Bir güzellik salonunun reklamı nasıl yapılır?

Güzellik salonu sahiplerinin en büyük problemlerinden biri reklam konusunda bir denge kuramamalarıdır. Çok fazla reklam yaparsınız çok para harcamanız gerekebilir çok az reklam yaparsanız da güzellik salonunuz boş kalabilir.

Güzellik salonu sahiplerinin birçoğu deneme yanılma yoluyla nasıl reklam yapılacağını öğrenir. Tek bir doğru yoktur ancak güzellik salonunuzun reklamını etkili bir biçimde yapmanıza yardımcı olacak birkaç temel prensip vardır.

 

Pazarlama kampanyası hazırlamak

1 – İşe markanızı yaratmakla başlayın. Pazarınızla uyumlu olacak bir salon ismi, logo ve tasarım seçin. Güzellik salonunuz trendi bir yerdeyse etrafınızdaki başarılı işletmelere bakın. Hangi renkleri kullanıyorlar?  İsimler tek bir sözcükten mi oluşuyor yoksa daha mı uzun? Logoları nasıl tasarlanmış? Güzellik salonunuz turistik bir bölgedeyse diğer işletmelerin isimleri ve bıraktığı his sıcak ve samimi mi? Başarılı işletmelerle ilgili notlar alın ve daha sonra onların izinden gidin. Ancak orijinal olmayı unutmayın.

2 – Güzellik salonunuz için bir internet sitesi tasarlayın. Salonunuzun profesyonel bir internet sitesinin olması oldukça önemlidir. İnternet sitenizde müşterilerin yaşadığı deneyimleri gösteren fotoğraflar yer almalıdır. Renkler ve duygu markanızı yansıtmalıdır. Müşteriler salonunuzdan içeri girdiğinde ne hissediyorsa aynı hissi internet sitenize girdiklerinde de hissetmeliler. İnternet siteniz sakin ve rahat da olabilir enerjik ve canlı da olabilir.

3 – Güzellik salonunuzun internet sitesinin tanıtımını yapın. İnternet sitenizi arama motoru optimizasyonlarına uygun olarak tasarlayın. Her zaman hızlı sonuçlar alamasanız da arama motoru optimizasyonu salonunuzun veya spanızın reklamını masrafsız bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Sosyal medya platformlarının hepsine katılın. Sosyal medya ağları aracılığıyla aylık veya üç aylık bültenler yayınlayın. Hedef kitlenizle temas halinde olun ve onları internet sitenize yönlendirin. Tabi onları mesaj bombardımanına tutarak değil.

4 – Medya bütçesi yapın. Yılın belli zamanlarında basılı, radyo veya televizyon reklamları kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin yılbaşı veya anneler gününde hediye çeki satışları yapacaksanız bu günlerde reklam faaliyetleriniz için daha fazla para harcayın. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki paranızı olası müşterilerin okuduğu, dinlediği veya izlediği yerlere harcamanız gerekir. Herhangi bir reklam vermeden önce olası yatırım karlılığını hesapladığınızdan emin olun.

5 – Referanslar aracılığıyla tanıtım yapın. Güzellik salonu işinde ağızdan ağıza reklam hayati önem taşır. Referanslar ve müşteri ilişkileri aracılığıyla nasıl müşteri tabanı oluşturabileceklerini çalışanlarınıza anlatın. Sizi arkadaşlarına tavsiye eden müşterilerinize bir sonraki gelişlerinde indirim yapın.

 

Müşterileri etkileyin ve kaybetmeyin

1 – Çekici bir slogan bulun. Bu çekici sloganı kartvizitlerinizde, üniformalarınızda ve e-posta imzalarınızda kullanın. Örneğin güzellik salonunuzda bütünsel ve enerjiye dayanan tedaviler uygulanıyorsa sloganınız “güzellik, mutluluk ve daha fazlası” veya “iyi enerji mükemmel güzellik” olabilir.

2 – Garanti verin. Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin arkasında durun. Ürünlerinize ve hizmetlerinize inanırsanız yeni müşterilerde salonunuza şans verecektir ve salonunuzu deneyecektir.

3 – Teklifte bulunun. İnsanlara güzellik salonunuzu denemeleri veya tekrar gelmeleri için bir neden verin. Doğum günlerinde bedava seyahat boyu saç ürünleri veya manikür setleri vermeye ne dersiniz? Pahalı olmayan ancak olası müşterilere cazip gelecek bir şeyler düşünün.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir