Kuaför Salonu Açma Maliyeti

Kuaför salonu açmanın maliyeti açacağınız işletmenin türüne bağlı olarak değişecektir. Daha önceden var olan bir kuaför salonunu kiralayarak daha küçük bir girişimde bulunmak iyi bilinen büyük ölçekli bir markanın bayiğilini almaktan daha ucuzdur. Belki başlangıç maliyetleri birbirine benzeyebilir ancak toplam meblağlar birbirinden oldukça farklı olacaktır. Kuaför salonu açarak kendi işinizi kurmayı düşünenler maliyet hesaplamasında aşağıdaki değişkenleri göz önünde bulundurmalı.

 

Gerekli ekipmalar

Kiracı durumundayken koltuk, saç yıkama üniteleri ve saç kurutma makineleri gibi salon gereçlerine ihtiyacınız olacaktır. Eğer var olan bir kuaför salonunu satın alıyorsanız ekipmanların bir kısmını oluşturan saç yıkama üniteleri, karşılama masaları ve malzemeleri, koyacağınız dolaplar gibi yan ürünler de satışın bir parçası olacaktır. Bu nedenle bu ekipmanlarla ilgili de pazarlık yapmanız gerekecektir. Bayilik veren firmaların bir kısmı ekipmanları verirken bir kısmı sizin almanızı ister. Ekipmanlar için masraflar salonun türüne, sandalyelerin sayısına ve sunulan hizmetlere göre değişecektir.

 

Malzemeler

Kuaför salonu malzemeleri oldukça pahalıya mal olur. Sadece müşteriler için kullanılanlar değil aynı zamanda müşterilere satacağınız ürünlerde masraflı olacaktır. Bu fiyatlar markalara göre farklılık gösterecektir. Dezenfektanlar, perma çubukları, önlükler, havlular, temizlik malzemeleri, yıkama ve kurulama malzemelerini de unutmayın.

 

Başlangıç Maliyeti

Bir dükkan kiralayacaksınız dükkanınızın yerine ve büyüklüğüne göre kira bedeliniz değişecektir. Ayrıca ilgili kurumlardan işletme ruhsatı ve gerekli izinleri almak için de masraf yapmanız gerekecektir. Sigortayı ve diğer masrafları unutmayın. Eğer bayilik alacaksanız kira, sigorta ve depozito ücretlerini ödemeniz gerekecektir. Bu rakamlar farklılık gösterecektir. Örneğin bayilik veren firmalar  giriş bedeli olarak ortalama 10 bin dolar gibi bayilik ödemesi talep ediyorlar. Pazarlık veya bayilik veya kira sözleşmesinin gözden geçirilmesi için bir avukata ihtiyacınız olacaktır ki avukat ücreti de ödemeniz gerekecektir.

 

Tanıtım

Önemsemeniz gereken bir diğer konu da yeni açılacak olan salonunuzun tanıtımıdır. Tanıtımlar radyo ve televizyon reklamlarını, e-mailler aracılığıyla gönderilen veya arabaların üzerlerine bırakılan ilanları kapsamaktadır. Her yeni iş kurma sürecinde tanıtıma ihtiyaç olduğunu unutmayın. Onun için belli bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu bütçe 5 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

 

Toplam Maliyet

Yukarıda anlattıklarımız maliyet ne kadar değişken olabileceğini göstermektedir. Maliyet 15 bin TL’den başlayarak 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Sağlıklı bir maliyet için açmak istediğiniz kuaför hakkında yazımıza detaylı olarak yorum yapabilirsiniz. Uzmalarımız sizin için hesaplama yapacaklardır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir