Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

Birçok kişi milyarder olmanın nasıl bir şey olduğunun hayalini kurar. Hepimiz arkadaşlarımızla, bir milyar dolarımız olsa neler yapacağımız hakkında konuşmuşuzdur. Kimimiz yatlar ve özel jetler almak ister, kimimiz ise dünyanın en büyük malikanesini satın alıp rahat bir hayat yaşamak ister. Fakat milyarder olma hayalleri kurarken, aslında hepimizin aşırı zengin kişiler gibi bir hayat sürüyor olabileceğinin farkında bile değilizdir.

Buradaki listede yer alan kişilerin hepsi işlerine kelimenin tam anlamıyla aşıktır ve işlerini tutkuyla yaptıkları zaman daha başarılı olacaklarının bilincindedir. Bu yüzden söz konusu kişiler kendilerini daha iyi hissetmek için para harcamaya ihtiyaç duymazlar.

Popüler bir iş teorisine göre, sadece para kazanmak için bir işe girerseniz o işte başarılı olmanız mümkün değildir. Verilen ücret az olsa bile, her zaman sevdiğiniz ve tutku duyduğunuz bir işi seçmelisiniz. Sahip olduğunuz şeylerden memnun olmak, dünyadaki tüm paraya sahip olmaktan çok daha güzel bir duygudur.

Dünyanın en zengin insanlarından bazıları bunun farkına varmıştır, bu yüzden savurganlık yapma gereği duymamaktadırlar. İşte mütevazı bir hayat tarzı süren aşırı zengin 10 kişi huzurlarınızda:

 

10. Tony Hsieh

tony-hsieh

Tony Hsieh belki bu listedeki diğer kişiler kadar zengin olmayabilir (hali hazırdaki net serveti 840 milyon dolardır), fakat yine de aşırı mütevazılığı sebebiyle hatırlanmasında fayda vardır. Kendisi 41 yaşında bir internet girişimcisidir, başarılı kariyerine LinkExchange adındaki online pazarlama ağını Microsoft’a 265 milyon dolar karşılığında satarak yapmıştır. Bunun sonrasında ise, online giyim ve ayakkabı mağazası olan Zappos’u kurmuştur. Tony, Las Vegas şehir merkezini bir bilişim merkezi haline getirmek için 350 milyon doların üzerinde yatırım yapmıştır. İnsanlar onun parayı hiç umursamadığını söylemektedir. Kendisi için hiçbir lüks harcama yapmamamıştır. Onun umurunda olan tek şey, etrafında değer verdiği kişilerin bulunmasıdır.

 

9. David Cheriton

david-cheriton

David Cheriton, Stanford Üniversitesi’nde bir profesördür. Fakat derslerden arta kalan zamanlarında teknoloji şirketlerine yatırım yapmaktadır. En çok bilinen yatırımını 1998 yılında iki öğrencisine şirket kurmaları için 100,000 dolar vererek gerçekleştirdi. Sözü geçen o şirketin adı Google’dır. Sadece bu yatırımdan bir milyar doların üzerinde gelir elde etmiştir, fakat hala güzel bir araba veya geniş bir ev satın almayı reddetmektedir. 30 yıldır sahip olduğu evde yaşamaktadır ve insanların neden sürekli yeni şeyler almaları gerektiğine anlam veremediğini belirtmektedir. Şu anki net serveti 2.8 milyar dolardır.

 

8. Ingvar Kamprad

Ingvar-Kamprad-ikea

Ingvar Kamprad, İsveç’teki küçük bir kasabadan gelen bir sanayicidir, kendisi sadece 17 yaşındayken bulduğu IKEA adlı popüler çok uluslu şirketin sahibi olarak bilinmektedir. Kendisi her zaman iş dünyasına ilgi duymuştur. Çocukken, Stockholm’e gider ve toptan kibrit kutusu satın alırdı, tekrar kasabaya döndüğünde bu kibritleri perakende olarak daha yüksek fiyattan satardı. Bu şekilde ilk kazancını elde etmiştir. Şimdi 89 yaşındaki bu iş adamı yaklaşık 3.3 milyar dolar değerinde bir servete sahiptir. Fakat kendisi asla para harcamayı sevmemiştir. Her zaman ucuz restoranlarda yemek yemiş, yerel marketlerde yüksek fiyatlara itiraz etmiş ve her zaman ekonomi sınıfında uçmuştur.

Mutlaka okuyun: Ingvar Kamprad Kimdir?

 

7. Chuck Feeney

chuck-feeney

Chuck Feeney oldukça başarılı 1931 doğumlu bir İrlanda kökenli Amerikan işadamıdır. Onu ilginç kılan şey ise, şu anki net servetinin 2 milyon dolar olmasıdır, zira son 30 yılda 7.5 milyar dolarlık servetini bağışlamıştır. Kendisi iyi bilinen bir filantroptur ve parasını hali hazırda Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda ve dört ülkede daha bilim, eğitim, sivil haklar ve sağlık sigortası gibi konularda iyileştirme sağlamak amacıyla harcamaktadır. Servetini Duty Free Shoppers Group’u bularak elde etmiştir. Kendisinin belirttiği üzere, işe başladığında amacı zengin olmak değil sadece sıkı çalışmaktı. Bu yüzden parasını bağışlarken hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır. Mütevazı bir hayat sürmekte, pahalı kıyafetleri bulunmamakta ve lüks restoranlara gitmemektedir.

 

6. Azim Premji

azim-premji

Azim Premji, Hintli bir zengin işadamıdır, servetini ise çok uluslu IT şirketi olan Wipro Limited aracılığıyla elde etmiştir. Şirket Azim’in babası Mohamed tarafından bulunmuştur. Azim şu anda Wipro’nun %75 hissesine sahiptir ve net 17.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin yüz kişisinden biridir. Yine de savurgan bir yaşam tarzından uzak durmaktadır. Her zaman ekonomi sınıfında uçuş yapar ve 10 yıllık bir Honda City araba kullanır. Kazandığı paranın dörtte birinden fazlasını bağışlamasıyla bilinir ve daha fazla para bağışlayacağını belirtir.

 

5. Mark Zuckerberg

mark-zuckerberg

Neredeyse herkes bir şekilde Mark Zuckerberg ismini duymuştur. Sadece 30 yaşında olsa da, 35.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 15. kişisidir. Servetini (diğer dört kişiyle beraber) dünyanın en popüler sosyal ağ sitesi Facebook’u kurarak elde etmiştir. Fakat kazandığı tüm para, bu genç girişimcinin üzerinde fazla bir etki yapmamıştır. Her gün aynı kapüşon ve gri tişörtünü giymeye devam eder ve hala Acura marka bir araba kullanır. Şimdiye dek satın aldığı tek pahalı şey California eyaletinin Palo Alto şehrinde satın aldığı 7 milyon dolar değerindeki evdir. Fakat sahip olduğu servete kıyasla bu ev için harcadığı para, tabiri caizse devede kulaktır.

 

4. Jim C. Walton

dunyanin-en-zengin-10-insani-9

Jim Walton dünyanın en zengin 11. kişisidir, net servetinin 37.3 milyar dolar değerinde olduğu düşünülmektedir. Dünyanın en büyük perakendeci marketler zinciri olan Walmart’ın kurucusu Sam Walton’un en genç oğludur. Jim babasının felsefesine uygun bir yaşam sürmektedir, bu felsefeye göre ne kadar para kazanırsa kazansın kişi tutumlu ve mütevazı bir hayat sürmelidir. Walton eski bir Dodge Dakota araba kullanmaktadır ve Arkansas eyaletinde eski bir tuğla binada ofisi bulunmaktadır.

 

3. Christy Walton

dunyanin-en-zengin-10-insani-8

Christy Walton, hali hazırda 38.8 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin dokuzuncu kişisidir. Kayınbabası Walmart’ın kurucusu Sam Walton’dur. Kendisi 10 yıl önce bir uçak kazasında hayatını kaybeden John T. Walton ile evlidir. Ölümünden önce kendisinin net kişisel serveti 18.2 milyar dolar civarındaydı ve bu servetin tamamı eşine ve oğluna kalmıştır. Christy her zaman topluma faydalı aktiviteleriyle bilinmektedir, Arkansas Üniversitesi’nin yanı sıra birçok üniversiteye para yardımında bulunmuştur. Asla müsrif bir yaşantı sürmemiştir çünkü oğlunun normal bir şekilde yetişmesini istemiştir. Kocasının ölümünden sonra evini bile bağışlamıştır.

 

2. Warren Buffett

Warren-Buffett-tavsiyeler

Buffett mütevazı bir hayat sürmesi ile bilinir. 69.6 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin üçüncü kişisidir. Warren son yüzyılın en başarılı yatırımcısıdır, kendisi sahip olduğu yüksek iş ahlakı ve topluma faydalı davranışları ile bilinmektedir. Hala 50 yıl önce 31,500 dolara satın aldığı evde yaşamasına bakılarak, paranın onon için hiç de önemli olmadığı kolayca anlaşılmaktadır. Kendisinin yatı veya uçağı yoktur (ve hatta cep telefonu bile yoktur) ve çocuklarının finansal olarak bağımsız olmalarını sağlamak amacıyla onlara hiç para vermemiştir. 11 yaşında ilk yatırımını gerçekleştirmiştir ve şu an 84 yaşında olsa dahi hala her gün işe gitmektedir, çünkü yatırıma olan tutkusunu hiç kaybetmemiştir.

 

1. Carlos Slim Helu

dunyanin-en-zengin-10-insani-3

Carlos Slim hali hazırda 75.8 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin ikinci kişisidir. Kendisi çok başarılı bir yatırımcıdır (“Meksika’nın Warren Buffett’ı” olarak adlandırılır), servetini çeşitli Meksika şirketlerinden hisse senedi alarak elde etmiştir. Ayrıca Grupo Carso şirketler grubunun da sahibidir. Fakat asla maddi şeyler için inanılmaz miktarlarda para harcama taraftarı olmamıştır. Son 30 yıldır aynı evde yaşamaktadır.

 

İlginizi çekebilir

Zengin insanların her gün yaptıkları 9 şey
Dünyanın en başarılı girişimcilerinin 10 sabah ritüeli
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir