Dünyanın En Karlı 10 Şirketi

İster küçük ölçekli bir şirket isterseniz de yıldan yıla güçlü adımlarla büyüyen daha büyük şirket olun bu liste size ilham verecektir. Belki birkaç sene içinde sizin şirketinizde bu liste içinde yer alabilir. İyi yönetilen ve yenilikçi fikirleri olan şirketler genellikle karlıdır. Sessiz ve kötü yönetilen şirketler de genellikle başarısız olur. Bunu kabul etmek gerekir. Ancak enerji maliyetleri, işsizlik ve faiz oranları da dahil olmak üzere birçok durum kuruluşu dışarıdan etkileyen önemli faktörlerdir. Kuruluşun dışarıdan gelen bu etkilere nasıl tepki verdiği çok önemlidir. Aşağıdaki listede en karlı işletmelerin hala petrol şirketleri, bankalar ve teknoloji şirketleri tarafından yönetildiğini göreceksiniz. Tam olarak emin olmasak da gelecek yıllarda da bu işletmelerin dünyaya egemen olacağını söyleyebiliriz.

 

10 – Walmart

en-karli-firmalar1

Walmart büyük indirimli departman mağaza zincirleri olan çok uluslu bir satış firmasıdır. Şirkette iki milyondan fazla insan çalışmaktadır ki bu da Walmart’ı dünyanın en büyük şirketlerinden biri yapmaktadır.

 

09 – Pfizer

en-karli-firmalar2

Pfizer dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biridir. Şirketin dağıtılmış global sağlık hizmeti portfolyosuna insan ve hayvanla ilgili biyolojik ve küçük molekül ilaçlar ve aşılar, beslenmeyle ilgili ürünler ve tüketiciler için sağlık bakım ürünleri dahildir. Türkiye’de birçok fabrikası bulunan firma “viagra” yı insanlığa kazandırmasıyla da bilinir.

 

08 – General Electric

en-karli-firmalar3

315 bin çalışanıyla finans, enerji, beyaz eşya gibi birçok sektörde faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerindendir. Bir zamanlar Garanti  Bankası ile ortak olmuştur. Uzun zamandır da Koç Grubu ile birçok projede ortaklıkları bulunmaktadır.

 

07 – IBM

en-karli-firmalar4

IBM hala teknoloji şirketleri içerisindeki en büyük oyunculardan biridir. Firmanın Asya ve Avrupa’da kayda değer faaliyetleri vardır. Ana sistem bilgisayarlarda dahil donanımlar, yazılımlar ve bilgi teknolojileri hizmetleri satar.

 

06 – Wells Fargo & Co.

en-karli-firmalar5

Wells Fargo, Citigroup, Chase ve Bank of America Corporation’nın da dahil olduğu Amerika’nın dört büyük ticari bankasından biridir. Yıllık ortalama 16 milyar dolar karı ve şubelerinin her birinde patlamış mısır ikram edilmesiyle dikkat çekmektedir.

 

05 – J.P. Morgan Chase & Co.

en-karli-firmalar6

Toplam varlıklar 1.1 trilyon dolar olan büyük bir yatırım bankasıdır. Türkiye’de dahi şubeleri bulunmaktadır. J.P. Morgan Chase geçtiğimiz sene 6 milyar dolar kaybetmiş olsa da bu kayıp şirketin çerez masrafları olarak nitelendireceğimiz bir miktardır ve bankayı en karlı firmalar listesinin dışına taşımamıştır.

 

04 – Microsoft

en-karli-firmalar7

Bill Gates’in şirketi Microsoft zor zamanlar geçirse de dünyadaki en güçlü ve en büyük yazılım şirketidir. Tüketiciler tabletler ve akıllı telefonlar kullanmaya başladığı için bu seneki bilgisayar satışları beklenen rakamlara ulaşmadı. Her ne kadar mobile ciddi bir yatırım yapmış olsalar da İos ve Android platformları ile yeteri kadara savaşamıyorlar.

 

03 – Chevron

en-karli-firmalar8

Büyük olan diğer petrol ve farklı enerji şirketleri gibi Chevron’unda gelirinin çoğu denizaşırı sağlanır. Petrol denilince akla gelen ilk firmalardandır.

 

02 – Exxon Mobile Corp.

en-karli-firmalar9

Exxon Mobile Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve dünyanın da dördüncü büyük petrol firmasıdır.

 

01 – Apple

en-karli-firmalar10

Şüphesi herkesin bildiği Apple, CEO’su Steve Jobs’ın ölümüne rağmen firma akıllı telefon ve PC pazarındaki üstünlüğünü devam ettirmektedir. Yıllık ortalama 50 milyar dolar gelirini her geçen yıl arttırmaktadır.

Yeni girişimcilere ilham verecek dünyanın en iyi ve en karlı şirketlerini araştırmayı sürdüreceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir