Başarılı Girişimcilerin Her Gün Yaptığı 14 Şey

Büyük başarılar kazanmış girişimcilere yakın olmak; onların aslında kim olduklarını, mutluluğu nasıl yakaladıklarını ve en önemlisi onları bu denli başarılı ve üretken yapan şeyin ne olduğunu öğrenmemizi sağlar.

Başarılı bir girişimci gördüğünüzde, onu yalnızca kalabalığın içerisinde parlayan bir yıldız olarak görürsünüz fakat onun bu başarıya ulaşmak için ne tür fedakârlıklarda bulunmuş olduğunu düşünmezsiniz.” –Vaibhav Shah

“Yeni iş fikirleri” sitesi olarak 200’ün üzerinde büyük başarılara imza atmış insanla konuştuk. İçlerinde 7 milyarder, 13 olimpiyat şampiyonu ve birçok başarılı girişimci var. Elde ettiğimiz bilgiler, şu sorunun cevaplarından oluşmakta: “Başarınızı neye borçlusunuz?”

Cevapları analiz ederek çok önemli çıkarımlar yaptık. İşte sizlere başarılı girişimcilerin başarılarını borçlu oldukları her gün yaptıkları 14 şey:

 

1. Dakikalara odaklanırlar saatlere değil.

Çoğu insan çalışmalarını, saatlere göre düzenler. Randevu defterleri, yarım saatlik aralıklarla düzenlenmiştir. Başarılı girişimcilerse bir günde yalnızca 1440 dakika olduğunu bilirler. Onlar için hayatta zamandan daha kıymetli bir şey yoktur. Kaybedilen para yeniden kazanılıp yerine koyulabilir ama kaybedilen zaman asla. Kısaca: “Başarılı girişimciler günlük programlarını, dakika bazında planlanmaktadırlar.”  Hayatınızı yönetmek istiyorsanız, dakikalarınızı yönetin.

 

2. Yalnızca tek bir şey üzerine odaklanırlar.

Ultra başarılı girişimciler, hayatlarındaki en önemli şeyin ne olduğunu bilirler ve kesintisiz bir şekilde, her sabah bir ya da iki saatlerini bu işe ayırırlar. Hedeflerinize ulaşmada hangi görevin size en çok faydası dokunur? Hangi başarı işinizde terfi kazandırır? Bu soruların cevaplarını verdikten sonra her sabah, bu cevapların gerektirdiği görevleri yapmalısınız.

 

3. Yapılacaklar listesi tutmazlar.

Yapılacaklar listenizi çöpe atın. Onun yerine her şeyinizi, takvim üzerinde programlayın. Araştırmalar, insanların yapılacaklar listelerinin yalnızca % 41’ini gerçekleştirdiklerini göstermektedir. Listedeki yapılamayan öğelerse stres yaratır ve Zeigarnik etkisi nedeniyle uykusuzluğa yol açar. Bunun anlamı da şudur: Bitirilemeyen işler, siz onları yapıp bitirene kadar zihninizi meşgul eder. Başarılı girişimciler her şeyi takvimde sıraya koyarlar ve ardından işlerini o takvimden takip ederler.

 

4. Bugünün işini yarına bırakmazlar.

Yarın ne olacağı bilinmez çünkü zamanımız kısıtlıdır. Yapmayı planladığımız işin yerini başka işler alır. Mesela  tüm hafta boyunca sağlıklı salatalar yemek üzere yeşil sebzeler alırız ve birkaç gün sonra çürümüş yeşillikleri çöpe atarız. Başarılı girişimciler, daha bugünden gelecekte bir hataya yer bırakmayacak şekilde en doğru kararı verirler. Gelecekte kendinizi nasıl sabote edebileceğinizi, şimdiden tahmin edip önlem alarak gelecekteki başarınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

 

5. Sabah iş, akşam ev sistemiyle çalşırlar.

Başarılı girişimciler, hayatta işten başka şeylere de değer verirler. Aile, egzersiz, hayır işleri gibi. Dakikalara ayırdıkları günlük programlarında, bunların hepsine yer verirler.

 

6. Dizüstü bilgisayar kullanırlar.

“Yanınızda her zaman bir dizüstü bilgisayar bulundurun. Her şeyi yazın… Bu, İşletme Fakültelerinde öğretilmeyen, milyon dolarlık bir derstir!“ Ultra başarılı insanlar, akıllarına gelen her fikri yazarlar.

 

7. E-postalarına günde yalnızca birkaç kez bakarlar.

Ultra başarılı insanlar, gün içerisinde e-postalarını kontrol etmezler. Bunun yerine, e-postalarını okumak için kendilerine kısa bir zaman aralığı ayırırlar. Kimi günde bir defa kontrol eder, kimisi sabah ve akşamları…

 

8. Mümkün mertebe toplantılardan kaçarlar.

“Biri, size bir çek yazmayacaksa, asla toplantılara katılmayın.” Toplantılar, bilinen en büyük zaman öldürücüleridir. Geç saatlerde başlar, hep yanlış insanlar katılır, bir türlü sadede gelinmez ve uzun sürer. İmkânınız varsa, toplantılardan kaçınmalısınız. Eğer mümkün değilse toplantıların sayısı az olmalı. Katıldığınız toplantılar kısa sürmeli ve çabucak sadede gelinmelidir.

 

9. Neredeyse her şeye hayır derler.

“Başarılı ve çok başarılı girişimciler arasındaki tek fark, çok başarılı girişimcilerin, neredeyse her şeye hayır demeleridir.” Unutmayın bir günde yalnızca 1440 dakika var. O dakikaları bedavaya etrafa dağıtmayın.

 

10. 80’e 20 kuralını uygularlar.

Pareto prensibine göre aktivitelerinizin yüzde 20’si, kazançlarınızın % 80’i oluşturmaktadır. Ultra başarılı girişimciler, hangi aktivitelerin en iyi sonuçları getireceğini bilirler. Siz de bunların üzerine odaklanın ve diğerlerini bırakın.

 

11. Her şeyleriyle ilgilenen birileri vardır.

Ultra başarılı girişimciler, “Bu işi nasıl yaparım?” diye sormazlar. Onun yerine “Bu işi kime yaptırırm?” diye sorarlar. Ben kelimesini mümkün mertebe kullanmazlar. Ultra başarılı girişimcilerin, birilerini denetleme gibi bir problemleri yoktur ve küçük şeylerle uğraşmazlar.

 

12. Bir şeyi yalnızca bir kez ele alırlar.

Kaçınız bir mektup ya da bir faturayı açtıktan sonra, başka bir zaman ilgilenmek üzere bir kenara koymadınız ki ya da bir e-postayı okumanızın ardından daha sonra ilgilenmek üzere saklamadınız. Başarılı girişimciler bu tip şeyler için 5-10 dakikalarını ayırıp o anda işlerini hallederler.

Bu şekilde davranmak stresi azaltır çünkü böylece insanın kafası rahat eder ve ileride bu gibi işleri tekrardan ele almak zorunda kalınmayacağından daha verimli çalışılır.

 

13. Sabit bir sabah rutinleri vardır.

Başarılı girişimcilerin sabah rutinleri  oldukça şaşırtıcı olabilmektedir. Ancak genel olarak çoğununki şöyledir: Hafif bir egzersiz, banyo, sağlıklı bir kahvaltı,  meditasyon, dua, gazete ya da kitap okuma.

 

14. Enerji onlar için her şeydir.

Gün içerisinde, kendinize daha fazla dakika yaratamazsınız fakat dikkat, odaklanma ve üretkenliğinizi artırmak amacıyla enerjinizi yükseltebilirsiniz. Ultra başarılı girişimciler, iş hayatlarındaki koşuşturma içinde hiçbir öğünü kaçırmazlar ve uykularını iyi alırlar. Yeme içmeyi, vücuda yakıt depolama ve uykuyu da yenilenme olarak görürler. İş yerlerinde sık sık mola vererek tempolarını düşürmeden işlerine devam edebilmek için kendilerini şarj ederler.

 

Sonsöz

Bir girişimci, bir olimpiyat şampiyonu ya da milyoner olmayabilirsiniz ama onların sırları daha az zamanda daha çok iş yapmanızı sağlayacak ve sizi aşırı yorgun ve bunalmış olmaktan kurtaracaktır.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Bu 50 Şeyi Düzenli Olarak Yapın!
Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir