Hareketli evler sayesinde büyük şehirlerdeki terkedilmiş araziler dolacak

Hazır iki katlı birimler, terk edilmiş bölgelerin geçici bir süreliğine dolmasını ve Amsterdam’daki genç öğrencilerin barınma masraflarının azalmasını sağlayacak.

Şehirler çelişkilerle doludur. Lüks evler sokak köşelerini metruk binalarla paylaşırken uygun fiyatlı evler hiç olmadığı kadar azalmış ve evsizlik oranı yükselmiş durumda. Büyükşehirler bir problemi diğeriyle çözmenin yollarını arıyor. Hollanda merkezli mimarlık firması Heijmans da Amsterdamlı gençleri şehrin terk edilmiş bölgelerine geçici olarak kurulan hazır, düşük maliyetli evlere yerleştirerek iki problemi aynı anda çözmeyi amaçlıyor.

Heijmans ONE, eksiksiz ve müstakil iki katlı bir yaşam ünitesidir. Mutfak, banyo, yatak odası, oturma odası ve bahçe avlusu da dahil gerekli bütün temel imkanlarla donatılmıştır. İskeleti sert ahşaptır ve kendi elektriğini üreterek büyük enerji tasarrufu sağlar. Hollanda’nın Tilburg şehrinde yer alan evler kolayca bir günden az sürede monte edilebilmektedir. Gençlere geçici süreli düşük maliyetli barınma imkanı sunmayı amaç edinen bu hareketli evlerrin aylık kira ücreti yaklaşık olarak 700 Euro olması bekleniyor.

Evlerin yerleştirildiği alanlar ileride devletin mülkiyetine geçse de veya gayrimenkul komisyoncuları tarafından alınsa da birimler kolayca kaldırılarak yeni bir yere kurulabilecektir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek hareketli evler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir