yılın girişimcisi ödülüne layık görülen öğrencinin hikayesi yüksek dozda ilham içeriyor. Başarılı girişimcilik örneğine alttaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: DryBath ile Susuz Banyo Yapmak Artık Mümkün!


Zekice iş fikirleri 16: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Yardımcısı

Kimse tuvalete girip de hedefin tutturulamadığını görmek istemez. Ebeveynler ya da hasta yakınları, tuvalete her girdiklerinde kendilerinden önce girenlerin pisliklerini temizlemek zorunda kalır. Bu rahatsız edici soruna çare olarak geliştirilen WhizBang, her tuvalet deneyimini bir oyun haline getiriyor. Her klozete uyumlu olan cihaz, basit bir şekilde monte edilebiliyor. Kurulumun ardında WhizBang, LED ışıklandırma ile bir hedef tahtası oluşturuyor. Hedef tahtası hem çocukları işlerini düzgün bir şekilde yapmasını sağlıyor hem de geri kalan herkes için daha temiz bir tuvalet anlamına geliyor. Cihaz tuvaletinizi teknolojik bir akıllı tuvalet haline getirmese de üzerine düşen görevi iyi bir şekilde yerine getiriyor.

Tuvalete giren kişi hedefi vurduğunda, eğlenceli oyun müzikleri ile kutlanıyor ve aynı şekilde devam etmesi için cesaretlendiriliyor. Öte yandan, ne yazık ki cihaz size gerçek anlamda bir oyun sunmuyor. Yani skor tutulmuyor ya da kazanan ve kaybeden belirlenmiyor. Yine de bu kadar çekişmeli hale gelmesi, insanların tüm gün su için daha fazla oynamaya çalışması ile de sonuçlanabileceği için, basit hali daha verimli olabilir.

Mutlaka okuyun: Çocuklara Yönelik İş Fikirleri


Zekice iş fikirleri 17: Amazon’un Alexa’sı ile Çalışan Duş Hoparlörü

Sesli komut ile aktif hale gelen Aqua Dew hoparlör, Amazon Echo ya da Echo Dot ile benzer şekilde çalışıyor. Komut vererek hoparlörün haberleri okumasını, akıllı ev sistemlerini kontrol etmesini, arama yapmasını ve mesaj göndermesini yada diğer odalara seslenmenizi sağlayabiliyorsunuz. Aqua Dew’in IPX5 su geçirmez özelliği, herhangi bir açıdan gelen tazyikli suya karşı tam koruma sağlıyor. Yani duşta herhangi bir sorun olmadan kullanabileceğiniz bu cihazı, küvete düşürmemeye çalışın.

Masa üzerinde kullanabileceğiniz Aqua Dew, yanında gelen asma aparatları sayesinde duvara ya da kapı koluna da asılabilir. Aqua Dew hem Wi-Fi hemde Bluetooth bağlantısını destekliyor. Açma kapama, ses ayarı ve sessize alma tuşlarının yanında güvenli Wi-Fi bağlantısına olanak veren WPS tuşu da cihaz üzerine konumlandırılmış vaziyette. İki delikli uzaktan ses algılayabilen mikrofonu, 6 farklı renge sahip LED aydınlatmaları ile birlikte Aqua Dew’in üzerinde bulunuyor.


Zekice iş fikirleri 18: Kar Kayağı

Snowfeet ilk bakışta büyük bir sandala benziyor. Öte yandan dikkat edildiğinde, kayışlarının kayak kayışlarına benzerliği göze çarpıyor. Bu bağlar, herhangi bir ayakkabı bot ve hatta kar botunu düzgünce sabitlemeye uygun. Hatta genişletilebilir yapısı, ürünü daha büyük ayak numaralarına da uygun hale getiriyor.

Snowfeet ayrıca, tabanlığın iki yanında metal kayak kenarı bulunduruyor. Bu kenarlıklar sayesinde kullanıcı karda ve buzda rahatça kayabiliyor. Topuk bölümünde bulunan ve yavaşlama ile durmaya yarayan frenler ise hem hız kontrolünü hem de engellerden kaçınmayı sağlıyor. Snowfeet piyasadaki tüm diğer kayaklardan çok daha küçük olduğu için de, kolay taşıma imkanı sunuyor.

Paten ve kayak aktivitelerini bir araya getiren Snowfeet, kullanıcısı için yepyeni bir kontrol ve performans deneyimi sunuyor. Yaratıcılarının iddiası, Snowfeet ile sadece kayay değil, atlayış ve diğer kayak numaralarını da daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz.


Zekice iş fikirleri 19: Aydınlatmalı Motorcu Ceketi

Deri motorcu ceketleri, sürücülerin kazalardan yaralanmasını ve soğuk havalarda üşümelerini engelleyen, kullanışlı kıyafetlerdir. Fakat en popüler olan koyu renkli ceketlerin anlaşılabilir bir eksileri var: Motorcuların karanlıkta görünürlüğünü en aza indiriyorlar. Ciddi bir güvenlik riski oluşturan bu durumun, Kickstarter’da başlatılan bu yeni kampanya ile ortadan kaldırılması umuluyor. Fransız Raylier firması tarafından üretilen aydınlatmalı motorcu ceketleri, LED şeritler yardımı ile sürücüyü görünür kılıyor. Sistem, ceket üzerinde bulunan bir düğme ile açılıp kapanıyor.

Amaç, kazaların yüzde 18’ine karışan motorcular arasındaki ölüm oranını azaltmak. Zira bu kazaların yüzde 60’ı görünürlüğün az olması nedeniyle meydana geliyor. Raylier firması kurucu ortağı Baptiste Rosay, “Ürettiğimiz ceket sayesinde, sürücü görünürlüğünü artırıp kazaların ve can kayıplarının önüne geçeceğiz. Görünürlüğün yanında, yoldaki iletişimi de geliştiriyoruz. Uyarı modu sayesinde açılıp kapanan ışıklar, riskli durumlarda görünürlüğü daha da artırıyor. Ceket üzerinde bulunan ivmeölçer sayesinde de, stop lambaları otomatik olarak aktif hale geliyor ve arkadaki ışıkları güçlendirerek sürücünün durmakta olduğunu belirtiyor.” sözleri ile projelerini tanımladı.


Zekice iş fikirleri 20: Su Geçirmez Yalıtımlı Ceket

Yalıtımlı ceketler genel olarak ikiye ayrılır; geleneksel kumaşlar kullanılan ceketler ve sentetik kullanılan ceketler. Her iki türün de kendilerine has avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Örneğin; geleneksel kumaş ile imâl edilen ceketler, çok hafif, sıcak tutan ve sıkıştırılabilir. Öte yandan bu ceketler nem karşısında işlevsizdir. Islandığında, birçok özelliğini yitirir. Bunun tersi olarak sentetik malzeme ile üretilen ceketler suya karşı oldukça dayanıklı olsa da, yeterince yalıtım sağlamadığı gibi, sıkıştırmak da pek mümkün değildir. Eskiden bu iki seçenekten birini seçmek zorundaydınız. Neyseki, Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde kurulan yeni bir girişim sayesinde, bu durum değişeceğe benziyor. Outdoor Vitals adlı firma, herkesi mutlu edebilecek bir orta yol buldu. Firma iki seçeneğin de en iyi özelliklerini bünyesinde bulunduran yeni nesil bir yalıtım geliştirmeyi başardı.

Oldukça küçük liflerden oluşan boşluklu polyester yalıtım LoftTek, ısı yalıtımını başarılı bir şekilde yapabiliyor. Uluslararası kumaş test laboratuarına gönderilen malzeme, kaliteli bir yalıtım kumaşından bir miktar daha düşük puan alsa da, sentetik malzemenin tüm getirilerini taşıyarak öne çıkıyor. Silikon ile kaplanmış olan lifler, su ile karşılaştığında onu emmek yerine, kumaşın üzerinden akıp gitmesine neden oluyor.


Zekice iş fikirleri 21: Uçak Yolculuklarında Kullanılacak Tulum

Eğer sık sık uçak yolculuğu yapıyorsanız, bu proje ilginizi çekebilir. Bebek uyku tulumu mantığı ile üretilen bu tulum, uçuşlarda giyebileceğiniz en rahat kıyafet olabilir. Dışarıdan bakıldığında farklı bir şey göze çarpmasa bile, içerisinde birçok akıllı özellik ve başarılı tasarımlar barındıran bu kıyafet, hem havaalanında hem de uçakta rahatlığınızı garanti ediyor.

Şık bir tasarıma sahip olan kapüşonu, uyumak istediğinizde gözlerinize ışık gelmesini engellediği gibi, tamamen kapanan ve hatta şişirilebilen yapısı sayesinde yastık olarak da kullanılabiliyor. Boynunuz için de ayrıca yakanın içerisinde şişirilebilen bir boyun yastığı bulunuyor. Kıyafetin üzerinde sayısız cep bulunuyor. Bu ceplerden iki tanesi ise istenildiğinde kıyafetten ayrılarak güvenlik kontrolünde rahat etmenizi sağlıyor. Kulaklığınız kullanmanıza imkan veren tasarıma sahip kıyafet, tuvalete gitmeniz gerektiğinde de işinizi kolaylaştıracak bir arka fermuara sahip. Yani hemen hemen her şey düşünülmüş.


Zekice iş fikirleri 22: Sanal Gerçeklik Eğitimi Yolları Daha Güvenli Hale Getirebilir

Sanal gerçeklik videoları sürücülere sürüş güvenliği eğitimi vermek için kullanılacak.
İngiltere ve Macaristan merkezli FrancisKodak Design Lab, sürücüler için sanal gerçeklik ortamında yol güvenliği eğitimi hazırladı. “Another Set of Eyes (ANET360)” adlı ürün, geleneksel sürüş eğitimi yöntemleri ile sanal gerçeklik teknolojisini bir araya getirerek daha üstün güvenli sürüş becerileri eğitimi veriyor.

ANET360 öğrencileri gerçek hayatta karşılaşabilecekleri durumları ve farazi senaryoları kullanarak eğitiyor. Sanal gerçeklik ekipmanlarını takan öğrenciler, 360 derecelik tam bir deneyimin içerisine giriyor. Eğitim programı, her sürücünün karşılaşabileceği senaryolar üzerinden ilerleyebileceği gibi, müşterinin istekleri doğrultusunda da değiştirilebiliyor. Eğitim sayesinde sürücülerin tepki süreleri yüzde 20 oranında artarken, eğitim maliyetleri de yarı yarıya düşüyor.

Makine öğrenmesi teknolojisinden yararlanan program, sayısız senaryoda sürücünün tepkilerini de kayıt altına alıyor. Bu toplanan veriler analiz edildikten sonra, sürücülerin tepkileri ve karar alma mekanizmaları hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Üretici firmaya göre elde edilen bilgi, yollardaki güvenliği artırmaya yarayabilir.

Mutlaka okuyun: Sanal Gerçeklik Sektörü İş Fikirleri


Zekice iş fikirleri 23: İngiliz Firmanın Ürettiği Sensörler Park Sıkıntısını Çözebilir

Bu ince yapılı sensörler, şehirlerdeki insanların araçlarını park etme alışkanlıklarını değiştirebilir.
İngiltere menşeli Nwave’in akıllı sensörleri, nesnelerin interneti teknolojisinden faydalanarak araç park etme işini daha verimli hale getirebilir. Yaklaşık bir bozuk para boyutlarındaki sensör park alanında takılıyor. Birçok farklı uygulama ile iletişim kurma yetisi olan bu sensörler sayesinde, sürücüler akıllı telefonları aracılığı ile kolaylıkla park yeri bulabiliyor. Nwave firması, iki yıl içerisinde iki bin sensörün montajını tamamladığını belirtti. Aralarında Londra’nın da bulunduğu bazı şehirlerde bu sensörler kullanılmaya başlandı.

Gerçek zamanlı bir şekilde sunucuya bilgi gönderen sensörler, sürücülerin hareketlerini bu bilgiye göre düzenlemesine imkan veriyor. Kullanılan üç farklı sensör ve karmaşık algoritması sayesinde, firma bu sensörlerin piyasadaki rakiplerine göre on kat daha başarılı sonuçlar verdiğini iddia ediyor. On yıla varan batarya ömürleri sayesinde de, bu sensörler süreklilik konusunda sıkıntı yaşamıyor.


Zekice iş fikirleri 24: Turistlerin Kolayca Tuvaleti Bulması İçin Bir Yol

İsrail’den dört öğrenci, turistlerin tuvaletleri kolayca bulabilmesi için bir yöntem geliştirdi. Gençler Avrupa’ya yaptıkları turistik bir gezinin ardından, tuvalet aramak ile çok vakit kaybettiklerini fark ederek bu fikri ortaya attı. Fikirleri ise oldukça basit. P-pass ismi verilen ve küçük bir ücret ödeyerek sahip olabilecekleri liste ile, turistler müşteri olmasalar da lavabolarını kullanabilecekleri bar, restoran ve dükkanları bulabilecekler.

Bu yılın ilk ayında denemesine başlanan uygulamada, Tel Aviv’in bazı bölgeleri listelendi. İkinci deneme ise Mart ayı içerisinde, kullanılabilir tuvaletleri gösterir İnternet sitesi ve yol tarifleri ile birlikte yayına sunulacak. Üçüncü ve en büyük test ise, Tel Aviv’de düzenlenecek 64. Eurovision Şarkı Yarışmasına yetiştirilecek ve akıllı telefon uygulaması aracılığı ile kullanılacak.
Bu uygulamanın, normalde garip olan bir durumu işletmeler için kazanca dönüştüreceği düşünülüyor.


Zekice iş fikirleri 25:Amerika Birleşik Devletleri’nde Kurulan Girişim Sayesinde Daha Kolay Video Yayınlanabilcek

Google firmasının eski yöneticilerinden biri, sosyal medyada daha kolay video yayınlamasını sağlamak için kolları sıvadı.

StayTuned isimli girişimin amacı, sanal alemde daha kolay video paylaşılabilmesine imkan vermek. Sadece yayıncılar için değil, firmalar için de videoların değeri artmaya başladı. Fakat eski Google yöneticilerinden ve StayTuned’un CEO’su Serge Kassardjian, çeşitli yayın platformlarını kontrol etmenin yorucu bir uğraş haline gelebildiğini düşünüyor. Hangi platformda hangi videonun daha verimli olacağını kestirmek de ayrı bir konu.

StayTuned, Instagram, video uygulamaları ve Netflix gibi uygulamalar da dahil tüm platformlarda videoların yayınlanmasını sağlayarak kullanıcıların işini kolaylaştırıyor. Üstelik uygulama kullanıcıların videolarını, yayınlanacak platforma göre de düzenliyor. StayTuned’un amacı, kullanıcıların videoları ile daha fazla insana ulaştırmak ve sonuçları analiz ederek daha etkili video kullanımı sağlamak. Kurucuları bu girişimin, devasa spor kulüplerinden küçük işletmelere kadar herkese uygun olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında tanıtılan konsept, 2,5 milyon dolar yatırım toplamayı başardı. Önümüzdeki aylarda beta sürümünün yayınlanması beklenen StayTuned, Serge Kassardjian ve Randy Jimenez tarafından hayata geçirildi.


Zekice iş fikirleri 26: Mahkumların Aileleri ve Arkadaşları ile İletişim Kurabilmesini Sağlayan Uygulama

Bu güvenli uygulama, uygun fiyatlı telefon ve e-posta servisi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mahkumları aileleri ve arkadaşlarına kavuşturuyor.

Yeni nesil akıllı telefon uygulaması, Amerika Birleşik Devletleri hapishane sisteminin iletişim sistemine meydan okuyacak nitelikte. Eski mahkumlar tarafından geliştirilen 3 uygulama, ülkede halihazırda parmaklıklar ardında bulunan 2,3 milyon insana daha iyi ve daha ucuz hizmet sunuyor.
Uygulama, Instagram ve diğer popüler uygulamalara benzer niteliklerde olsa da, sadece hapishanedeki insanların ihtiyaçları düşünülerek geliştirildi ve yanında uygun fiyatlı telefon ve e-posta servisi ile hizmete sunuldu. Mahkumlar genellikle güvenlikli bir şekilde telefon ve e-posta servisinden yararlanabiliyor. Fakat bu iki eski teknoloji için kazancı çok düşük olan mahkumlar da dahil, herkesten yüksek ücretler talep ediliyor.

Pigeonly (İsim Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda kullanılan “pigeon” yani güvercinlerden esinlenerek verilmiş.) adlı uygulama ile insanlar telefonları aracılığı ile, Pigeonly servisine fotoğraf gönderebiliyor. Servis daha sonra bu fotoğrafları posta hizmeti ile mahkumlara iletiyor. FlikShop adlı uygulama da benzer bir görev yaparken, bunu kartpostal formatında yapıyor. InmateAid ise, mahkumlara bölgedeki İnternet hizmeti fiyatına güvenli İnternet hizmeti sunuyor.

Bu uygulamaların yanında, ailelerin mahkumlara para gönderip, izin verilen tablet ve benzeri ürünleri satın alabilmelerini sağlayan JPay gibi uygulamalar da, hapishane hayatını iyileştirmek için kullanılan teknolojiler arasında.


Zekice iş fikirleri 27: Akıllı Şişeler ile Daha Sağlıklı Olabilir ve Susuzluktan Uzak Kalabilirsiniz

Bluetooth teknolojisi kullanan bu şişe, size yeterli su içip içmediğinizi bildiriyor. Belçika’da hayata geçen girişim, ürettiği akıllı şişe ile size içtiğiniz su miktarını takip etme fırsatı sunuyor. Şişe ve birlikte kullanılan akıllı telefon uygulaması, teknolojinin sağlık üzerinde nasıl faydalı etkiler bırakabileceğinin bir göstergesi. My_SmartBottle adlı şişe, içerisindeki sensörler yardımı ile size anlık olarak içtiğiniz su miktarını gösteriyor. Üstelik bu şişeye istediğiniz içeceği koyup kullanmanız da mümkün. Şişe veriler cep telefonunuzdaki uygulamaya göndermek için Bluetooth teknolojisinden faydalanıyor. Uygulama da içtiğiniz su miktarını takip ederek daha az ya da daha fazla su içmeniz konusunda sizi uyarıyor. Uygulama ayrıca, aldığınız mineral, antioksidan ve benzeri değerleri de saklıyor.

Sınırlı sayıda üretime başlayan firma, akıllı şişeyi bu yılın sonbahar aylarında seri üretime sokacak. Halihazırda Indiegogo sitesinde yatırım toplayan My_SmartBottle’ın kampanyası Nisan ayında son bulacak.


Zekice iş fikirleri 28: Akıllı Işıklar ile Daha Besleyici ve Daha İyi Tada Sahip Sebzeler Üretilebilecek

Makine öğrenmesi teknolojisi ve gelişmiş aydınlatma sayesinde, doğal yollarla daha hızlı gıda yetiştirilebilecek.

İngiltere’nin başkenti Londra’da kurulan IoT Stars adlı girişim, makine öğrenmesi teknolojisi ile akıllı LED ışıklarını kullanarak herkesin evinde yüksek kalitede sebze yetiştirebilmesine imkan veriyor. Crop IQ isimli cihaz, mutfakta tezgahın üzerinde kullanabileceğiniz ve akıllı LED ışıkları ile kaliteli ürünler yetiştirmenize yardım edecek. Örneğin fesleğen yetiştirmek istediğinizde, akıllı telefon uygulamasında bu seçeneğe tıklıyorsunuz ve Crop IQ otomatik olara LED ışıkları ayarlayarak, bitkinin gelişim aşamalarının tamamına etki edecek şekilde görev yapıyor.

Bitkiler yapraklarında bulunan ve fotoreseptörler anılan proteinler aracılığı ile ışığa tepki veriyor. Bu fotoreseptörler amino asitlerin ve diğer kimyasal bileşiklerin üretilmesine etki ediyor ve besleyicilik ve tat gibi özellikleri kazandırıyor. Evde yetiştirilen bitkiler için Crop IQ, sadece büyüme hızına değil aynı zamanda tat, vitamin, mineral ve antioksidan özelliklerine de katkı sağlıyor. Işık boyu ile istediğiniz tada uygun bitkiler yetiştirebiliyorsunuz.

Tarım ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanlar, bu cihaz ve yanında kullanılan uygulama sayesinde, rahatlıkla istedikleri sebzeyi yetiştirebilecekler. Cihazı aslen kendisi için üreten Fransız mühendis Michael Setton, daha sonra arkadaşları için de yapmaya başlamış ve proje büyümüş.

Cihazın kontrol ettiği ışık spektrumu, Maillard reaksiyonu denilen ve pişirme sırasında yemeğin kararmasına neden olan kimyasal reaksiyon benzeri bir yol ile bitkilerin tadını ve besleyiciliğini etkiliyor. Setton, ışık ayarlama işleminin bitki gelişimi süresince sürekli değişmesinin, en mükemmel tadı elde etmek için yemek pişerken her dakika fırının ısısını ayarlamaya benzediğini söylüyor. Kendi İnternet sitesi ve Envestors platformu aracılığı ile yatırım toplama başlayan firma, Crop IQ için Mayıs ayında sipariş almaya başlayıp 2020 yılının ilk aylarında da teslimatı gerçekleştirecek.


Zekice iş fikirleri 29: Hollandalı Firma Konutların Değerini Doğru ve Hızlı Bir Şekilde Ölçmek İçin Yapay Zeka Kullanıyor

Yapay zeka sayesinde emlak piyasası daha şeffaf hale geliyor.

Hollanda menşeli GeoPhy isimli girişim, konutların değerini daha doğru ve hızlı bir şekilde ölçebilmek için yapay zeka teknolojisinden faydalanmaya başladı. Kullanılan algoritma, binlerce bitlik veriyi analiz ederek değer hesaplıyor. Veriler kamusal ve özel kaynakların yanı sıra uydu görüntüleri, milyonlarca emlak kaydı, satış geçmişi ve fiyat ile demografi arasındaki ilişkilerden yararlanarak elde ediliyor. Platform çevredeki bağımsız kafeler, bölgedeki suç oranı ve yeşil alan miktarı gibi alışılmadık verilerden de yararlanıyor. Dahası, bu sistem çevredeki işletmelere verilen kullanıcı puanlarını bile algoritmasına katıyor.

Mutlaka okuyun: Yapay Zekâ Örnekleri

33 milyon dolar yatırım toplayan GeoPhy, ileride daha da gelişmeyi ve geniş bir hizmet sunmayı hedefliyor. Şirketin şimdilik Litvanya, Hollanda, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ofisleri bulunuyor.


Zekice iş fikirleri 30: Sıradan Müşterileri Mankene Dönüştüren Akıllı Telefon Uygulaması

4,88 trilyon dolarlık çevrimiçi pazarı hedef alan akıllı telefon uygulaması, kullanıcıların sanal ortamda kıyafetleri denemesine imkan veriyor.

İngiltere’de kurulan Superpersonal adlı girişim, yarattığı akıllı telefon uygulaması aracılığı ile kullanıcılarına sanal ortamda kıyafetleri deneme fırsatı sunuyor. Kullanıcılar uygulamaya cinsiyet, boy ve kilo gibi temel bilgileri veriyor. Ardından uygulama kullanıcının kafa hareketlerini kaydediyor. Bu kısıtlı veri ile yaratılan sanal persona, kıyafetler için modellik yapıyor.

Hala geliştirme aşamasında olan uygulama, Şubat ayında düzenlenen Londra Moda Haftası’nda test edildi. Hanger’ın tasarımları sanal modeller ile gösterildi.

Supersonal CEO’su Yannis Konstantinidis’in “Bizce kişiselleştirmeye inanılmaz bir ihtiyaç var ve tam da bu yüzden uygulamayı geliştirdi. Uygulama, bizim gelecekteki moda anlayışının nasıl olacağına inandığımızı gösteriyor.” sözleri ile tanıttığı uygulama kullanıma sunulmuş olsa da, bu ayın sonuna kadar tüm fonksiyonları ile çalışır hale gelmesi beklenmiyor.

Firma ayrıca mağazaların kullanımına yönelik, ürünün bir de ticari versiyonunu geliştirdi. Bu versiyon, mağazaların müşterilerine özel ve kişisel alışveriş deneyimi yaşatması için kullanılabilecek.


Zekice iş fikirleri 31: Farklı Bir Bisikletçi Kaskı

İyi bir bisikletçi kaskı, sürücü için önemli bir güvenlik sağlar. Bu kasklar olası kazalarda sürücünün ciddi şekilde yaralanmasını ya da ölümünü engelleyebilir. Tüm bu faydalarına ve güvenliğine rağmen, birçok sürücü yola kaskı olmadan çıkmakta ısrar ediyor. Bu ısrarı yenmek için adım atan Park & Diamond adlı yeni kurulan firma, bisikletçilerin kaska karşı önyargı ve itirazlarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Indiegogo sitesinde yakın zamanda görücüye çıkan Park & Diamond Bisiklet Kaskı, ilgi çekici özellikleri ile göze çarpıyor. Öncelikle normal bir şapkaya (beyzbol şapkası) benzer şekilde tasarlanan kask, aynı rahatlığı da sunduğunu iddia ediyor. Bu yapısı ile alışılagelmiş kasklara nazaran daha doğal duruyor. Bisikletçilere normalde de giyebilecekleri böyle bir seçenek sunarak, güvenli sürüş için gerekli olan kasklardan vazgeçmemelerini sağlamak hedefleniyor.

 

Zekice İş Fikirleri 32: Çok Amaçlı Açık Hava Yorganı

Pek de yeni olmayan açık hava yorganları, birçok firma tarafından çeşitli boyut, şekil ve özellikte üretiliyor.Fakat Kammok’un ürettiği yeni Bobcat, kendine has birkaç özelliği ile ön plana çıkmayı başarıyor. Çoğu yorganın aksine Bobcat, bağlantı sistemi sayesinde ister üzerinize alıp ısınabileceğiniz, isterseniz de hamağınıza serip üzerinde rahatça yatabileceğiniz hale gelebiliyor.

Ürünün yaratıcılar Kickstarter’daki sayfalarıda “Çok yönlü olması için tasarlanan Bobcat, normal bir yorgan olarak kullanabileceğiniz, altınıza serebileceğiniz ya da üzerinize alabileceğiniz bir yorgan. Hafif ve ısı yalıtımına sahip, kolayca taşınabilen yorgan, aynı zamanda su geçirmez ve sizi rahat ettirecek özeliklere sahip.


Zekice iş fikirleri 33: Origami Kano

Origamiden daha iyi olan şey, yaptığınız origami ile suya açılabilmeniz olsa gerek. Oru Kano firmasının son yeniliği Haven kano ile bunu artık yapabilirsiniz. Üstelik yanınıza birini daha da alabilirsiniz. Oru şirketinin önceki ürünü de benzer şekilde katlanabilen ve arcınıza kolayca sığan bir kanoydu. Bu seferki kano, hafif ve sağlam bir malzeme olan polimerden üretildi ve sadece 18 kilogram ağırlığında olmasına rağmen 227 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Haven ayrıca iki yetişkinin oturabileceği şekilde tasarlandı.

Şık ve hafif tasarımı ile kullanım kolaylığı da sunan Haven’i tek başınıza kullanmak isterseniz de, gerekli ayarlamaları yapıp performansı yüksek tek kişilik bir kanoya da dönüştürebilirsiniz. Daha rahat ve konforlu bir gezinti varsa aklınızda, Haven size olta ya da bardak tutacağı gibi aksesuarlar da sunabiliyor.Zekice iş fikirleri 34: 3 Boyutlu Yazıcı Hizmetleri

3 boyutlu yazıcı ile üretim, günümüzdeki en kârlı işlerden biridir. Bu iş dalı geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada popülerliğini arttırdı. Başlangıçta oldukça pahalı ve ulaşılması zor olan 3 boyutlu yazıcılar, zamanla ucuzlayarak hayatın içerisine girebildi. 3 boyutlu yazıcıların fiyatları, özelliklerine göre değişiklik gösterse de, tek yapmanız gereken donanımı satın alarak yeni girişiminizin ilk adımlarını atmak.


Zekice iş fikirleri 35: Yenilikçi Kafa Lambası

Kamp yapmayı sevseniz de sevmeseniz de ya da nadiren gece koşu için dışarıya çıksanız da, kafanıza taktığınız aydınlatmalar, ellerinizi kullanmaya gerek duymadan gittiğiniz yolu aydınlatarak paha biçilemez şekilde size kolaylık sağlar. Öte yandan kafanıza bir fener bağlamaya eşdeğer olan bu ürünler, genellikle rahatsız gereçlerdir. Bu nedenle Biolite headlamp arayıp da bulamadığımız bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Hafif ve ince bir şekilde tasarlanan aydınlatma, yeterli ışık sağladığından da emin olacak şekilde üretildi.

Biolite’nin ilk başta göze çarpan yanı, rahat kullanım için tasarlanmış olması. Nemi emen bir malzemeden üretilen kafa bandı, hantallığın önüne geçmek amacı ile de elektronik parçaları kumaş dokumasının içerisinde barındırıyor. Birçok kafa üstü aydınlatması ağırlığı tek bir yere toplayıp aletin kolayca kayıp düşebilmesine olanak verirken Biolite, pili kafanın arkasına gelecek şekilde konumlandırarak dengeli bir dağılım yolunu seçmiş. Biolite kırmızı ışık, flaş ışığı ve beyaz ışık gibi seçeneklerin yanında, iki ışık rengi içinde kısa ve geniş ve uzun ve dar tarzlarına da sahip. 330 lumen ışık gücüne sahip Biolite, en düşük seviyede çalıştırıldığında ise, tek şarj ile 40 saate kadar dayanabiliyor.


Zekice iş fikirleri 36: Akıllı Telefon Denge Halkası

Akıllı telefonların kameraları geliştikçe, film meraklıları da profesyonel anlamda onları kullanmaya başladı. Hatta 2015 yılında çekilen “Tangerine” adlı filmin yapımında bir iPhone kullanıldı. Sinema sektörü için titreyen kameralar büyük sorun anlamına gelir. Bu sorunun çözümü için ise karşımıza, 3 eksenli akıllı telefon denge halkası olan Atom çıkıyor. Denge halkasını daha önce duymayanlar için açıklama gerekirse; gimbal da denilen bu aparat, kameranın titremeden ve sarsılmadan hareket ettirilmesine yarıyor. Atom ismine yakışır şekilde oldukça küçük ebatlara sahip bir gimbal. Üstelik katlanabilir yapısı sayesinde, taşıması da kolay.

Atom 310 grama kadar ağırlık taşıyabiliyor, ki bu da akıllı telefonunuza lens takabileceğiniz anlamına geliyor. Aletin kendi ağırlığı ise sadece 440 gram. Bu sayede herkes yorulmadan kolayca Atom’u kullanabilir. Ayrıca piyasa da Atom dışında birçok farklı işleve sahip akıllı telefon kamerası için aparatlar da bulmak mümkün.


Zekice İş Fikirleri 37: Giyilebilir Biyonik Sandalye

Her yorulduğunuzda, bir anda ortaya çıkan bir sandalyenin üzerine kurulup dinlenebilmek mükemmel olmaz mıydı? Hatta bu sandalye, bugüne kadar karşınıza çıkan en ergonomik sandalye olsaydı ve postürünüz için en uygun oturma şeklini size sunsaydı nasıl olurdu? Kickstarter’da yeni kampanya başlatan firmanın Lex adlı giyilebilen ve sandalyeye dönüşen ürünü, bu iddialara ile yola çıktı.

“Postürünüzü korumanız, omuzlarınızdaki yükü azaltıp fırsat buldukça vücudunuzu dinlendirmeniz, daha kaliteli bir yaşama kapı aralar” diyen Lex’in yaratıcılarından Don Plooksawasdi, bunu gündelik koşuşturmanın arasında yapmakta zorlananlar için Lex’i öneriyor.

Sadece 1 kilogram ağırlığa sahip Lex’i kullanırken rahatça hareket edebilir hatta zıplayabilirsiniz bile. Vücudunuza kemer gibi takılan Lex için 3 adet askı kullanıyorsunuz. Giyilebilir sandalye, katlandığında ise dışarıdan fark etmesi zor bir hale geliyor.

Mutlaka okuyun: Kamburluğa Çözüm Getiren İş Fikirleriİlginizi çekebilir

+77 Adet Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri ve Ürünler

En Yeni İş Fikirleri

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir