Bayilik alırken dikkat edilmesi gereken finansal konular

İşletme sahibi olmak yüksek maliyetli olacak diye bir şey yoktur. Tabii ki bazı bayilikleri almak için yüz binlerce ve hatta milyonlarca TL ödemeniz gerekebilir. Ancak maliyetleri daha düşük ev merkezli, mobil seçenekli ve aynı zamanda yeni teknolojili bayilik fırsatlarının sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Yatırım yaparken firmanın resmi evraklarını okuduğunuzdan, bir avukat ve muhasebeciden yardım aldığınızdan ve var olan bayilerle görüştüğünüzden emin olun.

Bayilik değerlendirmelerinde önceliğiniz maliyetse aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

İlk ödemeler

Bu bölüm bayiliği açmadan önce franchisor’a ödemeniz gereken franchise kullanım bedelini kapsar. Genelde bu bedel bir defada ödenir ve bazı firmalar için deneyim, lokasyon ve bölge büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Daha küçük bölgeler daha ucuzdur ancak iş fırsatları sınırlıdır.

Bayilik kullanım bedeli genelde bir defada ödenebileceği gibi taksitlere de bölünebilir ve ödeme şartlarını mutlaka öğrenmeniz gerekir.

 

Diğer ödemeler

Bayilik veren firmaya karşı olan mali zorunluluğunuz bayilik kullanım bedelini ödedikten sonra da devam eder. Diğer ödemeler, telif hakkı gibi yinelenen ve ara sıra yapılan ödemeleri kapsamaktadır. Telif ücreti genellikle satış yüzdesidir ancak bazı firmalar haftalık, aylık veya yıllık bazda miktara göre değişmeyen sabit ücret alır.

Telif hakkı başlangıç maliyetine dahil olmasa da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur. Uzun vaadede başlangıç masrafları yüksek ancak telif hakkı bedeli düşük bir bayilik almanız başlangıç masrafları düşük ancak telif hakkı bedeli yüksek bir bayilik almaktan daha avantajlıdır.

 

Tahmini ilk yatırım maliyeti

Buradaki iki kelime çok önemli: tahmini ve ilk. Bu madde iş kurma maliyetinin ne kadar olacağı ile ilgilidir. Yani bayilik kullanım bedeli artı gayrimenkul, ekipman, malzemeler, işletme ruhsatı, izinler ve çalışma sermayesi gibi ek masraflardan bahsediyoruz. Gerçek maliyetler kişisel durumunuza bağlı olarak değişecektir. Bazı bayilikleri almak 50,000 TL’ den az olsa bile bu hepsinin bu kadar düşük maliyetli olacağı anlamına gelmiyor. Önceliğiniz başlangıç masraflarını düşük tutmaksa ikincil el ekipmanlar alabilir veya ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Şunu aklınızdan çıkarmayın: bu sadece ilk yatırım. Yani sadece üç ay gibi kısa bir süre için faaliyet giderleriyle birlikte işi kurmak ve idare etmek için kullanılacak olan para. Bayilik için harcamanız gereken tek para buymuş gibi düşünmemelisiniz. Tıpkı diğer işlerde olduğu gibi sürekli giderleriniz olacaktır.

Bağımsız işletmelerin çoğunun aksine sizler bayilik sahibi kişilerle konuşabilir, süregelen masrafların ne kadar olduğunu ve bu masrafları nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz. Karar verme sürecinde ilk elden bilgiler almak hayati önem taşır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir