93 Yaşındaki Suşi Şefiyle Tanışın: Jiro Ono’nun İnanılmaz Öyküsü

Japon Jiro Ono, 1932 yılında henüz 7 yaşındayken alkolik babası tarafından terk edilmişti. 2 yıl sonra 9 yaşındayken Jiro’nun ailesi o kadar fakirleşmişti ki evden ayrılması ve iş bulması gerekmişti. Jiro bugün dünyanın en büyük suşi şeflerinden bir tanesi ve yemek yiyebilmek için 350 $ ödemeniz gereken oldukça lüks bir suşi barının da sahibi.

 

1. Mükemmeli Aramaktan Asla Vazgeçmemek

9 yaşındayken evi terk ettikten sonra bir suşi restoranında stajyer olarak işe başlayan Jiro, bu meslekte 80 yılı devirdi. Jiro çalışmaya başladığında dünyayı ekonomik kriz ele geçirmişti ve o da hayatta kalabilmek için çalışmak zorunda kalmıştı. O zamanlar pek çok gencin işe ihtiyacı vardı, bu nedenle yeterince çalışmaması durumunda işten çıkarılabilir ve yeri anında doldurulabilirdi. Jiro kendi başınaydı ve patronu ona vursa ya da şiddet uygulasa da yılmadan çalıştı. Her gün çok çalıştı ve zamanla çabasının ve çok çalışmasının meyvelerini toplamaya başladı. Jiro şu anda Tokyo’daki ünlü suşi barı Sukiyabashi Jiro’nun sahibi.

Sukiyabashi Jiro, 10 sandalyeden oluşan bir suşi barı. İçeriye girdiğinizde sadece 15 – 20 dakika oturabiliyorsunuz ve size sadece 20 parça suşi ikram ediliyor. Ve bu 15- 20 dakikalık ziyafet size 350 $’a mal oluyor. Dünyanın her tarafından suşi aşıkları buraya akın ediyor ve yer bulabilmek için aylar öncesinden rezervasyon yaptırıyor. Nisan 2014’te Amerika başkanı Barack Obama Japonya’nın Başbakanı Shinzō be ile burada yemek yemiş. Suşi barının 3 Michelin yıldızı var ve David Gelb’in “Jiro Dreams of Sushi” adlı belgesele konu olmuş.

 

2.Tutarlılık ve Tutku

Jiro sadece milli bayramlarda ve cenaze olduğu takdirde tatil yapıyor, geri kalan günlerde restoranının başında. Mükemmeliyetçiliğini arşa çıkaran şef, bazen farklı müşteriler için suşilerini farklı boyutlarda yapıyor, böylece mekandaki müşteriler yemeğini aynı anda bitiriyor. Eğer suşisi güzel olmazsa müşterilerine de sunmuyor. Her suşi bir öncekinden daha lezzetli olmalı. Jiro’nun temel nitelikleri; hüner, mükemmeliyetçilik ve mükemmeli aramaktan vazgeçmeme. Jiro’nun da deyişiyle:

Kendinizi bir beceride uzmanlaşmaya adamalısınız. Bu, başarının olmazsa olmazıdır. Yapmak istediğim tek şey daha iyi suşiler yapmak.

Jiro kullandığı teknikleri insanlarla paylaşmaktan da çekinmiyor. Her gün aynı tutku ve enerjiyle işinin başına geçiyor. Kendisini çok eleştiriyor ve kendisini disipline sokabilmek için kendi standartlarını belirliyor. Her koşulda ileriye bakıyor ve hem daha iyi suşiler yapmanın hem de kendisini geliştirmenin yollarını arıyor.

Jiro’nun ilham verici hikayesinden bir sürü ders çıkarabilir ve bunları kendi hayatınızda uygulayabilirsiniz. Hayatta karşılaştığımız zorluklara rağmen eğer kendinizi yaptığınız işe adarsanız başarılı olursunuz. Her gün yaptığınız iş üzerinde yılmadan çalışırsanız zamanla kendinizi geliştirirsiniz. Yaptığınız işe tutku duyuyorsanız hem yaparken zevk alırsınız hem de mükemmelin peşinde koşmaktan asla vazgeçmemiş olursunuz. Sınırlarınızı zorlamaktan asla vazgeçmeyin. Her gün kendinizi geliştirin. Mükemmelin peşinde koşmaktan asla yılmayın.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 18 Belgesel
Başarı Hikayeleri
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir