Daha Az Çalışıp Daha Çok İş Yapmanın 5 Yolu

İnsanların fazla çalışması şaşırtıcı bir durum değil. İnsanların %53’ü fazla çalıştığını ifade ediyor ve bu durumun canlarına tak ettiğini belirtiyorlar.

Peki daha az çalışarak daha çok iş yapabileceğinizi söylesek? Kulağa hoş geliyor, ancak bilim bu konuda hemfikir değil.

İşte size bilimsel olarak kanıtlanmış ve daha üretken olmanızı sağlayacak 5 yöntemden bahsediyoruz.

 

1. Aynı anda birden çok iş yapmayı bırakın.

Akıllı telefonlar hayatımızın neredeyse merkezinde yer almaya başladı. Bu iletişimi kolaylaştırırken aynı anda birden çok iş yapmayı da mümkün kılıyor. Birçok insan aynı anda birçok iş yapmanın iş hayatı için bir erdem olduğunu düşünüyor. Ancak bilim bunun tersini söylüyor.

Stanford Üniversitesi’ndeki bir çalışma, birden çok iş üzerinde çalışmanın, yapılan işi hem daha verimsiz hale getirdiğini hem de başarısız kıldığını gösteriyor.

Peki çözüm ne? Üç işi aynı anda yapmaktansa her işe tek tek odaklanıp ve her işe hak ettiği süreyi ayırıp tüm işleri bu şekilde bitirmek. Bu şekilde işlerin daha hızlı bitirildiğini göreceksiniz.

 

2. Derin bir nefes alın. Her gün meditasyon yapın.

Aynı anda birden çok iş yapmak verimliliği ve IQ’yu düşürürken bunun tersini yapmak da verimliliği ve IQ’yu artırıyor.

Meditasyon odaklanmayı ve hafızayı geliştiriyor. Kentucky Üniversitesi’ndeki bir araştırma meditasyonun sinir hücrelerini geliştirdiğini, bunun da hafızayı, gerekçelendirmeyi, verimliliği geliştirdiğini ve hatta yaşlanmayı önlediğini ileri sürüyor.

 

3. İşinizi hayatınızın önüne geçirmeyin.

En üretken insanların, sürekli iş düşünen insanlar olmadığını biliyor muydunuz?

Genel kanıya uymuyor, değil mi? Ancak iş hayatı ve kendi hobileri arasındaki dengeyi tutturan insanların daha üretken ve başarılı olduğu biliniyor.

Bu o kadar şaşırtıcı olmasa gerek. Birçok çalışma, işkolikliğin getirisinin düşük olduğunu gösteriyor. Tıpkı robotlar gibi, en büyük işkolikler bile arada bir deşarj olmalıdır. Bu da iş dışı aktivitelere zaman ayırmak anlamına geliyor.

 

4. En verimli olduğunuz zaman dilimini belirleyin.

Sabah gün doğmadan uyananlardan mısınız? Yoksa sabahlayan gece kuşlarından mı? Bilimsel araştırmalara göre, bu sorunun cevabı epey önemli. Vücut sıcaklığı bu konuda önem arz ediyor zira.

Bunun size ne gibi bir faydası var peki? En üretken olduğunuz saatleri toplantılara ya da dinlenmeye ayırmayın. En verimli olduğunuz saatleri sıkı çalışmaya ayırın.

 

5. Hem işte hem de iş dışında eğlenin!

Bazen işe gömülür, eğlencenin E’sini unuturuz. Ancak çalışmalar, hem işte hem iş dışında eğlenmenin üretkenliği ve motivasyonu artırdığını, yaratıcılığı körüklediğini gösteriyor.

Dahası da var. İnsanlar, iyi vakit geçirmeyi sevenler kişilere daha çok inanıyor. Yakın bir tarihte yapılan araştırmaya göre insanların %84’ü mizah yeteneği olan kişilerin iş yerinde daha başarılı olduğuna inanıyor.

 

Sonuç olarak

Bu hikayeler size tanıdık geliyorsa elinizi kaldırın. Tatilden döndüğünüzde yaşadığınız ülkede ne kadar az tatil yapıldığından sızlanan arkadaşınızı düşünün.

Bu kişi siz olmayın. Bunun yerine işten çıkınca eğlenmesini bilen kişi olun. İş hayatınıza bunun ne kadar olumlu yansıyacağını göreceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

Daha Az Çalışarak Daha Çok Para Kazanmanın Yolları
Çok Değil Akıllıca Çalışın!
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir