Dünyanın En Pahalı 10 Yiyeceği

En pahalı mutfak masraflarıyla ilgili ufkunuzu genişletmek istiyorsanız öncelikle aşağıdaki listeyi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Sizler için dünyadaki en egzotik, en acayip ve bütün bunların yanında en pahalı olan yiyecekleri bir araya getirdik.

 

Dünyanın en pahalı mantarları

en-pahali-mantarMatsutake ( sedir ) mantarları – 1000 dolar

Matsutake veya mattake mantarı çok pahalıdır çünkü ender bulunur. Bir böceğin mantarların altında büyüdüğü ağaçları öldürmeye başlamasıyla matsutake mantarlarının sayısında ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Matsutake mantarı için henüz bir tarım yöntemi geliştirilmemiştir ki bu da mantarların toplandığı ağaçların sayısında ciddi bir azalma olacağı ve bu mantar türüyle ilgili ciddi problemler yaşanacağı anlamına gelir.

 

italyan-mantariBeyaz Alba – 160,406 dolar

Herkesin bildiği gibi pahalı mantarlar gerçekten pahalıdır çünkü yetiştirilmesi zordur. Bu durum da onları gerçekten lezzetli yapar. Alba mantarı mantarların kralı olarak adlandırılır. ABD haber ajansına göre Hong Konglu bir gayrimenkul yatırımcısı ve eşi dünyanın en pahalı beyaz Alba mantarı için 160,406 dolar ödemiştir. Dünyanın en pahalı mantarının ağırlığı 1.51 kilogramdır.

 

Dünyanın en pahalı çöreği

en-pahali-corekBagel- 1000 dolar

Bu çörek New York’taki Westin Hotel’in baş aşçısı Frank Tujague tarafından yaratılmıştır. Beyaz trüf mantarlı krem peynirli ve yenilebilir altınlı beyaz üzüm jölesi dolgusuyla servis edilir. Beyaz trüf mantarını hesaba katacak olursanız çöreğin fiyatı makul gelecektir. Yer altı mantarları sadece İtalya’nın Alba kentindeki özel meşe ağaçlarının altında yetişiyor. Feromon benzeri kokusunun afrodizyak etkisi vardır.

 

Dünyanın en pahalı omleti – 1000 dolar

en-pahali-omletBu anlamsız derecede pahalı kahvaltılık yumurta, ıstakoz ve 300 gram sevruga havyarı karışımından yapılıyor.

 

 

 

 

Dünyanın en pahalı eti

en-pahali-et

Wagyu – 2800 dolar

Wagyu sığırı Japonya Kobe’de yetiştirilir. Bu sığırlar geleneksel üretim yöntemlerinden farklı olarak yetiştirilmektedir. İddialara göre bu sığırlar sadece birayla besleniyor ve duyarlılık kazanmaları için her gün masaj yapılıyor. Bu et ortalama bir restorancının karşılayamayacağı kadar pahalıdır.

 

Dünyanın en pahalı körisi

en-pahali-koriSamundari Khazana – 3200 dolar

Bombay Brassiere, Slumdog Millionaire’in DVD’sinin piyasaya çıkışını kutlamak için bu tamamı zengin malzemelerden oluşan körili yemek tabağını hazırlamıştır. Devon yengeci, beyaz trüf mantarı, Beluga havyarıyla doldurulmuş yarım domates ve yenilebilir altın yapraklarıyla donatılmış muhteşem bir ziyafet tabağıdır.  Aynı zamanda altınla kaplı İskoç ıstakozu, dört istiridye ve dört bıldırcın yumurtasıyla doldurulmuş havyar da vardır.

 

Dünyanın en pahalı pizzası

en-pahali-pizza“Pizza Royale 007″ – 4200 dolar

30 santimlik “Pizza Royale 007” konyakta marine edilmiş ıstakoz, şampanyaya daldırılmış havyar, kurutulmuş domates sosu, İskoç somon füme, geyik madalyon, İtalyan jambonu ve kaliteli balzamik sirke gibi dünyanın en pahalı gıda bileşenleriyle hazırlanır ve üzeri yenilebilir 24 ayar altın parçalarıyla süslenir.

 

Dünyanın en pahalı karpuzu

en pahalı karpuzDansuke karpuzu – 6100 dolar

Dansuke karpuzu dünyanın en pahalı karpuzudur. Siyah renkteki bu karpuz sadece Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasında yetişir. Bütün bir sezon boyunca sadece 65 tane yetişir. Alışık olduğumuz karpuzlardan daha ağırdır ve gevrektir.

 

 

Dünyanın en pahalı kavunu

en-pahali-kavunYubari kavunu – 22,872 dolar

Yubari kavunları dünyanın en pahalı kavun türüdür ve ilk kez 2008 sezonunda açık artırmaya çıkmıştır. Ancak iki Yubari kavunu var ki benzersiz özellikleriyle 26, 000 dolara alıcı bulmuştur. Bu kavunlar volkanik tüf oranı fazla olan toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunlarıdır.

 

Dünyanın en pahalı havyarı

en-pahali-havyar

Altın ( almas ) havyarı – 25,000 dolar

İran’dan gelen altın havyarı oldukça nadir bulunur ve aşırı pahalıdır. İngiltere’deki Caviar House & Prunier’de altın havyar 24 karatlık altın konservelerde 25,000 dolara satılmaktadır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir