Başarılı girişimcilerin 7 alışkanlığı

Alışkanlıklar hayatımızı şekillendirirler. Profesyonel başarımızı ve kişisel mutluluğumuzu inşa ettiğimiz çerçeveyi belirlerler. Toplum olarak genellikle ünlüler, siyasetçiler ve tabi ki ünlü girişimciler gibi şahısların alışkanlıklarından etkileniriz. Özellikle Steve Jobs, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi.

İşte sizlere kendi başarılı yaşam tarzınıza uygulamanıza yardımcı olacağını umduğumuz bu başarılı kişilerin bazı ilginç alışkanlıkları:

 

1- Düşük etkili karar vermeyi en aza indirgeyin

Yüksek etkili ve yaratıcı kararlara harcanan enerji ve çabayı en üst düzeye çıkarmak için girişimcilerin günlük yaptığı seçimleri en aza indirgemeleri gerekir. Bunu en basit şekilde her gün aynı kahvaltıyı yaparak ve her güne hedefinizle ilgili bir özellik yükleyerek başlayabilirsiniz.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg enerjisini önemli kararlar üzerine yoğunlaştırıyor ve hepimizin her sabah yaptığı küçük bir seçimi tamamen ortadan kaldırıyor: Bugün ne giysem? Her gün aynı kotu ve boğazlı siyah kazağı giyen Steve Jobs’ı taklit eden Facebook kurucusu her gün aynı kot ve kopüşonlu svetşört takımını giyiyor.

 

2- Hayır’ı bir cevap olarak kabullenmeyin

Alçak gönüllülüğü övsek de bazen ileri gitmenin tek yolu kötü şeyler söyleyenleri görmezden gelmek ve başarının eşiğinde olduğunuza inanmaktır.

Hayır’ı cevap olarak almamasıyla bilinen girişimci Elon Musk, başkalarının bir şeyin imkânsız olduğunu söylemesine izin vermiyor. Kendisini ileri iten bir yola koyuyor ve tek bir yenilikçi hedef üzerinde yoğunlaşıp kimsenin onu yolundan caydırmasına izin vermiyor.

Yeni başlayanların %90’ının başarısız olduğu görülmüştür ve başarmak için elinden gelen her şeyi yapma kararlılığı ve bir fikre tamamen güvenme olmadığı sürece bir girişimci başarılı olamaz.

 

3- Herkesten bir adım daha fazla atın

Girişimciler her zaman herkesten bir adım daha fazla atmaya istekli kişiler olarak görülürler. Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer bunun yaşayan bir kanıtı ve mükemmele yakın sonuçlar beklemesiyle biliniyor. Bir keresinde ekip arkadaşlarına Google arama sonuçları için 42 farklı mavi tonunu test etmeleri için ısrar etmişti. Bazıları mükemmelliyetçiliğini, azmini ve fedakârlığını ürkütücü bulsa da Mayer yüksek kalitede ürün ve sonuca adanmış bir kariyer oluşturdu.

 

4- Müşterilerinizi her şeyin önüne koyun

İşe yeni başlayan yenilikçiler, müşterileri ilk öncelikleri yaparak işe başlarlar. Girişimciler bir ihtiyaç görür ve yerine getirirler. Kullanıcıları için daha iyi bir dünya yaratırlar.

 

5- İstekli bir şekilde vites değiştirin

Birçok şirket başarısız olur. Bu bir gerçek. Fakat farklı şeyler denemeye hevesli olan kararlı girişimciler eninde sonunda başarılı olurlar. Birçok inanılmaz işletme, pes etmeyi reddedip bunun yerine başka bir şey denemeye karar veren bir girişimcinin ikinci, üçüncü hatta dördüncü girişim teşebbüsüdür.

 

6- Görünür olun

Çoğu girişimci 9 – 5 kalıbına uymaz. Canları istediği zaman çalışırlar ki bu normal bir çalışandan daha çok saat demektir ve nerede isterlerse orada çalışırlar. Yaratıcı fikirlerin yeni çevreler ve deneyimler gerektirdiğini bilirler.  Müşterilerinizin size istedikleri zaman ulaşmalarını sağlayarak görünür olun. Sürekli olarak dışarı çıkıp yeni insanlarla buluşun ve yeni fikirler üretin.

 

7- Şirket kültürünüze sadık kalın

Yeni iş kurmak girişimcilere eşi benzeri olmayan bir kültür yaratma fırsatı verir. Bir şirket kültürü yaratırsanız yenilikçi müşteri memnuniyetini ve şirket gelişimini kolaylaştırabilirsiniz. Geleneksel şirketlerin adımlarını takip etmek yerine yaratıcılığı körükleyen kültüre bağlı kalın ve gelişin.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir