8 Girişimcinin Tuhaf Hikayeleri

İş dünyası dışarıdan sıkıcı görünebilir ama gerçekte düşündüğünüzden çok daha canlı dinamikleri var. Aslında çoğu girişimci hem iş hem de özel hayatlarında oldukça renkli kişilikler. Sonuçta her daim kurallar dahilinde hareket ederek olağandışı başarılara imza atmak pek mümkün değil. Kumar parasıyla iş kuranlardan dinozor klonlamaya çalışanlara kadar 8 sıra dışı girişimcinin 8 sıra dışı hikayesini sizin için derledik.

 

1) John Paul DeJoria Bir Süre Evsiz Kalmış

Paul Mitchell saç ürünlerini ve Patron tekilayı duymuşsunuzdur. Bu iki firmanın ortak noktası ikisinin de kurucusunun ünlü milyarder John Paul Dejoria olması. Ancak kendisi her zaman bu kadar zengin ve şanslı değildi. Günümüzün milyarderi gençliğinde iki kez evsiz kalmış ve hatta ilk seferinde yalnızca 22 yaşında olan DeJoira’nın yanında bakmak zorunda olduğu iki yaşında bir de oğlu varmış. Talihsizliklere rağmen girişimci vizyonundan ödün vermeyen bu genç adamın, John Paul Mitchell Systems adlı şirketin kurucu ortaklarından olmak için yapabildiği ilk yatırım yalnızca 700 dolardı. Bugün kendisi cömert bir hayırsever ve aralarında evsizlere yardım sağlayan kuruluşların da bulunduğu birçok vakfı destekliyor.

 

2) David Daneshgar Kuracağı İşin Sermayesini Pokerde Kazanmış

Bir iş kurmak için 30.000 dolara ihtiyacınız varsa bu parayı bulmanın en iyi yolu kumar oynamak olmayabilir. Fakat David Daneshgar kart becerilerine çok güveniyor olacak ki, 2 arkadaşıyla birlikte kurmak istedikleri online çiçek hizmeti firmasının ilk sermayesini pokerde kazanmaya karar vermiş. 2008 Dünya Poker Şampiyonası’na katılan Daneshgar, girmek için 1000 dolar katılım parası ödediği turnuvanın final turundan 30.000 dolarlık büyük ödülle ayrılınca arkadaşlarına “Şimdi çiçek zamanı!” demiş. Daneshgar ve arkadaşları bundan kısa süre sonra şimdilerde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir hayli popular olan BloomNation şirketini kurdular.

 

3) Baş Ninja Seth Priebatsch

FourSquare benzeri bir uygulama olan SCVNGR, 2011 yılında tam 100 milyon dolarlık bir şirketti. Kendini şirketin “Baş Ninja”sı olarak tanımlayan kurucusu ve CEO’su Seth Priebatsch ise yalnızca 22 yaşındaydı. Çalışanların anlattıklarına göre sürekli parlak turuncu bir tişört giyen ve çıplak ayakla gezen Priebatsch iş yerinden nadiren ayrılırmış. Hatta çoğu zaman geceleri ofisinde uyurmuş. 2012 yılında SCVNGR’ı LevelUp isimli bir mobil ödeme platformuna çeviren genç girişimci tuhaf giyim tarzından ve Baş Ninja makamından hala vazgeçmedi.

 

4) Evsiz Milyarder: Nicholas Berggruen

Milyarder işadamları için birden fazla ev sahibi olmak alışıldık, hatta neredeyse gerekli bir durumdur. Ancak Nicholas Berggruen bir istisnaydı. 55 yaşına kadar hiç ev satın almamış olan Berggruen sürekli otel odalarında kalmayı tercih ediyor, bir yandan da dünyayı geziyordu. Bu sebeple evsiz milyarder olarak anılmaya bile başlamıştı ki 2017 yılında 40 milyon dolarlık bir ev alarak alışkanlıklarını yıktı. Artık Olympia ve Alexander isminde iki çocuğu olan milyarderin bu kararı çocukları için verdiği düşünülüyor.

 

5) Mark Zuckerberg Kendi Etini Kendi Avlıyordu

Facebook kurucusu ve CEO’su 2011’de ilginç bir karar aldı. Yalnızca kendi öldürdüğü hayvanların etini tüketmeye karar veren Zuckerberg bu kararını Facebook üzerinden “Az önce bir domuz ve bir keçi öldürdüm” yazdığı durum güncellemesiyle bildirdi. Tabi bu cümle başta toplumun tepkisini çekse de Zuckerberg bu kararı alma sebebinin kaynakları daha sorumlu tüketmek ve sürdürülebilir hayvancılık konusunda tecrübe edinmek olduğunu söyledi. Avcılığa çok uzun sure devam etmeyen Facebook CEO’su yaklaşık bir yıl sürdürdüğü deneyimini 2012’de bıraktı ve tekrar etini marketten almaya döndü.

 

6) Clive Palmer Dinozor Klonlamaya Çalışmış

Avustralya’da ilginç kişiliğiyle bilinen iş adamı Clive Palmer Jurassic Park’tan çok etkilenmiş olacak ki fosillerden dinozor klonlamayı istemiş. Bunun için 2012 yılında bir grup bilim adamıyla iletişime geçen Palmer şuanki teknolojiyle dinozor klonlamanın mümkün olmadığını öğrenince epey üzülse de ilginç tutkusundan vazgeçmemiş. 2013’te Palmersaurus isimli bir eğlence parkı açan Avustralyalı girişimcinin dinozor parkında 160 adet dev dinozor replikası bulunuyor.

 

7) Mark Benioff Sahte Protesto Düzenlemiş

Salesforce’un kurucularından olan Mark Benioff sıklıkla aşırıya kaçan pazarlama teknikleriyle ve rekabetçi doğasıyla tanınan bir işadamı. En meşhur hikayesi ise bir konferansta rakip firma Siebel Systems’a çevrili ilgiyi çalabilmek için düzenlediği sahte protesto. Salonda pankart açıp slogan atmaları için bir grup tutan Benioff protestonun gerçekçi görünmesi için sahte bir televizyon ekibi bile ayarlamış. Bu da ilgilerin odağını Siebel Systems’tan Salesforce’a çekmeyi başarmış. Bir başka vakada ise yakınlardaki bir Siebel etkinliğine ulaşımı baltalamak için havaalanının bütün taksilerini tutan Benioff sırf Siebel çalışanlarının sinirlerini bozmak için etkinlik çevresinde kendi firması adına tezahürat dahi yaptırmış.

 

8) Robert Klark Graham Dahi Spermi Bankası Kurdu

Robert Klark, ününü ve servetini icat ettiği kırılmaz gözlük camları sayesinde elde etti. Ancak şimdilerde, 1980 yılında kurduğu tartışmalı sperm bankasıyla anılıyor. Repository for Germinal Choice (Hücre Seçimi Havuzu) ismini verdiği sperm bankası yalnızca belirli yönlerden sıra dışı olduğu kabul edilen insanlardan sperm bağışı kabul ediyordu. Bu bağışçıların arasında Nobel kazanmış bilim insanları ve ünlü atletler de vardı. Graham’ın insanlık için daha iyi bir gen havuzu elde etme amacıyla kurduğunu savunduğu banka birçok grupça hoş karşılanmadı. Hatta kimileri Graham’ın fikirlerini Nazilerin 1940’larda yürüttükleri genetik çalışmalarına benzetti. Tartışmalı yapısına rağmen 19 yıl açık kalan sperm bankası, Graham’ın ölümünden 2 yıl sonra, 1999 yılında kapandı. Açık kaldığı sure boyunca ise tam 229 çocuk bu bankadan alınan spermlerle dünyaya getirildi.

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir