Doğru işi seçmenize yardımcı olacak 6 adım

Küçük ölçekli bir işletme açmak isteyen herkesin vermesi gereken önemli kararlar vardır. Öncelikle riski göze alarak harekete geçmeniz gerekmektedir. Ancak bunun için finansman ve yaşam tarzı gibi temeller açısından uygun bir iş seçmelisiniz.

Tam olarak ne iş yapacağım veya ne tür iş kuracağım? Hangi sektör yeteneklerinize, aktiflerinize ve eğilimlerinize uygun? Bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makaleyi okumaya devam edin.

 

İşte doğru işi seçmenize yardımcı olacak 6 adım

Tutkularınızın peşinden gidin

En iyi seçenek sevdiğiniz ve anladığınız bir ürünü veya hizmeti satmaktır. Finansal kazanç sağlamak uğruna kısa süreli bir vurgun yapma niyetindeyseniz pazar girin, para kazanın ve pazardan çıkın. Ancak yaradılışınıza, güçlü yönlerinize ve yaşam tarzınıza uyan uzun soluklu bir işe başlama niyetindeyseniz sevdiğiniz bir şeyi seçmeniz gerekir.

Tutkularınızın peşinden koşmanın bir sürü avantajı vardır. Örneğin pazarlama veya satış konusunda iyi olduğunuza gerçekten inanıyorsanız satış yapma şansınız daha yüksek olacaktır.

Gerçekçi olun

Kişisel zevklerinize ve uzmanlığınıza göre bir iş seçmeniz hayati önem taşır. Bu nedenle girişiminizin somut bir girişim fırsatı olduğundan emin olmanız gerekir.

İlgili pazara bir göz atın. Eğilim gerçek bir ihtiyaçtan mı kaynaklanıyor? Kurmak istediğiniz iş için toplu bir arzu mu var? Daha da iyisi ülkenizdeki veya dünyadaki insanlar birinin bunu yapmasını mı istiyor?  Ürününüzün veya hizmetinizin hem bu fırsata yönelmesi hem de bunu en iyi şekilde gerçekleştirmesi gerekir.

Rekabeti hesaba katın

Var olan rekabeti öğrenmek için araştırma yapın. Bunu tek gözünüz kapalı yapmayın. Herhangi birinin parlak olan veya olmayan iş fikrinizi mahvetmesini istemezsiniz.

Seçtiğiniz iş fikrinin başka işletmeler tarafından da uygulandığını fark ederseniz bunun sizi korkutmasına izin vermemelisiniz. Aslına bakacak olursanız rakiplerin olması iyiye işarettir çünkü bu talebin olduğunu gösterir. Rakiplerinizden bir şeyler öğrenin. Ve daha sonra ürününüzle, hizmetinizle veya da coğrafik pazarınızla kendinizi farklılaştırın.

Örneğin Cedarburg, Wisconsin’daki Amy’s Candy Kitchen’ın kurucu ortağı olan John Lillegren elma şekerlerinin yeni bir fikir olmadığını biliyordu. Ancak gurme bir görüntüsü olan lüks elma şekerlerinin şeker pazarında yeni bir trend yakalayacağını fark etti. Bugün, Amy’nin 14 dolarlık şatafatlı elma şekerleri Food Network’de yer almakta ve büyük talep görmektedir.

Yaşam tarzınıza uygun bir seçim yapın

Yapmaktan hoşlandığınız bir şeyi işinize taşımak istiyorsanız ancak bu 7X24 bağlılık gerektiriyorsa iki kere düşünmeniz gerekebilir. İş planı haline getirmeye çalıştığınız bu yaşam planını bir süreliğine rafa kaldırın çünkü hayalinizdeki iş kısa sürede kabusa dönüşebilir.

Bununla birlikte yaşam tarzınıza uyan bir iş seçtiğinizden de emin olmanız gerekir. Kendi başına hareket etmekten hoşlanan bir insansanız evinizden çalışabilirsiniz. Toplu etkinliklerden ve diğerleriyle iletişim kurmaktan hoşlanan bir insansanız satış faaliyetleri sizin için daha uygun olacaktır.

Risk profilinin farkında olun

Yeni geçim kaynağınıza göstereceğiniz tolerans iş seçiminin en önemli bileşenidir.

Tamamen devrimci bir konsept yaratacaksanız işinizin büyük avantajlarının olması gerekir. Ancak başarı potansiyeli arttıkça alacağınız riskler de artacaktır. Pazarda olan ve az bir farklılık gerektiren tekrar eden iş fikirlerinin değişkenleri ve riskleri daha azdır.

Bayilik alırsanız risk kazanç senaryosunu mükemmel bir biçimde şekillendirebilirsiniz. Bayilikler girişimcilik coşkusunu arttıran en düşük riskli yaklaşımdır.

İnternete saygı gösterin

Bu yenilikçi kaynağın avantajlarından nasıl faydalanabilirsiniz? İnternet sayesinde az bir sermaye ve hiç olmadığı kadar kısa bir sürede küçük ölçekli bir işletme açabilirsiniz. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki online bir işe başlamak için fiziki bir dükkana ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak arama motoru optimizasyonu gibi temel konuları da bilmeniz veya öğrenmeniz gerekir.

İnternetin hem iyi yanları hem de kötü yanları olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Fırsatlar heyecan verici ve cazipmiş gibi görünse de aynı resmi gören sınırsız rakip vardır. Bu da hangi işi seçerseniz seçin önemli pazarlama zorluklarınızın olacağı anlamına gelir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir