+166 Adet Youtube’da Çok İzlenecek Yaratıcı Video Fikirleri

YouTube piyasaya çıktığı 2005 yılından bu yana bir hayli uzun bir yol kat etti, şimdilerde de çoğunluğu filmlerde veya televizyonda gördüklerinizle yarışabilecek kalitede olan geniş çaplı bir video içeriği sunuyor. Web dizileri, animasyonlar, kısa filmler, çalma listeleri(mix’ler) hatta bilimsel gerçeklere ilişkin videolara kadar YouTube’da hemen hemen her konuda bir içerik bulmanız mümkün.

Kendi YouTube kanalınızı açmak için can atıyor ancak senaryo yazma, oyunculuk, özel efektler kullanma ve video prodüksiyonunda yer alan diğer şeylerden bihaber olduğunuzu düşünüp harekete geçmeye korkuyorsanız doğru yerdesiniz. Artık rahat bir nefes alabilirsiniz. YouTube kanalı fikrinizi başarıyla hayata geçirmek için bunlardan hiçbirine ihtiyacınız yok.

Bazen en zoru bir işe başlamaktır. Yeni bir maceraya atılır atılmaz ciddi bir yol kat etmeniz gerekmez, ancak girişiminizi daha iyi hale getirmek için iyi bir başlangıç yapmaya ihtiyacınız vardır.

Yazımızda, YouTube’da çok izlenecek ve Türkiye’de olmayan youtube içeriklerinden bahsedeceğiz.


A) Başlangıç İçin Youtube Video Fikirleri

1- YouTube kanalına giriş videosu hazırlayın.

YouTube kanalınıza nasıl bir giriş yapmalısınız?

İyi bir tanıtım ile YouTube kanalınızı çok daha cazip bir hale getirmeniz mümkündür. Yani bu anlamda atacağınız en önemli adım tüm dünyaya kim olduğunuzu ve kanalınızın ne hakkında olacağını göstermek olmalıdır.

Unutmayın ilk izlenim her şeydir ve bu kural hiç tartışmasız YouTube dünyası için de geçerlidir. İşte tam da bu yüzden imzanız niteliğinde olacak başlangıç videolarına ilişkin tüm bu kritik püf noktalarına listemizin üst sıralarında değinmeyi tercih ediyoruz.


2- Kendinizi tanıtın.

YouTube videolarınızı ne üzerine çekeceğinize karar veremediniz mi? Kafanızın iyiden iyiye karıştığını mı düşünüyorsunuz? O halde işe kendinizi tanıtmakla başlayın. Unutmayın, insanlar hafızalarında o veya bu şekilde yer etmeyi başaran kişileri tanıyor olmaktan ziyadesiyle hoşlanırlar. Bu yüzden yalnızca tek bir video için dahi olsa perde arkasındaki adamı/kadını cesurca gözler önüne sermeli, en azından bu konuda bir miktar kafa yormalısınız.

Tanıtım videoları, yeni başlayanların kullanabileceği en kullanışlı ve en popüler video formatları arasındadır.


3- İlk vlog’unuzu(video günlüğünüzü) paylaşın.

Vlogging, yani video günlükleri, YouTube kanalı açmanın en kolay yollarından biridir, çünkü video içeriği yakalayabilen kameralı bir cihaz dışında herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız yoktur. Vlogger’lar genellikle kamera karşısına geçip kendi hayatları, düşünceleri, görüşleri, kaygıları ve hatta o günün haber başlıkları veya güncel olayları hakkında konuşarak zaman geçirirler.

Vloglar YouTube dünyasına yeni atılanların en sık kullandığı video fikirlerinden biridir. Üstelik video günlükleri aynı zamanda kişiliğinizi ve dünya görüşünüzü tanıtmanın harika bir yolunu da sunarlar.

İlk videonuzun içeriği konusunda günler boyu kafa patlatmanıza da gerek yoktur – kendiniz olmanız yeterlidir.


4- Hayatınızı resmedin.

Bu videolar genellikle hızlandırılmış çekim olup içerik oluşturucuların yaşamındaki önemli bir anı resmederler. Üstelik çoğu zaman bir beyaz tahta üzerine çizilmiş resimlerle birlikte sunalan bir anlatı eşliğinde (çizimler anlatıcının kaleminden çıkar) çekilirler.

İster bir tanıtım videosu çekin isterseniz de hayatınızı resmetmeyi deneyin.İhtiyacınız olan ilk şey çekimlerinizi planlamak adına potansiyel bir görsel senaryo taslağı oluşturmaktır (böylelikle aynı şeyi tekrar tekrar çekme riskini almamış olursunuz).Görsel senaryo taslakları videonuzu son haline getirme sürecinde izleyeceğiniz sıralamayı belirlemenize yardımcı olur.


5- Hayatın içinden sıradan bir günü paylaşın.

Hayatınızın içinden sıradan bir günü izleyicileriniz ile paylaşmak adına esaslı bir video hazırlamaya ne dersiniz? Birkaç arkadaşınızla bir araya gelip farklı aktiviteler planlayın ve en iyi anlarınızı filme alın. Unutmayın, videonuzda yer alan kişi ve karakterler ne denli kaliteli olursa videonuz o denli büyük ses getirir.


6- İşiniz hakkında konuşun.

Ne işle meşgulsünüz? YouTube takipçilerinize bu alanı neden seçtiğinizi anlatın ve onlara günlük hayatınıza ilişkin detaylı bir bilgi akışı sunun.

Ne o? Yoksa işten mi ayrıldınız? O halde çekeceğiniz videoda bu ayrılığın nedenlerinden bahsedin.


7- Yaşam alanınızı tanıtın.

Kendinizi geniş kitlelere tanıtabilmek adına evinizi (veya odanızı) göstereceğiniz bir video hazırlayın. Bu, seyircilerinizle çok daha güçlü bağlar kurmanızı ve akıllarda sağlam bir yer edinmenizi sağlayacaktır.


8- Memleketinizi tanıtın.

Memleketiniz nereli olduğunuzdan bağımsız olarak kişiliğinizin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. O halde izleyicilerinize size dair sağlam ipuçları sunacak bir memleket turu attırmaya ne dersiniz?


B) Teknoloji Kanalları İçin Youtube Video Fikirleri

9- Favori cihazlarınızdan birini tanıtın.

Teknolojik aletlere düşkün müsünüz? Yeni bir iPhone çıktığını duyduğunuz an kendinizi mağazaya koşup onu satın almaktan alıkoyamıyor musunuz? Yoksa kulaklıklara yönelik bir zaafınız mı var? Cevabınız evet ise şu havalı AirPod’lardan birini satın alıp videonuzda onları neden bu kadar çok sevdiğiniz hakkında konuşmaya ne dersiniz?


10- İşletim sistemlerinin beta sürümlerini tanıtın.

Dev teknoloji firmalarının genellikle yeni işletim sistemlerini tanıtma fırsatı sundukları beta sürüm programları vardır. Herhangi bir ürüne ilk erişen kişi olma fırsatı mı yakaladınız? İzleyicilerinizi de bu yenilikten haberdar etmek adına bir video çekebilir, böylelikle en yeni işletim sistemlerini tanıtabilirsiniz.


11- En yeni işlemci teknolojisinden bahsedin.

İşlemci teknolojisinin her geçen gün artmakta olan gelişim hızına yetişmek ne mümkün!Siz de bu hızı bir fırsata çevirip en iyi işlemcileri,kullanım alanlarını ve teknolojiye bakış açımızı nasıl da değiştirdiklerini konu aldığınız bir video çekimi yapabilirsiniz.


12- Teknik konulara ilişkin derin sohbetlere dalın.

Son dönemin gündemden bir an olsun düşmeyen tarafsızlık, siber güvenlik ya da Bitcoin vb. karmaşık teknoloji başlıklarına odaklanın. Bu konulara ilişkin temel kavramları derinlemesine inceleyin ve izleyicilerinizin gündemi yakından takip etmelerini sağlayın.


13- Teknolojinin tartışmalı konularına ilişkin fikrinizi belirtin.

Teknoloji dünyası çeşitli spekülasyonlarla doludur.Sizler de çekeceğiniz bir video ile tartışmaların odağındaki yeni ürünler veya ürün özelliklerine ilişkin görüşlerinizi paylaşmaya ne dersiniz?


14- YouTube içeriklerini hazırlamada kullandığınız teknolojik araçları tanıtın.

Video çekimlerinde hangi mikrofon veya kameraları kullandığınız da dahil olmak üzere vlog kanalınızda kullandığınız araç gereçlerin tanıtımını yapın.

Mutlaka okuyun: Youtube Videosu Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar


15- Bilgisayarınızı test edin.

Ultra hızlı bir bilgisayara mı sahipsiniz? Ya da tam tersi güncellemelerden boğulmuş dolayısıyla kasıldıkça kasılan bir bilgisayarınız mı var? İzleyicilerinizin kendi bilgisayarlarına ilişkin değerlendirme yapmalarına yardımcı olmak adına kişisel bilgisayarınıza ilişkin ayrıntılardan bahsedin. Bilgisayarınızın belirli özelliklerini test etmek adına titizlikle hazırlanmış bir yazılım kullanmayı da ihmal etmeyin.


16- Teknolojiye tarihini keşfedin.

Teknolojinin her bir unsuru tarihini kendi içinde taşır. Öyle ki bu konu sandığınızdan da derin, adeta ucu bucağı belirsiz bir konudur. Herhangi bir teknoloji konusu üzerine hazırlanmış bir Vikipedi sayfasına mı rastladınız? O halde bu konuda bir YouTube videosu da hazırlayabilirsiniz(araştırmalara hemen başlayın).


17- Cihaz özellikleri tanıtın.

Harika bir cihazınız mı var? Onu özel yapan unsurları tanıttığınız bir video hazırlamaya ne dersiniz? Şans bu ya, belki de izleyicileriniz tam da bu tarz bir cihaz arayışındadır.


18- Yeni sürüm grafik kartlarını inceleyin.

Oyun bağımlıları bilir, daha iyi bir grafik kartına sahip olmak oyun performansının artması demektir. O halde videonuzda en son ve en iyi grafik kartları hakkında konuşmaya ne dersiniz? Unutmayın, oyun bağımlılığı kişiyi içinden çıkılmaz bir kısır döngüye sürükler ve oyuncular oyun kalitesini daha da artırmak adına her daim en iyi grafik kartlarının peşine düşerler.


19- Yeni bir yazılımın beta sürümüne göz atın.

Belirli bir uygulamanın veya web sitesinin üst düzey kullanıcıysanız, herkese açık sürümden önce size özel beta sürümleri denemeli ve bu deneyiminizi herkesle paylaşmalısınız. Unutmayın, trend uygulamaları bulmanın bir diğer yolu da ProductHunt’a göz atmaktan geçiyor.


C) Oyun Kanalları İçin Youtube Video Fikirleri

İnsanlar video oyunları oynamayı çok severler. Şaşırtıcı gibi gözükse de diğer insanların oyun oynamasını izlemeyi de severler. Örneğin Mark Edward Fischbach 22 milyondan fazla abonesi olan YouTube kanalı “Markiplier” in kurucusu olup oyun oynayarak para kazanan bir YouTuber’dır. İzleyiciler genellikle bu tarz bir kanala sahip YouTuber’ların oynadıkları oyunları izlemek veya bu videolara yorum bırakmaktan hoşlanırlar. Bunun nedeni söz konusu oyunu daha iyi nasıl oynayabileceklerini anlamak istemeleri ya da yalnızca eğlenme arzusu içinde olmalarıdır.


20- Farklı kanal sahipleri ile oyun oynayın.

Video oyunları arkadaşlarınızla ya da diğer YouTuber’lar ile mücadele ettiğiniz vakit çok daha eğlenceli hale gelir. Üstelik böylesi bir hamle YouTube kanalınızı çok daha işbirlikçi hale getirecektir. Başkaları ile en sevdiğiniz oyunu oynadığınız anları videoya alın ve çekimler esnasında en iyi anlarınızı vurgulamaya özen gösterin.

Listeleyeceğimiz onca video fikri arasında belki de en eğlenceli olanı budur. Zaten dünya üzerinde arkadaşlarla oyun oynamaktan daha eğlenceli ne olabilir ki?


21- Bağımsız oyunları mercek altına alın.

Her yıl bağımsız olarak piyasaya sürülen yüzlerce oyun mevcuttur. Hak ettiği ilgiden mahrum kalmış iyi bir tane oyun bulun ve çekeceğiniz video ile favori oyununuzun yıldızını parlatmak adına işe koyulun.


22- Oyun içi video kayıtları paylaşın.

YouTube’un büyük bir bölümünü oyun sektörü oluşturmaktadır. Anlayacağınız, en sevdiğiniz oyunu oynarken kimsenin sizi görmek istemediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü oyun sektörüne ilişkin YouTube video fikirlerinizi yönlendirebileceğiniz pek çok farklı alan mevcuttur.


23- Herhangi bir oyunu ana hatları ile açıklayın.

İzleyicilerinizin herhangi bir oyun hakkında bilmesi gereken her şeyi kısa bir video yardımı ile onlara açıklayın. Her gün yeni bir oyun çıkıyor, neden bu konu hakkında bilgi vereceğiniz bir video hazırlamayasınız ki?


24- Bilgisayar oyunlarının saklı gerçeklerini ortaya çıkarın.

En sevdiğiniz oyuna ilişkin beklenmedik bir sır mı keşfettiniz? Peki, söz konusu sırrı başkalarının da keşfedebilmesi adına YouTubesphere üzerinden paylaşmaya ne dersiniz?


25- Mod paylaşımı yapın.

Mod seviyeler, karakterler ve nesneler gibi değiştirilmiş oyun öğelerini ifade eder. Çekeceğiniz bir video ile oyununuzda yaptığınız ufak tefek değişiklikleri izleyicilerinize göstermeyi deneyin.


26- Oyuna ilişkin teknik açıklamalarda bulunun.

Bazı oyunlar çok daha gelişmiş bir oyuncu kitlesine hitap eder. Siz de kendinizi bu donanımlı oyunculardan biri olarak görüyorsanız, hazırlayacağınız bir video ile oyun dünyasına yeni atılmış çaylaklara eğitim verebilirsiniz.


27- Herhangi bir video oyununu yeniden düzenleyin.

Bu yöntem klasik oyun içi video kayıt formatlarını kullanarak yaratıcı bir hikaye yaratmanızı sağlar. Red vs. Blue (komik bir web bilim kurgu serisi) tam da bu noktadan yola çıkıp başarılı bir kariyer hayatına imza atan You Tube kanallarından biridir.


28- Oyun tanıtımı yapın.

YouTube videonuzda en sevdiğiniz oyuna ilişkin detaylı bir rehberlik hizmeti de sunabilirsiniz.


29- Ayrıntılı bir oyun değerlendirmesi yapın.

İnternet dünyası sayısız oyun değerlendirmesi ile doludur. Sizler de oyun tasarımcılarının yaptıkları seçimlerin perde arkasını gözler önüne seren detaylı bir değerlendirme videosu ile oyun incelemelerinin bir adım ötesine geçmeyi deneyebilirsiniz.


30- Cutscene(ara sahne)videoları paylaşın.

Bazı insanlar oyunlardan çok ara sahnelere düşkündür. Bu bağlamda en sevdiğiniz oyunun bazı ara sahnelerini yayınladığınız bir video çekme fikri de YouTube kanalınız için ilgi çekici olabilir.


31- Modası geçmiş bir oyunu yeniden diriltin.

Süper Mario oyununun devamının nasıl olacağını merak etmiş miydiniz hiç? Evet mi? Hem zaten olabilecekler üzerine kafa yormak her daim eğlenceli değil midir? O halde artık raflarda olmayan bir oyun bulun ve oyunun potansiyeli üzerine tahminler yürütün.


32- Oyun geliştiricilerinden biri üzerine araştırma yapın.

Oyun meraklıları oyun geliştiricileri hakkında konuşmayı da severler. Hayranı olduğunuz bir geliştirici seçin ve onu bu denli harika kılan şeyin ne olduğunu ortaya çıkaracağınız bir video hazırlayın.


33- Skeç videoları hazırlayın.

Herhangi bir oyunun belirli sahnelerini alın ve onları kendi sesinizi ya da bir dizi komik sahneyi eklemek suretiyle neşe saçacak bir komediye çevirin.


34- En başarılı oyunculardan bahsedin.

Rakibinizi yenemezseniz onlardan bahsetmeye ne dersiniz?Malum bükemediğin eli öpeceksin demişler. En başarılı oyuncuları bulmak ve yeteneklerine odaklanmak adına skor tablolarına göz atmayı ihmal etmeyin.


35- Optimize edilmiş oyun ayarlarınızı izleyicilerinizle de paylaşın.

Oyunlar her ekranda farklı şekilde gözükürler. Kendi oyun ayarlarınızı nasıl optimize edeceğinizi anlattığınız bir video çekin.


36- Oyun yorumu yapın.

Kimi zaman şöyle bir durup bir başkasını oyun oynarken izlemek de en az oynamanın kendisi kadar eğlencelidir. Sizler de izleyicileriniz için böylesi bir deneyimi yeniden yaratmaya ne dersiniz?


37- Oyun tarihini derinlemesine inceleyin.

Atari’den Nintendo Switch’e kadar oyun tarihindeki tüm yenilik ve keşifleri listeleyeceğiniz bir video çekin.


38- Oyun tarihinizin en parlak anlarından bahsedin.

Kazandığınız kupalar, frag count olarak tabir edilen oyun esnasında verdiğiniz kayıplar ve kazandığınız başarılar da dahil en iyi anlarınızı bir araya getirdiğiniz bir video çekin.


39- Zamanlanmış bir oyun provası yapın.

Bu başlık, oyun aşamalarını geçiş hızınızı kaydedeceğiniz videoları ifade eder. Bu sayede videonuzu izleyen diğer oyuncular sizden ilerleme kaydetmelerini sağlayacak birkaç hamle kapabilir ya da videonuzda onlar için bir dizi kestirme yol sunabilirsiniz.


40- Bakış açınızı paylaşın.

İlk kez oynadığınız yeni bir oyuna yepyeni bir bakış açısı kazandırmaya ne dersiniz? Bu tarz bir video yalnızca eğlenceli olmakla kalmayacak aynı zamanda oyun incelemesine ilişkin samimi bakış açınız sayesinde izleyicilerinizin takdirini de kazanacaksınız.


41- Oyun sektörüne ilişkin haber ve etkinliklerin duyurusunu yapın.

Yeni oyunlar, konsollar ve genişle paketleri de dahil olmak üzere oyun dünyasının son haberlerine ilişkin bilgi verdiğiniz videolar çekin. Sözleşme değişikliklerini de unutmayın! Bu tarz videolar çekmeniz aynı zamanda yapabildiğiniz kadar röportaj yapmanıza neden olacak, üstelik bu sayede sağlam bir video akışı da oluşturabileceksiniz.


42- Oyun oynarken kendinizi filme alın.

Bu, YouTube video fikirleri içinde belki de en kullanışlı olanıdır. Baş rollerinde kendinizin olduğu ve yalnızca oyun oynamakla yetindiğiniz bir video çeker tüm dünyaya sunarsınız. Hele bir de bu videoyu başka bir YouTuber ile işbirliği yapmak suretiyle çekebilirseniz sizden iyisi yoktur.


43- Oyun emülatorlerini mercek altına alın.

Emülatörler playstation oyunlarını bilgisayar üzerinden oynamanıza izin veren sistemlerdir. En gözde oyunları hayal edin ve başlangıç için mevcut en iyi çoklu video oyun emülatörlerinden biri olan OpenEmu’ya bir göz atın.


44- Benzer oyunları karşılaştırın.

Birbirine benzer iki oyun belirleyin ve söz konusu oyunların benzerlikleri ve farklılıkları üzerinde tartıştığınız bir video çekin. Hatta bir adım öteye geçip oyunun devamı ile orijinal sürümü dahi karşılaştırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Oyun Oynayarak Para Kazanmak


D) Eğitici Kanallar İçin Youtube Video Fikirleri:

Teknoloji bizleri her yeni gün şaşırtmaya ya da kafalarımızı karıştırmaya devam ediyor. Artık çoğu insan herhangi bir ürünü kullanmadan önce ürün kılavuzunu okumaya çalışmak yerine YouTube’a yöneliyor. Hatırlatalım, YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoru sayılıyor. You Tube video içeriklerinde JavaScript kodlamaları ya da PC sorun giderme videolarından tutun da Photoshop programı düzenlemeleri veya iPhone kilit kırma işlemlerine kadar hemen her şeyi bulabilmeniz mümkün. Bir teknoloji dahisi olmak zorunda da değilsiniz – tek yapmanız gereken nasıl kullanılacağını zaten bildiğiniz herhangi bir programa ilişkin ayrıntıları insanlara yardımcı olacak belli tekniklerle gözler önüne sermek.


45- Hızlandırılmış çekimli videolar oluşturun.

Kimi zaman en yaratıcı YouTube video fikirlerine ancak belirli bir miktar zorluğun ardından ulaşırsınız. Hızlandırılmış video işte tam da böyle bir şeydir. Sizi tonlarca bilgiyi kısa sürede ve tek seferde aktarma zahmetinden bir nebze de olsa kurtarabilir. Bu, özellikle çizim vb. videolarda yapılan işi aşama aşama göstermeye çalışanlar için uygun bir yöntem olacaktır.


46- Yaratıcı geri dönüşüm yöntemleri tanıtın.

Sürdürülebilirlik konusuna ilgi duyuyorsanız, geri dönüştürülmüş ürünleri yeniden kullanmaktan hoşlanıyor olmanız da muhtemeldir. Bir dahaki sefere bir ayakkabı kutusundan kuş yuvası yarattığınızda bu deneyimi kameraya almayı deneyin.


47- Kamu hizmeti yapın.

İnsanları orman yangınlarını önlemeleri ya da bisiklet sürerken kask takmaları vb. hayati konularda uyardığınız videolar çekin. Ya da gerçek anlamda önemsiz, basit bir mevzudan bahsederek de kamusal bir bilinç yaratabilir, benzer hisleri uyandırabilirsiniz.


48- Finans tüyoları verin.

Hisse senetleri, tahviller ve tasarrufların uzmanlık alanınız olduğunu düşünüyorsanız, takipçilerinizin servetlerine servet katmalarına yardımcı olun. Bu bağlamda finansal planlamaya ilişkin ipuçlarını kovalayan alt segment kullanıcıları da hedefleyebilirsiniz.


49- Reklam yapın.

YouTube’un True View reklamları pek de pahalı sayılmaz. Siz de kanalınıza/markanıza uygun bir reklam hazırlamaya ne dersiniz? Bu sayede izleyicilerinize ne gibi bir işle uğraştığınızı da göstermiş olursunuz.


50- Mülakat sürecine ilişkin önerilerde bulunun.

Mülakatlar sinir bozucu birer deneyime dönüşebilirler. Videonuzda edindiğiniz bir dizi hayat kurtaran ipucuna yer vererek mülakata hazırlananların kendilerini çok daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.


51- Bir montaj videosu hazırlayın.

Legolar, model uçaklar veya Ikea yatakları… Ürününüzü belirleyip sizinle aynı işi gerçekleştirmek üzere olan izleyicilerinize yol gösterecek bir montaj videosu hazırlamaya ne dersiniz? Bu türden video fikirleri oldukça kullanışlıdır.


52- Masrafsız ve pratik hediye fikirleri sunun.

Söz konusu olan tatile çıkmak olduğunda bütçeyi dengede tutmanız zorlaşabilir. Çekeceğiniz bir video ile ne düşünceli tavrınızdan ne de bütçenizden en ufak bir taviz vermeden hazırlayabileceğiniz hediye fikirlerinden birkaçını göstermeye ne dersiniz?


53- Ekranınızı izleyicilerinizle paylaşın.

Herhangi bir iş ile meşgulken bilgisayar ekranınızı izleyicilerinizle de paylaşmaya ne dersiniz? Yapacağınız paylaşım Photoshop çizimleri, video düzenlemeleri vb. konulardan herhangi biri ile alakalı olabilir. Bu iş için sadece iyi bir ekran kayıt uygulaması bulmanız yeterlidir.


54- “Nasıl Yapılır” videoları yayımlayın.

Yaratıcı YouTube video fikirlerine ulaşmanın bir diğer yolu da izleyicilerinize herhangi bir işi yapma konusunda yol yordam göstermektir. Hayranlarınız yaptıklarınızı beğeniyor mu? O halde onlara bu işleri nasıl becerdiğinizi göstermenin tam zamanı. Unutmayın, sorgulayan beyin bilgiye aç olur.


55- En sevdiğiniz kitabı özetleyin.

Günümüzde çoğu insan okumaya vakitleri olmadığından şikayet ediyor. O halde izleyicilerinizin herhangi bir kitabı dakikalar içinde hazmetmesine yardımcı olmak adına kitap özeti çıkaracağınız bir video fikrine ne dersiniz? Okuduğunuz kitap üzerine hazırlanmış ayrıntılı bir incelemeyi de video hazırlık sürecinize dahil edebilirsiniz.


56- Karmaşık bir sürece detaylı açıklama getirin.

Açıklanması zor bir kavram bulun ve söz konusu bu kavramı aşama aşama açıklayın. İnsanlar her daim bu tatta bir detaylandırmaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle de görsel- uzamsal zekaya sahiplerse!


57- Kelime tanımlama videoları hazırlayın.

Basit kelime tanımları yapacağınız videolar çekmek de iyi bir fikir olabilir. Örneğin dil öğretimi ile meşgulseniz hedef dile ilişkin birkaç deyime yer verebilirsiniz. Ya da her şeyden bağımsız olarak markanızla alakalı bir kelimeyi veya kısaltmayı açıklamak adına zaman ayırmayı deneyebilirsiniz.


58- Düğün planlaması konusunda rehberlik hizmeti sunun.

Düğün vb. organizasyonlar konusunda hiç kimse elinize su dökemiyor mu? O halde düğün planlamaya ilişkin bir dizi yararlı ipucunu izleyicilerinizle de paylaşmaya ne dersiniz – videonuzda düğün pastasından tutun da peçetelerin rengine kadar hemen her ayrıntıdan bahsedebilirsiniz.


59- Görsel efektlerin işlevini anlatın.

Video çekerken belirli bir efekti nasıl elde ettiğinizi izleyicilerinizle de paylaşmaya ne dersiniz? Özel bir animasyon ya da aksesuar mı kullandınız? Yoksa bunu yalnızca makyaj tekniği ile mi yaptınız? Tüm bunları göstermeye başlamanız iyi bir fikir olabilir.60- Bir dizi eğlenceli gerçekten veya konudan bahsedin.

YouTube videoları söz konusu olduğunda önemsiz ayrıntılar dahi kimi zaman harika fikirlere dönüşebilirler. İlginç bir bilgi bulun ve videolarınızı bu gerçeği temel alarak oluşturun. Bazı kanallar bilmediğiniz şeyler üzerinde derinlemesine bir inceleme yapma imkanı dahi sunarlar.


61- Favori bir konuya ait zaman çizelgesi düzenleyin.

Her şeyin bir “dünü” vardır. Sıradan bir konunun geçmişine ait yorumlarda bulunmak ise format değiştirmenin ve izleyicilerinizin karşısına çok daha sağlam bir içerikle çıkmanın eğlenceli bir yoludur. Bir sürü Wikipedia makalesi var, peki kaç tanesi açıklayıcı bir de videoya sahip ki?


62- Bir felsefe videosu hazırlayın.

Karmaşık felsefe konularına derinlemesine bir bakışa ne dersiniz? İşte size YouTube video fikirlerinize ilişkin ilk örnekleri araştırdığınız bu süreçte içeriğinizi zenginleştirebilmenin bir diğer etkili yolu.


63- Bilim videosu yapın.

Orijinal video fikirlerine ulaşmak adına doğaya dönmeye ne dersiniz? Ürününüz/markanız bilim dünyası ile yakından alakalı mı? O halde çekeceğiniz videoda buna ilişkin bazı temel kavramları ortaya çıkarın.


64- Sanal matematik öğretmeni olun.

Sunacağınız ürün veya hizmet eğitim dünyası ile birebir alakalı ise onlara Matematiksel kavramları öğretmeniz iyi bir fikir olacaktır. Unutmayın, öğrenciler ödevleri konusunda da YouTube’a başvururlar. Söz konusu olan ders vermek olduğunda çekebileceğiniz videoların sınırı yoktur. O halde bir an evvel YouTube eğitmeni olmaya ne dersiniz?


65- Yazar değerlendirmeleri yapın.

Alanınıza ilişkin yazarlardan veya sevdiğiniz romancılardan birini seçip onları değerlendirmek de YouTube videolarında kullanacağınız iyi bir fikre dönüşebilir. Herhangi bir konuya en çok katkıda bulunanlara ilişkin bir video biyografisi de oluşturabilirsiniz. Oyun sektörü söz konusu olduğunda dahi pek çok yazılı materyale ulaşmanız mümkündür.


66- Sahip olduğunuz enteresan bir beceriyi paylaşın.

Dilinizi yuvarlayabiliyor musunuz? Ya da haşhaş yetiştirme veya çilingirlik sanatında usta mısınız? Bu tarz enteresan yetenekleri izleyicilerinizle de paylaşabilirsiniz.


67- Güncel olaylara yönelik videolar çekin.

Dünya o kadar hızlı dönüyor, zaman öyle çabuk geçiyor ki gündemi takip etmek oldukça zor. Öyle ki çoğumuz haberlerin ayrıntısını dahi okumadan yalnızca manşetleri incelemekle yetinmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle izleyicilerinizin hayatını kolaylaştırmak adına herhangi bir konu belirleyip bu konuyu yakın mercek altına almaya ne dersiniz? İnsanlar öğrenmek ister, bu gerçeği göz ardı etmeyin.


68- Tarihi metinleri tartışın.

Güçlü metinleri dahi harika YouTube videoları hazırlamak için kullanabilirsiniz. Plato ve Homer gibi filozoflardan tutun da Shakespeare’e hatta ve hatta Kuran veya İncil gibi kutsal kitaplara kadar hemen her şeye yönelik bir video çekebilir, izleyicilerinizin zihinlerini besleyebilirsiniz.


69- İlham kaynağı araştırması yapın.

Belirli bir medya öğesi seçin ve o öğenin hangi yazarlara veya kitaplara ilham verdiğini araştırın. Öğrenmeyi kim sevmez ki!


70- Sinemacılara ilişkin konuşun.

Sanat bir parça hırsızlık içerir, diyeceğimiz o ki söz konusu sanat olduğunda başkalarından etkilenmeniz kaçınılmazdır. Sizler de YouTube videonuzda filmlere ilham kaynağı olmuş kişi veya olaylar hakkında konuşabilir, bu harika fikirleri nereden aldıklarını görmek adına belirli bir yönetmeni inceleme yoluna gidebilirsiniz. Ridley Scott’ın renk skalasına veya hatta Spielberg’in yönetmenlik stiline ilişkin bir video dahi çekebilirsiniz.


71- Kısa belgesel filmler hazırlayın.

Kayda değer bir figür bulun ve söz konusu kişinin yaşamı veya sanat hayatına ilişkin ayrıntılara yer vereceğiniz bir video çekin. Bir komedyenseniz,yalnızca tek bir videoda dahi olsa çizimlerinizi bir kenara atın ve söz konusu kişide sizi etkileyen unsurları veya bu kişilerin neden bu kadar harika olduklarını tartışın.


72- Ağaç ev yapımına ilişkin bilgi verin.

Hayal gücünü iyi bir ağaç ev denli esir alabilecek kaç şey vardır ki? Siz de bir ağaç ev yaptıysanız, yapım sürecinizi izleyicilerinizle paylaşacağınız bir video hazırlayabilirsiniz.


73- Zaman yönetiminden bahsedin.

Hepimiz zamansızlıktan şikayet etmez miyiz? Evet 24 saat her şeye yetmez, ama zamanı çok daha iyi yönetmek her daim mümkündür. O halde hedef kitlenize zaman yönetimine ilişkin tekniklerinizi gösterin, bunun için size teşekkür edeceklerinden şüphemiz yok.


74- Hayvan bakımına ilişkin video çekin.

Evcil hayvanlar ailemizin ayrılmaz birer parçasıdır. Siz de sevimli evcil hayvanlarınızı izleyicilerinize tanıttığınız, günlük bakımlarını ya da beslenme süreçlerini anlattığınız bir video oluşturmaya ne dersiniz?


75- Ekosistemler ve habitatlar hakkında konuşun.

Videonuzda çalılıklar arasında bulduğunuz bir kuş yuvasını gösterebilir ya da kediniz için inşa ettiğiniz destansı ve çok katmanlı saraydan bahsedebilirsiniz.


76- Bir araç gerecin nasıl çalıştığını açıklayın.

Kim oturup da kullanma talimatı okumak ister ki? Bu gerçeğin farkındaysanız, markanıza ilişkin araç gereç veya yazılımların nasıl kullanılacağını göstereceğiniz bir video hazırlayın.


77- Dünyadaki iklim tipleri hakkında konuşun.

Hava durumuna ilişkin konuşmalar gündelik hayatın ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Videolarınızda iklim ve hava koşullarına derinlemesine dalmak suretiyle bu konuşmaları daha da geliştirebilirsiniz.


78- Efsane avcısı olun.

Tüm dünya somut biçimde ispatlanmayı bekleyen efsanelerle dolu. Peki, yıllardır duyduğunuz bu efsanevi hikayeler gerçeği ne derece yansıtıyor? Bu konuya ilişkin ekstra araştırmalar yapabilir ve ulaşacağınız sonuçları izleyicilerinizle de paylaşabilirsiniz.


79- Ülkeleri ve ülke tarihlerini tartışın.

Bir ülkenin gerçek tarihini kaç kişi bilir? Farklı ülkelere ilişkin tarihi bilgiler paylaşarak izleyicilerinizi uzak diyarlara götürebilirsiniz.


80- Masaüstü bilgisayarınızı tanıtın.

Bilgisayarlara ilginiz varsa şahsınıza ait masaüstü bilgisayarı parçalara ayırabilir, böylelikle bilgisayar özelliklerine ilişkin videolar oluşturabilirsiniz. Tabi sonrasında parçaları birleştirmeyi unutmayın.


 81- Video düzenlemelerinizi nasıl yaptığınıza ilişkin bilgi verin.

Çekeceğiniz bir video ile izleyicilerinizi video düzenlemeye/editlemeye ilişkin yaratıcı sürecinize taşıyabilirsiniz. Videonuzda sık kullandığınız film yapımı araçlarına, şablonlara ve iş akışlarına dair bilgi verin.


82- İzleyicilerinize kısa yollara ya da pratik çözümlere ilişkin bilgi verin.

Kullandığınız uygulamaya ilişkin bir iki kısa yol mu biliyorsunuz? Bu bilgiyi kısa bir video içeriği ile takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.


83- Dil/Jargon öğrenimi videoları oluşturun.

Her konunun kendine has bir dili ya da jargonu vardır. İzleyicilerinizi de bu konudan haberdar etmek adına videolar hazırlayabilirsiniz.


84- Film ya da TV Dünyası ile ilgilenin.

Dün gece izlediğiniz “Game of Thrones” un etkisinden halen daha kurtulamadınız mı? O halde dizinin o güne kadarki bölümlerinde yaşananlar ve gelecekte yaşanabilecekler konusunda konuşacağınız bir video çekebilirsiniz.


85- Açıklayıcı/Bilgi verici videolar çekin.

Hazırlayacağınız açıklayıcı bir video,herhangi bir ürün, hizmet veya uygulamayı tüm dünyaya tanıtmanın en etkili yollarından birini oluşturur.

Unutmayın,izahat verici bu videoların çoğu izleyicileri çekmek adına animasyondan yararlanır.


E) Moda & Makyaj & Güzellik Kanalları İçin İçerik Fikirleri

Makyaj, saç, cilt bakımı, moda ve güzelliğe dair her türlü bilginin de yakından takip edilmesi gerekir. Bir eyeliner efektinde ustalaşmak için koca bir yazı okumaktansa bu işi başkasının yaptığı bir video izleyerek anlamaya çalışmanız çok daha kolaydır. Makyaj ve güzellik üzerine bir You Tube kanalı açmak genç kadınlar arasında popülerliği bir hayli yüksek olan seçeneklerden biridir. Örneğin Michelle Phan, bu kategorideki en tanınmış kanallardan birine sahip bir YouTuber’dır, ancak dünya genelinde aynı kategoride yer alıp şaşırtıcı yeteneklerini ya da stillerini başkalarıyla paylaşan binlerce güzellik uzmanı bulunuyor.


86- Satın aldığınız ürünleri paylaşın.

Elinizde bir dolu çanta gelip de “Bilin bakalım neler aldım!” diye heyecanla anlattığınız anlar olmadı mı hiç? Bu eğlenceli alışveriş videolarıyla bu soruya ilişkin yanıtınızı somut bir videoya dönüştürebilir, böylelikle geniş bir izleyici kitlesine kavuşabilirsiniz.


87- En sevdiğiniz ürünleri tanıtın.

Çevrim içi ortamda rastlayacağınız milyonlarca güzellik ürünü olduğunu biliyorsunuz. Şimdi bir de bu ürünler için kaç kişinin derinlemesine bir incelemeye ihtiyaç duyacağını hayal edin. Belirli bir güzellik ürününe ilişkin bir YouTube videosu hazırlamak izleyicilerinizin dikkatini çekmenin kesin ve net bir yolu değil mi sizce de? Ayrıca ortaklıklar sayesinde YouTube üzerinden para da kazanabilirsiniz.


88- Stil önerilerinde bulunun.

İnsanlar moda ve stil konusunda rehberliğe ihtiyaç duyar. Sağlam bir moda anlayışınız olduğunu düşünüyorsanız, bu yeteneğinizi sergileyebileceğiniz bir YouTube videosu hazırlayın. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi paylaşın. Cesaretli davranın. Kendiniz olun.


89- Moda tarihini tartışın.

Moda tarihine ilişkin bilgi edinmeyi seviyor musunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Moda tarihine derinlemesine bir bakış atmaya ne dersiniz? Emin olun bu yayın hayatını sürdürmek isteyen moda ya da güzellik kanalları için sayısız yaratıcılık ve eğlencede video fikri sunabilecek bir başlıktır. Unutmayın, tarihin her daim size sunabileceği bir şeyler vardır.


90- Kendi yaptığınız kıyafetleri sergileyin.

Kıyafet tasarımı konusunda yetenekli olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Bu başlık YouTube’dan moda alanında yararlanan kullanıcılar arasında açık ara farkla en bağımlılık yaratanıdır. Eski kıyafetlerinizi değiştirmek kitlelerin ilgisini çekmek için kullanabileceğiniz harika bir yoldur. Kim gardırobunu yenilemek, canlandırmak veya yeniden yaratmak istemez ki? O halde bu insanlara yardım etmeye ne dersiniz?


91- Dolabınızı paylaşın.

Dolabınızdakileri paylaşmak seyirci kitlenizin sizinle çok daha derin bir bağ kurmasını sağlar. Öyle ki sizi olduğunuz gibi kabullenirler. Üstelik bu sayede düzenleme ya da organizasyona ilişkin bir dizi ipucu da paylaşabilirsiniz.


92- Güzellik rutinlerinizi paylaşın.

Söz konusu olan yüz güzelliği olduğunda izleyicilerinizin sabah ya da akşam uyguladığınız güzellik rutinlerini merak edeceklerinden emin olduğumuzu söyleyebiliriz. Güzellik sırlarınızı onlarla paylaştığınız bir video hazırlayın ve insanların yüz bakımınız için nelere dikkat ettiğinizi öğrenmelerini sağlayın.


93- Hızlı makyaj videoları hazırlayın.

Kimsenin sabahları makyaja harcayacak fazladan bir dört saati olduğunu sanmıyoruz. Bu yüzden izleyicilerinize hızlıca güzelleşebilecekleri makyaj tekniklerinden bahsedin.


94- Düzen ve organizasyona ilişkin ipuçları verin.

Güzellik için kullanılan pek çok öğe, sayısız ürün veya araç gereç var. Peki, tüm bu malzemeleri gardırobunuzu, makyaj malzemelerinizi, hatta ve hatta daha fazlasını küçük bir valize nasıl sığdırırsınız? Organizasyon önemlidir.İzleyicilerinize bunu nasıl yaptığınızı gösterin!


F) Müzik Kanalları İçin Video İçerik Fikirleri

Müzik yeteneğiniz mi var? O zaman bu yeteneği mutlaka YouTube üzerinden de paylaşmalısınız. YouTube müzik videoları yalnızca Vevo entegrasyonu sayesinde edinilen müzik arşivi ile sınırlı değil, sıradan insanların yüklediği şarkı veya cover’ları dinlemek de bir o kadar keyifli. YouTube kanalları üzerinden keşfedilen tonlarca sanatçı veya grup mevcut ve bugünlerde müzikle uğraşıp kariyerini bu sektörde ilerletmeyi hayal eden çoğu insanın ya da grubun You Tube kanalı açması adeta bir standart haline gelmiş durumda.


95- Müzik gösterimi yapın.

Müzik konusunda yetenekli iseniz, senkronize müzik gösterimleri gerçekleştirebileceğiniz başka bir kanal bulabilirsiniz. Yanlış duymadınız, aynı yerde olmanıza bile gerek yok – sadece parçalarınızı çalmanız ve sonrasında videolarınızı senkronize etmeniz yeterli olacaktır.


96- Playback yapın.

Bazı zamanlarda doğaçlamalara güvenmek de iyidir. Bir dahaki sefere en sevdiğiniz şarkıyı söyleme dürtüsüne karşı koyamadığınızda kendinizi videoya almayı deneyin.Bu tarz videolar bugünlerde yoğun rağbet görüyor.


97- Belirli şarkılara odaklanın.

Takıntı derecesinde sevdiğiniz bir şarkı mı var? Söz konusu şarkıya ilişkin her türden ayrıntıya odaklandığınız kapsamlı bir video hazırlayın: ilham kaynağı, şarkı sözü içeriği, hatta ve hatta aranjmanına kadar değinebilirsiniz.


98- Yaratıcı müzik videoları oluşturun.

Müzik videosu oluşturmak için illa ki hit olmuş bir şarkıya ihtiyacınız yok. Bir ekip oluşturun, bir kamera alın ve oluşturacağınız müzik videosu için yaratıcılığınızın sesine kulak verin.


99- Serbest stil rap yapın.

Bazılarımız stil yaratma konusunda eline su dökülemeyecek denli yetenekli olabilirler, siz de böyle biri olduğunuzu düşünüyorsanız, bu yeteneğinizi bir de kameraların önünde sergilemeye ne dersiniz? Yeteneğinizi oturaklı bir video haline getirebilir veya tam aksine komik bir açıdan da değerlendirebilirsiniz.


100- Takipçileriniz için şarkı söyleyin.

Şu anda listelerde bir numara olan şarkıları biliyor musunuz? Muhtemelen çoğu insan durup dinlenmeksizin bu parçaları arıyor ya da dinliyorlar, öyle değil mi? O zaman hit bir şarkı seçin ve söyleyin. İzleyicilerinizin tepkisini ölçmek adına sonraki şarkınızın hangisi olacağına ilişkin bir anket düzenleyebilirsiniz.


101- Ücretsiz müzik dersleri verin.

Gerçek bir gitar ustası mısınız? Bu yeteneğinizi eline ilk kez gitar alan izleyicilerinizle paylaşmaya ne dersiniz? Bu tarz YouTube eğitimleri hem eğlenceli hem de yararlı olabilir.


102- Karaoke videosu hazırlayın.

En sevdiğiniz şarkının karaoke versiyonunu bulun ve hep birlikte şarkı söyleyin. Bu noktada, hesabınıza yönelik olası şikayetlerden kaçınmak adına videonuzu bir zenginleşme kaynağı olarak kullanmaktan uzak durmanız yeterdir.


G) Sağlıklı Yaşam Kanalı İçerik Fikirleri

103- Kilo vermeye ilişkin püf noktalarınızı paylaşın.

Zinde ve fit kalmak sizin işinizse, formunuzu korumak için kullandığınız ipuçlarından bir kısmını izleyicilerinizle paylaşabilirsiniz.


104- En iyi esneme hareketlerini gösterin.

Esneme, her türden egzersiz için elzemdir. Spor rutininizden önce yaptığınız esneme hareketlerini sergileyeceğiniz bir video hazırlayın.


105- Bir maraton veya yarışa hazırlanın.

Bir triatlon(üç farklı yarışmadan oluşan müsabaka-genellikle koşu, yüzme ve bisiklet), 5K veya full 107- maratona mı hazırlanıyorsunuz? Egzersizlerinizi videoya almaya ne dersiniz?


106- Dinlenme egzersizleri yapın.

Sadece büyük bir çaba harcadığınız, ağır fitness antrenmanlarına odaklanmayın.İzleyicilerinize bu yoğunlukta bir antrenmandan sonra günlük hayata adapte olmak adına attığınız adımları da gösterin.


107- Evde yapabileceğiniz egzersizlerden bahsedin.

İzleyicilerinizin çoğunun spor salonuna gidecek parası olmadığını düşünün ve onlara her yerde özellikle de ev ortamında yapılabilecekleri faydalı birkaç hareket gösterin.


108- Bir motivasyon videosu oluşturun.

Yeni bir egzersiz programına başladıysanız, ilk günler günlük hayatınızı devam ettirmeniz güç olabilir. İzleyicilerinizin bu yeni rutine bağlı kalmalarına yardımcı olmak adına cesaret verici söylemlerden oluşan bir video yayınlayabilirsiniz.


109- Güçlü birer enerji kaynağı olacak yiyecekleri önerin.

Diyet programınızı sıkı bir biçimde takip ediyor veya düzenli egzersiz mi yapıyorsunuz? En etkili sonucu aldığınız diyet yöntemini izleyicilerinizle de paylaşın.


110- Yoga eğitmeni olun.

İzleyicilerinizi masa başında çakılıp kaldıkları günlük iş rutinlerinden bir nebze de olsa uzaklaştırın ve kullanışlı yoga videolarınız sayesinde onları gerçek birer savaşçı haline getirin.


111- Doğru egzersiz yöntemlerini öğretin.

Egzersizler doğru yapılmadıkları müddetçe işe yaramazlar. Egzersiz yaparken izleyecekleri adımları paylaşacağınız bir video çekimi ile izleyicilerinizin egzersizin amacından sapmamalarını sağlayın.

112- Sağlıklı yaşam ve fit kalma üzerine soru cevap etkinlikleri düzenleyeceğiniz videolar çekin.

İzleyicilerinizin sağlıklı yaşama ve egzersize ilişkin sorularını yanıtlayın ve bu konulara ilişkin kişisel görüşlerinizi kendileri ile de paylaşın.


H) Gıda ve Yemek Kanalı İçerik Fikirleri:

Bir malzeme listesini ve adım adım talimatları içeren yemek tarifleri harikadır, ancak çoğu “nasıl yapılır” içerikli işte olduğu gibi yemek yapımında da bir yemeği yapmayı izleyerek öğrenmenizin önüne geçebilecek denli etkili başka hiçbir yöntem yoktur. Yemek pişirme videoları sayesinde takipçileriniz hangi teknikleri kullandığınızı tam olarak görebilir ve kullanılan malzemelerin her bir aşamada nasıl görünmeleri gerektiğine daha yakından bakma imkanı bulurlar. Paylaşacaklarınız basit tarifler veya atıştırmalıklara yönelik fikirlerden ibaret olsa bile onları YouTube’da paylaşmaya değer. Unutmayın, insanlar her zaman kolay ve pratik tarifler ararlar.

Mutlaka okuyun: Youtube Yemek Kanalı Nasıl Açılır?


113- Arkadaşlarınızla yemek pişirin.

Markanız ya da ürününüz yemek sektörü ile ilgiliyse YouTuberlardan biri ile yemek yapıp ürününüzü tanıtmayı deneyebilirsiniz. Acele edin ve bir an önce markanızı yansıtacak bir yemek seçeneği bulun.


114- Buzdolabınızı derinlemesine inceleyin.

Yemek sektörü her daim kaliteli videolar oluşturabileceğiniz sınırsız bir kaynak sunar. Örneğin atıştırmalıklarınızı göstermek için buzdolabınızın kuytu köşelerine uzanan minik bir inceleme yapmaya ne dersiniz?Bakalım buzdolabınız sizin hakkınızda neler söylecek?


115- Gizli bir tarif paylaşın.

İnsanlar her fırsatta deneyebilecekleri iyi bir tarif bulmaya çalışırlar. Sizler de tamamıyla sizin oluşturduğunuz size özel bir tarifi alabilir ve onu tüm dünyayla paylaşabilirsiniz.


116- Filmlerde gördüğünüz yiyecekleri yeniden yaratın.

Filmlerde ya da televizyonlarda gördüğünüz yiyeceklere bakmaktan daha fazla bağımlılık yapacak başka bir şey daha var mıdır? Bizce var: Ekranda gördüğünüz bir tarifi gerçek hayata taşımak! Bir film veya TV şovundan öğrendiğiniz herhangi bir yemek tarifini yeniden yarattığınız bir video çekin.


I) Tüm Zamanların “EN İYİ” Video İçerikleri

Sıralayacağımız bu listeye bir göz atın. Aşina olduğunuz tüm kanallar bu fikirlerden yola çıkarılarak oluşturuldu. Sizler de sesinize veya markanıza uygun bir tema bulabilir, markanıza uygun en iyi video içerik örneklerinin bir listesini oluşturabilirsiniz.


117- En iyi spor listelerini yayınlayın.

En sevdiğiniz şeylerden yola çıkarak oldukça kaliteli videolar oluşturabilirsiniz. Spor yapmak istiyorsanız, spor hakkında konuşmaya ne dersiniz? Favori oyuncularınız kimler ya da favori takımınız hangisi? Hadi, bir an önce anlatmaya başlayın.


118- En iyi müzik listenizi yayınlayın.

Herhangi bir şeyden alacağınız tat özneldir. Favori şarkılar harika bir vlog konusudur çünkü sevdiğimiz şarkıları neden sevdiğimizi açıklamak bir hayli güçtür. Bu tarz bir içerikle bağlantı adresi verebileceğiniz bir YouTube oynatma listesi dahi oluşturabilirsiniz.


119- En iyi albümler listenizi yayınlayın.

Günümüzde herhangi bir albüme ulaşmak yalnızca bir tık uzağınızda.-Spotify vb. uygulamaları düşünsenize. Müzik seçimlerinizi izleyicilerinizle paylaştığınız bir video çekmeniz kaliteli bir müzik sohbetine imza atmanıza da yol açacaktır.


120- En iyi oyunlar listenizi yayınlayın.

En iyi ve en parlak video oyunlarından oluşan “en iyi oyun” listenizi takipçilerinizle de paylaşmaya ne dersiniz?


121- En iyi film listenizi yayınlayın.

Son zamanlarda gördüğünüz en iyi filmleri paylaşın. Bu, gişe rekorları kıran filmlerin çıktığı yaz dönemlerinde veya ödül sezonlarında yararlanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir içerik fikri olacaktır.


122- En iyi yabancı diziler listenizi yayınlayın.

Bu yıl gördüğünüz en iyi TV şovlarını veya bölümlerini paylaşacağınız bir video hazırlayın. Bu noktada spesifik olmanız önemlidir, bu nedenle yalnızca belirli bir kanala veya gerçek zamanlı bir aktarım hizmetine odaklanabilirsiniz.


123- Film ve dizilerin en iyi sahnelerini yayınlayın.

Dün gece izlediğiniz filmin etkisinden halen daha kurtulamadınız mı? En sevdiğiniz anlardan oluşan bir video hazırlamaya ne dersiniz?


J) Marka İçerikli Video Fikirleri

124- OK GO vb. bir müzik videosu hazırlayın.

Sıfır yer çekimli bir ortamda müzik videosu çekmeye ne dersiniz? Delice bir fikir, öyle değil mi?OK GO bunu yaptı bile!

OK GO müzik grubu ayrıca Honda gibi ünlü markalar için reklam vb. marka içerik anlaşmaları imzalama konusunda da bir o kadar başarılı.(Söz konusu video 40 milyonun üzerinde görüntüleme almıştır ve Honda’ya ait kimi parçalar- UNI-CUB’u- içermektedir.)

Bu marka içerik videosu örneğini bu denli güçlü kılan şey ise videonun en ufak bir noktasında dahi Honda’dan açıkça bahsedilmemesidir. Marka ön planda tutulmaz; içerik önceliklidir; marka ise ekstradır.


125- Fark edilmek istiyorsanız viral olacak bir video yaratın.

Bu konuda verebileceğimiz en etkili örnek Dove şirketine ait bu videodur. Dove’un Gerçek Güzellik kampanyası kadınların kendilerini algılayış biçimlerini vurgulamak için hazırlanmıştır. Reklam 115 milyondan fazla kez görüntülenmiş ve tüm zamanların en başarılı reklamlarından biri olmuştur.


126- Marka içerikli video serisi geliştirin.

BMW Films şirketi yayınladıkları çığır açan “The Hire” serisi ile dünyanın en başarılı pazarlama reklam kampanyalarından birine imza atmıştır. Reklam dizisinin baş rolünde Clive Owen vardır ve kendisi bir yerden bir yere giden bir “sürücü”yü oynamaktadır (yolculuk tabi ki BMW araçlarında gerçekleşir). Söz konusu filmlerde BMW herkese ve her ihtiyaca ulaşma yolu olarak tasvir edilir).

“The Hire” serisi bugün 100 milyonun üzerinde bir izleyici kitlesine sahiptir ve tüm zamanların en iyi kısa filmlerinden biri olarak kabul edilir.


K) Diğer Yaratıcı Video Fikirleri

127- Düşük avantajlı gruplara yönelik hikayelere değinin.

Bu sekiz dakikalık belgesel hayallerinin peşinden koşup Suriye’den kaçan Yassin Terou’nun hikayesini anlatıyor.

İlham verici bu video bir yandan maneviyata hitap ederken diğer taraftan da Yassin’in girişimci ruhuna ışık tutar.

Hem zaten sıfırdan var olma hikayelerini kim sevmez ki?


128- Unboxing: Yeni Ve Havalı Ürünler Tanıtın.

Unboxing kutu açılımı anlamına gelir ve ileri teknolojiye sahip günümüz elektronik dünyasında bir kutunun açılması son derece önemli bir olay olup son dönemin You Tube trendlerinden birini oluşturur. Yeni bir ürün piyasaya sürüldüğünde bu tür videolar ortaya çıkar ve söz konusu ürünün almaya değer olup olmadığına karar vermek için internette ürünü aratan izleyicilerin dikkatini çeker. Ürün sahipleri ürün içeriğini olduğu gibi göstermek adına ürün kutularını ilk açtıkları anı filme alırlar.


129- Ürün Değerlendirmesi: Sevdiğiniz ya da Sevmediğiniz Ürün veya Servisler Hakkında Konuşun.

Kutu açılım videoları bir üründen ne elde edebileceğinizi gösterir, ancak çoğu zaman potansiyel tüketiciler bir ürünü (veya hizmeti) belirli bir süre boyunca denemiş, test etmiş veya kullanmış kişileri ararlar. Ürün değerlendirmeleri tam olarak bunu ifade eder. Üstelik ürün değerlendirme videolarının kapsamı yalnızca elektronik cihazlarla sınırlı da değildir – insanlar her türden ürün için video incelemeleri yükleyebilir. Bir düşünün bakalım. Yararlı ve bilgilendirici bir ürün değerlendirme videosu oluşturmanıza olanak sağlayacak ne tür ürünler kullanıyorsunuz?

İnsanlar en iyi seçeneği bulmak konusunda YouTube incelemelerine başvurmaktan kaçınmazlar,aranılan ürün ister bir güzellik ürünü ister ev gözetim sistemi olsun durum değişmez. Siz de herhangi bir ürünü kanalınızda tanıtmaya karar verdiyseniz, ürüne ilişkin tüm avantaj ve dezavantajları listelemeye özen gösterin.


130- Seyahat Videoları: Dünyayı Keşfedin.

Yeni bir yere seyahat etmekten daha heyecan verici ne olabilir ki? Daha çok yurt içi seyahatler yapıyor olsanız dahi çok sayıda takipçiye ulaşabilecek ve daha önce oraya gitmemiş pek çok insanın ilgisini çekmeyi başarabileceksiniz. Birçok YouTube içerik oluşturucusu seyahat temasını vlogging(video günlükleri) ile birleştirir, ziyaret ettikleri yerleri belgeleyip açıklamak için de dijital kameralarını yanlarına alır. Bu, takipçilerinize bir yerin incelemeye değip değmeyeceğini göstermenin en harika yollarındandır.

Mutlaka okuyun: Gezerek Sosyal Medyadan Para Kazanmak


131- Eğitim: Uzmanı Olduğunuz veya Tutkuyla Bağlandığınız Bilgileri Başkalarıyla Paylaşın.

Bilimsel bir alanda doktora yapmayı planlıyor veya bilgisayar dünyası ile hobi düzeyinde ilgileniyorsanız, YouTube üzerinden bildiklerinizi paylaşmanız dünya genelindeki milyonlarca takipçiyi derin bir bilgi ve tutku ile bağlı olduğunuz bir konu hakkında bilgilendirmek için kullanabileceğiniz en mantıklı ve en işlevsel yollardan biri olacaktır. Elbette ki bu tarz bir kanal sunum becerilerinizi de zorlayacaktır! Ama panik yapmayın.Bir konuyu kolay anlaşılır, ilgi çekici ve rahat bir şekilde öğretip sunabiliyorsanız takipçilerinizden tam puan alacağınıza şüphemiz yok.


132- Komedi: Takipçilerinizi güldürün.

Eğer oyunculuk yeteneğiniz varsa ya da komik şakalar yapma konusunda usta olduğunuzu düşünüyorsanız, bu anları videoya alarak bu yeteneği insanları takipçiniz olup videolarınızı paylaşmaya itecek denli güçlü bir eğlence malzemesine dönüştürebilirsiniz. Komik karikatürler yayımlamak veya oluşturmak bu fikri hayata geçirmenin en etkili yollarından biridir. Yazımızda bahsedilen You Tube kanalı önerilerinden herhangi birine eğlenceli bir dokunuş katmak adına da komediden yararlanabilirsiniz. Gerçekten yaratıcı olabildiğinizde hemen hemen her şeyi komik bir hale getirmeniz mümkün olacaktır.


133- Yaşam Önerileri: Ortak Sorunlarla Baş etme Konusunda Tavsiyeler Verin.

YouTube Google’dan sonraki en büyük ikinci arama motorudur; bu nedenle kişilerin bu platform üzerinden de kendilerini sorunlarını çözmeye bir hayli yaklaştıracak terimleri aradıkları konusunda bahse girebiliriz. Sağlık ve ilişkilerden tutun da para ve kariyer konularına kadar seçtiğiniz herhangi bir alanda kendi uzmanlığınızı kanıtlayabilir; bilgileriniz, eğitiminiz veya kişisel deneyiminize dayanarak tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Daha da iyisi takipçilerinizden gelecek videonuzun ne hakkında olacağı konusunda yorum yapmalarını isteyebilirsiniz.


134- Animasyon: Film Çekme Sevdanızı Tüm Dünya İle Paylaşın.

Animasyon tutkunuz mu var? YouTube, sanat eserlerinizi paylaşmak için kullanabileceğiniz en uygun platformlardan biridir. Takipçileriniz veya izleyicilerinizden geri bildirim almak için kısa animasyonlar, web dizileri hatta uzun metrajlı filmler yaratmalısınız. Unutmayın, sanatınızı YouTube üzerinden paylaşmanız sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu sayede hayallerinizi süsleyen animasyon işine girmeniz veya hayranı olduğunuz bir sanatçıyla ortak bir proje işi yürütmeniz konusunda size daha büyük fırsatlar sunabilecek kişiler tarafından keşfedilmeniz bir hayli kolaylaşacaktır.


135- Haberler: O Gün Yaşanan Olaylar Üzerine Yorum Yapın.

Pek çok kişi haber değeri taşıyan konulara değinerek veya ünlülere ilişkin magazinsel olaylara göz atıp bunlarla ilgili komedi videoları çekerek de YouTube’da başarılı olabiliyor. Örneğin, dünyaca ünlü Philip DeFranco, Philip DeFranco Şovu adını verdiği You Tube Kanalında günlük haberleri an be an takip edip yorumlayarak para kazanan bir YouTuber. Bu temada bir kanal açmayı düşünüyorsanız ele almaya karar verdiğiniz hikayelere kendi yorumlarınızı veya fikirlerinizi katarak haber ve eğlenceyi bir araya getirmeyi başarabileceğinizi unutmamalısınız.


136- Köpekler, Kediler ve Daha Fazlası: Hayvan Severlerle Bağlantı Kurun.

Kamera karşısına geçmek sizi endişelendiriyor mu? Bunun yerine videosunu çekebileceğiniz sevimli bir evcil hayvanınız mı var? O zaman kendinize bir YouTube kanalı fikri buldunuz demektir,üstelik istemediğiniz takdirde hiçbir videoda bulunmak zorunda da değilsiniz. İnternet dünyasının hayvanları sevdiğini söylemek son derece yetersiz bir ifade olacaktır, çünkü internet dünyası hayvanlara adeta tapar! Kameranızı köpeğinize, kedinize veya hamsterınıza çevirin ve çekime başlayın. Gerisinin tereyağından kıl çeker gibi geleceğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.


 137- Komik şakaları kayıt altına alın.

İş arkadaşlarınızdan birine şaka yapıp yaşananları kayıt altına almaya ne dersiniz? Sonuçta,iyi bir şakadan alacağınız zevkin yerini başka hiçbir şey tutmaz, öyle değil mi?


138- Montaj hatalarınızı içeren bir video hazırlayın.

Yeterli bir video stoğu oluşturduysanız, elinizde çekim hatalarını sergileyebileceğiniz bir o kadar fazla malzeme var demektir. Onları ayrı bir video olarak yayınlayabilirsiniz.


139- Skeç videoları çekin.

Komik skeçlere ilişkin esaslı bir araştırma yapın ya da birkaç arkadaşınızın yardımı ile hayata geçirebileceğiniz komik bir senaryo metni oluşturun.


140- Eski bir videoyu günümüze uyarlayın.

Bu tarz uyarlamalar yalnızca Hollywood camiası ile sınırlı değildir. Kanalınızda kullandığınız eski bir videoyu bulun ve onu daha da geliştirmeyi deneyin.


141- Ünlü simalardan bahsedin.

Magazin dünyası fazlasıyla ilginizi mi çekiyor? O halde ünlülerin son hallerine ilişkin haberleri yorumlayabilir, gündemi meşgul eden en güncel kişi, olay veya haberi hazırlayacağınız video ile bir araya getirebilirsiniz.


142- TV programları için “pilot” yayın yapın.

Pilot yayınlar bir TV dizisinin tanıtım bölümünü ifade eder. İzleyicinin tepkisini ölçmek ve test etmek adına yapılırlar. Kanalınızı bu amaçla kullanabilir ve gelen tepkileri ölçerek izleyicilerinizin bu fikre sıcak bakıp bakmayacağını tespit edebilirsiniz.


143- Açık hava gezilerinizi paylaşın.

Sizi vahşi doğaya çeken kamp, yürüyüş vb. aktivitelere ilişkin maceralarınızı paylaştığınız videolar çekin.


144- Sihir yapın.

Ailenizin David Copperfield’ına(ünlü sihirbaz) sihrini konuşturma fırsatı sunun. Belki markanızla yakından alakalı bir eşyayı yok edebilir ya da izleyicileriniz için birkaç numara sergileyebilirler, ne dersiniz? Sadece işin sonunda kaybettikleri eşyaları yeniden bulduklarından emin olun yeter.


145- Drone çekimlerinizi paylaşın.

Bir drone’unuz mu var? Yakaladığınız en etkileyici görüntüleri sergilemeye ne dersiniz? Vahşi doğa, kent manzaraları, hatta ve hatta bir havai fişek gösterisi dahi kanalınızda kullanabileceğiniz harika bir video fikrine dönüştürülebilir.


146- Tatil videosu oluşturun.

Tatil esnasında çektiğiniz bir videoyu izleyicilerinizle paylaşarak tatil ruhunuzu onlarla da paylaşmaya ne dersiniz? Hem zaten nostalji güçlü bir duygu değil midir? Üstelik bir de çekeceğiniz videoyu tatil vb. güçlü bir konsepte dayandırdınız mı videonuza tarifi imkansız bir çekicilik kattınız demektir.


147- Kanalınızın doğum gününü kutlayın.

Kanalınızın en iyi anlarına ilişkin bir video hazırlayarak bu işe başladığınız o ilk günü kutlayın.


148- Korku dolu bir deneyiminizi paylaşın.

Biraz da korkutucu video fikirlerine göz atmaya ne dersiniz? Korku evlerinin dehşet verici dünyasına giriş yaparken cesur olun ve dudaklarınızın uçukladığı bu anları filme alın.


149- Yeni yıl dileklerine ilişkin video oluşturun.

Yeni yıl yaklaşıyor mu? O halde geçtiğimiz yılı değerlendirdiğiniz bir video içeriği hazırlamaya ne dersiniz? Videonuzda hayatınızı tüm iniş çıkışları ile değerlendirmeyi ve kendinize ilişkin keşiflerinize değinmeyi ihmal etmeyin.


150- Videolarınızda büyük çaplı etkinliklere yer verin.

Müziğe mi ilgi duyuyorsunuz, o halde Grammy ödüllerine ilişkin bir video çekmelisiniz. Futbol fanatiği misiniz, o zaman Süper lig maçlarına ilişkin videolar tam size göre! Size hitap eden alanı bulmalı ve bu alana ilişkin büyük bir etkinlik hakkında esaslı bir video hazırlamalısınız.


151- Bir yarışma düzenleyin.

Takipçilerinizin bizzat katılabileceği bir yarışma düzenlemeniz onlarla doğrudan etkileşim kurmanızı sağlayacaktır. Yarışmalara ev sahipliği yapmanız aynı zamanda paylaşılabilir ve eğlenceli videolara ulaşmanızı da kolaylaştırır.


152- Bir sorunla ilgili görüşlerinizi paylaşın.

Derin bir bilgi birikimine sahip olduğunuz konular da esaslı birer videoya dönüşebilirler. Bilgi sahibi olduğunuz bu konu küresel ısınma kadar büyük bir mevzuya ilişkin olabileceği gibi kek yapmak kadar küçük bir konu ile alakalı da olabilir. Fikriniz tam olarak oluşmamış olsa da kimi zaman yalnızca sohbete başlamak dahi yeterli olacaktır.


153- Hayranlık duyduğunuz birini onurlandırın.

Bu isim ister Albert Einstein olsun ister büyük anneniz,hiç fark etmez. Hayranlık duyduğunuz birine hürmetinizi gösterebileceğiniz bir video oluşturun.


154- Hayranlarınızın sorularını yanıtlayın.

Hayranlarınız size sıklıkla aynı soruları mı soruyor? Peki, bu soruları videolarınızda cevaplamaya ne dersiniz? Bu sayede diğer izleyiciler de meraklarını gidermiş olmazlar mıydı?


155- Rutinlerinize ilişkin bir video paylaşın.

Düzenli olarak uyguladığınız belirli bir rutini gözler önüne sermeye ne dersiniz? Bu tarz bir video girişimi gece makyajı çıkarmak kadar basit bir konu üzerine olabileceği gibi kalıp döküm model denizaltılar inşa etmek kadar karmaşık bir konu hakkında da olabilir.


156- Korkularınıza meydan okuyun.

Çatışma durumları hikayeleri her daim heyecanlı kılar. O halde sizi en çok korkutan şeylerden birini seçip ondan yaratıcı video fikirleri çıkarmaya ne dersiniz? O zaman vakit kaybetmeden cesurca yüzleşeceğiniz bir korku unsuru belirleyin. Çekeceğiniz videonun çözünürlüğü konusunda bilhassa özen gösterin çünkü detaylı bir video takipçilerinizi de kendi korkularıyla yüzleşmeye teşvik edecektir..


157- Fotoğraf kolajı yapın.

Başınızdan geçen bir hikayeyi veya yaşadığınız son deneyimi resimlerle ilişkilendirip çekeceğiniz bir videoda anlatmaya ne dersiniz? Ücretsiz bir fotoğraf kolaj programı bulun ve fotoğraflarınızı içe aktarın. İşin en zor kısmını ise hikayenizi anlatmak için onları nasıl sıralayacağınızı bulmak oluşturur.


158- Başka bir YouTube kanalını devralın.

Değişiklikler de video fikirlerinde yaratıcı olmanızı sağlar. Benzer kitlelere sahip olduğunuz bir kanaldan- ya da sizinle uzaktan yakından alakası olmayan bambaşka bir kanaldan- mevcut kanalınız için video içeriği oluşturmasını istemeye ne dersiniz? Heyecan verici bir deneyim olmaz mıydı?

159- Bir arkadaşınız veya bir başka kanal sahibi ile tartışın.

Karşıt görüşlere sahip olduğunuz bir arkadaş, kanal (veya birden fazla kanal) bulun ve medeni bir tartışma ortamı oluşturun.


160- İzleyici kitlenizden destek talebinde bulunun.

Takipçi kitlenizi ardınıza alarak büyük oynayın ve YouTube abone tabanınızın tamamından yeni ve yaratıcı videolar oluşturmalarını talep edin.161- Takipçilerinizden yaratıcı video fikirleri sunmalarını talep edin.

Kaliteli video fikirleri bulmak sizi zorladıysa takipçilerinizin görüşüne başvurun. Hayranlarınızdan yardım istemek için bir video hazırlayın. Bırakın yaşadığınız engel bir meydan okumaya izleyicileriniz ise bu meydan okumadan alnınızın akıyla çıkabileceğiniz canlı birer çözüme dönüşsün.


162- YouTube üzerinden arkadaşlarınıza meydan okuyun.

Bir saat içinde 10 litre süt içmeye hazır mısınız? Ya da belirleyeceğiniz herhangi bir yiyecekten aşırı miktarlarda tüketmeye? Bu en sağlıklı video fikri olmayabilir, ancak bu tarz videoları dört gözle bekleyen geniş bir kitle mevcuttur.


163- Yanıt videoları oluşturun.

YouTube’da beğendiğiniz veya beğenmediğiniz bir gönderi ya da yorum mu gördünüz? Bunlara ilişkin görüşlerinizi bildireceğiniz bir “Yanıt videosu” hazırlayabilirsiniz. Unutmayın bu türden videolar gönderilere yapacağınız yorumlara kıyasla çok daha görünür, haliyle bir o kadar da etkili olacaktır. O halde ne duruyorsunuz? Vakit kaybetmeden sesinizi duyurun!


164- Duygu durum veya tepki videoları çekin.

Yeni Star Wars fragmanını izleyince ağzınız bir karış açık mı kaldı? İzlerken kendinizi filme almaya ne dersiniz?

Bu,izleyicilerinizin fragmanı sizinle eş zamanlı olarak deneyimlemelerini sağlayacaktır.


165- Telefon içeriğinizi gözler önüne serin.

Telefonlarımız hakkımızda çok şey söyler. İzleyici kitlenize hangi uygulamaları kullandığınızı, tercih ettiğiniz ayarları hatta ve hatta kedinizin fotoğrafından oluşan arka plan görüntünüzü dahi gösterebilirsiniz.Hayır, hayır! Ekranınızdaki o ürkütücü çatlaklarla ilgileneceklerini pek sanmıyoruz.


166- Parodi videoları oluşturun.

Parodi, bir videonun barındırdığı komedi unsurunun etkisini daha da artırmak adına abartılmış versiyonda yeniden yaratılmasıdır. Politikacılar, influencerlar, film fragmanları ve herkesçe bilinen pek çok içerik hazırlayacağınız parodi videosu için alt yapı oluşturabilir.


167- Koleksiyonunuzu gösterin.

Yaratıcı video fikirlerini bizzat dolabınızın tozlu raflarından çıkarmaya ne dersiniz? İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma pulları ortaya çıkarın ve tüm dünyaya sahip olduğunuz bu küçük hazineyi gösterin! Unutmayın, YouTube söz konusu olduğunda hiçbir şey “fazla niş” değildir.


168- Kullanışlı bir yaşam becerisine ilişkin detaylı bilgi sunun.

Eleştirel düşünme becerisine doğuştan sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Bu konudaki yeteneğinizi tüm girdisi çıktısı ile izleyicilerinizle paylaşamaya ne dersiniz? Son dönemin gündemdeki konularından Biohacking(bio-güçlendirme/üstün insan teknolojisi) bu anlamda araştırmalara konu olacak denli geniş bir konu arşivi sunuyor.


169- Diğer kanallar ile birlikte gönüllülük faaliyetlerinde bulunun.

Gönüllülük faaliyetleri bir YouTube kanalının kendisinden çok daha büyük bir neden için katkıda bulunmasını sağlayabilir. Farklı kanallar ile irtibat kurun ve topluma faydalı olmak adına YouTube güçlerinizi birleştirin. Birlikte gönüllü bir etkinliğe katılın, tabi bunu gerçekleştirirken bu süreci kayıt altına almayı unutmayın.
Son Söz

Son olarak YouTube üzerinden para kazanmayı kafaya koyduysanız, kendinizi yalnızca tek bir video stiliyle sınırlandırmamanızı öğütleyelim. Unutmayın, listelediğimiz tüm bu video fikirleri daha önce denenmiş fikirlerden oluşuyor. Ancak hiçbirini siz denemediniz! Yani bu noktada özgünlüğünüz devreye giriyor ve başarıya ulaşmanız ancak ama ancak örnek alacağınız fikri kendi yaratıcılığınızla harmanladığınız sürece mümkün.

İşte tam da bu sebepten ileride konu sıkıntısına girip de tıkandığınızı hissedeceğiniz günler için hazırladığımız bu listeyi her daim elinizin altında bulundurmayı ihmal etmeyin!


İlginizi çekebilir

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Online Para Kazanma Yolları

Avatar

Yazar : Deniz

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba.tüm bu gerekli fikirler için teşekkür ederim ama benim kamera önde olmadan YouTubır olmak için bana yardımcı olmanızı istiyorum tşk ederim

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir