Airbnb İle Para Kazanmak

Maaşlı işinizden aldığınız maaş beklentinizin altında mı? Dağ haline gelmiş borçlarınızdan hızlıca kurtulmaya mı çalışıyorsunuz? Öyleyse size şu soruyu yöneltelim: Evinizde kullanmadığınız bir odanız, ya da sık sık şehir dışına seyahat ettiğiniz için çoğu zaman gereksiz yere kira ödediğiniz bir yaşam alanınız var mı?

Öyleyse kısa süreli kiralama hizmeti Airbnb, sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir. Yazımızda bu hizmeti kullanarak evinizin belirli bir kısmını ya da tamamını kiralamanın risklerini ve getirilerini sizlerle paylaşacağız.

 

Kiraya vereceğiniz yeri hazırlama

Öncelikle kiraya vereceğiniz alanı ne zaman ve ne kadar fiyata kiraya vereceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Evinizi Airbnb’de listelerken ücret ödemek zorunda değilsiniz, üstelik muhtemel misafirlerinizi kendiniz seçebilirsiniz. Fiyatınızı belirlerken çevrenizdeki evlerin kira maliyetlerini gözden geçirin. Temizlik, faturalar ve vergiler gibi ağırlama masraflarını belirleyeceğiniz fiyata yansıtmayı unutmayın. Airbnb’nin de ev sahiplerinden %3-%5 oranda komisyon aldığını da aklınızdan çıkarmayın.

Müşteri memnuniyeti için mekânınız hakkında konuklarınıza doğru bilgi verdiğinizden, misafirlerle iyi iletişim kurduğunuzdan, rezervasyon taahhütlerinizi yerine getirdiğinizden, kiraya vereceğiniz yerin temiz olduğundan ve konuklarınıza sabun, tuvalet kâğıdı gibi temel ev gereksinimlerini sunduğunuzdan emin olmalısınız.

Kiraya vereceğiniz yeri iyice temizleyip düzenledikten sonra, uygun ışıklı bir ortamda buranın fotoğrafını çekmeniz gerekiyor. Eğer aktif bir ev sahibiyseniz Airbnb birçok şehirde mekânınıza ücretsiz olarak fotoğrafçı göndererek yaşam alanınızın fotoğraflarını çekiyor. Evinizin lokasyonu hakkında bilgi verirken, orayı özel kılan şeyleri düşünün ve kiraya vereceğiniz mekâna bir misafir gözüyle bakın. Kiraya vereceğiniz yer toplu ulaşım hizmetlerine yürüme mesafesinde mi yer alıyor? Mekânınızın çevresinde büyük restoranlar, gece kulüpleri veya kültürel etkinlik alanları var mı? Kablosuz internet, tam teçhizatlı mutfak, kablolu televizyon veya teras gibi ek hizmetlerden hangilerini sunabiliyorsunuz? Bütün bu ayrıntıları açıkça belirtmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca, kiraya vereceğiniz yerin reklamını sosyal medyada veya kendi internet sitenizde de yapabilirsiniz.

 

İzin alma ve vergi ödeme

Yaşadığınız yeri Airbnb’de listelemeden önce izin almanız gerekebilir. Eğer kirada oturuyorsanız, kendi ev sahibinizin rızasını almalısınız.

Ayrıca, bir işletme belgesi almanız ve elde ettiğiniz gelir için vergi ödemeniz gerekebilir. Örneğin, otellerin ödediği verginin aynısını siz de ödemek zorunda kalabilirsiniz. Airbnb’nin yönetmeliğini okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi almalısınız.

 

Kişisel güvenlik

Evinizi bir yabancıya kiralamak ne kadar güvenlidir? Eğer evinizde olmayacağınız bir dönemde yaşadığınız yeri kiraya veriyorsanız fiziksel şiddete uğrama tehlikeniz yok demektir. Fakat maddi veya manevi değeri olan bütün eşyalarınızı saklayacağınız güvenli bir yer bulmalısınız. Gelinliğiniz, dedenizden kalan yadigâr eşyalar, fotoğraf albümleri, nakit paranız vb. şeyleri güvence altına almak istemeniz son derece normal. Misafirlere eşyalarınızı ya da resmi evraklarınızı çalma imkânı tanımayın.

Eğer siz de orada yaşıyor evinizin bir bölümünü kiralıyorsanız işler biraz değişebilir. Eşyalarınızın güvende olup olmadığını doğrudan gözlemleyebilirsiniz, fakat bu sefer de misafirleriniz tehlikeli kişiler çıkarlarsa fiziksel olarak tehdit altında kalabilirsiniz. Misafirleriniz gelmeden sabıka kayıtları olup olmadığını kontrol etmeniz pek mümkün değil, ancak yine de internetten bu kişiler hakkında biraz bilgi toplayarak genel bir fikir edinmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Önceki ev sahiplerinin konuklar hakkında yaptığı yorumlar size yardımcı olabilir. Bir rezervasyonu istediğiniz zaman iptal edebilirisiniz, fakat bazı durumlarda Airbnb’nin ceza kestiğini belirtelim. Ayrıca, evinizi sadece Airbnb’nin güvenilirlik testini geçen misafirlere kiralama fırsatınız da var. Hem ev sahipleri hem de misafirler kimlik bilgilerini veya Facebook, LinkedIn gibi kişisel hesaplarını Airbnb ile paylaşarak güvenilirlik testini tamamlayabilirler.

 

Ev güvenliği

Airbnb, ev sahiplerine güvenlik konusunda yönergeler sunuyor. Evinizde konukların sağlığını tehlikeye atacak ne kadar az şey varsa dava edilme riskiniz de o kadar az olacaktır. Evde yangın alarmı, duman detektörü vb. şeyler yoksa misafirler size düşük puan verebilirler. Eğer ihmalkâr bir ev sahibiyseniz Airbnb evinizi kiraya vermenizi engelleyebilir.

 

Sigorta

Biraz da sigorta konusundan söz edelim. Airbnb birçok ülkede eşyalara verilen hasarları sigorta ile karşılasa da, çalınan malları koruma taahhüdü vermiyor. Kendi yaptıracağınız ev sigortasının eşyalarınızı koruyacağından emin olmalısınız.

Muhtemel hasarları tazmin etmek için bir güvenlik depozitosu bedeli isteyebilirsiniz. Her misafirin ayrılışından sonra eşyalarınızı incelemeniz son derece önemli. Böylece hangi misafirin hasara sebep olduğunu fark edebilir ve hakkınızı arama imkânı bulabilirsiniz. Eşyalarınıza verilen her zararı fotoğraflarla belgeleyebilirsiniz. Airbnb, başta hukuki sürece başvurmadan sorunu doğrudan misafirle aranızda çözmenizi isteyecektir.

 

Ödeme garantisi

Konuklar, Airbnb vasıtasıyla ödemelerini yapmaktadırlar. Herhangi bir iptal söz konusu değilse Airbnb misafirin evinize vardığı andan maksimum bir gün sonra ödemeyi hesabınıza göndermektedir

Evle ilgili bir sorun olduğunu düşünen ve ödemesinin geri verilmesini talep eden misafirler 24 saat içinde Airbnb’yi bilgilendirirler. Eğer bir sorunla ilgili olarak size ulaşmaya çalışan konuklarınıza cevap vermezseniz rezervasyonlarını sonlandırıp belirli bir miktarda geri ödeme alabilirler.

Airbnb, rezervasyonu son dakikada iptal ederseniz, anahtarı bırakmayı unutursanız, eviniz hakkında yanlış bilgiler verirseniz, evinizi temizlemezseniz ya da Airbnb’nin misafirperverlik standartlarını karşılayamazsanız parayı misafire geri iade etmenizi isteyebilir. Evinizi kiraya verdiğiniz saatten itibaren ilk 24 saat boyunca müsait olmanız sizin için en iyisi olacaktır. Eviniz hakkında bilgiler verirken kaç yatak odası ve banyo olduğunu belirttiğinizden ve odaları doğru tarif ettiğinizden emin olun. Eğer misafirlere çarşaf ve havlu verecekseniz bu eşyaları iyice temizleyin. Ayrıca mülkünüzde hayvan olup olmadığını da belirtmelisiniz.

Bir misafirle, Airbnb’nin internet sitesi dışında anlaşma yaparsanız başınız belaya girebilir. Konuk, Airbnb’nin misafir ücretini ödemekten kaçınmak istediği ya da sizi dolandırmayı planladığı için sistemi kullanmayı reddedebilir. Airbnb’nin ev sahiplerinden kesinti oranı sadece %3 olduğu için bu güvenli sistemi kullanmak sizin için en doğrusu olacaktır. Küçük bir kesintiden kurtulmaya çalışırken dolandırılabilirsiniz. Ayrıca, yakalandığınız takdirde Airbnb sizinle bir daha işbirliği yapmak istemeyebilir. Yani, siz en iyisi sistemi kullanmaktan vazgeçmeyin.

 

Sonuç

Hızla büyüyen ekonomi sayesinde yıllar önce kimsenin aklına gelmeyecek ek gelir yöntemleri artık birçok kişi tarafından kullanılıyor. Bu fırsatlar yasalar hakkında bilgi sahibi olmanızı, eşyalarınızı güvence altına almanızı gerektiriyor. Airbnb de bu fırsatlardan bir tanesi. Ve eğer riske girmeyi göze alırsanız, yılda fazladan binlerce TL kazanabilirsiniz.

Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir