Adidas tarafından okyanuslardaki atıklarla üretilen muhteşem ayakkabılar!

Bir süredir Adidas ve okyanuslardaki plastik atık miktarını azaltmayı amaçlayan “Parley for the Oceans” adlı organizasyon, okyanuslardan toplanan ve geri dönüştürülebilen plastiklerle ayakkabı üretmek için işbirliği yürütüyor.

Bu kapsamda, geçen yıl üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile bir prototip ürettiler. Adidas’tan yapılan açıklamaya göre bu prototip ile amaçladıkları şey sektöre “tasarım kavramını yeni baştan düşündürtmek ve okyanuslardaki kirlilik için bir şeyler yapılabileceğini göstermek”ti. Yakın zamanda ise üretimine başladıkları bu ayakkabılardan birini satın almanız mümkün olacak. Hem mağazalarda hem de online olarak satışı yapılacak olan 7 bin çift ayakkabının 220 dolarlık etiket fiyatıyla Kasım ayının ortasında pazara sunulması bekleniyor.

adidas-plastiklerden-uretilen-ayakkabi

Yaratıcı bir inovatif iş fikri olan ayakkabının üst kısmının %95’i Maldivler’in yakınında okyanustan çıkarılan plastik atıklarla, diğer kısımları ise büyük oranda yine geri dönüştürülebilir malzemelerden üretiliyor. İlk alıcılardan biri olmak isteyen kişiler bu ayakkabıları ““UltraBOOST Uncaged Parley” ismiyle bulabilir.

Sadece 7 bin çift satışa çıkarılacak olsa da, Adidas’ın bu ayakkabılara ilişkin başka büyük planları da var. Konuyla ilgili şirketten yapılan açıklama ise şöyle: “2017’de okyanuslardaki plastik atıklardan bir milyon çift ayakkabı üreteceğiz. Nihai amacımız ise birinci el plastik malzemeyi tedarik zincirimizden tümüyle çıkarmak.”

İşte, Adidas ve “Parley for the Oceans” işbirliğiyle üretilen ayakkabının tanıtım videosunu aşağıda bulabilirsiniz:

Geri dönüşüm sektöründe sizce başka ne gibi inovatif çözümler ve fikirler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Geri Dönüşüm Projeleri
Çevre Dostu İş Fikirleri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir