Akıllı Hız Tümsekleri

Hız tümsekleri, araçlar için kâbus halini alabiliyorlar, çatlamış tamponlar, dağılmış amortisörler, kaybolan plakalar ve niceleri şeklinde rahatsızlıklar verdiği bilinmektedir ve bu sorundan çok araç sahibi şikâyetçi olmuştur. Bilindiği üzere bu tümsekler trafik güvenliğini sağlamak ve aşırı hızı engellemek için çok gereklidir. Araçlar hız kesmelerine rağmen çoğu zaman tümsekten zarar görmektedirler. Günümüz insanı tek tekerle, yavaşlayarak ve ya hızlanarak geçmeyi deneseler de tümsekten nasiplerini almaktadırlar. Yani tümsekler yavaş istikamet edenlerinde, hızlı istikamet edenleri de etkiler.

İşte bu noktada devreye giren akıllı hız tümsekleri bu konuya adil bir çözüm getiriyor. Akıllı hız tümsekleri sahip olduğu mükemmel mekaniği ve hız sensörleriyle trafikteki aracın hızına göre doğru orantılı bir şekilde yükseliyor veya alçalıyor. Örneğin azami hızın 40 km/s olduğu bir yolda 30 km/s hızla geçildiğinde tümsek yok denecek kadar sarsıntısız şekilde devam edilebiliyor.

Eğer aracımız 40 km/s hızı geçmişse bu hızı sezen akıllı hız tümseği aracın hızıyla doğru orantılı şekilde tümsek  yükselir ve aracı yavaşlatır. Bu akıllı hız tümseği hızlı gelen aracı olabilecek en güvenli şekilde araca minimum oluşabilecek zarar doğrultusunda müdahale etmektedir. Sahip olduğu renk tasarımıyla günümüz tümseklerinin aksine önceden rahatlıkla tespit edilebilir ve oluşacak kazaları engeller. Ayrıca sahip olduğu hammaddesi, kısa sürede bozulmasını, yıpranmasını ve parçalanıp araçlara zarar vermesini engeller. Bu tasarım trafikte hızlı ve yavaş araç arasındaki farkı ortaya koyuyor. Hızlı araç tümsekten azda olsa nasiplenirken, kuralına göre hareket eden yavaş araçlar hiç etkilenmeden yoluna devam ediyor .Bu akıllı hız tümseğinin trafiğe sağladığı bir adalet olarak ifade ediliyor.  Gelişmiş Avrupa ve Uzak Doğu ülkeleri gibi çoğu yabancı ülkelerde kullanılan bu ürünün trafik sorunu çok olan Türkiye’de çoğu soruna çözüm olacağı düşünülüyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba bu akıllı hiz tümsegi projesiyle yakından ilgileniyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir