Google CEO’su Sundar Pichai Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Larry Page Google’ın ana firması Alphabet’in CEO’lğunu yaparkan Pichai de şirketin çekirdek işletmelerinin ve ana gelir kaynaklarının sorumluluğunu üstlenmiş.

Peki kimdir bu Pichai ve dünyanın en önemli şirketlerinden birinde en önemli görevlerden birini nasıl üstlenmiştir?

İşte hikayesi.

 

Tam adı Pichai Sundarajan olan ünlü CEO, Hindistan’ın metropol kentlerinden biri olan Chennai’de büyümüş.

Babası elektrik mühendisi, annesi ise onu ve kardeşini doğurmadan önce katipmiş. Ailesi pek de zengin değilmiş. Pichai 2 odalı dairelerinin salonunda kardeşiyle uyurmuş.

 

Erken yaşta Pichai’nin sayıları hatırlama yeteneğini keşfetmiş ailesi.

Telefonda çevirdiği her numarayı aklında tutabiliyormuş. Hala toplantılarda hafıza ve ezberleme yeteneklerini sergiliyor.

 

Pichai’nin yazdığı ilk program bir satranç oyunuymuş.

Bilgisayarlarla ilgilenmeye başladıktan sonra Khragpur Teknoloji Enstitüsü’nde metalurji mühendisliği eğitimi almış. Okuldaki başarısı sayesinde Stanford Üniversitesi’nden burs kazanmış.

 

California’ya taşınmak Pichai için büyük bir adım olmuş.

“Teknoloji her zaman çok sevdim ve büyürken hep Silikon Vadisi ile ilgili hayaller kurdum” diyor Pichai. “Eskiden Silikon Vadisi’yle ilgili kitaplar okur, amcamın hikayelerini dinlerdim.” diye de ekliyor.

 

Pichai 1993 yılında ABD’ye gittiğinde her şeyin pahalı olmasına inanamamış.

Bir sırt çantası bile 60 dolarmış. Ayrıca kız arkadaşı Anjali’yi özlüyormuş.

 

Çift en sonunda evlenmiş ve şimdi Kiran adında bir oğulları ve Kavya adında bir kızları var.

 

Pichai lisansını Stanford Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra yüksek lisans için Pennsylvania Üniversitesi’ne kabul almış.

Google’dan önce Applied Materials ve Mckinsey  & Co.’da çalışmış.

 

Pichai 1 Nisan 2004’te Google’a görüşmeye çağrılmış.

Aynı gün şirket Gmail hizmetini devreye sokmuş. Herkes gibi Pichai’de bunun 1 nisan şakası olduğunu düşünmüş.

 

Pichai önce Google arama motorunun araç çubuğu bölümünde çalışmaya başlamış.

Ama 2006 yılında Microsoft’un Bing’i, Internet Explorer’da varsayılan arama motoru yapması Google’ı endişelendirmiş. Pichai bunun üzerine bilgisayar üreticilerini Google araç çubuğunu önceden bilgisayara yüklemeye ikna etmiş ve bu değişimin getirdiği etkilerle bu şekilde baş etmişler.

 

Internet Explorer sorunu Pichai’nin yeni başarılarının kapısını aralamış.

Kurucu ortaklar Larry Page ve Sergey Brin’i, Google’ın kendi tarayıcısını geliştirmeye ikna etmiş. Bunun sonucunda bugün en çok kullanılan tarayıcı olan Chrome ortaya çıkmış.

 

Pichai bir lider olarak hep sevilmiş ve o, kendini öne çıkarmak yerine hep sonuçlara odaklanmış.

Şekilcilikten çok içeriğe önem vermesi dikkatleri çekmiş. Nitekim, daha fazla sorumluluk üstlenmeye başlamış.

 

Pichai daha sonra 2013 yılında Android bölümünün başına geçmiş.

Öncülük ettiği en büyük başarılardan biri internetle tanışan 5 milyar insan için düşük maliyetli bir seçenek olan Android One olmuş.

Pichai ayrıca Android’i Google’a tamamen entegre etmiş. Onun yönetiminden önce Android tamamen ayrı bi işletme olarak yönetiliyormuş. Pichai’nin yükselişini sağlayan bir diğer başarısı: Google’ın 2014’te 3.2 milyar dolara Nest’i satın almasında oynadığı önemli rol. Pichai ayrıca Chrome OS’in arkasındaki isimmiş. Chrome OS Google’ın uygun fiyatlı Chromebook laptoplarının işletim sistemidir.  Her ne kadar bir kaç kere yüksek pozisyonlar için Twitter’dan teklif alsa da Pichai Google’a sadık kalmış.

Çoğu zaman Larry Page’in ‘çevirmeni’ olurmuş.

Page’in vizyonunu iyi anlıyormuş ve diğer takımlarla iletişim kurmasında ona yardımcı oluyormuş.

 

Chrome, Apps ve Android’de gösterdiği başarıları onun 2014’teki önemli terfisine ön ayak olmuş.

Larry Page, Pichai’yi şirketin neredeyse tüm ürünlerinin, arama motoru, haritalar, Google+, ticaret, reklamlar ve altyapı dahil, başına getirmiş. Page’in sağ kolu haline gelmiş.

Page Pichai’ye oldukça saygı duyduğunu şu sözleriyle ifade ediyor: “Pichai olacakları önceden görmede ve takımları önemli konular etrafında mobilize etmede çok yetenekli.”

 

Şirket bir yıl sonra kurumsal yapısını mahvettiğinde Pichai’nin Google’ın en üst düzey pozisyonlarından birini kapması kaçınılmazdı, ne de olsa en temel ürünlerden o sorumluydu.

 

Ünlü CEO her ne kadar siyasetten uzak dursa da inandığı konularla ilgili konuşmaktan çekinmiyor.

Donald Trump’ın göçmenlerle ilgili açıklamaları üzerine herkese açık bir açıklama yayınlamış: “Korkunun değerlerimizin üstesinden gelmesine izin vermeyelim. ABD’deki ve dünyanın her yerindeki müslümanları ve diğer tüm azınlık grupları desteklemeliyiz.”

 

Pichai Instagram kullanmıyor ve nadiren tweet atıyor. Yine de son birkaç yıldır Twitter’da oldukça aktif.

Gönderileri genelde şirketle alakalı olsa da Nelson Mandela, Anthony Shadid, Dennis Ritchie, Wangari Maathai, John McCarthy ve Aaron Swartz’a olan hayranlığını da saklamıyor.

 

Daha önce tüm dünyada büyük yankı uyandıran “Flappy Bird” oyununu oldukça sevmiş ve yaratıcısı Dong Nguyen ile görüşmüştü.

Hatırlayacağınız üzere “Flappy Bird” sahibine günde 50 bin dolar para kazandırırken sahibi tarafından yayından kaldırılmıştı.

Mutlaka okuyun: Sahibine Günde 50 bin Dolar Kazandıran Oyun: Flappy Bird

 

Kriket oynamayı seviyor.

Ünlü CEO kendine zaman buldukça kriket oynamaya gidiyor ve birçok kez Google ofisinde de oynamışlığı var.

 

Pichai güne bir bardak çay ve omletle başlıyor ve kahvaltıda Wall Street Journal okuyor.

Mutlaka okuyun: Milyarder Girişimcilerin Sabah Alışkanlıkları

 

Pichai her zaman bir lider olarak çok sevilmiş ve egosundan çok sonuçlara odaklanmış.

Quora’da bir Google çalışanı Pichai için: “Google’da resmen ona tapılıyor. Mühendisler ona bayılıyor. Ürün yöneticileri ona bayılıyor. İş insanları ona bayılıyor.” diyor.  Hatta Pichai geçen yıl Glassdoor’da en çok sevilen CEO’lardan olmuş, cevap verenlerin yüzde 96’sından onay almış.  Kendisini işine de adıyor. Şubat 2016’da Pichai şirket hisselerinden önümüzdeki 4 yıl için 183 milyon dolar almış. Bloomberg’e göre bu Google’ın bir yöneticiye yaptığı en büyük ödeme.

Temmuz 2017’de Pichai Alphabet’in yönetim kuruluna seçildi. Alphabet’in CEO’su Larry Page konuyla ilgili: “Sundar Pichai Google’ın CEO’su olarak güçlü büyümeyi tetikleyen ortaklıklar ve ürün geliştirmeleriyle harika bir iş çıkardı. Onunla çalışmaktan büyük keyif alıyorum ve Alphabet’in yönetim kuruluna katıldığı için de oldukça heyecanlıyım.” diyor.

 

Pichai ülkesinde kahraman olarak görülüyor. Burada Başbakan Narendra Modi ile birlikte.

Hızlı yükselişi boyunca Pichai mütevazılığını korumuş: “Kendinize güveninizi azaltan insanlarla çalışmak her zaman iyidir. Bu sayede hep sınırlarınızı zorlamaya çalışırsınız.” 

 

İlginizi çekebilir

Sundar Pichai’den Liderlik Tavsiyeleri
Google’ın Kurucularından Larry Page’in Muhteşem Hayat Hikayesi
Google’ın Kurucularından Sergey Brin’in Başarı Dolu Hayat Hikayesi
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir