Berber Dükkanı Açmak

Bir berber dükkanını iyi yönetebileceğinize ve müşterilerin dikkatini çekebileceğinize inanıyorsanız belki de kendi berber dükkanınızı açmanın vakti gelmiştir. Bir dükkanı idare edebilmek için fedakâr olmalı, zaman ve enerji harcamalısınız. Bunlara ek olarak kişisel becerilerinizin ve ticari zekânızın da olması gerekir. Bu işe atılamadan önce işvereninizi gözlemleyin ve kendi berber dükkanınızı nasıl geliştirebileceğinizi planlayın.

 

Berber dükkanı nasıl açılır?

1- Rekabet edebilmek için ne tür hizmetler vermeniz gerektiğine karar verin. Uzun süredir bu piyasadaysanız en önemli geri bildirimlerinizden biri mevcut müşterileriniz olacaktır. Mevcut müşterilerinizle görüşün ve onların hoşuna gidebilecek değişikliklerin ve hizmetlerin neler olduğunu öğrenin. Karma bir dükkan açabilirsiniz veya pedikür ve manikür gibi ek hizmetler sunabilirsiniz.

2- İlgili resmi kurumlara başvurarak neler yapmanız gerektiğini ve hangi ekipmanları almanız gerektiğini öğrenin. Örneğin kaç tane saç yıkama seti veya berber sandalyesi almanız gerekiyor. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir.

3- Faaliyet giderlerini, başlangıç masraflarını, reklam maliyetlerini, çalışan ihtiyacını, potansiyel müşterileri ve nasıl rekabet edeceğinizi gösteren bir iş planı hazırlayın. Gelirinize ve giderinize bağlı olarak rekabetçi bir fiyat listesi hazırlayın.

4- Berber dükkanınız için yer araştırın. Daha önceden berber dükkanı olarak kullanılmış bir yeri kiralamanız iş yükünüzü hafifletir ve masraflarınızı azaltır. Kalabalık berber dükkanlarında bekleme süresi vardır. Müşterilerin girip çıktığı alışveriş merkezlerinin içindeki yerleri veya diğer işletmelere yakın olan yerleri araştırın. Size boş olan yerleri göstermesi için bir emlakçı ile temas kurun. Emlakçıyı araştırın ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olun.

5- Kira sözleşmenin detaylarını ( tamiratlarla ilgili sorumluluklar, genişleme potansiyeli, sözleşmeyi erken bitirme koşulları vb. ) gözden geçirmesi için bir avukattan yardım alın. Bir muhasebeci ile anlaşarak vergilerle ilgili yapmanız gerekenleri öğrenin.

6- Dükkanınızı teftişler için hazırlayın. Dükkanınıza sigorta yaptırın. Uygun ekipmanları, malzemeleri ve temizleme ürünlerini alın. Kamu sağlığı, ruhsat ve tesisat yönetmeliklerine uyun. Bütün bunları hallettikten sonra teftişi yapacak kuruluşla temasa geçin.

7- Bakımlı ve ustalık belgesi olan berberleri işe alın. Çalışanlarınıza kıyafet zorunluluğu getirin. Çalışanların dedikodu yapmasını engelleyin.

Daha önceki müşterilerinize indirimler yapın ve sizi başkalarına tavsiye etmelerini rica edin. Basın bülteni hazırlayın. Berber dükkânınızın telefon rehberlerine girmesini sağlayın. Bir internet sitesi de açabilirsiniz.

 

Berber dükkanı açmak için gerekenler

  1. İş planı
  2. Dükkân yeri
  3. Ekipman
  4. Saç yıkama setleri
  5. Sandalyeler
  6. Saç bakım ürünleri
  7. İşletme ruhsatı
  8. Vergi levhası
  9. Çalışanlar

 

İpuçları

Samimi ve hoş bir atmosfer yaratın. Müşterilerinize kahve veya çay ikram edin. Müşterileriniz erkek olacağından yüksek çözünürlüklü bir televizyon alın ve spor kanallarını açın.

Daha önce haberlerde konu olmuş Balıkesirli berberin uygulamasını örnek alabilirsiniz. Her müşteriniz için ayrı havlu, örtü, tarak ve makas kullanarak büyük fark yaratabilirsiniz. Hijyenik olmak sizin için en iyi reklam aracı olabilir.

 

Berber dükkanı açma şartları

a)En az 30 m2 kapalı alanı ve tuvaleti olacak,

b)Ustalık belgesi olacak,

c)Aletlerin dezenfeksiyonu için ışıklı dezenfeksiyon aleti bulundurulacak,

d)Detaylı işyeri yerleşim krokisi çizdirilecek ve bu yerleşim izinsiz değiştirilemeyecek.

 

Berber dükkanı açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu şartlar ve belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Berber dükkanı açma maliyeti

Dükkanın büyüklüğüne ve konumuna göre maliyet çok değişken olabilmektedir. Ortalama maliyet 15 bin – 50 bin arasında olmaktadır. Açmak istediğiniz dükkan hakkında bize detaylı bilgiler verirseniz sizin içindaha  sağlıklı bir maliyet çıkarabiliriz.

Yeni iş kurma sürecinde size elimizden gelen desteği sunmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. ANKARADA 9 YILLIK KUAFÖR SALONUMU SAĞLIK SEBEBİYLE DEVREDİYORUM.AYLIK 6 İLA 10000 TL GELİRİ VAR.İLGİLENENLER İÇİN TEL 0506 623 63 26

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir