Bu Mağazada Her Şeyi Denemek Serbest

Kaliforniya kökenli perakendeci Pirch, ev aletleri sektörüne yeni bir standart getiriyor. Müşterilere satın almadan önce deneme ürünlerini kullanma fırsatı veriyor. Fırından duş başlığına kadar her şey. Dahası müşterilere mağazada taze kahve ve kuru pasta ikram ediliyor.

Fikrin arkasındaki amaç, insanların mağazada daha uzun süre vakit geçirmelerini sağlamak. Ve görünen o ki plan işe yarıyor. CEO Jeffery Sears, müşterilerin mağazada ortalama 2 saat 11 dakika harcadıklarını ifade ediyor. Ve elbette alışveriş de yapıyorlar. ABD genelinde 8 şubesi olan mağazanın 10 metrekaresi 300.000 dolar gelir sağlıyor. Bu ancak Tiffanny’s ve Apple mağazaları tarafından geçilen bir miktar.

“İnsanların mağazada dolaşırken etkilendiğini ve hayal kurduğunu biliyoruz” diyor şirketin kurucularından James Stuart. “Su akıyor, ustalar yemek pişiriyor ve insanlar yeni şeyler öğreniyor. Yakında ‘Burası evden daha iyi’ diyeceklerdir.” diye de ekliyor.

Pirch, mağazalardaki ürünlerin klasik sıra sıra dizilmesi ve müşterilerin deneyerek incelemesi anlayışından farklı bir anlayış var. İç ve dış ortamlarda, sanki gerçek birer mutfak, banyo, antreymiş gibi dizayn edilmiş her şey. 12.000 dolarlık duş başlıkları mağazada rastgele yerleştirilmiş durumda. İnsanlar bunları ilk elden tecrübe ederek kendi evlerindeymiş gibi hayal kurabiliyorlar. Örneğin New York apartmanlarını andıran akıllı teknolojiye sahip devasa süsler bulunuyor.

SoHo’daki yeni şubesindeki deneme mutfağında bir şef sürekli yemek pişiriyor. Baharat kokularının yayıldığı mutfağa ilgi gösteren müşteriler yemek pişirme kursuna kayıt yaptırabiliyor. “Sığınak” adı verilen tam teşekküllü spa, önceden rezerve edilirse mağazanın geri kalan kısmından ayrılabiliyor. Bliss Cafe’de sürekli ücretsiz limonata, kapüçino ve salatalıklı su ikram ediliyor. Mağazadaki son model ürünleri, limonatalarını yudumlayarak gezebiliyor insanlar.

urunu-denemek

Enteresan şekilde ürünlerin yanında sadece fiyat bilgisi yer alıyor. Boyut, teknik özellikler vs. belirtilmiyor. Sears, bunun alışveriş tecrübesini zedeleyebileceğini düşünüyor. “Ürünün kaç watt elektrik tükettiği gibi pek de lazım olmayan bilgiler vermeyi tercih etmiyoruz.” diyor. Mağazayı gezmek için fahiş fiyatlar ödenmesi gerekmiyor. Ayrıca orta direk vatandaşların bütçesine uygun neredeyse 1 milyon ürün bulunuyor. Sears, amaçlarının “Başka yerden alışveriş yapmak için hiçbir neden yok.” düşüncesini benimsetmek olduğunu söylüyor.

Pirch, ağırlıklı olarak yüksek teknoloji ve lüks ürünlere odaklanmış durumda. Edinilen bilgiye göre şirket lüks ev aletleri piyasasından 40 milyar dolarlık pay almayı umuyor. “Olay, her şeyin mümkün olabileceğini hayal etmekte.” diyor şirket yöneticilerinden Laith Murad. Ayrıca şirketin çalışanları, işe yeni girdikleri zaman bir haftalık “Elements” adında bir eğitime tabi tutuluyorlar. Burada şirketin “Önce müşteri” temelli perakende felsefesini öğreniyorlar.

Pirch aracılığı ile Sears, klasik mağazacılık konseptini yeniden tanımlamak istiyor. “İnternetten satış yapmıyoruz. Ürünlerimizin internetten satın alınmaması gerektiğine inanıyoruz.” Bu nedenle yeni açıldıklarında bile reklam vermemişler, kulaktan kulağa yayılmayı tercih etmişler. Tüm reklam bütçesi, müşterilere iyi hizmet ve güzel bir mağaza tecrübesi yaşatmaya ayrılmış. Ancak yakında interaktif bir web sitesi aracılığı ile bu tecrübenin dijital ortamda da yaşanması sağlanacak.

Pirch’in 2015 yılındaki geliri 225 milyon dolar. Ve her yıl bu miktarı 2’ye katlayarak ilerlemeyi hedefliyorlar. Şirket ayrıca her yıl 4 şube daha açmayı planlıyor.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir