Dünyanın en büyük ve en pahalı evi

Bütün binalar içindeki en çevreci bina yakın zamanda Mumbai, Hindistan’da tamamlandı.  Antilia adı verilen binanın ilk görüntüleri belirginleşti. 27 katlı ve 173 metre yüksekliğindeki Antilia’nın kapladığı toplam alan 36975m². İlk bakışta bu ev bir gökdelenmiş gibi algılanıyor. Aslına bakacak olursanız Antilla 1 milyar dolarlık bir aile evi ve Hindistan’ın en zengin adamı ( Forbes’e göre dünyanın en zengin dördüncü kişisi ) Mukesh Ambani tarafından kendisi, eşi ve üç çocuğu için inşa edildi. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Hindistan’da inşa edilen bu muhteşem ev günümüz toplumuna yayılan aşırı tüketim, aşırı savurganlık ve sürdürülemez yaşam hastalığının en büyük örneklerinden biri.

Antilia, Perkins+Will ve Hirsch Bedner Associates mimarlık firmalarının ortaklaşa gerçekleştirdiği bir ürün. Tamamlanması üç sene süren bina 27 katlı ve mütevazilikten oldukça uzak. Antilia, 27 katlı olmasına rağmen tavan yükseklikleri o kadar fazla tutulmuş ki, neredeyse 40 katlı bir binanın yüksekliğiyle eşdeğer konumda. Bina Mumbai kenti Altamount Road’da yer alıyor.

Evde spor salonu olan bir sağlık kulübü, yüzme salonu, balo salonu, misafir odaları, çeşitli dinlenme salonları ve 50’li koltuklu bir sinema salonu var. Çatıda üç helikopter pisti ve zemin katta 160 araçlık bir park alanı vardır. Bir temizlikçinin idare edemeyeceği kadar büyük bir alan olduğu için binada 600 kişi çalışıyor.

Antilia dünyanın en çevreci binası olarak tanıtıldı ancak bu pek de gerçeği yansıtmıyor.  Tanımlanan imaj yeşil ağaç yapraklarıyla süslüyken sert görünümlü çelikten oluşan geometrik bir şekil gökyüzünde yükseliyor. Uzmanların belirttiğine göre Antilia ile kıyaslanabilir ölçülerde başka bir özel mülk yok ancak Antilia çevreci olmaktan oldukça uzak bir bina.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir