Plastik ve karton kahve bardaklarını geri dönüşüme kazandıracak yeni girişim

İngiltere merkezli kaynak yönetim şirketi Veolia, plastik ve karton kahve bardağı atıklarını azaltmak isteyen şirketlere yeni bir çözüm getiriyor.

Çöpe atılan kahve bardaklarının çevremize karşı en büyük suçlardan birini işlediğini muhtemelen hepimiz biliyoruz. Düzenli kahve içenlerin %50’sinden fazlası bardaklarını iş yerlerindeyken çöpe atıyor. Bu yüzden de Veolia bir inovasyona imza atarak bardaklar çöpün yolunu tutmadan onları geri dönüşüme kazandıracak bir çözüm geliştirdi.

Veolia, dünyadaki en büyük kahve zincirleriyle görüşmeler düzenleyerek iş yerleri için birçok farklı geri dönüşüm fikri üretti. Bunlardan en yenisi, karton bardaklar için özel olarak tasarlanmış kurum içi geri dönüşüm kutusu. İş yerlerinin toplanan boş bardakları geri gönderebilmesi için de hizmet sunan sistem, bardaktaki tüm içeceğin boşaltılabilmesini sağlamak adına bardağı kartondan yapılan tutacaktan da ayırıyor.

Veolia’nın Büyük Britanya ve İrlanda’daki Kıdemli Yöneticisi ve Asbaşkanı Estelle Brachlianoff şöyle diyor: “Geçtiğimiz altı ay içerisinde Costa ve Starbucks gibi müşterilerimizle en büyük sorunlardan biri olan plastik ve karton bardak atıkları üzerine birçok etkinlik düzenledik. Bu etkinlikler neticesinde, müşteri içeceğini bitirdikten sonra bardağı genel atık akımından ayıracak bir çözüm geliştirmeyi başardık.” Toplanan bardaklar, liflerin kurtarılabildiği ve polimer plastik astarın ayrıştırılabildiği hamur kâğıt tesislerine gönderiliyor. Kurtarılan lifler; yumurta kutusu ve bardak tutucu gibi birçok farklı ürüne dönüştürülebiliyor ya da evler için selüloz bazlı yalıtım sistemlerinde kullanılıyor.

Kulağa harika gelen bu yeniliğin daha çok iş yeri tarafından kullanılmasını umut ediyoruz. Yaşadığımız gezegeni ve çevremizi koruma konusunda hepimize pay düşüyor. Bu bağlamda Güney Amerika’da bir dükkân geri dönüşüm için plastik getiren müşterilerine bedava yiyecek verirken İskandinavya’da bir otomat tam boş pil getiren müşterilere para ödüyor. Acaba başka neler yaparak dünyamızı kurtarmaya yardımcı olabiliriz?

 

İlginizi çekebilir

Geri Dönüşüm Sektörü İş Fikirleri
Yenilebilen ve Biyolojik Olarak %100 Parçalanabilen Çevreci Poşet
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir