Dondurma İşi Yapmak

Herkes dondurmaya bayılır ancak kendi dondurma işinizi kurmak istiyorsanız sizin ürünlerinize bayılacak müşterilere ihtiyacınız olacaktır. Dondurmacınızı rakiplerinizden farklılaştırarak ve müşterilere başka hiçbir yerde bulamayacakları ürünler sunarak dondurma sektöründe güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Aynı zamanda, gereksiz masraflardan kaçınmanız ve yeni gelir akışları ararken yaratıcı olmanız kazancınızın katlanmasını sağlayabilir. Dondurma sektörüne girmek isteyen girişimcilere özel bir rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Dondurma dükkanı açmaya , seyyar olarak dondurma satmaya ya da büyük bir dondurma üreticisi olmaya hazır mısınız? Öyleyse okumaya devam edin.

 

Dondurma işine nasıl başlanır?

1 – Başarılı veya gelecek vadeden bir bayilik sistemine yatırım yapabileceğiniz gibi kendinize ait bağımsız bir dondurma dükkanı da açabilirsiniz. Bayilik almanın avantajı işin kurulması sürecinde yardım ve destek alacak olmanızdır. Bayilik sistemlerine genellikle mağaza yerleşimi, tasarım, malzemeler, gereçler ve personel eğitimi dahildir. Ancak ciddi bir başlangıç sermayesi gerekir. Kendi işinizi kurduğunuz zaman tam olarak ne kadar yatırım yapacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

2 – Ne tür bir iş kuracağınıza ve dükkan veya dondurma arabasını nasıl tasarlayacağınıza karar vermek için bulunduğunuz bölgedeki diğer dondurmacıları veya mobil işletmeleri araştırın. Dondurmacınızı sağlıklı yaşamaya özen gösteren insanların yaşadığı bir bölgede açmayı düşünüyorsanız az yağlı light dondurmalardan satabilirsiniz.

3 – İnternet üzerinden araştırma yaparak veya ilgili kurumlara başvurarak pazar istatistiklerini öğrenin. İster aileler, ister genç insanlar isterse de sağlıklı yaşam meraklıları olsun hedef kitlenizin demografik özelliklerini bilmeniz gerekir.

4 – Sağlık Bakanlığı ile temas kurarak ruhsat ve izinlerle ilgili gereklilikleri ve maliyetleri öğrenin. Fiziki bir yerleşim için ekipman, ışıklandırma, çöp, tesisat ve havalandırma gereklilikleri, kemirgen ve böcek kontrolü ve tuvaletlere erişim gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Ticari bir yer kiralarken bu bilgiler yanınızda olsun ki maliyetli düzenlemeler gerektiren bir yere yatırım yapmayın.

5 – Dondurmanın yanında satabileceğiniz şişe içecekler, kurabiyeler, waffle külahları ve soslar gibi diğer ürünlerin listesini hazırlayın. Soslar, lezzetlendiriciler, soğuk odalar, derin dondurucular, yumuşak dondurma makineleri, depo rafları, soda makinesi, masalar, sandalyeler, yumuşak ve çikolatalı şekerleme ısıtıcıları, hazırlık masaları, karıştırma kapları, pastörizasyon makineleri ve dondurma otomatları veya mandıracılar gibi ekipman ve malzeme maliyetlerini araştırın.

6 – Dondurma dükkanınız için yer bulun. Hedef kitlenize bağlı olarak çarşı merkezi, su kenarı, köpek parkları veya park yakınları, meydanlar, kalabalık alışveriş merkezleri ve aile dostu yerleşim alanları gibi seçenekleri gözden geçirin. Müşteriler ve teslimat yapan araçlar için araç ve yaya trafiğinin yanı sıra park alanı ve ulaşılabilirlik gibi faktörleri de değerlendirin. Dükkan yerleşiminin yanı sıra teslimatlara bağlı olarak dondurmalarınız için yeterli depo alanı olduğundan da emin olmalısınız.

7 – Dondurma dükkanınız için iş planı hazırlayın. Pazar araştırmanızı, hedef pazarınızı, dükkanla ilgili tasarım fikirlerinizi, şehrin etrafındaki potansiyel noktaları, reklam tekniklerini, işletmenizi nasıl finanse edeceğinizi ve rakiplerinizi iş planınıza dahil edin. Gerekli finansmanı elde etmek için iş planınızı bankanıza ve sermayedarlara sunun.

 

Dondurma işine başlamak için ihtiyacınız olanlar

  • Dükkan yerleşimi
  • Pazar araştırması
  • İş planı
  • İşletme ruhsatı ve izinler
  • Başlangıç sermayesi

dondurma-isinden-nasil-kar-edilir

Dondurma işini karlı hale getirmek için ipuçları

Doğru satış yerleri: Başarılı olmak istiyorsanız satış noktalarınızın tüketicilerin olduğu yerler olması gerekir. Dükkan açmayı planlıyorsanız yaya trafiğinin yüksek olduğu, özellikle restoranların yakınlarındaki yerleri araştırın. Plajlar gibi tatil yerleri hem rekabetin hem de potansiyel pazarın yüksek olduğu bölgelerdir. Müşterilere ulaşmak için dondurma arabasının rotasının çok dikkatli bir biçimde planlanması gerekir. Örneğin öğle yemeğinden sonra havuzlara veya öğleden sonraları parklara gidebilirsiniz.

 

Doğru fiyatlandırma: Dondurma işine girmeyi planlıyorsanız sattığınız her üründen ne kadar kazanacağınızı bilmeniz gerekir. Ayrıca müşterilerin ne istediğini ve ne için para harcamak isteyeceklerini de bilmelisiniz. Hedef pazarınızla ilgili bu tür detayları bilmeniz stratejinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Örneğin gurme soslar şehirli profesyonelleri iş çıkışında dükkanınıza gelmeye teşvik eder ancak çocuklarını okuldan sonra bir yere götürmek isteyen anne babalar farklı bir strateji benimsemeniz gerekecektir. Anne babalar böyle zamanlarda dondurma için yüksek ödemeler yapmak istemeyebilirler.

 

Mekan için yer: Dondurma işinin en iyi taraflarından biri diğer gıda işletmelerine göre daha küçük bir alandan idare edilebilmesidir. Muhtemelen büyük bir oturma alanına ihtiyacınız olmayacaktır çünkü müşterilerin birçoğu tatlılarını alıp giderler veya hızlı bir şekilde orada tüketirler. Alanınız ne kadar küçük olursa kiranız da o kadar düşük olur ki bu da genel giderlerinizi düşürür. Ancak ürün yelpazesine bağlı olarak ürünleri hazırlamak için büyük bir mutfak alanına ihtiyacınız olabilir.

 

Malzemelerin güvence altına alınması: Dondurma işinin karlılığı malzemelerin satın alma maliyetlerine bağlıdır. Süt ve krema, vanilya ve kakao gibi ana malzemelerin fiyatları yükselirse ya fiyatlarınızı arttırmanız gerekir ya da karınız düşürmeniz. Riski azaltmak için fiyatları sabitlemek veya tedbirler almak iyi bir fikirdir.

 

Dikkat çekme: Sürekli olarak düşük fiyat alternatifi üzerinden rekabet etmeyi önlemek için dikkat çekmenin başka yollarını bulmalısınız. Eşsiz lezzetler veya soslar sunmanız pazar yerinde farklılaşmanıza yardımcı olacaktır. Değişik dondurma çeşitleri sunarsanız sıradan dondurma dükkanlarının önüne geçersiniz. Tamamen doğal malzemeler veya sadece yerli ürünler kullanmanız hem rekabet avantajı sağlar hem de halka daha yakın olmanızı sağlar.

 

Online hizmet: Dondurma işi sadece sokaktan geçen tüketicilere külahlar satmak değildir. Ürün yelpazenizi genişlettikçe müşterilerinize eşsiz lezzetlerinizi kiloluk paketlerde göndererek kazancınızı arttırabilirsiniz. E-ticaret aracı olarak internet sitenizi kullanmanız dondurma severlerin tatlılarınızı herhangi bir yerden sipariş etmesini sağlar. Mobil uygulamaları da ihmal etmeyin. Müşterilerin elektronik olarak sipariş verebileceği ve ödeme yapabileceği bir uygulama müşterileri uzun kuyruklarda beklemekten kurtarır ve memnuniyetlerini arttırır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir