Çin’den Ürün Getirip Satmak

İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim diyenlere özel en karlı iş fikirlerini ve yatırım fırsatlarını paylaşmaya devam ediyoruz. Daha önce kaleme aldığımız ”  ithalat ve ihracat işi yapmak ” adlı yazımızdan sonra şimdi de Çin’den ithalat yapma konusunu irdeliyoruz.

Bir ürünü satarken iyi bir kazanç elde etmek istiyorsanız ürünleri düşük maliyetli almanız gerekir. Böylece sizde rakiplerinize göre ürünleri daha düşük fiyata satabilirsiniz. Satacak ürün arayan insanların çoğu ürünleri ucuza almak için drop-shipping firmaları ile anlaşırlar. Drop-shipping firmaları ürünleri perakende değerinin altında satarlar. Ürünleri iyi fiyata almak isteyen insanların Çin’den ürünleri nasıl getirteceğini öğrenmesi gerekir çünkü ürünleri doğrudan Çin’deki bir üreticiden toptan almak en iyi seçenektir. Çin malı ürünleri toptan almak demek aracıyı ortadan kaldırmanız, daha iyi kazanç elde etmeniz ve daha kolay rekabet edebileceğiniz anlamına gelir.

 

Drop-shipping problemi

Drop-shipping, ürünleri alarak iyi bir karla satmanın en kolay yoludur. Drop-shipping yani stoksuz satışın mantığı şudur: Drop-shipping firmalarının fiziki bir dükkanı yoktur. Önce ürünün satışını yapar ardından bu firmalara siparişini verirsiniz. Verilen sipariş ürünü sizden alan müşterinin adresine yollanır. İnternet sayesinde ürünleri doğrudan kolaylıkla alsanız da drop-shipping modası geçmiş bir uygulamadır. Drop-shipping firmaları ile çalıştığınızda genellikle belli bir komisyon ödediğiniz için ürünlerin toptantıcılara göre yüksektir. Yani drop-shipping firması sizinle toptancı arasındaki kişi olarak para kazanır. Bu sebeple sattığınız ürünlere fazladan para ödemeniz rekabet gücünüzü azaltacaktır.

Drop-shipping firmaları ile ilgili bir diğer problem de kimsenin bu firmalara herkesin kolaylıkla ulaşabilmesidir. Bu nedenle en çok satılan ürüne sahip olsanız bile başka bir firmada aynı drop-shipping firmasından aynı ürünü aynı fiyata alabilir. Bu da pazarın doymasına neden olur.

 

Çözüm: Ürünleri Çin’den toptan alın

Ürünleri ucuza alarak belli bir karla satmanın en iyi yolu, ürünleri Çin’deki üreticiden toptan almaktır. Çin’de üretilen ürünlerin hepsi perakende dükkanlarda aynı markayla satılır ve fiyatlar daha makuldür. Drop-shipping firması yerine Çin’deki bir toptancıyla anlaştığınızda bazı masrafları ortadan kaldırırsınız ve daha rekabet edilebilir fiyatlarınız olur. Çinli toptancıları online olarak kolaylıkla bulabilirsiniz. En güvenilir kaynaklar Federal International Trade Association’ın internet sitesinde listelenmiştir. Çinli toptancılardan alışveriş yapabilmek için Çince bilmenize gerek yoktur. Genel olarak orta düzey bir ingilizceyle iletişime geçebilirsiniz. Bu toptancıların İngilizce bilen temsilcileri size yardımcı olacaktır.

Drop-shipping firmalarının sattığı ürünlerin çoğu da Çin’deki toptancılardan alınmıştır. Drop-shipping firmaları ile çalışmak, birisine sizin adınıza iş yapması için para ödemek gibidir. Aracıyı ortadan kaldırın ve doğrudan kaynağa ulaşın.

 

Çin’den getirdiğim ürünler için gümrük vergisi öder miyim?

Çin’den ürün getirmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri vergi olayıdır. Çin’ den ürün getirmede diğer her ülkede olduğu gibi yurtdışından ürün getirmede var olan gümrük kuralları geçerli olup ürünlerin GTİP kodlarına göre vergi oranları değişmektedir. Ancak bazı kargo firmalarının gümrüğe takılma olasılığı düşük olup vergiden muaf olma şansınız yüksektir. Yine de en kötü ihtimalle, gümrüğe takılan ürünleriniz için %20’ye yakın vergi ödersiniz.

 

Ürün getirmek için hangi kargo firmasını seçmeliyim?

Çin’den ürün getirtebileceğiniz kargo firmaları kısaca şunlardır:

1-China Post Airmail

Bu kargo firmasını seçerseniz getireceğiniz ürünlerin gümrüğe takılma olasılığı oldukça düşüktür. Ekonomik ve yavaş bir kargo hizmeti sunar. Ürünlerinizin ortalama teslim süresi 2-4 hafta arasında değişecektir.

2-Honkong Post

Ekonomik hizmet sunan diğer bir kargo firmasıdır. China Post Airmail firmasına göre daha hızlı olduğu söylenebilir. Hongkong merkezli firma ile ürünlerinizi 3 hafta gibi bir sürede teslim alabilirsiniz.

 

 3-EMS

Çin’den hızlı bir şekilde ürün getirmek isteyenlerin tercih edebileceği bir kargo firmasıdır. Diğer iki firmaya göre ekonomik değildir ancak ürünleriniz 1-2 haftaya elinizde olacaktır.

Çin’de ürün getirmek istiyorum diyen girişimciler için rehber niteliğinde yazılar paylaşmaya devam edeceğiz. Bu konuda aklınıza takılan her türlü soruyu yazımıza yorum yaparak sorabilirsiniz. En kısa sürede dönüt sağlanacaktır. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. İyi günler.
    Çinden ürün getirterek satış yapma fikri var aklımda. Ancak İngilizceme hiç güvenmiyorum. Alibaba.com’u kullanmayı düşünüyorum. Alışveriş yaparken ne tarzda diyaloglara giricez ? Tedarikçiyle nasıl ve neleri konuşmamız gerekicek bu konuda ciddi bir yardım gerektiğini ve daha önce bu tarz alışveriş yapmış insanlardan bir yardım alınması gerektiğini düşünüyorum. İnternette baya araştırmama rağmen soruna çözüm bulamadım. Sitenizin iyi bir takipçisiyim. Sizden bu konuda yardım bekliyorum. Konudan veya e-mail yoluyla ulaşırsanız yada bu konuda yeni bir makale yazarsanız çok yararlı olacağına inanıyorum. Benim gibi bu konuda yardım arayan insanlar olduğuna da eminim.

    • Önder kardeşim aynı sıkıntıları bende yaşadığımdan yardımcı olmaya çalışayım. Biz orta sehpalarda kullanmak üzere şerit taş getirdik Çin’den. İngilizcemiz çok iyi değil ama çeviri programları ile hallettik. Burda metresi 7 lira olan ürünü tüm masraflar dahil 3,90 tl mal ettik ve çok işimize yaradı. Şu anda da daha farklı ürün getirmek için yazışıyoruz Çin’deki bir kaç firma ile. Tavsiyem, öncelikle belirlediğin üründen örnek iste, sonra işine geliyorsa sipariş ver.

  2. merhaba,çinden ürün gönderen bir türk arkadaşımız var,ingilizce ve çincesi çok iyi türkiyeden ürün isteyenlere bizzat fabrikalarla iletişime geçerek yardımcı oluyor.ürün istemek için ürün hakkında ön araştırmanızdan( ne satmak istediğinizi belirlemek gibi) sonra,kargo dahil fiyatlar,gümrük olası ücretleri ( zaten gümrük vergisi o anda gümrükçüde belirlenir) talep ettiğiniz ürünün birim fiyatları ve istenilen ürünün çindeki konteynırdaki kapladığı yere göre kaç tane getirilmesinin uygun olacağı filan konuşuluyor..yeterki karşılıklı güven ortamı akılda soru işareti kalmayacak şekilde kurulsun ve ne karşınızdakinin sizin için emeği ve fabrikadan sipariş parası ne de sizin paranız yanmasın.bir de isterseniz bu arkadaştan illa alışveriş yapmasanız da çinden türkiyeye ürün gönderen biri olarak her türlü sorunuzun cevabı ve iş fikirleri için yardım alabilirsiniz.

  3. Merhabalar. Ben çinde yaşıyorum ve getireceğiniz her ürün konusunda yardımcı olabilirim. Sektörüne göre değişmekle birlikte alibaba da yazan fiyatlardan çok daha ucuza mal edebiliriz . Çinde yaşamanın avantajı bu. Getirmek istediğiniz ürünle ilgili benimle irtibat kurabilirsiniz . abdullah_kavak@mail.ru mail atabilirsiniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir