Başarılı Girişimcilerin Kahvaltıdan Önce Yaptığı 8 Şey

Başarılı girişimcilerin ve iş adamlarının kendilerine has alışkanlıkları olduğu sır değil. Bu alışkanlıklar onlara rekabetçi bir direnç veriyor ve zorluklara karşı dayanma gücü sağlıyor.

Ancak, bu demek değil ki bu alışkanlıklar sadece başarılı kişilere özgü. Bunları siz de kolaylıkla alışkanlık haline getirebilirsiniz. İşte sizlere, başarılı girişimcilerin kahvaltıdan önce yaptığı 8 şey:

 

1. Herkesten önce uyanıyorlar.

General Electric CEO’su Jeff İmmelt, Apple CEO’su Tim Cook ya da Xerox CEO’su Ursula Burns gibi kişiler sabah çok erken saatlerde uyanıyor.

Bu kişiler güne bir an evvel başlamaları gerektiğini bildiklerinden hiç zaman kaybetmek istemiyorlar. Herkesten önce uyandıkları için dikkatlerini dağıtan bir şey olmuyor ve bu sayede daha net düşünebiliyorlar.

 

2. Spor yapıyorlar.

Sabah sporu başarılı girişimcilerin bir diğer rutini. Branson, Cook, Gary Vaynerchuk, Bob Iger gibi isimler sabah çok erken uyanıp spor yapıyor.

“Vücudu 10 dakika kadar hareket ettirmek GABA adlı nörötaşıyıcıyı serbest bırakıyor. Bu da beynin sakinleşmesine ve kişinin dürtülerini kontrol edebilmesine yardımcı oluyor. Yani sabah sporu kişinin davranışlarına olumlu etki yapıyor ve bu durum duygusal zeka testleriyle kanıtlanmış durumda.”

 

3. Duş alıyorlar.

Bilimsel araştırmalara göre en iyi düşünceler duş esnasında geliyor aklımıza. Zira sıcak su, bedenimizi rahatlatıyor ve çevremizden kısa süreliğine de olsa yaşadığımız kopuş, dopamin salgısının artmasını sağlıyor ve bu da yaratıcı düşünceyi körüklüyor.

 

4. Aileleriyle zaman geçiriyorlar.

Kalabalık akşam yemeklerinin önemini hepimiz biliriz. Çok acil bir işimiz olmadığı müddetçe akşam yemeğine evde olmamız beklenir.

Başarılı insanlar, aileleriyle zaman geçirmenin son derece önemli olduğunu bilirler. Bu birlikte kahvaltı yemek, sinemaya gitmek ya da sadece oturup muhabbet etmek biçiminde olabilir.

 

5. Hobileriyle ilgileniyorlar.

İş dışında hepimizin heyecan duyduğu şeyler vardır. Ancak başarılı girişimciler iş dışı aktivitelerini “tutku projelerine” çevirirler. Yani iş dışında bir alanda da uzmanlık kazanmaya çalışırlar. Bu onların yaratıcılığını, bilgi ve becerilerini artırır. Google gibi şirketler çalışanlarına iş dışında başka şeylerle ilgilenmelerini tavsiye ediyor. Hatta Gmail ve Adsense gibi Google ürünleri bu sayede doğmuş durumda.

Bu kişilerin programları yoğun olduğu için sabah erken kalkıp kendi özel projeleriyle ve hobileriyle ilgileniyorlar. Buna kısaca, güne kafa dağıtarak başlamak da denebilir.

 

6. Haberleri izliyorlar.

Haber izlemek Bill Gates, Warren Buffett, Jack Dorsey gibi isimlere dünyada olup bitenleri öğrenme fırsatı sunar. Bu sayede ülkede ve dünyada yaşanan gelişmelerin kendi işlerini nasıl etkileyeceğini öğrenip buna göre çözüm üretmeye çalışıyorlar.

 

7. Minnettar oldukları şeyleri yazıyorlar

Şükrettiğiniz şeyleri not alırsanız hayatınızı daha da düzene sokacağınız söylenir.

Çoğu başarılı girişimci, her sabah en az 5 dakika şükrettiği şeyleri not ediyor.

Bu durum, gün içinde hem daha çok iş başarmanızı hem de tüm gün boyunca kendinizi daha iyi ve daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.

 

8. E-maillerini kontrol ediyorlar.

Yapılan bir ankete göre yöneticilerin %50’si güne e-maillerini kontrol ederek başlıyor. Diğer yandan giriş seviye personelin sadece %39’u e-maillerini kontrole diyor.

Sebep?

Başarılı insanlar sabah ilk iş olarak günlerini organize ederler. Sabah e-mail okuyup e-mail göndermek ayrıca gün içindeki önemli işlere daha iyi konsantre olmayı sağlar.

 

İlginizi çekebilir

Zengin İnsanların Her Gün Yaptıkları 9 Şey
Başarılı bir girişimci olmak için bu 50 şeyi düzenli olarak yapın!
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir