Yumurta şeklindeki portatif ekolojik ev

Ecocapsule, bir yıl boyunca iki kişinin şebekeden bağımsız barınabileceği rüzgar ve güneş ile çalışan portatif bir evdir.

Alternatif barınma çözümlerinin hiçbiri Slovak grup Nice Architects tarafından düzenlenen Pioneers Festival’de görücüye çıkan yumurta şeklindeki Ecocapsule kadar gelecek vadetmiyor. Portatif, kendi kendini idame ettiren, mini apartman Ecocapsule güneş ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretiyor ve şebekeden bağımsız dağlardan denize kadar her yerde iki kişiye barınma imkanı sağlıyor.

Bu düşük enerjili ev, standart taşıma konteynırına sığacak kadar küçük olduğundan istenilen herhangi bir yere ucuza taşınabiliyor. İç kısmı 8 metrekare olmasına rağmen akıllı iç tasarımı sayesinde oldukça kullanışlı.  Ecocapsule’un içinde taşınabilir yatak, yemek alanı, ebeveyn banyosu, küçük mutfak, depo ve iki pencere var. Bütün çatı güneş panelleri ile dolu ve geri çekilebilir 750w’lık rüzgar tribünü yeşil enerji sağlıyor. Yüksek kapasiteli batarya aktif olmayan periyotlarda yedek güç kaynağı sağlamak için kullanılıyor. Küre biçimindeki şekil yağmur suyu toplanmasını kolaylaştırıyor.

Tasarımcılar Ecocapsule’un kentsel yerleşimlerin yanı sıra kırsal yerleşimlerde de kullanılabileceğini düşünüyor. Araştırmacılardan, kampçılara ve şehir sakinlerine kadar herkes Ecocapsule’de barınabilir. Ecocapsule’un 2016’da piyasaya girmesi bekleniyor ve fiyatlandırma bu yılın sonuna doğru ön sipariş açıldığında duyurulacak.

Aşağıdaki videoyu izleyerek Ecocapsule hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir