Kimsenin Aklına Gelmeyen Zekice İş Fikirleri

Herkesin milyon dolarlık iş fikirleri vardır ancak çok az insan bu fikirleri hayata geçirir.

Bir tane iyi fikir girişimciler için olağanüstü umutlar anlamına gelir. Başarı şansları düşük olsa bile bu fikirlerinden peşinden gitmek sıkıcı küçük odalardan ve dırdır eden patronlardan daha iyidir. Bunun yanında bazı fikirler insanları hayrete düşürür.

Fikrinizin zekice olduğunu düşünüyorsanız onun peşinden giderek bir gün zengin bile olabilirsiniz. İşte sizlere kimsenin aklına gelmeyen zekice iş fikirleri:


Zekice iş fikirleri 1: Çocuklarla Birlikte Büyüyen Ayakkbı ve Giysi

” Büyük olsun seneye de giyer ” sözü tarih oluyor. Çocukların hızlı büyümesi sebebiyle giysilerin kısa sürede küçük kalması ve kullanılamaz hale gemesi ailelerin en çok muzdarip oldukları konu. Bu sebeple çocuk giyim sektörüne yeni bir soluk getirecek zekice iş fikirlerine ihyitaç var. Petit li de onlardan biri. Çocuk büyüdükçe bedeni büyüyebilen giysi sektör adına umut verici bir gelişme.

Mutlaka okuyun: Çocuklarla Beraber Büyüyen Giysi: Petit Pli


Zekice iş fikirleri 2: Temizlik Masrafını Azaltan Sinekli Pisuvar

Gerçekten zekice düşünülmüş basit iş fikirlerinden biri de bu sinekli pisuvarlar. Susuz pisuvarlardan daha önce bahsetmiştik ancak bu fikir tuvalet kültürüne bambaşka bir boyut kazandırmış durumda.

Mutlaka okuyun: Temizlik Masraflarını Azaltmaya Yönelik Sinekli Pisuvarlar

Mutlaka okuyun: Enerji ve Tasarruf Sektöründeki İş Fikirleri


Zekice iş fikirleri 3: Pet Rock ( evcil taş )

Bu fikrin arkasındaki kişi komik bir biçimde zengin oldu: Gary Dahl

Tahmini kar: ilk altı ayda 15 milyon dolar

evcil-kaya

      Taş satma fikri oldukça saçmadır. Ancak bir adam bu taşları nasıl satacağını hesapladı ve birkaç ay gibi kısa bir sürede milyonlar kazandı. İşte sizlere olağan dışı bir girişimcilik hikayesi:

Önceden reklam müdürlüğü yapan Dahl saman yatağındaki taşları 3.95 dolara sattı. Her satıştan yaklaşık 3 dolar kar etti.

İçinde evcil taş eğitiminin de anlatıldığı bir kılavuz olan mukavva kutuları“sorunsuz” evciller olarak sattı. Evcil taşlar büyük bir satış patlamasına neden oldu ve bütün zamanların en iyi geçici heveslerinden biri oldu.

Mutlaka okuyun: Evcil hayvan olarak sattığı kayalardan milyonlar kazanan adam


Zekice iş fikirleri 4: Sarı gülen yüzler

Tahmini kar: 500 milyon dolar

sari-gulen-yuz

Yemek siparişi veriyorsunuz ve kurye size beyaz plastik bir torba bırakıyor. Dışarı baktığınızda şapsal sarı bir surat size sırıtıyor ve sizi gününüzün iyi geçmesi için umutlandırıyor. Yemeğinizi alıyorsunuz ve televizyon karşısına geçiyorsunuz. Bir anda aynı aptal suratın bir reklamda da olduğunu görüyorsunuz.

Babanızın tüm dünya tarafından bilinen bir görseli çizdiğini düşünün. Ve babanızın bu görsel için hiç bir zaman telif hakkı almadığını hayal edin. Bu Charlie Ball’ın hayat hikayesidir.

1963’e dönelim. Charlie’nin babası Harvey’nin bir halkla ilişkiler firması vardı ve State Mutual Life Insurance adlı müşterisinin isteği üzerine küçük ve sevimli bir ikon yarattı.  Harvey bu işten sadece 300 dolar kazandı.

Peki, bu basit sembolden kim para kazandı? Bernard ve Murray Spain isimli iki kardeş bu ikonun anlaşılamaz potansiyelini fark etti. Bernard ve Murray ikonun yasal hakları satın aldı. İki kardeş bu görseli mümkün olan her yere koymaya başladı. Sarı gülen yüz bir anda yayıldı. Bu coşku 1971’de tavan yaptı ve bir buçuk sene sonra düşmeye başladı ancak bu süre 50 milyon dolar kazanmalarına yetti.

Spain kardeşler ikonu 2000 yılında Dollar Tree’ye 500 milyon dolar karşılığında sattı.


Zekice iş fikirleri 5: iFart App ( gaz çıkarma efektli uygulama )

Bu saçma ve komik iş fikri sayesinde zengin olan kişi: Joel Comm

Tahmini kar: 400,000 dolar

ifart-uygulama

İşte neredeyse yarım milyon dolarlık komik ve saçma bir iş fikri daha. Joel Comm’un pis zihninden çıkan bu fikir gaz çıkarma efektli bir İphone uygulamasıdır. Daha aptalca bir fikir olabilir mi? Joel Comm insanların böyle bir uygulama için para ödeyeceğini düşündü. iFart 99 sente satılıyor. Peki, sizce buradaki en saçma olay ne? Joel Comm’un haklı olması.

İstediğiniz kadar nefret edin ancak Joel Comm haklı çıktı ve çok başarılı oldu. Uygulaması bütün medyada yayıldı ve muzip insanların çoğu 26 farklı gaz çıkarma sesi olan bu uygulamaya bayıldı. Uygulama ilk iki haftada 113,885 kez indirildi. Jimmy Kimmel bu uygulamayla ilgili şöyle bir cümle kurdu: insanlar İFart için verdikleri parayı Afrika için de verselerdi çoğu insan açlıktan ölmekten kurtulurdu.


Zekice iş fikirleri 6: Yapışkan Örümcek

Bu saçma ve komik iş fikri sayesinde zengin olan kişi: Ken Hakuta

Tahmini kar: 80 milyon dolar

yapiskan-orumcek

Ken Hakuta’nın milyon dolarlık bu iş fikri bulmasına yardımcı olan annesine sıkıca sarılması ve öpmesi gerekiyor. Çünkü girişimcilik hikayesinde annesinin rolü büyük. Annesi bir gün Ken Hakuta’ya Çin’den bir hediye gönderdi. Bu bilinen ilk yapışkan örümcekti. Hakuta bu hediyeden o kadar etkilendi ki 100,000 dolar karşılığında haklarını satın aldı ve pazarlamaya başladı.

İlk başta satışlar düşüktü. Bir gün The Washington Post muhabiri bu ürüne rastladı ve ürünle ilgili bir yazı yazdı. Makalenin yarattığı fısıltılar tüm zamanların en iyi pazarlama heveslerinden birine dönüştü. Birkaç ay içinde 240 milyondan fazla satıldı ve Ken bu satışlardan yaklaşık 80 milyon dolar kazandı.


Zekice iş fikirleri 7: Icanhascheezburger.com

Bu saçma ve komik iş fikri sayesinde zengin olan kişiler: Eric Nakagawa ve  Kari Unebasami

Tahmini kar: 2 milyon dolar

komik-kedi

Şişman kedi fotoğraflarının yayınlamasıyla başlayan konsept Eric ve Kari’yi zengin yaptı. İlk başta sadece kedilerin ağzından absürd konuşmaların yer aldığı resimler yayınlanıyordu ancak daha sonra eklenen fotoğrafların içerikleri değişti ve çeşitlendi. Komik kedi fotoğrafları montajlanıyor ve absürd başlıklar eklenerek Icanhascheezburger.com’a yollanıyor.

Eric ve Kari internet sitesini 2 milyon dolara şu anki CEO Ben Huh’a sattı. Ben altı tane daha bağlantılı site kurdu, New York Times en çok satanlar listesine giren bir kitap yazdı ve firma sadece kitap satışlarından yarım milyon dolar kazandı.


Zekice iş fikirleri 8: Slinky ( oyuncak yay )

Bu saçma ve komik iş fikri sayesinde zengin olan kişi: Richard James

Tahmini kar: 250 milyon dolar

slinky

Deniz mühendisi Richard James’in beceriksizliği bu fikrin çıkmasına neden oldu. Bir gün çalışırken germe yayını düşürdü ve yayın zemine doğru yaylanmasını izledi. Ve Slinky doğdu.

James, 1945 yılında oyuncağı ilk kez piyasaya sundu.  İlk Slinky satışı için bir arkadaşını sunum yapması ve sahneye çıkması için ikna etmişti ancak sunumdan dolayı çok endişeliydi. Aslında boşuna endişe etmişti çünkü 90 dakika içinde 400 tane satıldı.  1 dolara satılan bu oyuncak çeyrek milyarlık satış yaptı.

Richard’ın zor zamanları da oldu. Orta yaş krizindeyken karısını terk etti ve bir cemaate katıldı. Ancak karısı yavaş yavaş ilerledi, kocasının arkada bıraktığı borçları temizledi ve 1998 yılında ürünü Poof Toys’a sattı.


Zekice iş fikirleri 9: Snuggie ( televizyon battaniyesi )

Bu saçma ve komik iş fikrisayesinde zengin olan kişi: Allstar ürünlerinin başkanı Scott Boilen

Tahmini kar: 200 milyon dolar

snuggie

Bornozu tersinden giymeye benzeyen bu basit iş fikri oldukça saçmadır. Ancak birinci yılında Snuggie’den 20 milyon tane satıldı. Gülünecek bir şey yok. Kolları olan bu battaniye 19.95 dolara nasıl satıldı? Bazıları Snuggie ekolünün tamamen reklam mucizesi olduğunu düşündü.

Ancak Snuggie’yi star yapan satış stratejisi mizahtı. Uzun lafın kısası bir ürün komikse veya saçmaysa mümkün olduğunca eğlenceli bir biçimde satılmalıdır. Jay Leno, Whoopie Goldberg ve Ellen DeGeneres bu ürünü şovlarında gösterdi. Fısıltılar hızla yayıldı.

Ve tabii ki rahatsız edici derecede sempatik ve sevimli olan ismi, kıyafetin bir üründen çok oyuncak hayvan gibi algılanmasına neden oldu.  Sihirli pazarlama stratejisi ne olursa olsun Scott Boilen birkaç milyon doları cebe indirdi.


Zekice iş fikirleri 10: Million-Dollar Home Page ( milyon dolarlık ana sayfa )

Bu saçma ve komik iş fikri sayesinde zengin olan kişi: Alex Tew

Tahmini kar: 1 milyon dolar

million-dollar-home-page

21 yaşında olan İngiliz genç bir ana sayfa yarattı ve 1mm’lik piksellerin her birini 1 dolara sattı. Ayrıca halkın kalbini ısıtacak acıklı bir hikayesi de vardı: üniversite parasını ödemeye çalışıyordu.

Reklamcılar internet sitesinde yüzsüzce “ ben bir piksel hilecisiyim ve bundan dolayı gurur duyuyorum” yazan bu yardıma muhtaç çocuğu piyasadan silip süpürdüler. İnternet sitesi bir seneden az bir sürede piksellerin hepsini sattı.


Zekice iş fikirleri 11: Beanie Babies ( fasulye bebekler )

Bu saçma ve komik iş fikri sayesinde zengin olan kişi: H Ty Warner

Tahmini kar: 3-6 milyar dolar

beanie-babies

Çuvalı fasulyeyle doldurun, tüylü kulaklar yapın ve bir isim verin. Sonuç? Beanie Babies. İlk başta birçok insan Ty Warner’ın bu az dolgulu hayvanlarıyla dalga geçti ve bebekleri “asfalt leşi” olarak isimlendirdi. Ancak Atlanta’daki ilk oyuncak şovunda 30,000 adet satıldıktan sonra sustular.

Ty Warner’in imparatorluğunu kurma şekli ve girişimcilik hikayesi kayda değerdir. Hiçbir zaman ürünlerinin reklamını yapmadı veya Toys-R-Us gibi ana zincir mağazalarda satmadı. Bu da oyuncakları zor ulaşılan ve aynı zamanda arzu edilen bir nesne haline getirdi. Buna ek olarak Ty ilk stoklar tamamen satıldıktan sonra belli modelleri tedavülden kaldırdı ve bu da diğerlerinin daha da değerlenmesine neden oldu.

Söylentilere göre Ty Beanie Baby çılgınlığının zirve yaptığı sırada bir sene de 700 milyon dolar kazandı. Sahtekarlık gibi görünse de Ty’nin koleksiyonu son zamanların en anlamsız geçici heveslerinden biri oldu ve Ty’nin milyon dolarlar kazanmasını sağladı.

İlginç iş fikirleriyle zengin olanların benzersiz girişimcilik hikayelerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.


Zekice iş fikirleri 12: Hırsızsavar Sahte Tv

Hırsızlığı önlemeye yönelik geliştirilen fikirler gerçekten şaşırtıyor. Bu sahte TV de onlardan biri.

Mutlaka okuyun: Hırsızlığı Önlemeye Yönelik Fikirler


Zekice iş fikirleri 13: Susuz Banyo Yapmak Artık Mümkün

Hala Afrika’da su için her gün kavurucu sıcağın altında kilometrelerce yürümek zorunda olan milyonlarca insan bulunuyor. Bu kişilerden biri de Ludwick Marishane isimli Güney Afrikalı bir öğrenci. Buluşuyla yılın girişimcisi ödülüne layık görülen öğrencinin hikayesi yüksek dozda ilham içeriyor. Başarılı girişimcilik örneğine alttaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: DryBath ile Susuz Banyo Yapmak Artık Mümkün!


Zekice iş fikirleri 14: Ketçap şişesini ters çevirerek milyoner olmak

Eskiden etçap ve mayonez şişeleri tam bir tasarım faciasıydı. Şişenin kapağı üstte olduğu için tüm ketçap şişenin altında birikir ve ketçap sıkmak işkenceye dönüşürdü. Bir de ketçap şişesi yarımsa ketçabı çıkarmak için son çare olarak şişeyi kesmek kalıyordu.

Milyonların yaşadığı bu sorunu çözmek istedi ve bu sayede milyoner oldu.

Mutlaka okuyun: Ketçap Şişesini Ters Çevirerek Milyoner Olma Hikayesi


Zekice iş fikirleri 15: Ayı parselleyip satmak

Kulağa gerçek olmayacak kadar komik geliyor değil mi? Ancak hukuki bir boşluktan yararlanıp ayı zimmetine geçiren ve sonra bunu parsel parsel satan girişimdi milyonlarca dolar para kazandı. Müşterileri arasında Tom Cruise ve Nicole Kidman gibi Holywood yıldızları dahi bulunmakta. Eski ABD başkanı George Bush da ayda toprak sahibi olanlardan.

Mutlaka okuyun: Ayı Satarak Milyonlar Kazanan Adam

Zekice iş fikirleri 16: Evcil Hayvan Mezarlığı

Son yıllarda oldukça gözde olan iş fikirlerinden biri de ölen evcil hayvanlar için belli bir süreliğine mezar satmak. Genelde bu süre 2-3 yıl oluyor ve istenirse tekrar ücret karşılığı uzatılabiliyor. Defin başına da ortalama 5-7 bin TL kazanç söz konusu.


Zekiceiş fikirleri 17: Evdeki Bitkileri Sulayan Akıllı Telefon Uygulaması

Birkaç bitkiye bakmak zor olmasa da, evdeki çiçek ve bitki sayısı belli bir noktanın üzerine çıktığında, bu dostlarınızın sürekli sulandığından emin olmak zorlu bir mücadele haline gelebilir. Her bitkinin farklı oranlarda su istemesi bir yana, bu canlıların sulama aralıkları da farklılık gösterir. Bu nedenle bitkilerin ne zaman ve ne kadar sulandıklarının takibini yapmak, zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir.

Dryp adlı bu akıllı telefon uygulaması ise, bahsi geçen probleme çözüm bulmak amacı ile geliştirildi. Temelde bir hatırlatıcı olarak çalışan uygulama, evdeki bitkilerini ihmal nedeni ile sürekli öldüren insanlar için tasarlandı. Evinizdeki tüm bitkileri uygulamaya girdikte sonra, Dryp size hangi bitkiyi ne zaman sulayacağınızı hatırlatıp bir sonraki sulama zamanlarını listeliyor. Uygulama ayrıca bitkilerinizdeki problemleri tespit etmenize ve iyileştirmenize de yardım ediyor. Kampanyası başarılı olan uygulama, hem Android hem de iOS platformunda kullanıcılara sunulacak.

Mutlaka okuyun: Yaratıcı Sulama Sistemleri


Zekice iş fikirleri 18: Ultra Hızlı Diş Fırçası

Dişlerinizi temiz, sağlıklı ve beyaz halde tutmak için fırçalama, temizleme, gargara ve diş ipi ritüellerinden sıkıldınız mı? Uzun süredir bu uğraştırıcı ve meşakkatli iş için bel bağladığınız tek gelişmiş teknoloji elektrikli diş fırçanız oldu. Elektrikli diş fırçaları, doğru yönde atılmış bir adım olsa da, hale bu sıkıcı ve yorucu işi ortadan kaldırabilmiş değil. Peki ya aynı işi yapmanın, dişlerinizi aynı şekilde temiz tutmanın çok çok daha kısa bir yolu olsaydı.

Eğer siz de aynı şeyi istiyorsanız, gerekli temizliği sadece birkaç saniye içerisinde yapabildiğini iddia eden tam otomatik diş fırçası EZ Toothbrush’a göz atmak isteyebilirsiniz. Cihaz, üzerinde kıllar bulunan büyük bir ağız aparatı. Ağzınıza yerleştirdiğiniz cihazı çalıştırdığınızda, yüksek frekanslı titreşim ile dişlerinizi temizlemeye başlıyor. İddiaya göre cihazın dişlerinizi temizlemesi yalnızca birkaç saniye sürüyor ve işin kalitesi, normal bir diş fırçasını aratmıyor.

Mutlaka okuyun: Dünyanın İlk Otomatik Diş Fırçası


Zekice iş fikirleri 19: Elektrik üreten su borularının içindeki türbinler

Fosil yakıtlara karşı artık tüm dünya tehlikenin farkında. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim günden güne daha da artıyor. Bu da yenilikçi ve akıl dolu fikirlerin doğmasını sağlıyor. Lucid energy de onlardan biri. Şehirdeki su borularının içine yerleştirilen türbinler şehir için elektrik üretiyor.

Mutlaka okuyun: Enerji Sektörü İş Fikirleri


Zekice iş fikirleri 20: Yenilenebilir ve Temiz Enerji Kaynakları

yenilenebilir enerji

Dünya öngörülenden çok daha hızlı bir şekilde ilerlese de, halen enerji temelli birçok sorun ile yüzleşmekte. Bazı Asya ülkeleri halen kömür ile çalışan termik santraller, fosil bazlı yakıtlar, nükleer enerji santralleri ve hidro enerji santralleri gibi çözümler kullanarak enerji üretmekte ve bu yöntemler bulundukları bölgelerde çevreye zarar vermeyi sürdürmektedir. Bu sırada yenilenebilir enerji kaynakları da çevreyi koruma güdüsü ile çokça ön plana çıkıyor. Bu durum, orta ölçekli bir girişim peşinde olanlar için önemli bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Yani bahsi geçen iş fikri, temiz ve yeşil bir girişim olarak üstüne atlayabileceğiniz bir seçenek olabilir.


Zekice iş fikirleri 21: Ortak Çalışma Alanları

Uzaktan çalışma beyaz yakalı profesyoneller için devrim niteliğinde bir değişim oldu, geleneksel olarak ofiste bulunmayı gerektiren çoğu pozisyon internet aracılığıyla çalışmaya döndü. Uzaktan çalışanlar için yalnızlık çok yaygın bir duygu olduğundan ve kahve dükkanları çalışma alanları olarak yeterince sessiz olmadığından dolayı ortak çalışma alanlarının çekiciliği her geçen yıl artıyor.

Ortak çalışma alanları sessiz bir çalışma alanı, diğer uzaktan çalışan kişilerle çevre yapma imkanı ve ortaklaşa kullanılan ekipmanlar gibi kolaylıklar sunuyor.

Mutlaka okuyun: Paylaşım Ekonomisi ve Örnekleri


Zekice iş fikirleri 22: Markette kuyruklarda beklemeye son: Amazon go

Market girip istediklerinizi alıp sonra da elinizi kolunuzu sallaya sallaya çıktığınızı düşünün. Sizce de güzel olmaz mıydı? Amazon Go bu hayali gerçeğe dönüştürüyor.

Mutlaka okuyun: Amazon Go ile Marketlerdeki Ödeme Kuyruklarına Son!


Zekice iş fikirleri 23: Akıllı Anahtar

Kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi hatırlayamamak sinir bozucudur. Hepimizin başına gelen bu durumda ya eve dönüp kapıyı kontrol etmeniz gerekir ya da tüm gün hırsızların evinizde cirit attığı hissi ile gergin bir şekilde vakit geçirmeniz. Peki ya bunun bir çözümü olsaydı? Size kapılarınızın kilitli olup olmadığını söyleyen bir cihaz, çok işe yaramaz mıydı?

Teknik olarak nesnelerin interneti aracılığı ile bu işi gören İnternet bağlantılı akıllı kilitler bulunabiliyor. Sıkıntı ise, bu kilitlerin meşakkatli bir kurulum sürecine ihtiyaç duymaları. SureKey ise, içerisinde sensör bulunan plastik bir parçanın anahtarınıza takılmasından başka bir kurulum gerektirmiyor. Sonrasını devralan SureKey, içerisinde bulunan ivmeölçer, jiroskop ve manyetometre sayesinde görevini yerine getiriyor.

Mutlaka okuyun: En İyi Akıllı Kilitler


Zekice iş fikirleri 24: İngiliz Firmanın Ürettiği Sensörler Park Sıkıntısını Çözebilir

Bu ince yapılı sensörler, şehirlerdeki insanların araçlarını park etme alışkanlıklarını değiştirebilir.
İngiltere menşeli Nwave’in akıllı sensörleri, nesnelerin interneti teknolojisinden faydalanarak araç park etme işini daha verimli hale getirebilir. Yaklaşık bir bozuk para boyutlarındaki sensör park alanında takılıyor. Birçok farklı uygulama ile iletişim kurma yetisi olan bu sensörler sayesinde, sürücüler akıllı telefonları aracılığı ile kolaylıkla park yeri bulabiliyor. Nwave firması, iki yıl içerisinde iki bin sensörün montajını tamamladığını belirtti. Aralarında Londra’nın da bulunduğu bazı şehirlerde bu sensörler kullanılmaya başlandı.

Gerçek zamanlı bir şekilde sunucuya bilgi gönderen sensörler, sürücülerin hareketlerini bu bilgiye göre düzenlemesine imkan veriyor. Kullanılan üç farklı sensör ve karmaşık algoritması sayesinde, firma bu sensörlerin piyasadaki rakiplerine göre on kat daha başarılı sonuçlar verdiğini iddia ediyor. On yıla varan batarya ömürleri sayesinde de, bu sensörler süreklilik konusunda sıkıntı yaşamıyor.


Zekice iş fikirleri 25: 3 Boyutlu Yazıcı Hizmetleri

3 boyutlu yazıcı ile üretim, günümüzdeki en kârlı işlerden biridir. Bu iş dalı geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada popülerliğini artırdı. Başlangıçta oldukça pahalı ve ulaşılması zor olan 3 boyutlu yazıcılar, zamanla ucuzlayarak hayatın içerisine girebildi. 3 boyutlu yazıcıların fiyatları, özelliklerine göre değişiklik gösterse de, tek yapmanız gereken donanımı satın alarak yeni girişiminizin ilk adımlarını atmak.


İlginizi çekebilir

+77 Adet Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri ve Ürünler

En Yeni İş Fikirleri

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir