Bilgileri Bir Milyarder Gibi İşleyebilmenin 4 Yolu

Kitapları belirli stratejiler gözeterek okursanız siz de milyonlar kazanabilirsiniz.

En son okuduğunuz kitabı ve bu kitabın hayatınızı nasıl etkilediğini düşünün. Bilgiyi çoğunlukla pasif olarak işlediğimizi göz önünde bulundurursak, metnin üç ana noktasını hatırlamakta bile zorlanmanız son derece muhtemel.

Bilgiyi farklı biçimde işlemeyi ve uygulamayı öğrenirseniz kimi zaman meteliksiz sürdürdüğünüz hayatınızdan bir anda büyük bir şirketler imparatorluğunu yönettiğiniz bir hayata geçebilirsiniz.

Çağımızın en büyük milyarderlerinin ortak bir özelliği var: Kitap okumak. Birçok varlıklı isim, girişimcilik yaşantısına tutunabilmelerinin başlıca sebebi olarak kitap okumayı gösteriyor. Hatta ve hatta, dünyanın en zengin insanlarının 1200’ü yoğun bir kitap okuma süreci gerçekleştiriyor.

Warren Buffett’a başarısının sırrı sorulduğunda şöyle cevap vermişti: “Her gün 500 sayfa okuyun. Bilgi böyle işler. Tıpkı bileşik faiz gibi, bilgi de üst üste yığılarak çoğalır.”

Buffett bu görüşünde yalnız değil. Bill Gates her hafta bir kitap bitiriyor. Elon Musk’a roket yapmayı nasıl öğrendiğini sorduklarında ünlü girişimci şu yanıtı vermişti: “Kitap okuyorum.”

Herkesin fit bir beden ve kaslı bir vücut istediği aşikâr. Peki ya beyin kaslarımız? İşte size vereceğimiz bu dört ipucu ile bilgiyi bir milyarder gibi işlemeyi öğrenebilir ve başarı basamaklarını hızlıca tırmanmaya başlayabilirsiniz:

 

1. Kitapları kapaklarına bakarak yargılamaya başlayın.

Milyarderler okudukları kitaplar konusunda son derece seçiciler. Bu sebepten ötürü bilgiyi farklı bir şekilde işlemeyi başarıyorlar. Varlıklı insanların kitaplıklarında “Gri’nin 50 Tonu” veya dedikodu dergileri bulamazsınız.

Milyarder olmayan kişilerin en büyük sorunu okudukları şeyler. Dünyanın en hızlı kitap okuyan insanı olabilirsiniz; fakat okuduklarınız kaliteli ve işe yarar şeyler olmadığı sürece bunun hiçbir önemli yok. İçerik açısından zengin, başarısını dünyaya ispat etmiş yazarların kitapları okumaya başlamalısınız.

 

2. Vaktinizi şu üç kitap türüne harcayın.

Kimleri okuyacağınıza karar verdikten sonra, tıpkı yatırımlarınızı çeşitlendirirken yaptığınız gibi, zamanınızı da üç farklı okuma türüne ayırın.

Sabahları en az 50 yıl önce yazılmış klasik bir kitap okuyun. Freud, Darwin veya Platon gibi isimleri seçebilirsiniz. Klasik kitaplar, sizi en çok satan kitapların sığ üslubundan arındıracak ve zihninizi zorlayacaktır.

Gün içinde, el kitapları ya da sektörünüzle ilişkili kitaplar okuyun. Böylece, pazarlama becerileriniz gelişmeye devam edecek.

Geceleri ise güzel bir otobiyografi veya biyografi kitabı okuyun. Hayatlarını okuduğunuz kişilerin cesaretleri ve azimleri size ilham kaynağı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Okuması Gereken Kitaplar

 

3. Gününüzü üçe bölün.

Kitaplardan elde ettiğiniz bilgileri kullanmanız da gerekiyor. Milyarderler sadece plajdayken kitap okumuyorlar. Aksine, mümkün olan her an büyük bir istekle kitaplarına yöneliyorlar.

İnsanlar genellikle çıtayı çok aşağı çekiyor. Eğer gerçekten bir değişiklik yapmak istiyorsanız gününüzü üç parçaya bölmelisiniz.

Bu üç parçadan ilkini ham veriyi zihne alarak başka bir deyişle sonradan kullanmak üzere yakıt deponuzu doldurarak harcamalısınız. İkinci parçayı okuduklarınızı hayatınıza, servetinize ve işletmenize nasıl kanalize edebileceğinizi düşünerek geçirmelisiniz. Kitapların içine notlar almalısınız. Son olarak da öğrendiklerinizi ve analiz ettiklerinizi hayata geçirmeye başlamalısınız.

 

4. Bu işe zaman ve para koymaktan çekinmeyin.

Milyarderlerin bilgiyi nasıl işlediklerine dair son bir sır daha var: Daha fazla ve kaliteli içerik okumak için zaman ve para harcamaktan kaçınmıyorlar.

Her gün altı saat kitap okuyacaksınız diye bir şart yok. Fakat her gün en azından bir saat kitap okumuyorsanız sizi hiçbir şey kurtaramaz.

Ayrıca, kitaplara gözünüzü bile kırpmadan para harcayabilmelisiniz. Hem milyarderler hem de milyonerler, kitaba para verirken ikinci defa düşünmüyorlar. Bu sebepten ötürü şu an oldukları yerdeler.

Şu iki şeye yaptığınız yatırım sizi asla fakirleştirmez: Hayır kurumu ve bilgi. Hayır kurumuna yaptığınız yatırımlar hayatınızı daha anlamlı kılarken bilgi de hiçbir zaman paslanmadığı ve eskimediği için ömrünüz süresince size yardımcı olacak.

Unutmayın, ne kadar çok öğrenirseniz o kadar çok para kazanırsınız. Tek yapmanız gereken bu ipuçlarını kendi hayatınıza entegre etmek ve bilgiyi milyarderler gibi işlemeye başlamak.

Mutlaka okuyun: Daha Fazla Kitap Okumanın 8 Yolu

Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir