Tesla Çalışanlarının Uymak Zorunda Olduğu 8 Kural

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, üretkenliğe büyük önem veriyor. Çalışanlarının da zamanlarını çok verimli geçirmesine özen gösteriyor.

Tesla çalışanlarına gönderilen bir şirket içi e-mailde çalışanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar belirtiliyor. Yani Tesla personelinin uyması gereken birtakım kurallar var.

Bu kurallara göz atalım haydi…

 

1. Kalabalık Toplantılardan Mümkün Mertebe Kaçının

“Kabalalık ve büyük çaplı toplantılar büyük şirketlerin dezavantajlarından biridir. Bu nedenle eğer katılımcılara çok önemli bilgiler vermediğiniz müddetçe kalabalık toplantılar yapmayın.”

 

2. Sık Toplantı Yapmak Gereksizdir

“Düzenli ve sık toplantı yapmaktan da vazgeçin. Çok acil ve hayati bir mesele değilse toplanmanıza gerek yok. Ciddi bir mesele varsa toplantı yapın ve bu toplantının ardından toplantı sıklığını azaltın.”

 

3. Size Göre Bir Şey Yoksa Toplantıdan Ayrılın

“Bir toplantıda size göre bir şey yoksa, toplantıya katkı yaptıysanız ve sizi ilgilendiren konular konuşulduysa toplantıyı terk edin.”

 

4. Aşırı Teknik Jargon Kullanmamaya Dikkat Edin

“Nesneler, yazılımlar, ürünler hakkında aşırı teknik ve anlaşılmaz ifadeler, jargonlar kullanmayın. Ekstra açıklama gerektiren her şey iletişimi zedeler. İnsanların Tesla’da çalışabilmesi için karmaşık sözcükleri ezberlemesini istemiyoruz.”

 

5. Hiyerarşinin Verimliliği Düşürmesine İzin Vermeyin

“İletişim direkt olmalıdır. Bir işi halletmek için en kısa iletişim yolunu tercih edin. Çalışanlarının iletişim çabasını belli bir hiyerarşiye bağlayan yöneticilerin Tesla’da işi yoktur.”

 

6. Direkt İletişim Kurun

“Sorunların büyük bir kısmı, departmanlar arasındaki iletişim zayıflığından kaynaklanır. Bu nedenle tüm departmanlar ve tüm seviyeler arasında iletişim olabildiğince doğrudan olmalıdır. Bir mühendis, bir konuyu önce baş mühendise, baş mühendis departman yöneticisine, departman yöneticisi genel müdüre söylerse; orada işler karman çorman bir hal alır. Bu nedenle ortada bir mesele varsa konunun en yetkili ismiyle direkt görüşebilmek Tesla’da desteklediğimiz bir yöntemdir.”

 

7. Asla Basına Bilgi Sızdırmayın

“Bir çalışan ya da hissedar olarak hepimizin şirket içindeki bilgi akışını korumak görevimizdir. Bu nedenle şirket bilgilerini sızdıran, gizlilik sözleşmesini ihlal eden kişilere karşı Tesla yönetimi gereken hukuki adımları atma hakkına sahiptir.”

 

8. Yaralanırsanız Ambulans Çağırmayın

Tesla çalışanları fabrikada yaralandıkları zaman tesis içindeki hastaneye ambulansla değil, arabayla götürülüyor. Tesla yönetimi ise bu konuda henüz bir resmi açıklama yapmış değil.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir