Bir İcat Nasıl Yapılır?

İnsanların hayatına değiştirecek bir ürün icat edebileceğinize inanıyor musunuz? Cevabınız evetse neden bekliyorsunuz? Aşağıdaki makaleyi okuyarak kendi icadınızı nasıl yapabileceğinizi ve pazara nasıl girebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ürününüzü hayal edin

1 – Beyin fırtınası yapın

Eşsiz ve faydalı bir ürün yaratmanın ilk adımı beyin fırtınası yapmaktır. Uzmanlık alanınızı göz önünde bulundurun. İlginizi çeken ve bilgi sahibi olduğunuz alan ne? Baştan sona yeni bir ürün icat etmek istiyorsanız bilgi birikiminizin olduğu bir alana odaklanmanız gerekir. Aksi taktirde bir fikriniz olsa bile fikrinizi nasıl hayata geçireceğinizi bilemezsiniz.

İlginizi çeken her şeyin listesini yapın. Hobileriniz veya düzenli olarak kullandığınız ürünler olabilir.

İlginiz çeken her faaliyetle ilgili icat şeklinde yapabileceğiniz olası gelişmelerin alt listesini yapın. Buna ürün değişiklikleri veya faydalı eklentiler dahildir.

Güçlü bir liste hazırlayın. Bir sürü fikrinizin olması birkaç fikrinizin olmasından iyidir. Bu nedenle aklınıza gelen ve ekleyebileceğiniz her şeyi yazın.

Olası icat listenize yeni eklemeler yapmak için yanınızda her zaman bir defter taşıyın. Bütün fikirlerinizin düzenli bir şekilde aynı yerde olması karmaşıklığı önler ve fikirlerinizi tekrar tekrar gözden geçirmenize yardımcı olur.

Beyin fırtınası sürecinde aceleci olmayın. İlham bir anda gelmeyebilir ve fikirlerinizi listelemeniz birkaç hafta veya ay sürebilir.

2 – Bir fikir seçin

Olası bütün seçenekleri düşündükten sonra icat için en iyi fikri seçin. Sıra geldi projenin detaylarını düşünmeye. İcadınızın nasıl görünmesini istiyorsunuz? Kafanızdaki imaja göre birkaç tane taslak çizin ve daha sonra bazı önemli soruları dikkate alın.

Bu ürünü geliştirmek için neler ekleyebilirsiniz? İcadınızı özel yapan şey nedir ve insanlar neden bu ürünü almak istesinler? İcadınızı iyi yapan şey ne?

Yapılması gereken değişiklikleri düşünün. İcadınızın hangi yönleri gereksiz veya anlamsız? İcadınızı daha etkili yapmanın veya üretimi daha ucuza mal etmenin bir yolu var mı?

Gerekli bütün kısımlarda dahil icadınızın bütün yönlerini düşünün ve önemli detayların nasıl işleyeceğini belirleyin. Bu cevapları ve fikirleri bir yere yazın ki daha sonra dönüp bakabilesiniz.

3 – İcadınızı araştırın

İcadınız konusunda kendinize güveniyorsanız ve gerekli bütün değişiklikleri yaptıysanız fikrinizin gerçekten eşsiz olduğundan emin olmak için araştırma yapın. Sizinki gibi bir ürün varsa ve patenti alınmışsa seri üretime geçemezsiniz veya patent alamazsınız.

İcadınızın tanımına uyan ürünler olup olmadığını anlamak için online araştırma yapın. Ürününüz için bir isim bulduysanız bu ismin de daha önceden kullanılıp kullanılmadığından emin olun.

Sizinkine benzer ürünler satan mağazaları ziyaret edin. Benzer ürünlerin yer aldığı raflara bakın ve mağaza çalışanlarından benzer amaçla satılan ürünler hakkında bilgi alın.

Sizinkine benzeyen diğer icatlarla ilgili bütün patentleri ve kategorileri araştırın.

Pazarda benzer başka bir ürün olmadığından emin olmak için profesyonel patent araştırması yaptırın.

Patentlerde ilk icat edene değil ilk başvurana bakılır. Bu nedenle icadınız için başvuru yapın ki başka birisi icadınızı kopyalamasın.

 

İcadınızın patentini alın

1 – İcadınızın kaydını oluşturun

Patent almak için ürünü icat eden ilk kişi siz olmak zorunda değilsiniz. Ancak icadınızın bütün özelliklerinin ve kullanım şekillerinin kaydını tutmanız gerekir.

Ürünün icat aşamasını kaydedin. Fikrin nasıl çıktığını, nelerden etkilendiğinizi, ne kadar sürdüğünü ve neden bu icadı yapmak istediğinizi yazın.

Ürünü yaratmak için ihtiyaç duyacağınız her şeyin listesini yapın.

Tasarımı sizinkine benzeyen veya patenti alınmış diğer ürünlerle karşılaşmamak için araştırma sürecini kaydedin. Ürününüzün patent alabilmesi için icadınızın eşsiz olduğunu kanıtlamanız gerekir.

İcadınızın ticari satış değerini göz önünde bulundurun. Patent avukatıyla çalışmasanız bile patent için ödemeniz gereken ücretler olacaktır. Bu ücretleri vermeden önce ürünün ticari değerini ve icadınızın satışlarına bağlı olarak elde edeceğiniz olası geliri hesapladığınızdan emin olun.

İcadınızın resmi olmayan çizimini yapın. Süslü bir çizim yapmanıza gerek yok ancak patent başvurusu için icadınızı doğru şekilde yansıtan bir çizim yapmanız gerekir. Çizim yapma yeteneğiniz yoksa sanatsal becerileri olan bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden yardım alabilirsiniz.

2 – Patent avukatıyla çalışmayı göz önünde bulundurun

Patent avukatlarıyla çalışmak pahalı olsa da verecekleri yardım ve destek çok kıymetlidir. Patent avukatının asıl görevi patent almanıza ve patent hakkı ihalelerine karşı korunmanıza yardımcı olmaktır.

Patent avukatları patent hukukundaki son değişikliklere bağlı olarak size tavsiyeler verir.

Patenti almanıza rağmen birisi patent hakkınızı ihlal ediyorsa patent avukatınız sorunu çözmek ve gerekirse dava açmak için gerekli olan yasal adımları sizin adınıza atacaktır.

İcadınız “teknoloji” kategorisinde yer aldıysa patent avukatı başka şirketlerin veya işletmelerin benzer teknolojik çalışmalar içerisinde olup olmadığını anlamınıza yardımcı olur. Teknoloji, gelişmelerin en hızlı yaşandığı ve patent almanın en zor olduğu alanlardan biridir.

3 – Geçici patent başvurusu yapın

Geçici patent başvurusu icadınızın patent alma sürecinde olduğunu gösterir. Yani başvurunuz hala işlem aşamasındayken diğerleri fikrinizi kopyalayamaz.

Bu adım tercihe bağlıdır ancak sizi baş ağrısından ve hayal kırıklığından korur.

4 – Patent için gerekli olan dosyaları doldurun

İcadınızla ilgili bütün bilgileri düzenledikten sonra patent başvuru için gerekli olan dosyaları doldurun. Bu belgeleri internet sitesi veya patent ofisleri aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Formda yer alan adımları takip edin ve belgeleri göndermeden önce gerekli bütün bilgileri verdiğinizden emin olun.

 

İcadınızı gerçeğe dönüştürün

1 – Bir prototip hazırlayın

Patent hazırlık aşamasındayken icadınızın modeli üzerinde çalışmaya başlayın. İcadınızın prototipini yaparken pahalı malzemeler kullanmanıza veya kapsamlı işlemler için vakit harcamanıza gerek yoktur.

Prototipi kendi kendinize yapamayacaksanız prototipinizi yapması için bir şirketle anlaşabilirsiniz. Bu pahalı olacağından ilk başta kendiniz yapmayı deneyin.

2 – Bir sunum hazırlayın

Patent ve prototip hazır olduktan sonra başarılı olmak için yola çıkmaya hazırsınız demektir. Bir sonraki adım olan sunum hazırlama icadınızın tüm detaylarını yansıtmalıdır. Sunumunuzu hem olası üreticilere hem de olası alıcılara göstereceğiniz için her amaca uygun farklı sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Ne şekilde hazırlarsanız hazırlayın sunumunuzun profesyonel olduğundan emin olun. Sunumu göstermek için Powerpoint, video veya fiziksel sunum panosu hazırlayabilirsiniz.

Faydalı bilgiler, görseller ve şemalar kullanın. Ürünün özelliklerini, kullanım şekillerini ve uzun vadeli sonuçlarını veya avantajlarını gösterdiğinizden emin olun.

İcadınızı yansıtan muhteşem bir sunum hazırlaması için bir grafik tasarımcı ile anlaşabilirsiniz. Bu seçenek zorunlu değildir. Üreticilerin ve alıcılarında ilgisini çekmek istiyorsanız sunumunuzun görsel anlamda iyi olması gerekir.

Sunumunuzu doğru aktarabilmek için konuşmanızın da iyi olması gerekir. Şemaların ve görsellerin olması yeterli değildir. Aynı zamanda iyi bir konuşmacı da olmanız gerekir. Not kartlarını ezberlemeyin ancak söylemek istediğiniz şeylerle ilgili bir fikriniz olsun ve sorulabilecek yaygın sorulara karşı hazırlıklı olun.

3 – İcadınızı üreticiye sunun

Sizinkine benzer ürünler üreten yerli üreticiler bulun. Başlangıç için kim olduğunuzu ve üreticiden neler beklediğinizi açıklayan giriş niteliğinde bir mektup gönderebilirsiniz.

Mektubunuza ( geleneksel posta veya e-posta ) yanıt aldıktan sonra sunum için hazırlık yapın. İcadınızı sunmak ve üreticiden ne beklediğinizi açıklamak için üreticiye gitmeniz gerekecektir.

Siz gittikten sonra tekrar gözden geçirebilmeleri için sunumunuzun bir kopyasını bırakın.

Bu icadı neden ve nasıl yaptığınızı vurgulamanız önemlidir. Sizin gibi olan bir sürü işadamı veya girişimci vardır ve neden siz seçmeleri gerektiğini onlara göstermeniz gerekir.

4 – İcadınızı üretin

İcadınızı üretecek bir üretici bulduktan sonra seri üretime geçin. İlk etapta küçük partiler halinde üretim yapılması daha iyidir.

5 – İcadınızın reklamını ve tanıtımını yapın

Patentiniz, prototipiniz, üreticiniz var ve son olarak da icadınız seri üretime geçti. Sıra geldi maksimum satış potansiyeline ulaşmak için reklam yapmaya.

Ürünlerinizi satmaları için yerel işletme sahipleri veya mağaza müdürleriyle bir araya gelin. Ürününüzün faydalarını anlatmak için sunumunuzu gösterin.

İcadınız için reklamlar hazırlayın. İnsanları ürününüzü almaya teşvik edecek resimler ve videolar hazırlaması için bir grafik tasarımcı ile anlaşın.

Reklamlarınızı göstermenin bir yolunu bulun. Gazeteler, televizyon kanalları ve yerel radyo istasyonları aracılığıyla ürününüzün reklamını yapabilirsiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınız aracılılığıyla ürününüzle ilgili haberler yayın. Ürününüzle ilgili haberleri yayacağınızı düşündüğünüz insanlara yakın olun ve yeni topluluklara katılın.

Girişimcilik konferanslarına ve fuarlara katılarak stant kiralayın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir