Arabanızdan para kazanmaya ne dersiniz?

Finans uzmanlarının para biriktirmeye çalışan insanlara ilk tavsiyesi, özel araç giderlerini kısmak olur. Bakım, yakıt ve sigorta giderleri, ufak çizikler derken araba sahibi olmak tam bir masraf kapısı haline gelir. Üstelik büyük ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız bu masraflara günlük otopark ücreti de ekleniyor.

Araba sahibi olmak her zaman maddi bir yük almak anlamına da gelmiyor. Tasarruf etmek amacıyla ucuz yakıt almayın veya gerekli bakımları ihmal etmeyin. Araba kullanmayı para tuzağı olarak görmek yerine, para kazandıran bir araç haline getirin. İşte size araba kullanırken para kazanabileceğiniz birkaç yaratıcı fikir.

 

1.Ortak kullanım

Para kazanmak için insanları bir yerden alıp başka bir yere götürme imkanı veren mobil uygulamalar piyasaya sürüldü. Bu uygulamayı kullanarak insanlar kendilerini havaalanına veya şehir içinde başka bir yere götürebilecek bir araç çağırıyorlar ve siz onlara şoförlük yapıyorsunuz. Bu uygulamalardan en popüler olan iki tanesi Uber ve Lyft. Kendi aracınıza yolcu alarak yakındaki yerlere bırakıp, karşılığında para alabilirsiniz.

Bu şirketlerin çok sıkı bir inceleme politikası var. Bugün üye olup hemen yarın para kazanmaya başlayacağınızı sanmayın. Ama temiz bir siciliniz ve bakımlı bir aracınız varsa şartlara uygunsunuz demektir. Ayrıca kendi çalışma saatlerinizi de belirleyebilirsiniz. Örneğin, yirmili yaşlardaki sarhoş gençleri eve bırakmak istemiyorsanız Cuma geceleri çalışmak yerine hafta içi sabahları hizmet vererek iş adamlarını havaalanına bırakabilirsiniz.

Uber, yenilikçi mobil uygulaması ile sürücülere ekstra para kazanma fırsatı sunuyor. Üstelik taksilerin aksine bahşiş, Uber’de toplam tutara dahil ediliyor. Uber’in yaptığı son açıklamada New York’taki kullanıcılar yılda ortalama 90.000 dolar gelir elde etmiş. Gerçi rakam, yakıt ve sigorta giderlerini içermiyor ve sürücülerin çoğu Uber’i ana gelir kaynağı olarak görmüyor. Ocak’ta yapılan ankete göre, sürücülerin %16’sı Uber’in en büyük gelir kaynağı olduğunu ama başka yollardan da gelir sağladıklarını söylüyor.

Eğer arabanız varsa ve ek gelire ihtiyacınız varsa bunun gibi ortak kullanım araçlarıyla iş birliği yapmak fena fikir olmaz.

 

2.Kiralama

Eğer çok sık seyahat eden biriyseniz ve aracınızı hep evinizde bırakmak durumunda kalıyorsanız arabanızı günlük ve haftalık kiralayarak ekstra para kazanabilirsiniz.

İster rent a car firmaları ile anlaşın isterseniz de internet siteleri aracılığıyla kendiniz kiralayın. Ne kadar kazanç sağlayabileceğiniz ise arabanızın markasına, ne kadar süreyle kiralayacağınıza bağlı olarak değişecektir.

Arabanızın günlerce otoparkta başıboş durmasındansa, günlük 50 – 100 TL civarında bir kazanç sağlamasını istemez miydiniz?

 

3.Reklam almak

Arabanıza yabancıları almayı veya aracınızı yabancılara kiraya vermeyi istemiyor musunuz? O halde ek gelir elde etmenin bir yolu daha var. Arabanızı sevdiğiniz markaların yürüyen bir reklam panosu haline getirmek.

Bazı firmalar, arabaları reklam panosu olarak kullanmak üzere sürücülerle reklam verenleri bir araya getiriyor. Bu reklam verenler, verdikleri reklam ile belli bir hedef kitleye ulaşmak istiyor. Kriterlerine uyan sürücüleri seçiyorlar ve genellikle işten eve uzun mesafe katedenler ile yoğun park yapılan bölgeleri tercih ediyorlar.

Arabaya reklam almak için 2007’den daha yeni ve çok iyi durumda bir araç sahibi olmak ve günde en az yarım saat yol katetmek gerekiyor.

Eğer aracınıza reklam alma fikri sizi rahatsız etmiyorsa ayda 300 TL’ye yakın kazanç sağlayabilirsiniz. Ayrıca günlük rotanıza göre bir kampanyaya dahil olduğunuzda yolunuzu değiştirmeniz bile gerekmez. Hergün gittiğiniz yoldan gitmeye devam ederek üstüne bir de para kazanırsınız. Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Aklınıza bunlardan başka seçenek geliyor mu?

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir