Anneler Günü ile Alakalı Pazarlama Tavsiyeleri ve Örnekleri

Anneler Günü yaklaşıyor. 2023 yılında 14 Mayıs’a denk gelen Anneler Günü, özellikle e-ticaret mağazaları için büyük önem taşıyor. Bahar aylarında satışları artırmak için şahane bir fırsat olan Anneler günü için 2022 yılında sırf ABD’de 23.6 milyar dolarlık alışveriş yapılmış.

Buna ek olarak internetten alışveriş yapanlar, internetten alışveriş yapmayı tercih etmeyen kişilere göre Anneler Günü’nde %38 daha çok harcama yapıyor.

Yani demek oluyor ki annelerimize özel böylesine güzel bir günde, e-ticaret yapan kişiler için çok iyi bir fırsat mevcut.

 

1. Anneler Günü İçin Sosyal Medya Taktikleri

Bu yazımızda Anneler Günü için size ilham verebilecek farklı pazarlama kampanyalarından bahsedeceğiz ve pazarlama süreci hakkında bazı tavsiyeler vereceğiz.

 

a. Sosyal Medya Yarışması Yapın

İnsanlar ücretsiz dağıtılan şeyleri çok sever. Siz de sosyal medya hesabınızda Anneler Günü için ücretsiz bir şeyler verebilir, bunun karşılığında şahane bir trafik elde edebilirsiniz.

Sosyal medyada, örneğin Instagram’da çekiliş yapmanın ne gibi bir önemi var derseniz:

  • Markanızın kulaktan kulağa yayılmasını sağlar. İnsanlar gönderilerde arkadaşlarını etiketler ve bu da takipçi sayınızı artırır.
  • Takipçilerinizle aranızdaki bağı sıkılaştırır.
  • Kullanıcılar tarafından üretilen birçok içeriğe sahip olmanızı sağlar. Bu içerikleri daha sonra gönderi olarak paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya yarışması derken aklınıza illa cafcaflı bir şey gelmesin. Takipçilerinize Anneler Günü’nde anneleriyle yaratıcı bir poz verme “challenge”ı sunabilirsiniz. Bu fotoğrafları da Instagram hikayelerinde paylaşabilirler. Siz de bu hikayeleri kendi hikayenizde paylaşarak oylamaya açabilir, gün sonunda birinciyi ilan edebilirsiniz.

Önemli tavsiye: Fotoğraflar kullanılacak hashtag’in size özel olmasına dikkat edin. Başka hesapların ve kişilerin kullandığı hashtag’lerle karışmaması için hesabınıza özel bir hashtag bulun ve takipçilerinize bu hashtag’i kullanmalarını tembihleyin.

 

b. Blog Yazısı Yazın

Anneler Günü’ne özel bir blog yazısı yazabilirsiniz. Markanızın web sitesini blog bölümünde bu günü anmak için yazılan bir blog yazısı hem markanıza değer katar hem de okurlara bir fayda sağlar. Direkt satış odaklı olmayan içerikler de gayet iyi fayda sağlayabilir.

  • Anneler Günü tarihçesi ve ilginç istatistikler
  • Anneler Günü için hediye seçme rehberi
  • Anneler Günü için annenizi götürebileceğiniz en iyi 10 restoran
  • Uygun fiyatlı 55 Anneler Günü Hediyesi

Bu tür konulara değinen bir blog yazısı yazabilirsiniz yani. Hatta bu konuyla alakalı bir video da çekebilir, farklı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirseniz o da şahane olur.

Önemli tavsiye: Eğer video işine girecekseniz farklı sosyal medya sitelerinin video uzunluğu konusunda farklı düzenlemeleri olduğunu unutmayın. Ancak biz 1 dakikalık bir videonun yeterli olacağı kanaatindeyiz.  Böylece Instagram başta olmak üzere her türlü sosyal medya platformunda paylaşım yapabilirsiniz. (Youtube bazlı bir video projesi varsa aklınızda bu süre biraz daha uzun olabilir tabii ki.)

 

c. Sosyal Medya Reklam Kampanyası Yapın

İçerik pazarlamasının çok etkili olduğu malum, ancak yine de web sitenize, e-ticaret mağazanıza ya da fiziki mağazanıza müşteri trafiği çekmek, marka bilinirliğini artırmak için en etkili yollardan biri ücretli olarak sosyal medya reklam kampanyası yürütmektir.

Anneler Günü için video formatında bir reklam kampanyası yapmak da şahane bir fikirdir.

Neden video? Çünkü video bugünlerde en çok talep gören içerik formatlarından biri. Eğer trafik ve müşteri istiyorsanız video, sosyal medya reklam kampanyanızın baş köşesinde olmak zorundadır.

Instagram’da hikayeler ve anasayfa bölümüne yönelik güzel hazırlanmış bir video reklam markanıza iyi bir katkı sağlayabilir.

 

2. Anneler Günü Kampanyaları İçin 3 Temel Yaklaşım

Anneler Günü için pazarlama kampanyası yapacaksanız aklınızda tutmanız gereken üç temel yaklaşım var.

  • Nostaljik hava yaratmak
  • Alışveriş moduna sokmak
  • Hediye vermek

a. Müşteri Etkileşimini Artırmak İçin Nostaljiden Yararlanın

Nostalji, insanların etkileşime girmesini hızlandırır. Hele konu anneler ise bu daha da belirgindir. Anneler günü ile ilgili pazarlama kampanyası yaparken çocukluk anılarına vurgu yapın.

Örneğin:

Annelere özgü bir hashtag yaratın. Bu hashtag’i Twitter veya Instagram’da takipçilerinizle paylaşın ve onların anneleriyle birlikte çektirdikleri çocukluk fotoğraflarını paylaşmalarını isteyin. Bir anda viral bir etkiye dönüşebilme potansiyeli olan bu etkinlik sayesinde markanız adına iyi bir etkileşim sağlayabilirsiniz.

Müşterilerinize ve takipçilerinize en komik aile fotoğraflarını paylaşmalarını söyleyin. Bu kişilerin fotoğraflarını re-tweet, repost etmeniz bir müşterinin 5 müşteri olmasına olanak sağlayabilir.

Eğer moda ve giyim üzerine bir markanız varsa, takipçilerinizden annelerinin en şık fotoğraflarını paylaşmalarını isteyin ve bu fotoğraflardan bir foto-galeri yapın. Tarz fotoğraflardan oluşan böyle bir galeri, dijital medyada da yankı bulabilir.

Popüler kültürden yararlanarak takipçilerinizin favori dizi-film anne karakterini paylaşmalarını isteyin. İnsanların sizin sosyal medya hesaplarınızla etkileşime girmesi bakımından ideal bir etkinlik olur bu.

 

b. İnsanları Alışveriş Moduna Sokun

Günlük hayatın telaşında önemli günleri unutabiliyor insan. Ancak böyle günleri siz unutmamalısınız, unutamazsınız! İnsanların böyle günleri hatırlamasını sağlayarak onları bir şeyler satın alma moduna sokmanız da yine sizin lehinize olur.

Anneler günü hediye arayışını basitleştirerek e-mağazanızda “Anneler Günü İçin İdeal 10 Hediye” tarzı bir liste oluşturabilir, bu listeye de ürünlerin satın alma linkini koyabilirsiniz.

Web sitenize, takipçilerinizden gelen fotoğrafları paylaşabilir, insanların annelerine satın aldıkları ürünlerle birlikte çektirdikleri fotoğrafları “sosyal kanıt” olarak koyabilirsiniz. Yani web sitenize giren bir kişiye “Hmmm demek ki başka insanlar da annelerine buradan hediye almış.” düşüncesini yerleştirmelisiniz, temel mesele bu.

 

c. Ücretsiz Bir Şeyler Dağıtın

Anneler Günü için takipçilerinize ücretsiz bir şeyler verirseniz ya da mevcut müşterilerinize cazip indirimler sunarsanız yılın geri kalanında sizden başka şeyler satın alacak müşteriler elde edersiniz.

Makyaj malzemesi, çikolata, çiçek gibi şeyler genelde idealdir. Yani sosyal medya hesabınızda bir çekiliş düzenleyebilir, 3 takipçinizin annesine onların adına Anneler Günü’ne özel gül demeti yollayabilirsiniz. Böyle bir jestin karşılığını kısa ve orta vadede fazlasıyla alacağınıza emin olabilirsiniz.

“Caps yarışması” da düzenleyebilirsiniz. İnsanlar annelerini fotoğraflarının altına yaratıcı ve komik bir şeyler yazıp sizi etiketler. Siz de bu fotoğrafları paylaşırsınız, oylama sonucu birinci olan görselin sahibine bir şeyler hediye edersiniz. Kendi mağazanızdaki bir ürünü hediye etmek de yine mağazanıza trafik çekmek için oldukça iyi olur. Ya da bu tür yarışmaların birincisine “masaj, spa, iyi bir restoranda akşam yemeği” gibi şeyler hediye ederseniz insanların yarışmaya ilgisi daha da artacaktır.

 

3. Anneler Günü İçin Yaratıcı Pazarlama Kampanyası Örnekleri

Şimdiyse farklı markaların yürütmüş olduğu bazı yaratıcı anneler günü reklam örneklerine bakalım.

a. Crocs: Nevi Şahsına Münhasır Anneler Günü Kutlaması

Crocs bildiğiniz gibi meşhur ve kült bir terlik markası.

Anneler günü için #ComeAsYouAre (Olduğun gibi gel) başlıklı bir reklam kampanyası yürüten Crocs, konfor ve bireysellik değerlerini kutluyor.

Marka elçisi ünlü aktrist Drew Barrymore’un yer aldığı reklam filminde, insanlara annelerini özel kılan şeyleri Instagram’dan paylaşmalarını isteniyor.

Ödül olarak da yarışmanın birincisinin annesine Drew Barrymore kişisel bir video yolluyor.

Buradan çıkarabileceğimiz ders, kampanyalarınızda spesifik olmanız. Takipçilerinize yaratıcı olmalarını öğütleyin ve onlara yaratıcılıkları karşılığında özgün ve yaratıcı bir ödül verin.

 

b. Brawny: Dev Anne

Bazen en iyi pazarlama kampanyası, meseleye farklı bir açıdan bakan kampanyadır.

Kağıt mendil şirketi Brawny de reklam filmini 1.5 yaşındaki bir bebeğin gözünden anlatıyor. Sürekli ortalığı kirleten bu sevimli afacanın evde neden olduğu karmaşıklığa ise tabii ki Brawny marka kağıt mendiliyle anne müdahil oluyor.

Otantikliği artırmak için Brawny videoda gerçek anneleri oynatıyor. Reklam serisinde yer alan anne-çocuk ikilisine ise Snapshat Spectacles akıllı gözlüğü hediye ediliyor.

Brawny’nin kampanyası klasik fotoğraf ve video yarışmalarına yeni bir boyut katıyor ve gerçek insanların hayatlarından kesitler paylaşarak yarışmaya katılmalarını sağlıyor. Komik ve özdeşleşme kurulabilecek bir fikir her zaman iş yapar yani…

 

c. Clarins: Anneler Günü Sesli Mesajı

Anneniz için bir dilek tutsanız ne olurdu?

Kozmetik markası Clarins de müşterilerine bu soruyu soruyor ve cevabı Çin’in mesajlaşma ve sosyal medya uygulaması WeChat üzerinden paylaşmalarını istiyor.

Sesli mesaj yayınlayan kişilerden dereceye girenler ise Clarins mağazalarında Anneler Günü için ücretsiz makyaj malzemeleri kazanıyor.

Marka ayrıca mağazalarında çekiliş yaparak müşterilerine spa, tatil malzemeleri ve yüz masajı gibi şeyler de hediye ediyor.

Pazarlama kampanyaları her zaman online olmak zorunda değildir. Sesli mesaj yarışmasıyla ödül kazanan kişiler, fiziki mağazalara yönlendiriliyor. 3X ödül kazanan biri, ayrıca mağazayı gezerek kendi parasıyla da 2X değerinde alışveriş yapabilir yani!

 

d. Ulta: Annelerden Makyaj Tavsiyeleri

Kozmetik ve güzellik ürünleri markası Ulta, #PamperHerWithPretty (Şımart Onu) başlıklı kampanyasıyla müşterilerini, annelerine makyaj yapma konusunda teşvik ediyor.

Kampanyanın bir parçası olarak da takipçilerden, annelerinden öğrendikleri güzellik ipuçlarını paylaşmaları isteniyor.

Seçilen en iyi tavsiyeler birleştirilerek de Instagram’da paylaşılıyor.

Bu kampanyanın özel yanı, herkesin kendi annesiyle özdeşim kurabiliyor olması. Yani hemen herkesin annesinden öğrendiği bir güzellik sırrı vardır ve bu sır videoda ortaya çıkınca izlemesi çok keyifli bir içerik oluşuyor.

Buradan çıkarılması gereken ders ise müşterilerinizi daha iyi tanımak için kişisel kampanyalar yürütmenin ne denli etkili olabildiğidir. İnsanlar sevdikleri markalarla iletişim kurmak ister. Konuşmaya marka bağladığı zamansa müşteri sadakati ve etkileşimi çıkar ortaya.

 

e. Barneys: Fenomen Anne-Kız

Lüks mağaza zinciri Barneys ise anneler günü için internet fenomenlerinden faydalanıyor.

Scout the City adlı Instagram hesabını yöneten anne kızın alışveriş macerasını, daha doğrusu kızın annesine hediye seçme macerasını anlatan bu reklamda fenomenlerin takipçilerini de kazanma gibi bir avantaj söz konusu.

Takipçilerine rol model olarak bu fenomen anne-kızın alışveriş macerasını anlatan fotoğrafların altında ise takipçilere #instabarneys hashtag’iyle kendi hikayelerini anlatma imkanı tanınıyor.

Yani eğer markanız için sizin değerlerinizi yansıtan doğru fenomenlerle çalışırsanız büyük bir kitleye kısayoldan ulaşma imkanı yakalarsınız.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Yöntemleri

Annelerin Sıkça Söylediği Sözlerin İş Hayatındaki Önemi

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir