Afrika’daki temiz su problemine çözüm: İçilebilir kitap!

Afrika’da yaşayan 358 milyon insan içme suyuna tam olarak erişemiyor. Daha önce sizlere temiz içme suyu sorununa çözüm getiren farklı girişim projelerinden bahsetmiştik. Şimdi paylaşacağımız kitap da bunlardan biri. Araştırmacıların geliştirdiği içilebilir kitabın sayfaları suyu filtrelemek için kullanılabiliyor.

Güney Afrika, Gana, Kenya, Haiti ve Bangladeş’deki 25 kirli su bölgesinde denemeler yapıldı. Amerikan Kimya Derneği’nin 16 Ağustosta düzenlenen ulusal toplantısında yapılan açıklamaya göre küçük bakır ve gümüş parçaları içeren kitap bakterilerin %99’unu öldürebiliyor.

icilebilir-kitap

Araştırmaya liderlik eden Pittsburgh, Carnegie Mellon’dan Teri Dankovich “içilebilir kitabı” milyonlarca bakteri barındıran lağım suyuyla dolu bir kanalda denedi. Teri Dankovich şunları söylemiştir:  “Bunun gibi kirlenme oranı yüksek olan su kaynaklarında bile gümüş ve bakır nano kristal kağıdımız ile %99 saflık sağlamayı başardık. Gümüş ve bakır nano kristal kağıt, suyun içindeki bakteri seviyesini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki musluk suyu seviyesine getirebiliyor.”

Her sayfaya gümüş ve bakır nano parçalar yerleştirildi. Sayfalar İngilizce ve yerel dilde talimatlar içeriyor. Su dökülüyor ve sayfalar aracılığıyla filtreleniyor. Araştırmacılara göre kitabın bir sayfası 100 litre su arıtabiliyor ve bir kitap yetişkin bir insanın 4 yıllık temiz su ihtiyacını karşılayabiliyor.

Araştırmacılar kitapları elleri ile yaptılar ancak üretimi arttırmanın ve kitapları yerel topluluklara göndermenin yollarını arıyorlar.

Aşağıda yer alan videoyu izleyerek içilebilir kitap hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Dünyanın dört bir yanından dikkat çeken girişimcilik projelerini ve iş fikirlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı sosyal girişimcilik örnekleri
Yaratıcı girişimcilik örnekleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir