2 milyon dolarlık hazine bulunmayı bekliyor!

hazine

Beş yıl önce altın hazinesini Rocky Dağları’na saklayan tuhaf milyoner hazinenin hâlâ bulunmayı beklediğini söylüyor.

Eğer milyoner sanat koleksiyoncusu Forrest Fenn’e inanıyorsanız, Rocky Dağları’nda bir yere gömülü bir şekilde bulunmayı bekleyen gerçek bir hazine var. 84 yaşındaki yazar, milyonlarca dolar değerinde altın ve mücevher dolu bir sandığı 5 yıl önce Rocky Dağları’na gömdüğünü ve hatta Takibin Heyecanı adlı kitabında da ipuçları bıraktığını iddia ediyor. Binlerce insan gözde hazineyi bulmak için ava çıktı fakat şu ana kadar hiçbiri başarılı olamadı.

New Mexico yerlisi olan Fenn, 1970 yılında eşiyle birlikte Santa Fe’ye taşınmış. Hazinesini saklama fikri, böbrek kanseri teşhisi konulduğu 1988 yılına kadar hayatının her döneminde güçlü bir macera anlayışına sahip olan Fenn’in aklından hiç geçmemiş. Kanserden sağ çıkma olasılığının düşük olduğu söylendiğinde Fenn mal varlığını paylaşmak için yaratıcı yollar bulmaya çalışmış ve hazine avcılığı fikri aklına gelmiş.

hazine-aramakKanser tedavisi görürken Fenn, 25’e 25 cm büyüklüğünde tunç bir sandık satın almış ve bu sandığı kendi koleksiyonundan kıymetli altın eserlerle doldurmuş. Zamanla kanseri gerilemiş fakat Fenn sandığı gömme fikrinden vazgeçmemiş. Sandık şu anda Rocky Dağları’nda bir yere gömülü fakat hiç kimse tam olarak nerede veya nasıl durumda olduğunu bilmiyor. Fenn, sandığın Colorado, Montana, New Mexico veya Wyoming’de olabileceğini bizzat kendisi tasdik etti fakat bulunabilmesi için verdiği ipuçlarının takip edilmesi gerektiğini söylüyor.

Fenn sandığın içinde neler olduğunu tam olarak açıklamadı fakat New York Times en çok satan yazarlarından Douglas Preston’ın da içinde bulunduğu birçok kişi gömmeden önce sandığa göz diktiler. Fenn basına sandığın içinde diğer değerli eserlerin yanında (ki bu değerli eserler onun sözleriyle ”eski dönem Amerikan altın paraları, bazıları tavuk yumurtası büyüklüğünde olan yüzlerce altın keseği, Çin’den kalma antik yeşim taşı oymaları, Kolombiya’dan altın hayvan eserler, çokça yakut, zümrüt, safir ve elmas taşlar”dan oluşuyor) 256 adet de altın para olduğunu söyledi. New Mexico Turizm Bakanlığı hazinenin değerinin en az 2 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

Maddi değerin arayanların gözünde bir önemi olsun istedim fakat beni asıl olarak harekete geçiren şey çocukları kanepelerinden ve mesajlaşma makinelerinden ayırıp dağlara çıkarma fikriydi.” diyor Fenn.

hazine-harita

Fenn 5 yıl önce ilk kez açıklama yaptığında hazine şaşılmayacak bir şekilde ülkenin ilgisini çekti. Yüzlerce insan Fenn’in kitabındaki şiirlerinde sakladığını iddia ettiği 9 ipucunun ne anlama geldiğini bulmaya çalıştı. Geçen yaz 30.000 kişi hazine avına çıkarken bu yaz bu sayının 50.000’i bulması bekleniyor. “Sanırım iş çığırından çıktı.” diyor Fenn. Ayrıca bazı kişilerin hazinenin gömüldüğü yere 60 metre kalacak kadar çok yaklaştıklarını açıklayan Fenn, “Fakat hazineye ne kadar yakın olduklarının farkında değillerdi.” diyor.

Fenn, hazineyi şu ana kadar kimsenin bulamadığı gerçeğinin onu hayal kırıklığına uğratmadığını belirtiyor. “Hazine hemen yarın da bulunabilir veya bin yıl boyunca hiç bulunamayabilir de. Ben olaylara geniş açıdan bakıyorum. Hazineyi arayan birçok kişi meseleyi benimle aynı şekilde görmüyor. Birisi yarın bulursa mutlu olurum fakat yüz yıl boyunca hiç kimse bulamazsa da bu benim açımdan bir sıkıntı teşkil etmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir