Terzi Dükkanı Açmak

Küçük iş kurma fikirleri ile büyük başarılar kazanmanız mümkündür. Terzi dükkanı açmak ne kadar basit bir iş fikri olarak görünse de doğru adımlarla size güzel kazançlar sağlayabilir. Bu makaleyi okuyarak bir terzi dükkanı nasıl açılır öğrenebilir ve iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Son zamanlarda ekonomide yaşanan durgunluk sebebiyle sadece kendi ülkemizde değil aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde insanlar kıyafetler konusunda daha bilinçli hale gelmeye başladı.

Yapılan istatistiklere göre, insanlar eskisi kadar kıyafet almıyor. İnsanların çoğu yeni kıyafetler almak yerine kullandıkları kıyafetlerini tadilata vermeyi tercih ediyorlar. Bunun en önemli sebeplerinden biri tabi ki ekonomide yaşanan durgunluktur ve akıllı girişimciler için bunun tek bir anlamı vardır: İyi bir iş fırsatı.

Çevrenizde bir araştırma yaparsanız az önce bahsettiğimiz gibi pek çok insanın kıyafetlerini tekrardan değerlendirdiğini göreceksiniz ve belki de kendi terzi dükkanınızı açmak isteyeceksiniz. Tabi ki bir terzi dükkanı açmak kolay değil ve aklınızda tutmanız bulundurmanız pek çok şey vardır. Terzi dükkanı açma konusunda kararlıysanız öncelikle işletmenizi nasıl açacağınızı öğrenmeniz gerekir. Hangi iş olursa olsun karlı bir iş kurmak için bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Terzi dükkanı açmak için dikkat etmeniz gereken kriterler şöyle:

 

Terzi dükkanı nasıl açılır?

Her şeyden önce bölgenizde terziye ihtiyaç olup olmadığını çok iyi değerlendirmelisiniz. Değerlendirmenin sonucunda bu işin sizin için karlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çoğu zaman insanların bu tip hizmetlere ihtiyacı olur. Eğer iyi bir yer bulursanız ve kaliteli hizmet sunduğunuza dair iyi bir itibar kazanırsanız göreceksiniz ki dükkânınız müşterisiz kalmayacak.

Bölgenizde terzi hizmetlerine ihtiyaç olup olmadığını anlamanın yollarından biri rakiplerinize bakmaktır. Rakip sayısının fazla olması talep olduğunu gösterir.  İşletmenizi stratejik olarak konumlandırmalısınız. Terzilerin çoğu uzun süredir hizmet verdiklerinden daimi müşterileri vardır. Bu durum sizin için dezavantajdır ve dükkanınızı açtığınızda insanları etkilemenizi zorlaştıracaktır.

Hepsinden önemlisi, işletmenize terzilik konusunda sağlam deneyimi olan ve iş ahlakı olan uzman terziler almanız gerektiğini unutmayın. İşletmenizde kaliteli ve zamanında hizmet sunmanız çok önemlidir. Bu nedenle size bu konuda yardımcı olacak çalışanlar almalısınız.

 

Terzi dükkanı açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi .(muhtarlık tasdikli)

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Ustalık belgesi.

9-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

10-Çöp konteynır alınacak ve faturası.

11-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

12-Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.

13-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

14-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

15-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

16-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

NOT: Bu belgeler oldukça genel olup her belediye için farklılık gösterebilmektedir.Daha sağlıklı ve geniş bilgi için belediyenizi işyeri açma ruhsatı servisine veya ticaret odasına başvurabilirsiniz.

 

Terzi dükkanı açma maliyeti

Ortalama bir terzi dükkanı açmak 15.000-30.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Unutmayın ki, küçük ve basit iş kurma fikirleri doğru seçimlerle birleştiğinde sizi şaşkınlığa uğratacak ölçüde kazançlı olabilir. Kendi söküğünüzü de dikmeniz dileğiyle…Bol kazançlar!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir