Girişimcilik Fikri: Çöp Torbasına Dönüşen Çadır

İnsanlarda doğayı koruma bilinci arttıkça bu yöndeki yeni iş fikirleri de artış göstermekte.  Asıl işlevi çadır olan ancak çöplerin biriktirilebileceği bir depo görevi de gören ve kullanıldıktan sonra atılmak üzere tasarlanmış “Glad Tent” bunun en güzel örneği.

Kırsal alanlarda yapılan müzik festivallerinin artan popülaritesi, festival başlangıcında karşılaşılan güzel manzaranın, alanı dolduran kalabalıkların dağılmasının ardından tam anlamıyla bir çöp yığınına döneceği anlamına gelir. Eğlenmek için gelen müzik aşıklarının tüm hafta sonu meydana getirdikleri kaçınılmaz çöp yığınlarını toplamalarını sağlamak için atık madde alanında çalışan Glad, Glan Tent’i – asıl işlevi barınak olmasına rağmen çöplerin biriktirilebileceği bir depo görevi görüp, kullanıldıktan sonra atılmak üzere tasarlanmış bir ürün- üretti.

Miami merkezli girişimci firma Alma’ya göre Bonnaroo’da bu yılki festivalin ardından 600 ton çöp atılırken doğaya,  2013’te yapılan festivalde Wakarusa’da  77 ton civarında bir atık meydana geldi. Bu yaz Teksas’ta yapılan SXSW festivalinde aynı problemin yaşanmaması için Glad takımı festivale katılanlardan, alanı terk etmeden önce çöplerini toplayacaklarına dair aldıkları söz karşılığında kendilerine  yeni üründen dağıttı. Glad’in diğer bir ürünü olan ForceFlex’te olduğu gibi, yapımında dayanıklı ve su geçirmez maddelerin kullanıldığı çadırlar sırt çantası dahil olmak üzere bir kişiyi barındırma özelliğine sahiptir. Festival biter bitmez, çadır kampın etrafına yayılan çöpleri toplamak için kullanılacak bir çöp torbasına dönüştürülebilir. Aşağıdaki video çadır hakkında daha geniş bilgi sunmaktadır:

CleanPicnic’in ürettiği tek kullanımlık çöp torbasına dönüştürülebilen piknik örtülerini görmüşken, Glad Tent işi bir adım daha ileri taşıyıp çöp meselesinin temel sorunlardan olduğu etkinlikleri hedef alıyor. Doğayı koruma konusunda güzel bir girişimcilik örneği olan bu ürün hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz.

Sitemizin değerli okuyucaları için dünyanın dört bir yanından araştırdığımız başarılı girişimcilik fikirlerini ve örnek girim ürünlerini paylaşmaya devam edeceğiz.