Benzersiz Satış Teklifi Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Rekabet, iş dünyasının olmazsa olmazlarındandır. Endişelenecek tek şeyin birkaç yerel rakiple sınırlı kalmadığı, kıran kırana bir mücadelenin şart olduğu e-ticaret dünyası içinse rekabetçi anlayış adeta doğanın bir kanunu haline gelmiştir.

Rekabet, işletmeler kadar müşterileri de derinden etkiler. İşletmeler arasındaki bu mücadele, müşterilerin sayısız seçeneğe maruz kalmasına nihayetinde ise seçenek bolluğunun ağırlığı altında ezilmelerine sebep olur. Öyle ki sonunda bir ürünü/ markayı diğerinden farklı kılan şeyin ne olduğunu bir an evvel anlamak ister, aksi durumda ise ürüne yönelik ilgilerini tümden kaybederler. Bu nedenle,  işletmelerin öne çıkmakla kalabalıklar arasında yitip gitmek arasında yapacağı seçimin belirleyici ölçütü işletmeyi ve sunulan ürünü/hizmeti doğru konumlandırabilmektir. Bu gerçek, işletmelerin benzersiz bir satış teklifi oluşturmasını zorunlu kılar.

İşletme sahipleri ile girişimcilerin marka bilinci oluşturma ve pazarlamaya yönelik kararlarına rehberlik edecek benzersiz satış teklifi kavramını doğru tanımlayabilmeleri ve derinlemesine anlamaları son derece önemlidir.

Yazımızda bu kavramı mercek altına alacak ve işletmelere kılavuzluk edecek bir dizi benzersiz satış teklifi örneğine yer vereceğiz.

 

Benzersiz Satış Teklifi Nedir?

Benzersiz satış teklifi, işletmenizi rekabetten üstün kılmaya muktedir yegane unsurdur. Bu teklif, işletmenizin rakiplerini geride bırakmasını sağlayacak özel bir avantajı ifade eder.

Mantık çerçevesinde hazırlanmış bir satış teklifi, işletmelerin pazarlama stratejilerine odaklanmalarına yardımcı olur ve mesaj, markalaşma, metin yazarlığı vb. diğer pazarlama kararlarını da olumlu yönde etkiler. Benzersiz satış teklifinin temelinde markanızla/işletmenizle veya ürününüzle ilk kez karşılaşan potansiyel müşterinin aklındaki şu soruya hızlı bir yanıt sunmak yatar:

“İşletmenizi rakiplerinden farklı kılan şey nedir?”

Benzersiz satış teklifiniz işletmenizin güçlü yönlerine odaklanmalı ve markanızı/ ürününüzü müşterileriniz için benzersiz veya değerli kılan unsurları temel almalıdır. “Benzersiz”liğin tek başına yeterli bir satış teklifi unsuru olabilmesi güçtür- olsa dahi bu nadir görülecek bir durumdur. Hedef kitlenizin dikkatini direkt olarak işletmenize çekmeye yetecek unsurların farkında olmalısınız, aksi takdirde iletmeyi umduğunuz mesaj etkinliğin yanından dahi geçemez.

Güçlü bir benzersiz satış teklifi şu özellikleri taşımalıdır:

İddialı ancak savunulabilir olmalıdır. Rakip ürünlere nazaran ne denli güçlü olduğunuzu ispatlayacak somut deliller, “Yüksek kalitede ürünler satıyoruz” vb. kanıtlanabilirlikten uzak, genel argümanlara kıyasla çok daha akılda kalıcı olacaktır.

Müşterilerin değer verdiği şeylere odaklanmalıdır. Sunacağınız ürün veya hizmetin “benzersiz” olması ancak hedef kitleniz de bu amaca odaklandığında bir anlam ifade eder. Müşterilerinizin en büyük arzusu ucuz bir ürüne/hizmete ulaşmaksa benzersizliğinizin hiçbir değeri yoktur.

Bir slogandan daha fazlası olmalıdır. Sloganlar, benzersiz satış teklifinizi duyurmanın etkili bir yolu olmanın yanı sıra iade politikanızdan tedarik zincirinize kadar işinizin her alanına rahatlıkla uyarlayıp somutlaştırabileceğiniz unsurlardır. Ancak siz, işleri bir adım ileriye götürmeli ve konuştuklarınızın lafta kalmamasını sağlamanın yolunu bulmalısınız.

Benzersiz bir satış teklifi sunmak için sattığınız ürünün/hizmetin benzersiz olması gerekmez, ancak işletme/marka mesajınız rakiplerinizde olmayan benzersiz bir şeye odaklanmalıdır.

 

Benzersiz Satış Teklifi Ne Değildir?

Benzersiz satış teklifinin ne olduğunu bilmek kadar ne olmadığını anlamak da önemlidir. Örneğin, %10 indirim, ücretsiz kargo, 7/24 müşteri hizmetleri veya güçlü bir iade politikası vb. pazarlama teklifleri benzersiz satış teklifi kapsamına girmez. Her biri ikna edici ve etkili pazarlama yöntemleri olsa da benzersiz bir nitelik taşımazlar, dahası rakiplerinizden herhangi birinin kolaylıkla kopyalayabileceği şeyler olduğundan savunulabilir bir tarafları da yoktur. Halbuki benzersiz satış teklifi ürünlerinizi ya da markanızı rakiplerinizden ayırmada kullanacağınız somut ifadeyi temsil eder.

Benzersiz satış teklifi, web sayfanızda yer alan ana başlığın bir kopyası değil; işletmenizin ürünlerine, markasına, sunacağı kullanıcı deneyimine veya müşterilerine ulaşabileceği tüm temas noktalarına dahil edilecek bütünsel bir pozisyondur.

Güçlü bir benzersiz satış teklifi oluşturmanın en etkili yolu ise bu işi başarmış işletme örneklerden yararlanmaktır.

Yazımızın bir sonraki bölümünde benzersiz satış teklifi kavramını iyi anlamış ve anladıklarını kendi satış tekliflerine başarıyla yansıtabilmiş işletmelere/markalara yer vereceğiz. Gelin her birinden farklı pek çok şey öğrenebileceğiniz bu benzersiz satış teklifi örneklerini hep birlikte inceleyelim.

 

Benzersiz Satış Teklifleri ile Göz Dolduran Şirket Örnekleri

1- Saddleback Leather

Çanta, cüzdan vb. deri ürünlerin imalatından sorumlu bir işletme olan Saddleback Leather’ın web sayfasında göze çarpan ilk şey şu cesur slogandır: “Öldüğünüzde onun için kavga edecekler.”

Saddleback marka ürünlerin benzersizliği neredeyse saygısızlığa varan bir üslup üzerinden yansıtılmakta ve söz konusu ürünün sahibini dahi unutturabilecek kalitede olduğu ima edilmektedir. Bu slogan, ürünlerin ömürlük olduğu ve uzun bir süre dayanacağı algısını daha da güçlendirdiğinden,  işletmenin “100 yıllık garanti” hizmetine de doğrudan atıfta bulunmaktadır.

Saddleback Leather örneğinden de anlaşılacağı üzere uzun ömürlülük- özellikle de her daim elimizin altında olan yüksek fiyatlı ürünler söz konusu olduğunda-benzersiz bir satış teklifi unsuruna dönüşebilir. Bu alandaki pek çok rakip firmanın ürünlerini birer statü sembolü, gelecek yıl çekinmeksizin değiştirebilecekleri şık bir trend veya elit bir görünüme sahip olmanın ucuz yolu olarak konumlandırmaya çalışacağı gerçeği düşünüldüğünde “uzun ömürlülük” ayırt edici bir özellik olacak hatta rakipler arasından sıyrılmada etkili bir unsur olarak kullanılabilecektir.

Bu anlayışla yola çıkan Saddleback Leather, ürünlerini birebir taklit eden rakip firmaların varlığını dahi dikkatleri Saddleback marka ürünlerin uzun ömürlülüğüne-yani markanın benzersiz satış teklifine- çekecek güçte bir fırsat olarak değerlendirmiş, bu fırsatı yarattığı kalite algısını daha da pekiştirecek zekice hazırlanmış bir “üretim” videosu yayınlamak amacıyla kullanmıştır. Söz konusu videoyu aşağıya bıraktık,  otomatik çevir seçeneğini kullanarak izleyebilirsiniz.

2- Pipcorn

Patlamış mısır satışı yapan bir işletme olduğunuzu varsayalım. Benzersiz satış teklifinizi nasıl oluşturacaksınız? Ürünün ne denli kolay ulaşılabilir bir şey olduğunu düşünürsek “mini patlamış mısır”, “baharatlı patlamış mısır” vb. bir ifadenin güçlü bir benzersiz satış teklifi olacağını iddia edebilir miydiniz? Ne yazık ki hayır.

Bu gerçeğin farkında olan patlamış mısır şirketi Pipcorn, pazarda sağlam ve benzersiz bir konum elde etmek adına özgünlüğünü kullanıp ürünlerini belirli bir sağlık bilinci geliştirmiş veya veganlığı tercih etmiş tüketiciler için akıllıca bir çözüm olarak sunmayı başaran harika bir markadır.

Ürün ambalajlarında “tamamen doğal”, “tam tahıl” vb. ifadelere yer veren işletme, web sayfaları üzerinden de ürünlerin sahip olduğu farklı pek çok sağlık avantajına vurgu yapmaktadır- glütensiz, GDO’suz ürünler ve antioksidanlar gibi… Pipcorn, piyasaya sunduğu ürünün ne denli sağlıklı olduğunu dillendirmekle yetinmeyip müşterilerinin önemseyeceği ayırt edici unsurları da listeme yoluna gitmektedir.

Ürünlerini bilinçli tüketicilerin yaygın eğilimleri etrafında konumlandırmayı ilke edinen şirket bu sayede hem müşteri sayısını artırmış hem de patlamış mısır gibi erişilebilirliği yüksek ürünlerin dahi birinci sınıf kalite ile perakende satışa sunulduğu benzersiz bir satış teklifi oluşturmuştur.

 

3- Death Wish Coffee

Kahve üretiminden sorumlu markaların çoğu piyasanın “en iyi öğütülmüş”, “en iyi kavrulmuş” veya “en zengin aromalı” kahvesine sahip olduğunu iddia eder. Ancak Death Wish markası rakiplerinden farklı olarak “dünyanın en güçlü kahvesi” sloganı ile yola çıkmış ve kahve fincanlarında fazladan bir şey arayanlara hitap etmeyi seçmiştir.

Death Wish Coffee, iğne atsan yere düşmeyecek yoğunluktaki kahve pazarının hiç dokunulmamış bir alanına odaklanması neticesinde benzersiz bir satış teklifine sahip olmuş ve işletmeler için mükemmel bir örnek oluşturmuştur. Bu her kahve düşkünü müşteriyi işletmeye çekecek bir konum değildir, ancak ürünün belirli bir tüketici segmentine hitap etmesine olanak tanıyıp taklidini imkansız kılmıştır.

Death Wish Coffee de bu gerçeğin farkındadır. Şirket, bu özelliği hem web sayfaları hem de ambalajları üzerinden cesurca ilan etmenin ve böyle bir şeyi nasıl yapabildiklerini anlatmanın yanı sıra; ürünün içtikleri en cesur fincan olmadığını iddia eden müşteriler için de ücret iadesi garantisi sunmaktadır.

 

4- Muse

Muse, ürünleri gerçekten benzersiz olsa dahi güçlü bir benzersiz satış teklifine ihtiyaç duyabilecek şirketlerin kayda değer bir örneğidir.

Şirketle aynı adı taşıyan bir cihaz üreten şirket, bu cihaz sayesinde meditasyon sürecindeki beyin aktivitelerine ilişkin gerçek zamanlı geri bildirimler sunmayı amaçlamaktadır.

Ancak, Muse’un bu alandaki ilk ve tek şirket olması- yani rakibinin olmaması- gerçeği dahi onu iş dünyasının rekabetçi ortamından uzak tutmaya yetmez. Neden mi? Çünkü insanlar yüzyıllardan beridir böyle bir ürün kullanmaksızın rahatça yaşayabilmiştir!

Bu durumda Muse’un en büyük rakibi meditasyonun yardımsız da gerçekleşebileceği inancını temsil eden statüko yani mevcut durumdur. Dolayısıyla, şirketin sunulabileceği en güçlü benzersiz satış teklifi de “meditasyondan en iyi şekilde yararlanmak” adına mevcut uygulamalarınızı geliştirmekle ilgili olacaktır.

Öyle ki sonraları ortaya çıkacak ürünlerin her biri- ne denli farklı bir pazarlama anlayışı ile yola çıkmış olurlarsa olsunlar-  özünde tek bir amaca hizmet edecektir- ve bu amaç meditasyon sürecini verimli kılmanın ötesine geçemez.

Muse şirketi, işletmesini belirli bir alana yönelik benzersiz ve farklı bir çözümün tek kaynağı olarak konumlandırmayı hayal edenler veya benzersiz satış teklifiyle herkesçe kabul görecek bir ürün standardı geliştirmeyi amaçlayanlar için ilham kaynağı olacaktır.

 

5- Taylor Stitch

Taylor Stitch, yeni ürünler geliştirmede kitle fonlamasından yararlanan bir tekstil şirketidir. Bazı tüketiciler kitle fonlamasından yararlanan markaların ismini işittikleri an kaşlarını çatsalar da, burada dikkat çekici olan asıl şey işletmenin kitle fonlamasını benzersiz satış teklifinin parçası haline getirme biçimidir. Taylor Stitch, kitle fonlamasını bir rekabet avantajına dönüştürmeyi başarmıştır: “Biz yeni ve yaratıcı ürünler tasarlarız. Siz de onları finanse edersiniz” sloganı ile yola çıkan şirket, müşterilerine kitle fonlamasının avantajlarına veya bireysel fonlama ile yatırım ortaklığından üstün yanlarına ilişkin bilgi verir. Müşterilere;

  • Ön sipariş vermekle % 20 tasarruf edebileceklerinin
  • Çevreci bir üretim anlayışına sahip olacaklarının
  • Ürün siparişlerini ne pahasına olursa olsun teslim alacaklarının garantisi de sunulur.

Bunların her biri müşteriye hitap eden ve somut bir değere dönüştürülebilecek kitle fonlaması unsurlarıdır – para tasarrufu yapmak, çevre dostu olmak veya inandığınız bir işi desteklemek de bu güçlü argümanın artı değerini oluşturmaktadır.

Şirket bu sıradışı iş modeli ile potansiyel olarak riskli bir ön sipariş sürecini çekici bir pazarlama aracına dönüştürmeyi de başarmaktadır.

 

6- Tattly

Tattly, geçici dövme imalatçısı bir şirkettir. Bu sektöre ait çoğu ürün çocuklar için tasarlanmıştır, dolayısıyla basit ya da çocukça tasarımlara sahiptir. Tattly dövme şirketi ise her yaştan insana uygun muhteşem sanat eserleri sunan farklı bir yaklaşımı benimsemiştir.

Tattly’e ait geçici dövmelerin en az gelenekselleri kadar güzel olduğu düşünüldüğünde,  müşterinin kendisini gerçek bir dövme yaptırıp ömür boyu o dövmeyi taşıma taahhüdünün altına girmeksizin veya sonrasında pişman olabileceği bir şey için masraf etmeksizin ifade etmeyi tercih etmesi muhtemeldir.

Tattly’nin sağlık açısından güvenilir malzemelerden üretilmiş, cesur tasarımlara imza atabilen az sayıda rakibi vardır. Bu gerçek onlara benzersiz satış tekliflerini geliştirme kolaylığı sunar. Ancak, bu durum rekabetten muaf oldukları anlamına gelmez. Aksine rakipleri arasından sıyrılmak için benzersiz satış tekliflerine odaklanmak zorunda kalır ve her fırsatta “gerçek sanatçılara ait geçici dövmeler” ürettiklerini vurgularlar.

Tasarım odaklı çoğu işletme varlığını bünyesindeki tasarımcılara borçludur. Ancak, Tattly bu gerçeği vurgulamayı da başlı başına bir görev addetmiştir. Öyle ki tasarımların perde arkasındaki her sanatçı sürecin ayrılmaz birer parçası olarak görülmekte ve şirkete ait web sayfasında sanatçılara ilişkin profillere ve eserlerine yönelik ayrıntılı bilgilere yer verilmektedir.

Web sayfalarında yalnızca nihai ürüne ilişkin bir kopyaya yer verebilecekken ürünlerin yaratıcılarını da sürece dahil eden şirket, bu sayede dövmelerin bir tür giyilebilir sanat olduğu fikrini yani benzersiz satış tekliflerini daha da pekiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

7- ThirdLove

ThirdLove bir kadın iç giyim markasıdır. İç giyimin ne denli karlı bir sektör olduğu düşünülürse, bu yarışa henüz dahil olan ThirdLove’ın sektörün köklü markaları ile rekabet edebileceği etkili bir yol bulmak zorunda olduğunu anlamanız hiç de zor olmayacaktır.

ThirdLove, kurtuluşu müşterisine benzersiz bir satış teklifi sunmakta bulmuştur.  “Müşteriye en doğru bedeni sunma” vaadi ile yola çıkmış ve bu vaadi markanın ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi başarmıştır. Reklamlarının ve web sayfalarının ilettiği temel mesaj da budur- hatta kendilerinden ilk kez ürün satın alacak müşterilerin en doğru bedeni bulmalarına olanak tanıyan bir beden tespit testleri dahi mevcuttur!

Şirket, bu vaadi sağlam temellere oturtmak adına  “buçuklu/ara beden” veya “satın almadan önce dene” hizmetleri de sunmaktadır.

ThirdLove, müşterilerine son derece güçlü bir benzersiz satış teklifi sunmuştur. Diğer markalar alışveriş yapanlara yardımcı olmak adına basit bir beden tablosu sunmakla yetinirken Third Love çıtayı bir miktar daha yükseltmiş ve müşteriyi bireysel ihtiyaçlarına uyumlu ürünler ile buluşturmayı bir şirket önceliği haline getirmiştir.

Tarz veya kalite vb. seçeneklerdense çoğu kadının iç giyim alışverişi yaparken yaşadığı “uygun beden bulma” problemini çözmeye odaklanmayı tercih eden şirket, bu konudaki kararlığını halen daha korumaktadır.

 

8- Beardbrand

Beardbrand bir kozmetik şirketidir. Kozmetik sektöründeki işletmelerin çoğu ucuz fiyatlarla hızlı çözümler sunmaya çalışmakta, sorunun kaynağına değil, müşteride yarattığı mağduriyetin giderilmesine odaklanmaktadır. Ancak, Beardbrand benzersiz satış teklifi ile kendisini standartların ötesine taşıyacak bir ürün etiği benimsemiştir. Şirket, “vücudun doğal yapısını değiştiren veya gizleyen değil, bu yapıyla uyum içinde çalışan” ürünler yaratmayı amaçlamaktadır. Sorunu saklamak değil, gidermeye çalışmak esastır.

Bu anlayıştan güç alan şirket,  müşterilerine sert, cildi kurutan, suni ürünlerin aksine müşterinin vücut kimyasıyla birebir uyumlu doğal yağlardan oluşan bir ürün yelpazesine sahip oldukları konusunda bilgi vermekten asla çekinmez.

Şirket bu etik anlayışla yalnızca belirlenen standarda birebir uyacak ürünleri satacağı gerçeğinin yanı sıra,  sektörün kanayan yarası haline gelmiş bir soruna açıkça meydan okuduğunu da göstermiş olur.

Sektöre ilişkin temel sorunları örtbas etme odaklı anlayışın tam aksi bir yaklaşım geliştirebilmek her yiğidin harcı değildir. Bu ancak müşterinin sorununu çözeceğinden emin olan markalar tarafından kullanılan bir konumlandırma stratejisidir.

 

9- Twelve Saturdays

Öğrenciler, okul ruhunu yansıtacak türden kıyafetleri hemen her yerde giyebilirler. Bu kıyafetleri okuldan, okula yakın bölgelerdeki küçük butiklerden veya büyük mağazalardan temin edebilirler. Peki, bir işletmenin bunca seçeneğin arasından sıyrılması mümkün olabilir mi?

Twelve Saturdays, Amerika’da okuyan lise ve üniversite öğrencilerine yönelik kıyafetler satan bir şirkettir, ancak o bu gerçeği vurgulamak yerine, müşterilerine/öğrencilere futbol sezonlarında tam on iki Cumartesi bulunduğunu ve ürünlerinin bu cumartesilerin her birinde harika görünmelerine yardımcı olabileceğini hatırlatmayı tercih eder.  Çünkü futbol oyunları-bilhassa Amerika’da- öğrenci katılımın en yoğun olduğu büyük çaplı sosyal etkinliklerden biri olarak görülmekte ve öğrencilerin çoğu bu maçlara olabildiğince tarz bir biçimde katılmayı arzulamaktadır.  Her biri arkadaşlarının karşına her hafta sonu ayrı bir stille çıkmayı arzular.  Aynı kıyafeti birden çok kez giymeyi ya da başka biriyle pişti olma ihtimalini göze almak dahi istemezler.

Şirket, sunduğu bu benzersiz satış teklifi ile öğrencilere her mevsim iyi görünmelerini ve kendilerini iyi hissetmelerini garantileyecek, modaya uygun, okul ruhunu birebir yansıtacak kıyafetlere sahip olma imkanı sunmaktadır. Ürünler stil odaklı olup okula ait logo veya maskotlarla kaplanmaz. Bu sayede, tek bir ürün birden çok okula hitap edebilirler.

Giyim söz konusu olduğunda “harika görünmek” kulağa benzersiz bir satış teklifiymiş gibi gelmeyebilir. Ancak bunu belirli bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılamak adına kültürel bir fenomenle birleştirmek söz konusu teklifi dikkat çekici, yeni ve farklı kılar.

Twelve Saturdays ’in bu yaklaşımı, benzersiz satış teklifinin müşteriye işletmeyi/markayı tanıtacak, laftan çok icraata yönelik bir çaba olması gerektiği gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

 

Benzersiz Satış Teklifi Nasıl Yazılır?

Benzersiz satış teklifleri sayesinde rakipleri arasından sıyrılmayı başarmış şirket örneklerini incelediğimize göre, sıra işletmenize ait benzersiz satış teklifini nasıl oluşturabileceğiniz, nasıl ortaya koyabileceğiniz veya nasıl geliştireceğinize ilişkin işlevsel birkaç yöntemden bahsetmeye geldi.

Her satış teklifi benzersiz olacaktır, ancak bu gerçek doğru yolda olduğunuzdan emin olmak adına yapacağınız hiçbir şeyin olmadığı anlamına gelmez. İşletmenize ait benzersiz satış teklifini aşağıdaki adımları izleyerek yazabilirsiniz:

 

1) Markanızın ya da sattığınız ürünün/hizmetin türevleri veya taklitlerinden oluşan bir liste hazırlayın.

Bu süreçte olabildiğince spesifik olun. Güçlü bir çıkış yapması beklenen ürünler ve bu çıkışa zemin hazırlayan pazarlama mesajları da kaynağını bu netlikten alır. Bu aşamada esas olan müşteri sorunlarını çözebilmek ve ürün ya da hizmetinizle sunacağınız faydayı müşterilere bizzat kendi sözlerinizle iletebilmektir.

 

2) Rakiplerinizi araştırın.

Rakipleriniz kimler ve nasıl bir benzersiz satış teklifine sahipler? Markanızı farklı bir şekilde tanıtabilmenize olanak tanıyacak açıkları yakalamaya odaklanın. Unutmayın, aynı kategorideki ürünler son derece farklı şekillerde konumlandırılabilir – örneğin ayakkabı şirketleri ürünlerinin stilini, rahatlığını veya dayanıklılığını vurgulayabilirler.

 

3) Hedef kitlenizin daha önce fark edilmemiş bir ihtiyacını karşılamaya odaklanın.

Henüz karşılanmamış bir müşteri ihtiyacı mı keşfettiniz? Sektörünüzde rakiplerinizin görmediği, ancak sizin fark edip yönelebileceğiniz sorunlu alanlar mı var? Bu alanlardan herhangi birini keşfetmeniz benzersiz bir satış teklifi oluşturmanıza zemin hazırlayacaktır.

 

4)Verileri analiz edin.

Elde ettiğiniz verileri bir araya getirin ve her birinden benzersiz satış teklifinizi oluşturmada nasıl yararlanabileceğiniz üzerine kafa yorun.  Sizi en güçlü satış teklifine ulaştıracak çıkarımlarda bulunun.

 

5) Elde ettiğiniz sonuçları hayata geçirmenin yolunu bulun.

Benzersiz satış teklifi doğru kullanıldığı vakit marka adınızdan iade politikanıza hatta müşteri yelpazenizi genişletmeye kadar işletmenizin pek çok alanına adapte edilebilir, üstelik dokunduğu her alanda belirgin bir fark da yaratabilir.

Benzersiz satış teklifinizin ne olacağı konusunda belli belirsiz de olsa bir fikriniz varsa bu fikri bir konumlandırma ifadesi olarak kağıda dökmeye çalışmanız akıllıca olacaktır. Bu ifade, marka adınızı, sunduğunuz ürün veya hizmeti, değer önerinizi içermeli; alternatiflerinizden hangi kilit noktada ayrıştığınızı mutlak surette vurgulamalıdır.

Dahası bu ifade, web sayfanızdan veya başka platformlar üzerinden canhıraş reklamını yaptığınız bir şey olmak zorunda da değildir. Ancak benzersiz satış teklifinizi belirli bir netliğe kavuşturmalı, hiç değilse teklifin hitap edeceği hedef kitlesini ya da vurgulanmaya değer bir dizi ayrıştırıcı unsuru daha belirlemenize yardımcı olmalıdır.

 

Son Söz

Benzersiz satış teklifi, işletmenizin ana sayfasında yer alan ve müşteriyi satışa ikna eden tek satırlık bir cümleden ibaret değildir. O, ürünlerinizi hatta ve hatta işletmenizi dünyanın geri kalanına nasıl tanıttığınıza ilişkin nihai açıklamanızdır.

Güçlü ve benzersiz bir satış teklifine sahip olmak için benzersiz ürün ya da hizmetler sunmanız gerekmez. Aksine, rekabetin kıran kırana bir mücadeleyi şart koştuğu iş dünyasında ayakta kalmaya odaklanmalı,  pazarınızın nispeten dokunulmamış bir yönünü tespit edip imparatorluğunuzu bu bağımsız alanda ilan etmeye çalışmalısınız.

Satışlarınızı artırmanın bir düzine yolu olabilir, ancak benzersiz bir satış teklifi oluşturmak işletmenizi/markanızı müşterilerinizin önceliklerine ya da rakiplerinizin göz ardı ettiği kritik noktalara göre konumlandırmanızı sağlayacak en etkili ve en dahiyane fikirdir.

 

İlginizi çekebilir

Satış Stratejileri
Rekabet Üstünlüğü Nasıl Sağlanır?
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir