Çağrı Merkezi Açmak

Kendi işinizi devam ettirirken bir taraftan da ek gelir elde edebileceğiniz en etkili yollarından biri çağrı merkezi işine başlamaktır. Çağrı merkezi işini evinizden idare edebileceğiniz gibi bir işyeri de kiralayabilirsiniz. Çağrı merkezi işini yönetmenin en basit yollarından biri evden çalışmaktır. Daha sonrasında yeterli sayıda çalışanı olan bir ofis açabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek kendi çağrı merkezi işinize nasıl başlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Çağrı merkezi nasıl açılır?

1- Ne tür bir çağrı merkezi açmak istediğinize karar verin. Gelen çağrıları ve giden çağrıları cevaplayabilir,  tele pazarlama yapabilir veya internet erişimli hizmet verebilirsiniz. Seçeceğiniz çağrı merkezi türüne göre yapacağınız sözleşmeler de değişecektir.

2- ilgili resmi kurumlarla görüşerek çağrı merkezinizle ilgili yasal olarak neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Gerekli olan bütün belgeleri tamamladığınızdan ve ödemeleri yaptığınızdan emin olun.

3- Açacağınız çağrı merkezi türüne uygun bir iş planı hazırlayın. İş planı size uzun soluklu referans malzemesi sağlar. İş planının eksiksiz ve detaylı olması gerekir çünkü iş planı sayesinde finansal olarak neye ihtiyacınızın olduğunu öğrenirsiniz. Elinizin altında bir iş planının olması çaba sarf ettiğinizi gösterir ve sermayenizi güvence altına almanıza yardımcı olur.

4- Çağrı merkezi işini yönetmek için gerekli olan ekipmanlara yatırım yapın. Bilgisayarlar, ofis malzemeleri, telefonlar, kulaklıklar ve telefon hatları gibi ekipmanlar buna dahildir. Evinizden yürüteceğiniz tek kişilik operasyonun başlangıç maliyetleri de düşük olacaktır. Kendi kendinize bu işi yürütecekseniz işinizi görecek bir çağrı merkezi yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Bu yazılım biraz pahalı olabilir.

Çağrı merkezi işiniz için birden fazla telefon numarası kullanabilirsiniz. Birden fazla hat kullanmak için işleri büyütmeniz gerekebilir.

5- Dışarıdan kaynak sağlayarak müşteri kazanmak için işletmeler ve diğer çağrı merkezleri ile temas kurun. Her firmanın farklı gereksinimleri ve farklı ödeme ölçüleri olacaktır. İsteklerinize bağlı olarak idare edebileceğiniz ve para kazanabileceğiniz bir veya birden fazla firma seçin.

 

İpuçları

Firmaların çoğu çağrı merkezi profesyonellerinin evden çalışmalarına izin verir böylece sizde bağımsız olarak kendi işinize başlayabilirsiniz

 

Uyarılar

Çağrı merkezi açmak oldukça streslidir. Bu strese katlanmayı göze almalısınız.

 

Çağrı merkezi açmak için gerekenler

  • İnternet bağlantısı
  • Telefon
  • Ofis malzemeleri
  • Kulaklık
  • Çağrı merkezi yazılımı
  • Kurulum kiti

 

Çağrı merkezi açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ya da emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu şartlar ve belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Çağrı merkezi açma maliyeti

Çağrı merkezinizin büyüklüğüne göre oldukça farklılık gösterebilir. Örneğin 10 çalışanın bulunduğu bir çağrı merkezi açmak 40 bin TL’den başlamaktadır. Ancak yeterli sermayeniz yok ise çalışan sayısını azaltabilir hatta kendi başınıza dahi bu işe başlayabilirsiniz.

Çağrı merkezi açmak kendi işini kurmak isteyenler için son derece ödüllendirici bir iş olabilir. Çağrı merkezi kurmak hakkında daha detaylı bilgi için yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Ben çok istiyorum nereye tam olarak nereye başvurmalıyım bilmiyorum. Arkadaşlarımla böyle bir işe yatırım yapacak sermayemiz de var lütfen yardımcı olunuz şimdiden teşkkürler

  2. Çağrı merkezi kurulumunu yaptıktan sonra nasıl müşteri bulunur ve bu kurulumu yapan firmalar var mıdır

  3. Merhaba, Callektif olarak profesyonel çağrı merkezi kurulumu yapmaktayız. Detaylı bilgi için: callektif.com.tr adresine girebilir, ya da telefon ile iletişim kurabilirsiniz. Tel: 0(216) 387 87 15

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir