Çiftliğimde Hangi Hayvanı ve Bitkiyi Yetiştirebilirim?

Küçük bir çiftlik kurmaya karar verdiniz. Ancak hangi hayvanları veya bitkileri yetiştireceğinizden emin değilsiniz. Peki nasıl karar vereceksiniz?

 

Size çekici gelen şeyler ne?

Şu bir gerçek ki sizin için en iyi çiftlik hayvanı adayları size yakın gelenlerdir. Keçiler sizin için tuhaf veya yabancıysa sizin için uygun değillerdir. Belki büyükbabanızın çiftliğinde bir zamanlar inek beslediniz ve bununla ilgili güzel deneyimleriniz oluştu. Kendinize yakın bulduğunuz aynı zamanda size kazanç sağlayacak bir hayvan seçmelisiniz.

Çiftçiliğe başlamak gibi bir amacınız varsa her şeyden önc eürün pazarını ve ürüne karşı talep olup olmadığını dikkatli bir biçimde araştırmalısınız. Amacınız kendi kendinize yetmekse ailenizin ve sizin yemekten hoşlandığız yiyecek türlerini düşünün. Keçi eti yemiyorsanız keçi yetiştirmeyin.

 

Olağanüstü durumlara karşı tedbirli olun

İnsanlar sıklıkla alışılmamış veya egzotik hayvanlara karşı ilgi duyarlar. Genellikle başkalarının yapmadıklarının pazarlanabilir olduğunu düşünürler. Bu her zaman mantıklı bir yaklaşım değildir. Özel tohumlar kazanç sağlamanın iyi bir yoluyken bazen geri tepebilir. Yatırım yapmadan önce alışılmamış hayvanlarınız, bitkileriniz, sebzeleriniz veya meyveleriniz için talep olup olmadığını öğrenin.

 

Liste yapın

Yetiştirmeyi düşündüğünüz olası hayvan ve bitkiler için bir liste yapın. Bu hayvanve bitkileri neden istediğinizi sebepleriyle birlikte yazdığınızdan emin olun.

 

Okuyun ve araştırın

Bir kütüphaneye veya bağımsız bir kitabevine gidin ve listenizdeki hayvanlar ve bitkilerle ilgili bulabildiğiniz bütün bilgileri okuyun. Listenizdeki hayvanları yetiştirmekle ilgili temel bilgileri öğrenmek için internet araştırması yapın. Bu noktada daha fazla detay öğrendiğiniz için listenizi sınırlandırabilirsiniz. Ne zaman odağınızı kaybederseniz tekrardan çiftliğinizle ilgili amaçlarınıza bakın ve kendinize: bu hayvan veya bitkinin sizin gelecek hedefleriniz arasında olup olmadığını sorun.

 

Çiftçilerle konuşun

Düşünüp taşındınız, konu hakkında bir şeyler okudunuz ve başka fikirlere ihtiyacınız var. Bazen takip edeceğiniz yolu belirlemek için bir şeyleri deneyimlemeniz gerekir.

Aklınızdaki hayvanları veya bitkileri yetiştiren yerel çiftçiler bulun. Başarılarını ve zorlandıkları noktaları sorun. Hayvanları sevmek, barınak ve çitleri görmek için bir çiftliğe gidin ve her şeyi deneyimleyin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir