Amazon’un CEO’su Jeff Bezos Hakkında Pek Bilinmeyen 20 Şey

Bilindiği üzere Jeff Bezos dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un kurucusu ve sahibidir. Diğer bir deyişle alışverişin tanımını değiştiren ve online alışverişin öncüsü olan en önemli girişimcilerden biri.

Kişisel serveti yaklaşık 83 milyar değerinde olan Bezos, Forbes 2017 yılı verilerine göre dünyanın en zengin 3. insanı konumunda. Tabii Jeff Bezos’un bugünkü konumuna ulaşması diğer birçok milyarder gibi pek kolay olmadı.

Bu yazımızda sizlere yaşayan en önemli girişimcilerden biri olan Jeff Bezos hakkında bazı şaşırtıcı gerçeklerden bahsedeceğiz:

 

Üvey Babası Tarafından Yetiştirildi

Jeff Bezos’un asıl adı Jeffrey Preston Jorgensenlit. 12 Ocak 1964’te doğan Bezos’un anne babası o bir yaşındayken ayrıldı. Daha sonra annesi Miguel Mike Bezos adında biriyle evlendi. Jeff Bezos’un soyismi üvey babasından gelmekte.

 

Dedesini Çok Severdi

Jeff Bezos’un annesinin babası Lawrence Preston Gise ABD Atom Enerjisi Kurumun’da yöneticiydi. Dedesini çok seven Bezos’un bilgisayarlara olan ilgisi ondan gelmektedir.

 

Meraklı Bir Çocuktu

Küçük Jeff, aletleri incelemeye, bozulan oyuncaklarını tamir etmeye bayılan bir çocuktu. Akranlarından hep bir adım önde olması onun ileride “uzay girişimciliğine” ilgi duymasının nedenlerinden biri olsa gerek.

 

İcat Etmek Onun Tutkusuydu

Güneş enerjisiyle çalışan tava, robot, lazer gibi şeyleri küçük yaşta kendi başına üretmeye çalışan Bezos, kardeşlerinin odasına girmelerini engellemek için kendine elektrikli bir alarm bile yaptı.

 

Lisede Birinci Oldu

Okuduğu liseden birincilikle mezun olan Bezos Princeton Üniversitesi’nde önce fizik okudu, ancak daha sonra bölüm değiştirerek bilgisayar ve elektronik mühendisliğine geçiş yaptı.

 

İyiliğin Kıymetini Küçük Yaşta Gördü

2010 yılında Princeton Üniversitesi diploma töreninde babaannesi ve dedesinin arasında geçen konuşmadan hatırladığı şu sözü paylaştı insanlarla: ” Dedem bana küçükken şöyle demişti: “Jeff, bir gün iyi bir insan olmanın zeki bir insan olmaktan daha zor olduğunu anlayacaksın.” ”

 

Çeşitli Şirketlerde Çalıştı

Önce Fitel adında 2 yıllık ömrü olan bir telekom şirketinde çalıştı. Daha sonra Bankers Trust’taki yüksek maaşlı işinden ayrılıp Wall Street’te bir yatırım şirketinde çalışmaya başladı.

 

İş Arkadaşıyla Evlendi

D.E. Shaw yatırım şirketinde Mackendie Tuttle ile tanışan Jeff Bezos, 1993 yılında bu kişiyle evlendi. Jeff Bezos bu şirketin yönetim kurulu başkanıyken istifa etti. İkili bir yıl sonra, Amazon.com’u kurmak için Seattle’a taşındılar. Sonra da Jeff Bezos Amazon’un ilk çalışanı olan Shel Kaphan ile birlikte evinin garajında Amazon’u kurdu.

 

Çinli Bir Evlatlıkları Var

Jeff ve MacKenzie’nin üç oğlu bir kızı var. Kızlarını Çin’den evlat edindiler.

 

Amazon’un Farklı İsimleri Vardı

Jeff Bezos Amazon’u kurmadan önce şirketin Cadabra ve Relentless.com gibi isimleri oldu. Amazon ismi de bilindiği gibi Güney Amerika’da bir nehri simgeliyor. Ayrıca A ve Z harfleri arasındaki ok işareti de Amazon.com’un her şeyi sattığına yönelik bir gönderme.

 

Jeff Küçük Ekiplerden Yana

Jeff Bezos “2 Pizza” kuralına inanıyor. Yani bir çalışma ekibi 2 pizza ile doymuyorsa o ekip gereksiz yere kalabalıktır.

 

Mütevazı Bir Hayat Sürüyor

Jeff Bezos Amazon’u kurduğunda da mütevazi bir hayat yaşıyordu, şimdi de öyle yaşıyor. Ünlü girişimci, garajında masa haline getirdiği bir tahtayı hala ofisinde kullanıyor.

 

Bağış Yapmayı Seviyor

Amazon’un çalışanlarından olan Jennifer Cast, aynı cinsiyetteki insanların evlenebilmesi içn yardım kampanyasına bağış toplarken Bezos, 100.00 dolar verdi. Aynı kampanyaya eşiyse 2.5 milyon dolar bağışladı.

 

Rekabetten Korkmuyor

Jeff Bezos, gerektiğinde rekabete girmekten hiç çekinmiyor. Amazon’un rakiplerinden Quidsi, Jeff Bezos’un fiyat kırma politikası sayesinde Amazon bünyesine dahil edildi örneğin.

 

Yetersizliği Tolere Etmiyor

Jeff Bezos şirketi içindeki yetersizlikleri tolere edemiyor. Örneğin bir çalışanına “Sen tembel misin, yoksa yetersiz misin?” ya da “Bu soruna biraz insan zekası uygulamamız gerek.” dediği söyleniyor.

 

Az Kalsın Ölüyordu

Bezos, 2003 yılında bir helikopter kazasından kıl payı kurtuldu. Ancak daha sonra yaptığı açıklamada hayatını bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçmediğini, tam aksine böyle bir ölümün ne kadar aptalca olabileceğini düşündüğünü ifade ediyor. O kazadan sonra artık helikoptere binmiyor.

 

Washington Post’u Satın Aldı

Milyarder girişimci, 250 milyon dolar karşılığı ABD’nin prestijli gazetelerinden Washington Post’u satın aldı. Şirketin çalışanlarının işlerine devam edeceğini, ancak şirkette bir yenileme operasyonunun kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

 

Uzay Sektörüne Girdi

Çocukluğundan itibaren uzaycılığa merakı olan Bezos, 2000 yılına Blue Origin adlı bir uzaycılık şirketi kurdu. Amacı, uzay seyahatini herkesin karşılayabileceği bir maliyete kavuşturmak.

 

Sırada Amazon Prime Air Var

Jeff Bezos’un son projesi ise Amazon Prime Air. Yani havadan drone aracılığıyla ürün teslimatı. ABD Havacılık Dairesi henüz projeyi onaylamış değil, zira ticari amaçlarla drone kullanımı için henüz yasal bir zemin yok. Ancak Bezos önümüzdeki birkaç yıl içinde bu sorunun aşılacağını düşünüyor.

Mutlaka okuyun: İnanması Güç Olan 6 Amazon Hizmeti

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir